Magnolinių šeimos vijokliniai krūmai - kininiai citrinvyčiai ( Schisandra chinensis (Turcz.) Baill.) jau palyginti seniai auginami mėgėjų soduose. Šis augalas paplitęs Tolimųjų Rytų mišriuose miškuose, upių ir upelių pakrantėse, krūmynuose.

Citrinvyčio stiebas ilgas, iki 4 - 8 m ilgio, tamsiai rudas, sumedėjęs, lapai elipsiški, su rausvais lapkočiais, žiedeliai nedidukai, balti ir kvapnūs. Vaisiai - raudonos, sultingos, rutuliškos uogos, susitelkę į ilgesnes ar trumpesnes kekes. Uogose yra dvi pumpuriškos sėklos. Citrinvyčiai žydi gegužės - birželio mėn., o uogos prinoksta rugsėjo mėn. ir ilgai kybo ant kero. Visas augalas turi eterinio aliejaus, jas patrynus pakvimpa citrina - iš čia kilęs ir augalo pavadinimas.

Citrinvyčio vaisiuose yra labai daug (iki 20 proc.) organinių rūgščių (citrinos, obuolių, vyno) ir tik 1,5 proc. cukraus, todėl vaisių minkštimas palyginti rūgštus. Be to, minkštime yra mineralinių druskų ir vitamino C, o sėklose - iki 33 proc.

Mokslininkai ilgai nesuprato, kaip nevalgę ir nemiegoję vietiniai gyventojai sukaria tiek daug kilometrų. Pagaliau išsiaiškino, jog šie nuolat kramto kažkokias raudonas uogas. Citrinvyčio uogose yra daug šizandrino - stipriai tonizuojančios medžiagos. Jis pradeda veikti po 30 - 40 min., ir veikia net 4 - 6 val. Bandymais įrodyta, kad citrinvyčio preparatai sustiprina centrinės nervų sistemos refleksinę veiklą, kartu stimuliuoja kvėpavimą ir širdies kraujagyslių sistemos veiklą. Jie labai efektyviai didina darbingumą, gelbsti fiziškai ir protiškai pavargus.

Dažniausiai citrinvyčiai dauginami sėklomis. Sėklos sėjamos iš karto nuėmus derlių. Išimtos sėklos apdžiovinamos kambaryje, paskui sėjamos į purią ir derlingą žemę 1,5 - 2 cm gylio vagutėse. Gerai įsišaknija ir anksti pavasarį prilenktos atlankos, sumedėję auginiai, kero dalys. Birželio mėnesį galima dauginti žaliaisiais auginiais.

Kininiai citrinvyčiai atsparūs šalčiams, žiemai jų nereikia pridengti. Neužmirškite, kad tai vijoklinis augalas, todėl jam reikia atramų. Neturėdamas kur vyniotis augalas nedera, o vėliau sunyksta. Augalai sodinami pietrytinėje arba pietinėje pastato pusėje, geriau dera saulėtoje vietoje. Ypač mėgsta puveningas, nesunkias, laidžias, bet drėgnas dirvas. Dauguma citrinvyčio šaknų auga 10 cm gylyje, todėl sodindami neužberkite šaknies kaklelio, nepurenkite pakrūmių.

Šaltinis
Virtualus sodo žurnalas www.rojaussodai.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją