aA
Pasirodžius didelio pasisekimo sulaukusiam mokslinės fantastikos trileriui „Pradžia“ (Inception) žiūrovai buvo sužavėti ir pasibaisėję jo futuristine vizija, kaip nusikaltėlių gauja prasiskverbia į žmonių sapnus, kad pavogtų vertingos informacijos.
Neurotechnologijos
Neurotechnologijos
© Shutterstock

Prieš daugiau kaip dešimtmetį režisieriaus Christopherio Nolano juostoje pavaizduota technologija tikriausiai jau gana greitai gali tapti tikrove, sako Čilėje dirbantys ekspertai. Jie siūlo rengti debatus, kaip būtų galima apsaugoti vertingiausią žmonių turimą turtą – jų protus.

Ši Pietų Amerikos valstybė siekia tapti pirmąja pasaulyje, užtikrinsiančia savo piliečių „neuroteisių“ teisinę apsaugą. Tikimasi, kad įstatymų leidėjai priims konstitucijos pataisų, leisiančių blokuoti technologijas, kuriomis siekiama „didinti, mažinti arba trikdyti“ žmonių mąstymo gebėjimus be jų sutikimo.

Opozicijos senatorius Guido Girardi, vienas iš šio teisės akto projekto autorių, nerimauja dėl technologijų – algoritmų, bioninių implantų ar kitokių prietaisų – galinčių kelti grėsmę „žmonių savasčiai, jų savarankiškumui, laisvei ir laisvai valiai.“

„Jeigu ši technologija įstengia skaityti [jūsų mintis] – dar jums net nesuvokus, ką galvojate – ji galėtų įrašyti emocijas jums į smegenis: gyvenimo istorijas, kurios yra ne jūsų ir kurių jūsų smegenys negalėtų atskirti, ar jos priklauso jums, ar yra kūrėjų produktas“, – naujienų agentūrai AFP sakė įstatymų leidėjas.

„Užkirsti kelią manipuliacijoms“

Daugelyje mokslinės fantastikos filmų ir knygų pateikiama tamsi neurotechnologijų vizija.

Inception
Inception
© Vida Press

Iš tikrųjų moderniausios technologijos jau pademonstravo, kad jos galėtų būti pritaikomos naudingiems tikslams.

2013 metais tuometis JAV prezidentas Barackas Obama pristatė iniciatyvą BRAIN (angl. Brain Research through Advancing Innovative Neuro-technologies – Smegenų tyrimai plėtojant inovatyvias technologijas), kurios tikslas buvo tyrinėti smegenų veiklos sutrikimų, įskaitant Alzheimerio ir Parkinsono ligas bei epilepsiją, priežastis.

Čilės mokslo ministras Andresas Couve AFP sakė, kad debatai dėl „neuroteisių“ yra „dalis naujojo mokslo institucionalumo stiprinimo šalyje, kuris dabar atkreipia tarptautinį dėmesį“.

Tačiau daugelis nerimauja dėl piktavalių veikėjų galimybių pasinaudoti šių technologijų pažanga.

Čilės prezidentas Sebastianas Pinera praeitą pasiūlė Andoroje surengti Pirėnų pusiasalio ir Amerikos šalių viršūnių susitikimą šiam opiam klausimui aptarti.

„Raginu Iberoamerikos šalis numatyti ateitį ir jau dabar tinkamai apsaugoti ne vien mūsų piliečių duomenis ir informaciją, bet ir jų mintis, jausmus, neuroninę informaciją, kad visu tuo nebūtų manipuliuojama pasitelkiant naująsias technologijas“, – sakė konservatyvių pažiūrų S. Pinera.

Čilėje parengtame teisės akto projekte dėmesys sutelkiamas į keturias sritis: žmonių protuose esančios informacijos (neuroduomenų) apsaugą; pastangas nustatyti ribas neurotechnologijoms, skirtoms smegenų informacijos nuskaitymui ir ypač – įrašymui; pastangas užtikrinti teisingą šių technologijų platinimą ir prieigą prie jų; neuroalgoritmų taikymo ribų nustatymą.

Šios srities ekspertas ispanų mokslininkas Rafaelis Yuste, dirbantis Niujorke veikiančiame Kolumbijos universitete, sakė AFP, kad kai kurios technologijos jau egzistuoja ir kad net pačios egzotiškiausios per dešimtmetį jau gali tapti prieinamos.

„Naujasis renesansas“

Tokios technologijos jau bandomos su gyvūnais laboratorijose.

Mokslininkai eksperimentavo su žiurkėmis, įdiegdami joms į smegenis nepažįstamų objektų vaizdinius. Buvo stebima, kaip gyvūnai tikrus tokius objektus priima kaip jiems įprastus ir kaip šie objektai tampa jų natūralios elgsenos dalimi.

„Jeigu turite galimybę įžengti ten [į smegenų elektrocheminius procesus] ir juos stimuliuoti arba slopintis, galite pakeisti žmonių sprendimus. Tai mes jau esame atlikę su gyvūnais“, – aiškino R. Yuste.

Neurotechnologijos
Neurotechnologijos
© Shutterstock

Mokslas taip pat atvėrė galimybę apjungti žmogaus protą su jo gebėjimus sustiprinančiomis technologijomis.

Vis dėlto kyla pavojus, kad nesant tinkamų saugiklių tokio technologijos galėtų būti panaudotos žmonių mąstymui pakeisti, pasitelkiant algoritmus, leidžiančius „perprogramuoti“ smegenis, primesti svetimus interesus, pasirinkimus arba vartosenos įpročius. Tikėtina, kad tai galėtų būti daroma netgi internetu.

„Siekiant išvengti dviejų greičių padėties, kai vienų žmonių gebėjimai sustiprinti, o kitų – ne, esame įsitikinę, kad šios neurotechnologijos turi būti reguliuojamos remiantis universalaus teisingumo principais, pripažįstant Visuotinės žmogaus teisių deklaracijos dvasią“, – kalbėjo R. Yuste.

Mokslininko nuomone, neurotechnologijos gali sukelti savotišką „cunamį“, kurį žmonijai tektų atremti, todėl žmonės turi būti tam pasiruošę.

„Neurotechnologijos gali būti bauginamos, prisimenant distopinius mokslinės fantastikos scenarijus. Tačiau kiekvienam distopiniam scenarijui tenka 10 naudingų“, – pabrėžė R. Yuste, laikantis neurotechnologijų plėtrą „nauju renesansu žmonijai“.

Jau dabar neurotechnologijos pasitelkiamos gydant Parkinsono liga arba depresija sergančius pacientus – jų smegenys stimuliuojamos elektrodais, siekiant „sušvelninti simptomus“, sakė R. Yuste.

Kurtumą taip pat bandoma gydyti kochleariniais – vidinės ausies – implantais, sujungtais su klausos nervu ir stimuliuojančiais smegenis.

Tikimasi, kad ateityje panašiu būdu bus galima atkurti regėjimą akliesiems arba gydyti sergančius Alzheimerio liga, stiprinant atminties neuronines grandines.

„Žmonijai tai bus naudingas pokytis“, – prognozavo R. Yuste.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(13 žmonių įvertino)
4.3077

„Archer Aviation“ pristatė pirmąjį skraidantį taksi „Maker“ (2)

Bendrovė „Archer Aviation“ pristatė pirmąjį skraidantį elektrinį taksi „Maker“. Tai dar...

„Tele2“ užkirto kelią kibernetiniams nusikaltėliams: bandė pasinaudoti anksčiau nutekintais vartotojų duomenimis (6)

„Tele2“ aptiko ir užkirto kelią kibernetiniams nusikaltėliams – sukčiai mėgino...

Nutekėjo didelės apimties internetinės parduotuvės „Kilobaitas.lt“ klientų duomenys, ragina pasikeisti slaptažodžius (25)

Nutekėjus internetinės parduotuvės „Kilobaitas.lt“ duomenims, Nacionalinis kibernetinio...

Lietuvoje plečiamas 5G tinklas: sumontuota švediška įranga, bazinių stočių jau – 32 (12)

Pernai Lietuvoje nekomercinį 5G šalyje įjungusi „ Telia “ didina naujos kartos ryšio...

Dažniausios klaidos, kurias darote naudodamiesi telefonu: vienas neatsargus žingsnis gali kainuoti brangiai (1)

Šiandien būtų sunku įsivaizduoti gyvenimą be išmaniųjų telefonų. Nors jais naudojamės...

Top naujienos

Drebančiomis kojomis: rungtynės tarp maldų suvienytų danų ir suomių tęsiamos

Koks milžiniškas siaubas – toks ir palengvėjimas jam praslinkus. Paaiškėjus, kad aikštėje...

Partnerystės įstatymo fone – pamokanti skyrybų istorija: per penkiolika minučių prarado kelių milijonų vertės turtą (82)

Turto dalybos niekuomet nebuvo paprastos, o siūlomo partnerystės teisinio reguliavimo atveju jos dar...

Apsauginiai saulės kremai nuo vėžio gali ir neišgelbėti: profesorė atkreipė dėmesį į kelis svarbius niuansus (11)

Atėjus vasarai ir kaitinant saulei medikai įspėja, kad per daug saulės gali būti visai ne į naudą.

Siaubas ir maldos Kopenhagoje: per rungtynes sukniubusi danų žvaigždė atgavo sąmonę būklė stabilizuota, žaidėjai grįžta į aikštę (490)

Kopenhaga ir visa Danija išgyveno košmarą, laimei, iš jo pavyko pabusti. Šeštadienį Europos...

Giedrius Petkevičius/Sausuolis | D+

Surūdijusi Rusijos galia ir „kepurėm užmėtyta“ Lietuva: kodėl nuvertinti priešą yra labai pavojinga II dalis (3)

Pirmąją dalį pradėjau kalbėdamas apie krepšinį – leisiu sau analogiją pratęsti. Taigi,...

Koronavirusu užsikrėtęs girtas vilnietis siautėjo sostinės gatvėse: negalėjau savęs kontroliuoti (111)

„Žinau, kad girtam vairuoti pavojinga, tačiau dėl neblaivumo savęs negalėjau kontroliuoti“,...

Rusnė Valatkaitė | D+

Šiuos ledus daugelis renkasi kaip sveikesnę alternatyvą, tačiau Vaida Kurpienė įspėja: jie yra blogiausi iš visų

Vasarą norisi vis gaivesnių desertų, todėl ledai atrodo puikus pasirinkimas atsigaivinti. Juk...

Iš „Volkswagen“ gamyklos Vokietijoje pavogta 1000 automobilių rakteliai. Stebina, kas nutiko paskui (97)

Paskutinę gegužės mėnesio savaitę Vokietijos „ Greenpeace “ aktyvistams vėl pavyko patekti...

Futuristai nuspėjo, koks likimas ateityje laukia prekybos centrų ir juose dirbančių kasininkų (71)

Dirbtinis intelektas artimoje ateityje dar labiau pakeis mūsų apsipirkimo įpročius. Žymūs...

Pasaulyje bandomos perrašyti mokesčių taisyklės: nesutariama dėl kriterijų (2)

Pasauliniai derybininkai, bandantys perrašyti mokesčių taisykles, pritaikant jas skaitmeninei erai,...