Pastaruoju metu į viešumą vis iškyla faktų, kai policininkai įtariami peržengę savo įgaliojimų ribas. Policijos darbu skundžiasi ne kokie nors agresyvūs jaunuoliai, o pagyvenę žmonės, menininkai, taikių protestų akcijų dalyviai. Dėl įtartinų pareigūnų veiksmų ir dabar tebevyksta nemažai policijos vidaus tyrimų, nagrinėjamos bylos teisme.

Nukenčia senoliai

Kaune surengtoje konferencijoje, kurioje dalyvavo nuo policininkų nukentėję žmonės ir jų artimieji, policijos vadovai, miesto valdžios ir Seimo atstovai, buvo išsakyta daug nuoskaudų bei emocijų. „Kodėl medumi turgelyje prekiavęs mano 87 metų tėvas kaip koks nusikaltėlis buvo nugabentas į nuovadą, o iš ten dėl patirto streso atsidūrė ligoninėje?“ – piktinosi Valerijus Cariovas.

Olimpietė Rita Ramanauskaitė pasakojo neseniai nuskambėjusią istoriją apie savo mamą, 72 metų Agotą Ramanauskienę. Ji Žaliakalnio turgavietės prieigose šią vasarą prekiavo obuoliais. Po policijos reido prieš nelegalius prekeivius senolei buvo iškviesta greitoji medicinos pagalba. Moteris buvo rasta gulinti ant šaligatvio be sąmonės. Tikslios aplinkybės nežinomos, nes liudytojai nenori turėti reikalų su teisėsauga. Policija po įvykio oficialiai pranešė, kad senolė pasipriešino pareigūnams, bet nutylėjo, kad šis vadinamasis pasipriešinimas moteriai baigėsi savaitės trukmės koma ligoninės reanimacijoje.

Dukra išsiaiškino tik tiek, kad senolė, sprukdama nuo policininkų, įbėgo į vieno privataus namo kiemą. „Iš paskos atbėgusi pareigūnė šeimininkams pasakė, kad gaudo vagilę. Kas įvyko paskui, nežinoma. Daug kartų skambinau policijos tyrėjai. Klausiau, kas įvykio metu suplėšė močiutės drabužius. Atsakė, kad gal tai padarė medikai. O kai pasidomėjau, ar galėjo tai padaryti policininkai, taip pat atsakė, kad gali būti ir taip. Po šių klausimų tyrėja dar pridūrė, kad ji jaučiasi tardoma. Bet mes tik norime paprastų atsakymų: kas įvyko, kad mano mama po komos dabar nė minutei negali būti palikta viena, nes sutrikęs jos aplinkos suvokimas. Jos, kaip asmenybės, mes jau neturime“, – pasakojo R.Ramanauskaitė.

Patyrė patyčias

Policininkų elgesiu skundėsi ir kaunietė Regina Asipauskienė, kuri sugėdino pareigūnus, kai šie netinkamai elgėsi su išgėrusia moterimi. „Man šiurkščiai liepė eiti savais keliais, o kai pasakiau, kad apie jų elgesio kultūrą informuosiu viršininkus, mane sulaikė ir nuvežė į nuovadą. Kai pareiškiau, kad noriu pasikviesti savo advokatą, pareigūnai tik pasišaipė: sakė, esu per daug prisižiūrėjusi filmų, – guodėsi moteris. – Buvau apkaltinta policininkų garbės ir orumo įžeidimu. Nieko negelbėjo ir aiškinimasis su komisariato vadovais. Galiausiai buvau priversta pasirašyti, kad nuoširdžiai gailiuosi, ir gavau tik įspėjimą. Tai, ką patyriau pas mūsų teisėtvarkos gynėjus, buvo baisus košmaras.“

Kauno menininkai Kazimieras Žaltauskas ir Linas Hermanas tebėra kaltinami pasipriešinimu pareigūnams. Menininkai neigia, kad priešinosi įsiveržusiems be jokio teismo leidimo į L.Hermano butą pareigūnams, kurie atvyko gavę kaimynų skundą. Pastarieji kaltino K.Žaltauską apibraižius jų automobilį. Ekspertizė paneigė šiuos kaltinimus, tačiau byla dėl pasipriešinimo pareigūnams tebenagrinėjama, dar vienas procesas pradėtas dėl jų smurto.
Tiriant bylą L.Hermanas prieš dvejus metus buvo sulaikytas ir įkalintas tardymo izoliatoriuje. Vėliau dvi savaites praleido uždarytas Utenoje, kol ekspertizių centre buvo tiriama jo psichikos būklė. K.Žaltauskas taip pat apie du mėnesius išbuvo uždarytas Kauno tardymo izoliatoriuje, paskui – Lukiškėse, Utenoje laukdamas ekspertų išvadų. Jis teigia, kad dėl bylų, užsitęsusių iki šiol, negali išvykti į užsienį, jam pašlijusi sveikata.

Policijos elgesiu piktinosi ir į konferenciją atvykę šį rudenį surengto piketo prie Kazokiškių sąvartyno dalyviai. Vienas iš jų skundėsi, kad policininkas, tyčia provokuodamas pasipriešinimą, išsuko jam pirštą, stumdė piketavusią moterį, sulaikė pagyvenusį vyriškį. Įvairias istorijas, kurios nepuošia policijos munduro, pasakojo ir daugiau nukentėjusiųjų.

Dvigubi standartai?

Konferenciją organizavusio visuomeninių organizacijų – Jungtinio demokratinio judėjimo ir Tautos ateities forumo – nariai parodė neseniai nufilmuotą medžiagą prie vieno prekybos centro. Ten atvykę pirkėjai nepaisė draudžiančio statyti automobilius ženklo, taip pat dar vieno ženklo, kuris žymėjo vietą greitosios medicinos pagalbos automobiliams. Ten yra ir būtina šiems automobiliams elektros įkrovimo stotelė.

Jungtinio demokratinio judėjimo Kauno skyriaus pirmininkė Rūta Zabielienė stebėjosi, kad policininkai nereagavo į iškvietimą, nors pripažino pažeidimus. „Jie siūlė rasti elektros laido ilgintuvą greitosios automobiliui, nes sutramdyti pažeidėjus neva neturėjo galimybių, – stebėjosi R.Zabielienė. – Negi policija yra labai uoli tik gaudydama niekam nekenkiančius senolius, o prieš akivaizdžius tvarkos pažeidimus yra bejėgė? Tai panašu į dvigubus standartus.“


Atsiprašė nukentėjusiųjų

Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Algirdas Kaminskas policijos vardu atsiprašė visų nukentėjusiųjų nuo galimo smurto. „Visi atvejai bus objektyviai ištirti, vengsime kištis ir į prekybos vietų veiklą, kontroliuoti jas turėtų savivaldybės, o ne policininkai“, – žadėjo A.Kaminskas.

Viršininkas taip pat minėjo, kad bus perklausyti pareigūnų pokalbiai, kai jie buvo kviečiami atvykti prie prekybos centro. Tačiau jis mano, kad pareigūnams tokiais atvejais, per apsipirkimo bumus, sudėtinga nubausti visus pažeidėjus, nes jų reikia sulaukti grįžtant iš prekybos centrų.
A.Kaminskas priminė, kad nėra lengva ir policininkų duona. „Šiemet turime 108 bylas už pasipriešinimą pareigūnams, surašyta apie 400 protokolų už teisėtų policijos reikalavimų nevykdymą, taigi nemaža visuomenės dalis ignoruoja įstatymus, nepaklūsta pareigūnams“, – sakė A.Kaminskas.

Konferencijos dalyviai priėmė rezoliuciją, kurioje reikalavo, kad Policijos departamentas prisiimtų atsakomybę už neteisėtus policininkų veiksmus, reikalavo iškelti baudžiamąsias bylas ir atleisti iš pareigų įgaliojimų ribas peržengusius pareigūnus. Rezoliucijoje taip pat siūloma skirti policijai tinkamą materialinį aprūpinimą, atlyginimus bei socialines garantijas. „Visuomenė ir policija nėra priešai, visi dirbame tai pačiai valstybei, todėl susikalbėti ir gerbti vieniems kitus yra labai svarbu“, – įsitikinusi R.Zabielienė.

Gėdingų poelgių negalima toleruoti


Naglis Puteikis, Seimo narys

Policijos savivalė itin suvešėjo. Prisiminkime situaciją, kai buvo nutempta ir nuvežta į nuovadą amžiną atilsį rašytoja Jurga Ivanauskaitė, išreiškusi ramų protestą lankantis užsienio pareigūnams. Prisiminkime ir policijos mašinos bagažinėje vežtą ir dėl to galėjusį mirti mokslininką Gintarą Beresnevičių. Nuskambėjus šiems faktams visi tylėjo ir todėl ši slogi tyla peraugo į „vėžį“. Dabar policija be jokio teismo sprendimo įsiveržia į žmogaus butą, smurtauja prieš jį, paskui dar paduoda į teismą už neva pasipriešinimą pareigūnams, kaip buvo menininkams K.Žaltauskui ir L.Hermanui. Stulbina ir tai, kaip pareigūnai galėjo ištempti iš privataus kiemo senolę, prieš tai apšaukę ją vagile, naudoti jėgą prieš ramius piketuotojus prie Kazokiškių sąvartyno. Tai – šiurkščiausi Konstitucijos pažeidimai. Jie atsirado tylint vidaus reikalų ministrui, policijos viršininkams, visai politikų grietinėlei. Liudyti bijo ir visuomenė. Privalome visi netoleruoti tokių atvejų, kai policija jėgą naudoja ne prieš tvirtus chuliganus, o moteris, senolius, taikius žmones.

Šaltinis
„Valstiečių laikraštis“
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (9)