Neabejojama, kad šį incidentą organizavo Baltarusijos pareigūnai, nuolat bandantys tokiais būdais vykdyti neteisėtų migrantų patekimą iš savo šalies į kaimynines ES valstybes.

Šeštadienį VSAT Vilniaus pasienio rinktinės Puškų pasienio užkardos pareigūnai per stebėjimo sistemą fiksavo ties Zarasų rajonu iš Baltarusijos pusės prie sienos pribėgusius du asmenis. Jie vilkėjo maskuojančius drabužius, veidus dengė kaukėmis. Prišokę prie valstybės sienos Lietuvos pusėje įrengto fizinio barjero, atsineštais įrankiais abu vyrai ėmė kirpti ant žemės patiestą koncertinos ritinį, vėliau – apsauginę tvorą.

Informacija iš Puškų užkardoje esančio stebėjimo centro iškart buvo perduota arčiausiai patruliavusiems VSAT pareigūnams. Kol jie greitai skubėjo į įvykio vietą, vandalai pasikvietė netoliese lūkuriavusius atsivestus migrantus, o patys spruko į savo šalies gilumą.

Kai pasieniečių visureigis pasirodė šioje vietoje, vienas į Lietuvą įžengti spėjęs migrantas spruko atgal, o kiti 9 net nebuvo pralindę pro baltarusių sugadintą fizinį barjerą. Visi 10 neteisėtų migrantų pasišalino į Baltarusijos gilumą.

Iš viso šiemet VSAT fiksavo 85 bandymus tyčia gadinti pasienyje su Baltarusija įrengtą fizinį barjerą. Pernai tokių atvejų buvo 467.
Baltarusijos režimas nuo 2021 m. vasaros rengia neteisėtos migracijos atakas siekdamas destabilizuoti padėtį Lietuvoje ir kaimyninėse valstybėse. Baltarusijai, talkinamai Rusijos, neteisėti migrantai buvo ir yra įrankis tam pasiekti.

2022 m. pabaigoje prie didžiosios dalies Lietuvos sienos su Baltarusija buvo baigtas įrengti fizinis barjeras, sudarytas iš koncertinos ir apsauginės tvoros (išskyrus pavienes vietoves, kur tokio inžinerinio įrenginio statyba nevykdyta dėl gamtinių kliūčių – t. y. pelkės, vandens telkinių prieigos ir pan., tačiau čia siena yra kontroliuojama kitomis techninėmis ir organizacinėmis priemonėmis).

Taip pat visa 679 km ilgio Lietuvos siena su Baltarusija VSAT pareigūnų yra kontroliuojama moderniomis vaizdo stebėjimo sistemomis, kuriomis fiksuojamas bet koks priartėjimas iš Baltarusijos pusės.

Patys Baltarusijos pareigūnai nuo 2021 m. vasaros aktyviais veiksmais prisideda prie neteisėtos migracijos, organizuoja užsieniečių patekimą prie ES išorės sienos ir koordinuoja jų neteisėtą perėjimą į bendrijos teritoriją. Taip pat jie neretai gadina kaimynėse valstybėse įrengtus fizinius barjerus, skirtus apsisaugoti nuo neteisėtų sienos kirtimų.

Nuo 2021 m. rugpjūčio 3 d., kuomet VSAT pareigūnams suteikta teisė apgręžti neleistinose vietose iš Baltarusijos bandančius sieną kirsti atėjūnus, jų Lietuvos pasieniečiai yra neįleidę 21 790.

Šaltinis
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (3)