Vilniaus apygardos administracinio teismo atstovė Sigita Baltaduonė BNS penktadienį pranešė, jog teismas atmetė įmonės skundą. Pasak teisėjų, bendrovė, įsigijusi po gaisro pažeistą pastatą bei žinodama, kad teritorija yra visuomeninės paskirties, prisiėmė su tuo susijusią verslo riziką.

„Teismo vertinimu, bendrovė neturi teisės reikalauti, kad institucijos išpirktų jai priklausantį pastatą. „VIPC Vilnius“, vykdydama investicinę veiklą ir matydama, kad derybos dėl pastato išpirkimo užsitęsė, nėra garantijų dėl jų sėkmingos baigties, patiriami nuostoliai, turėjo priimti atitinkamus sprendimus“, – rašoma teismo nutartyje.

Teismas nurodė, kad niekas bendrovei netrukdė atnaujinti pastato: 2009-aisiais savivaldybė išdavė jai projektavimo sąlygas, tačiau „VIPC Vilnius“ per trejus metus nesikreipė dėl statybos leidimo, darbų nepradėjo.

„Nesant duomenų, kad Vyriausybė ir sostinės savivaldybė vedė derybas nesąžiningai, nepagrįstai vengė išpirkti pastatą, bendrovės sprendimas laukti ilgus metus laikytinas jos savarankiškai pasirinktu veikimo modeliu, nesusijusiu su institucijų neteisėtais veiksmais“, - rašoma nutartyje.

Sprendimą per 30 dienų galima skųsti Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.

Teisme „VIPC Vilnius“ siekia iš Vyriausybės bei Vilniaus savivaldybės prisiteisti 303 tūkst. eurų žalos bei 5 proc. palūkanų už neperimtus Profsąjungų rūmus. Anot įmonės, nuo 2006-ųjų inicijuojant pastato perėmimą ji turėjo mokėti sklypo bei nekilnojamojo turto nuomos mokesčius, tvarkyti ir prižiūrėti turtą, negalėjo jo atnaujinti.

2017-aisiais „VIPC Vilniaus“ bankroto administratorius iš savivaldybės bei valstybės siekė prisiteisti 12 mln. eurų žalos bei 5 proc. metinių palūkanų. 2017-ųjų spalį teismas šias pretenzijas atmetė, o 2018-aisiais administratorius atsisakė ieškinio.

Rūmus savivaldybė už 5,996 mln. eurų perėmė 2019-ųjų viduryje. Šiuo metu ji ir bendrovė ginčijasi teisme, ar tinkamai buvo nustatyta turto perėmimo kaina.

Rūmai ant Tauro kalno nugriauti 2019 metų pabaigoje, čia planuojama statyti 52 mln. eurų vertės Nacionalinę koncertų salę.

Socialistinio istorizmo stiliaus Respublikiniai profsąjungų kultūros rūmai duris atvėrė 1963 metais.