„Kasdien Rusija vykdo naujus karo nusikaltimus, negailestingas ir vis žiauresnes atakas prieš civilius gyventojus, ligonines, mokyklas. Einama dar toliau – iš griuvėsiais virtusio Mariupolio miesto gyventojai priverstinai gabenami į stovyklas Rusijoje. Rusijos karinės agresijos akivaizdoje negalima tylėti ar būti pasyviais stebėtojais. Svarbu aiškiai suvokti, kad vyksta pasirinkimas tarp tarptautinės tvarkos, grįstos sutartomis taisyklėmis bei normomis ir tarptautinės sistemos, kurios pagrindas − galia“, – sakė ministras G. Landsbergis, skatindamas aktyviau kalbėtis su trečiosiomis šalimis, kurios dar nepasmerkė Rusijos karinės intervencijos į Ukrainą, ir didinti tarptautinę Rusijos izoliaciją.

Kaip praneša Užsienio reikalų ministerija, ES užsienio ministrai apžvelgė jau įvestų sankcijų Rusijai ir Baltarusijai poveikį bei galimybę jas stiprinti ir plėsti, rengiant penktąjį sankcijų paketą.

Europa negali jausti nuovargio, kol Ukrainoje vis dar vyksta karas. Svarbu plėsti individualias ir sektorines sankcijas, ir kuo greičiau sutarti dėl sankcijų naftos bei energetikos sektoriui. Kol Europa pirks Rusijos dujas ir naftą, tol prisidėsime prie Rusijos karinės agresijos finansavimo. Taip pat reikia siųsti aiškią žinią, kad veidrodinės sankcijos bus taikomos toms valstybėms, kurios padės Rusijai apeiti ES įvestas sankcijas. Tai ir mūsų patikimumo klausimas“, – sakė ministras.

Susitikimo metu sutarta tęsti karinę ir humanitarinę paramą Ukrainai ir kaimyninėms šalims, kurios sulaukia didelių Ukrainos pabėgėlių srautų.

„Jei tikrai norime suteikti galimybę ukrainiečiams apginti savo šalį, privalome atliepti jų pagalbos prašymus ir teikti karinę ginkluotę“, − sakė G. Landsbergis ir pabrėžė, kad reikia rimtai vertinti ir Ukrainos europines aspiracijas. „Versalio deklaracija, kurioje pripažįstama, kad Ukraina priklauso Europos šeimai, siunčia stiprų politinį signalą Ukrainai ir jos žmonėms. Ženkime dar toliau ir suteikime Ukrainai šalies kandidatės statusą“, – sakė ministras, ragindamas Europos Komisiją pradėti procesą ir išsiųsti klausimyną Ukrainai.

Kalbant apie Rusijos ir Baltarusijos režimų atsakomybę, ministras G. Landsbergis pabrėžė, kad svarbu užtikrinti, jog visi asmenys, atsakingi už karinę agresiją ir karo nusikaltimus, būtų teisiami pagal tarptautinę teisę. Šiame kontekste itin svarbu remti Rusijos karo veiksmų tyrimus, kuriuos jau pradėjo Jungtinių Tautų Žmogaus teisių taryba ir Tarptautinis baudžiamasis teismas.

Susitikimo metu Moldovos užsienio reikalų ir europinės integracijos ministras Nicu Popescu taip pat pristatė pabėgėlių situaciją Moldovoje ir Rusijos karinės agresijos įtaką šalies ekonomikai ir energetiniam saugumui.