Kaip praneša Muitinės departamentas, rugsėjo mėnesį muitininkai sulaikė nelegaliai gabentų prekių už beveik 5,2 mln. litų.

Rugsėjį gerų rezultatų buvo pasiekta per aštuonias dienas trukusią bendrą Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Lenkijos muitinių operaciją „Via Baltica II“. Ją vykdydami visų keturių šalių muitinių pareigūnai ypatingą dėmesį skyrė tabako gaminių ir kitų akcizinių prekių gabenimo kontrolei sausumos keliais iš Rytų į Vakarų Europą. Operacijos iniciatorė – Lietuvos muitinė per šias dienas sulaikė apie pusę milijono pakelių kontrabandinių cigarečių už beveik 4 mln. litų ir pradėjo keturis ikiteisminius tyrimus.

Sausio – rugsėjo mėnesiais Lietuvos muitinė pradėjo 28 ikiteisminius tyrimus dėl narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrabandos ir neteisėto jų disponavimo. Ir tai yra 2,2 karto daugiau nei per 2009 m. tą patį laikotarpį.

Rugsėjį Muitinės kriminalinės tarnybos (MKT) pareigūnai, bendradarbiaudami su Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT), Vilniuje ir pasienyje su Latvija sulaikė keturis kilogramus sintetinių narkotikų – kanabinoidų ir du asmenis, įtariamus narkotikų kontrabanda.

Pirmasis kilogramas kanabinoidų buvo aptiktas tikrinant siuntas iš Kinijos Vilniaus pašto poste. Pareigūnams nuvykus pas Vilniaus miesto gyventoją, kuriam ir buvo adresuota ši siunta, jo bute, kratos metu buvo aptiktas dar vienas kilogramas tokių pačių kvaišalų. Operatyviai dirbančių muitinės kriminalistų tyrimas tuo nesibaigė. Vos po valandos, Smėlynės pasienio poste buvo sulaikytas Rusijos pilietis, kurio automobilyje „Mazda“ rasti dar du kilogramai kanabinoidų. Sulaikytos kvaišalų siuntos vertė Lietuvos juodojoje rinkoje – apie 300 tūkst. Lt.

Kitos rugsėjį sulaikytos neteisėtai gabentos prekės: alkoholiniai gėrimai, šoviniai, makiažo priemonės, stalo įrankiai, dirbiniai iš metalo, ir kitos plataus vartojimo prekės. Praėjusį mėnesį muitininkai buvo negailestingi ir klastočių prekeiviams. Pareigūnams prižiūrint buvo sunaikinta rugpjūtį Vilniaus oro uosto poste sulaikyta suklastotų „Burberry“ šalikų siunta, kurios vertė – daugiau kaip 35 tūkst. litų.

Per 2010 m. sausio – rugsėjo mėnesius Lietuvos muitinė pradėjo 124 ikiteisminius tyrimus dėl muitų teisės aktų pažeidimų. Daugiausia, 60 ikiteisminių bylų atversta dėl tabako ir jų gaminių kontrabandos.
Šiais metais padidėjo ir ikiteisminių tyrimų, pradėtų dėl neteisėto prekių ar produkcijos neišvežimo iš Lietuvos Respublikos. Tokį rezultatą lėmė sėkmingas bendradarbiavimas su kitomis Lietuvos teisėsaugos institucijomis.

Bendradarbiaujant su užsienio šalių teisėsaugos institucijomis per 9 šių metų mėnesius užsienio valstybėse pagal Lietuvos muitinės pareigūnų pateiktą informaciją buvo sulaikyta 18,57 mln. vnt. nelegaliai gabentų cigarečių.

Lietuvos muitinės užkardytos žalos valstybei dydžio (nesumokėtų privalomų mokesčių nuo sulaikytų prekių) pokytis palyginti su praėjusiais metais padidėjo 3,8 karto (2009 m. – 11,15 mln. litų, 2010 m. – 42,26 mln. litų).