2002 metais vienintelis į kosmosą pakilęs „Buran“ buvo sunaikintas sugriuvus kitam Baikonuro raketų montavimo korpusui, kur aparatas buvo laikomas kartu su skrydžiui tinkamomis nešančiosiomis raketomis „Energija“.

Nuo to laiko kosmodrome liko du kiti „Buran“ tipo erdvėlaiviai. Vienas iš jų buvo pritaikytas skrydžiams automatiniu režimu ir susijungimui su tuomete sovietine kosmine stotimi „Mir“. Antrasis yra treniruotėms pritaikytas maketas.

Ketvirtadienį kalbėdamasis su žurnalistais D. Rogozinas sakė, kad paskutiniam skrydžiams ruoštam „Buran“ egzemplioriui taip pat iškilęs pavojus dėl pastato, kuriame jis laikomas, avarinės būklės.

2002 metais vienintelis į kosmosą pakilęs „Buran“ buvo sunaikintas sugriuvus kitam Baikonuro raketų montavimo korpusu

„Reikės kažkaip sutvirtinti stogą. Atidaryti duris. Kada durys bus atidarytos, svarbiausia – kad korpusas nesugniužtų. Kad jo neištiktų pirmojo „Burano“ likimas“, – kalbėjo pareigūnas.

Pasak D. Rogozino, „Roskosmos“ šiam pastatui paskyrė apsaugą, keliomis dienomis anksčiau socialiniuose tinkluose pasklidus pranešimų, kad nežinomi vandalai įsibrovė į erdvėlaivio laikymo vietą ir jį apipaišė grafičiais.

D. Rogozinas sakė, kad dėl šio erdvėlaivio likimo rudenį planuojama pradėti derybas su Kazachstanu.

2002 metais vienintelis į kosmosą pakilęs „Buran“ buvo sunaikintas sugriuvus kitam Baikonuro raketų montavimo korpusu

„Tiriame, kaip visa tai kažkokiu būdu atsidūrė privataus valdytojo rankose. Šiuo metu vyksta teismo procesas tarp Kazachstano vyriausybės ir privataus asmens. Mūsų nuomone, [ši byla] truks apie tris mėnesius. Per šį laiką parengsime visus būtinus dokumentus. Kai savininke taps Kazachstano vyriausybė, taps aiškiau, su kuo vesti derybas“, – sakė „Roskosmos“ vadovas.

„Paskui per Rusijos ir Kazachstano tarpvyriausybinės komisijos posėdį dėl Baikonuro galėsime aptarti, ar Rusijos pusė gali išpirkti“ erdvėlaivį, pridūrė jis.

„Buran“, pagal naudojimo principą ir pavidalą labai panašaus į JAV daugkartinio naudojimo erdvėlaivius „Space Shuttle“, pirmasis skrydis be įgulos įvyko 1988 metų lapkričio 15 dieną. 1990 metais „Buran“ programa buvo sustabdyta, o dar po trejų metų, kai Sovietų Sąjunga jau buvo subyrėjusi – visiškai nutraukta.

2020 metų lapkritį D. Rogozinas pranešė, kad Rusija planuoja derėtis su Kazachastano vyriausybe dėl dviejų išlikusių „Buran“ likimo, ir kalbėjo, kad erdvėlaiviai galėtų būti perduoti valstybiniams arba privatiems muziejams.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Top naujienos