Nedažnas girdėjęs, kad „Geriausiu pirmųjų 50-ies amerikietiškojo futbolo metų žaidėju” tituluojama amerikietiško futbolo legenda Johnny Unitas buvo lietuvis. Jis iki šiol tebėra daugelio futbolo gerbėjų aukštinama sporto legenda su lietuviška pavarde.

Amerikai jis - kaip A.Sabonis Lietuvai

Lietuvoje mažai kam girdėtas sportininkas yra bene vienintelis lietuvis, kurio atvaizdas net keturis kartus puošė „Sports Illustrated” žurnalą. Galima teigti, kad 6 - 7 – o dešimtmečiais žibėjusi sporto žvaigždė Johnny Unitas tebėra žymiausias visų laikų JAV lietuvių kilmės sportininkas. Jam yra pastatytas paminklas – prie Baltimorės M&T stadiono Baltimorėje.

Johnny Unitas laikė save lietuviu ir įvairiuose interviu pabrėždavo savo lietuvišką kilmę, nors ir nebuvo aktyvus lietuvių bendruomeninių organizacijų narys. Apie 2002 metais mirusį sportininką „Time” žurnale buvo parašyta: „Jo pavardė buvo lietuviška, bet reikšmė – amerikietiška – Johnny, suvienyk mus! (angl. – “Unite us”)“.

Būtent šia citata remdamasis Jonny Unito sūnus Joe Unitas ėmėsi įamžinti tėvo atminimą. Trisdešimt aštuonerių vyras, dirbantis NFL amerikietiško futbolo agentu, pagal savo rašytą scenarijų ir atsiminimus rengiasi kurti filmą apie žymųjį lietuvių kilmės sportininką. Filmas vadinsis „Unitas We Stand“ (liet. „Stovime vienybėje“).

Partnerių ieško lietuvių tarpe

Joe Unitas kreipėsi į „GLL Global Lithuanian Leaders“ organizaciją, vienijančią pasaulyje savo srityse pirmaujančius lietuvių kilmės profesionalus, prašydamas pagalbos ieškant partnerių filmui vystyti. Nors iki šiol garsiojo sportininko sūnus nėra sutikęs daug lietuvių ar sulaukęs ypatingo susidomėjimo, jis tikisi, jog pavyks užmegzti partnerystę su pasaulio lietuviais ar Lietuvos draugais, besižavinčiais Johnny Unito istorija.

Kalbinome Joe Unitą apie jo tėvą, lietuvišką kilmę ir kuriamą filmą.

- Apie ką bus Jūsų kuriamas filmas? Ką galėtumėte papasakoti apie tėvą, kas galbūt sudomintų lietuvius skaitytojus?

- Istorija yra apie mano tėvą – laikomą geriausiu visų laikų futbolo žaidėjų. Dukart NFL čempionas, dukart naudingiausias lygos žaidėjo titulu apdovanotas, 10 kartų patekęs į simbolinę Pasaulio rinktinę, nuo 1979 metų įtrauktas į NFL Šlovės muziejų...

Tačiau pats filmas yra daugiau apie mano tėvo vaikystę ir jaunystę - nuo 5 iki 25 metų. Apie sunkų kelią siekiant svajonės. Jis augo vargingoje lietuvių emigrantų šeimoje. Nors mano seneliai atvykę iš Lietuvos buvo neturtingi, garsusis sportininkas, mano tėvas, nuo mažens matė kiek darbštumo ir užsispyrimo reikalauja gardesnis duonos kąsnis.

Filmą kuriame nepriklausomai, todėl ieškome partnerių ir finansavimo. Pasirinkau partnerį, filmo režisierių ir prodiuserį Steveną Scaffidi , kuris sukūrė ne vieną dokumentinį filmą televizijai ir didžiajam ekranui. Jo dokumentinis filmas „The People‘s Story“ buvo tarp „Academy Awards 2000“ finalistų.

- Kaip manote, kokios savybės Jūsų tėvui padėjo pasiekti aukštumų sporte?

- Mano senelis dirbo anglies kasyklose Pitsburge. Nuo sunkaus darbo kasyklose mirė, kai tėvui tebuvo penkeri. Močiutė mano tėvą augino viena, sunkiai ir daug dirbo. Būtent mamos pavyzdys įskiepijo Johnny Unitui įgimtą užsispyrimą siekti svajonės ir kovoti dėl savo tikslų. Manau, jis gali būti geras pavyzdys ne tik amerikiečiams, bet ir lietuviams.

- Ar Jūsų tėvas kalbėdavo apie savo lietuvišką kilmę? Ką Jūs pats pamenate apie tai?

- Mano tėvo tėvai, arba mano seneliai, į Ameriką atvyko iš Lietuvos, bėgdami nuo tuometinės sunkios situacijos. Mano tėvas pasakojo apie savo tėvų darbštumą, pastangas įsitvirtinti naujoje šalyje. Tai yra, kas išlikę, kalbant apie lietuviškumo supratimą. Pirmoji paveldėta vertybė yra darbštumas ir pasiryžimas dėl savo svajonės aukoti viską.

Rugsėjo 21 d. viso pasaulio lietuvių dėmesį ir vėl pritrauks Pasaulio lietuvių ekonomikos forumas. Jau tradiciniu tapęs kasmetinis renginys šiais metais vyksta Čikagoje, JAV. Vienai dienai renginio “namais” tapsianti Čikaga pasirinkta neatsitiktinai. Čia gyvena didžiausia JAV lietuvių bendruomenė, be to smarkiai išvystyti Lietuvai aktualiausi verslo sektoriai: gamybos, informacinių technologijų, biotechnologijų. Forumo pavadinimas – „Lietuva: strateginiai vartai į Europą“ – atskleidžia esminį šių metų PLEF 2012 tikslą: kviesti domėtis verslo ir investicijų galimybės Lietuvoje, atveriančioje vartus į daug platesnes rinkas.

Pasaulio lietuvių ekonomikos forumo organizatorė Lietuvos verslo konfederacija, bendradarbiaudama su organizacija „Global Lithuanian Leaders“, kviečia skaityti keturių įkvepiančių sėkmės istorijų ciklą apie savo svajones bei tikslus Jungtinėse Amerikos Valstijose jau įgyvendinusius ir profesinių aukštumų pasiekusius tautiečius.