Vyriškis, nurodęs, kad jo vardas yra Jarno Smeetsas, užvakar internete išplatino vaizdo įrašą, kuriame tariamai nufilmuotas pirmasis „Human Birdwings“ projekto skrydis.

Nors skrydį analizavęs fizikas Rhettas Allainas mano, kad vaizdo įrašas nebūtinai yra klastotė, kompiuterių grafikos specialistai jo tikrumą vertina labai skeptiškai. Be to, žurnalistams nepavyko patvirtinti J. Smeetso išsilavinimo ar darbo informacijos, pateiktos J. Smeetso „Facebook“ ir „LinkedIn“ paskyrose.

Jarno Smeetso „LinkedIn“ paskyra, į kurią nukreipiama iš inžinieriaus svetainės, skelbia, kad jis nuo 2008 iki 2010 metų yra dirbęs bendrovėje „Pailton Steering Systems“. Tačiau grupės „Pailton Engineering Limited“ vadovas Johnas Nollettas tvirtina, kad įmonės įrašuose nėra informacijos apie žmogų tokiu vardu.

„Patikrinome informaciją iš visų pasaulio padalinių ir niekas nieko apie jį nežinojo. Jis niekada mums nedirbo jokiame mūsų padalinyje“, - sakė J. Nollettas.

Žurnalistai susisiekė ir su Coventry universitetu Jungtinėje Karalystėje – inžinieriaus interneto paskyrose rašoma, kad jis šioje įstaigoje mokėsi nuo 2001 iki 2005 metų.

Universiteto darbuotojai, peržiūrėję pilną skaitmeninių įrašų duomenų bazę, į kurią įtraukti visi šioje įstaigoje nuo 1986 metų besimokę studentai, teigia radę tik vieną įrašą apie studentą su Smeets pavarde: Alexandra Smeets universitete studijavo nuo 1999 iki 2000 metų. Jokios informacijos apie Jarno Smeetsą nerasta.

„LinkedIn“ ir „Facebook“ paskyrose taip pat rašoma, kad J. Smeetsas yra dirbęs „Philips Design“ - tarptautinės elektronikos gaminių bendrovės „Philips“ padalinyje. Šios bendrovės atstovai savo komentaro nepateikė.

Su inžinieriumi „Wired“ žurnalistai antradienį ir trečiadienį bandė susisiekti el. paštu, telefonu ir per „Twitter“. Trečiadienį po pietų jis atsakė elektroniniu paštu atsisakydamas bendrauti telefonu. „Mane užgriuvo elektroninių laiškų, žinučių ir tweet'ų lavina“, - rašė J. Smeetsas.

Jis nebeatsakė į laišką su paklausimu dėl ko universitetas ir buvę darbdaviai negalėjo patvirtinti jo gyvenimo aprašyme nurodytų faktų ir prašymu pateikti daugiau informacijos apie tariamą skrydį.

J. Smeetso svetainių adresai – humanbirdwings.net ir humanbirdwings.com – buvo užregistruoti 2011 metų rugpjūtį, pasinaudojant Olandijos bendrovės „SoHosted“ paslauga. Ši bendrovė neatskleidžia adresų savininkų vardų.

Stanfordo universiteto (JAV) mokslininkas Ronas Fedkiwas, bendradarbiavęs kuriant filmų „Terminatorius 3“ ir „Žvaigždžių karai: Epizodas III“ kompiuterinės grafikos elementus, sakė, kad nenutrūkstamas J. Smeetso vaizdo įrašas būtų „kur pas patikimiau atrodanti klastotė“.

„Kameros kampo iškirpimas yra akivaizdus triukas. Atkreipkite dėmesį, kad nėra nenutrūkstamo vaizdo įrašo nuo pakilimo iki nusileidimo. Vietoje to pagrindinės antžeminės kameros vaizdas nukerpamas iškart po pakilimo ir grąžinamas prieš pat nusileidimą. Taip karpant vaizdo įrašus jiems netgi nereikėjo daug dirbti su kompiuterine grafika ar vaizdo klastojimu. Ant galvos tvirtinama kamera galėjo fiksuoti vaizdus skraidant sklandytuvu – bet kokiu sklandytuvu, nebūtinai su tais sparnais... Vienintelis rimtas darbelis su vaizdu būtų pačioje pradžioje, kai truputį atsiplėšiama nuo žemės – tai galima būtų atlikti bėgant aukštyn išredaguotu kalneliu ar pakyla“, - sakė kompiuterinės grafikos ekspertas.

Groeningeno universiteto (Olandija) neuromechanikos mokslininkas Bertas Ottenas su J. Smeetsu ir jo kolegomis buvo susitikęs 2011 metų rugpjūtį.

„Savo akimis jų sukurtos skraidyklės nemačiau, taigi, negaliu iš vidaus pasakyti, ar tai klastotė, ar ne. Per daug įdėmiai viso vaizdo įrašo nežiūrėjau, bet žiūrėjo kiti žmonės ir savo įtarumu prisidedu prie jų“.

Technologijų tinklaraštis „Gizmodo“ pateikė savo kompiuterinės grafikos ekspertų analizę – joje nurodoma keletas nedarnumų kitame tos pačios grupelės vaizdo įraše. Prieš pat J. Sarno pakylant ant dešinio sparno staiga atsiranda mažas juodas kvadratas – tai suteikia pagrindo manyti, kad tikras modelis buvo pakeistas kompiuterio sugeneruotu vaizdu. Be to, J. Smeetso kolegų ant sparno metami šešėliai nesutampa su jų pačių judesiais.

Kitame vaizdo įraše, kuris patalpintas „Flying High“ svetainėje, matomi programos „Maya“, naudojamos trimačius kompiuterinius objektus kuriančių menininkų, ekrano vaizdai su sparnų prototipu. Nors tai nėra klastojimo įrodymas, bet sustiprina įtarimus, kad ši grupelė savo skraidantį aparatą sukūrė kompiuteriu.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją