“Profesorių V. Landsbergį pirmajam mūsų Debatų klubo susitikimui pasikvietėme neatsitiktinai. Vieniems jis – lietuviškasis Havelas, naujosios Lietuvos architektas, kitiems, kaip pats save ironiškai diskusijoje pavadino, „buvęs Lietuvos diktatorius“. Tačiau abejingų auditorijoje V. Landsbergis nepalieka, o to ir reikia gerai diskusijai“, – sakė Debatų klubo įkūrėjas, vietos bendruomenės vadovas Arnoldas Pranckevičius.

Diskusijoje susirinkusieji pamatė kitokį V. Landsbergį – ne tą, kurio kone kiekvienas pareiškimas skirtas sutriuškinti sovietinį palikimą ar naująjį rusišką imperializmą. Šįkart profesorius kalbėjo apie daug globalesnius dalykus – žmonijos nesugebėjimą įvertinti artėjančios ekonominės, ekologinės ir demografinės katastrofos grėsmės, kurios pagrindinės priežastys – vartotojiškas gyvenimo būdas, gyvenimas skolon, darbo, šeimos nuvertinimas.

„Atsikąskite bandelės, meskite ją ir pirkite kitą“, – taip europarlamentaras apibūdino vartotojiškos kultūros principą. Anot V. Landsbergio, susidaro įspūdis, kad ES valdo marksistai, kurių pagrindinis rūpestis, kaip kaupti ir perskirstyti materialines gėrybes. „Tačiau tikroji laimė ne tai, - pabrėžė profesorius, – kad aš šiandien suvalgiau daugiau nei vakar. Tikroji laimė yra meilė, kuri ir išgelbės pasaulį“.

Nors diskusija buvo skirta ateities prognozėms, Briuselio lietuviai domėjosi ir nesena praeitimi - praėjusiais rinkimais į Europos Parlamentą. Vertindamas jų rezultatus, V. Landsbergis sakė neskelbiąs didelės pergalės savo partijai.

V.Landsbergis linkėjo D.Grybauskaitei, kad jos nenuodytų

Tai, kad nemažai balsų surinko Lietuvos socialdemokratų partija, profesorius komentavo taip : „Anksčiau juos nuskriausdavo populistinės partijos, bet dabar, nusivylę populistais, dalis (rinkėjų) sugrįžo prie klasikinio populizmo. Juk komunizmas buvo tikrasis populizmas - žadėjimas pasirūpinti paprastu žmogumi, prieš atsisėdant jam ant sprando“.

Vienai iš diskusijos dalyvių paklausus, ko palinkėtų išrinktajai prezidentei Daliai Grybauskaitei, politikas prisipažino, kad prieš rinkimus jo linkėjimas kandidatei buvo „...kad jos nenunuodytų“ dėl keliamos grėsmės klanams. “Dabar Grybauskaitei reikia linkėti, kad ji būtų, dirbtų ir nesusvyruotų“, - Briuselio debatų klube kalbėjo V. Landsbergis.

Briuselio Debatų klubas, kuris veikia po Belgijos lietuvių bendruomenės sparnu, siekia tapti atviru forumu visiems Belgijos lietuviams ir jų svečiams. Kita klubo diskusija numatoma rugsėjo mėnesį.