Šiame straipsnyje pateiksime informaciją, ką reikia žinoti, kad atvėsintumėte įkaitusį kompiuterį ir jis vėl veiktų sklandžiai.

Kaip veikia kompiuterio aušinimo sistema

Kiekviename kompiuteryje yra ne vienas procesorius, kuris dirbdamas išskiria šilumą. CPU (centrinis procesorius) ir GPU (vaizdo procesorius) yra daugiausiai šilumos generuojantys komponentai. Kuo intensyviau šie komponentai dirba, tuo daugiau šilumos išsiskiria. Jei ši šiluma nėra išsklaidoma, ji gali sulėtinti to komponento darbą ar net jį sugadinti.

Paprastai kompiuterių gamintojai į kompiuterius montuoja ventiliatorius, kad būtų užtikrintas tinkamas oro srautas ir komponentai būtų pakankamai ataušinami. Šiai paskirčiai gali būti keletas ar daugiau ventiliatorių: vienas ant procesoriaus, kitas ant vaizdo procesoriaus, dar vienas stacionaraus kompiuterio maitinimo blokui ir daugiau prie kitų komponentų.

Kompiuteris

Pastaba: yra ir kitų kompiuterio aušinimo būdų, pavyzdžiui, aušinimas skysčiu ar net oro kondicionavimas. Tačiau šie metodai naudojami retai, o iškilus problemai su jais nelabai ką galite padaryti (išskyrus nunešti kompiuterį į remonto dirbtuves).

Darysime prielaidą, kad jūsų kompiuteriui aušinti naudojama ventiliatoriaus / oro aušinimo sistema.

Jei kompiuteris perkaista, tam gali daryti įtaką dvi priežastys. Arba yra aušinimo sistemos problema, arba komponentai įkaista tiek, kad kompiuterio aušinimo sistema negali su tuo susitvarkyti. Šiame straipsnyje pateiksime abiejų problemų sprendimus.

Kiek gali įkaisti kompiuteris?

Prieš imdamiesi veiksmų, pirmiausia turite sužinoti kaip patikrinti kiek įkaista kompiuteris. Šiam tikslui puikiai tinka „HWMonitor“. Nemokama programa, kuri parodys dabartinę ir maksimalias temperatūras.

Paleiskite programą ir pamatysite tiek GPU, tiek CPU temperatūrą bei kitą su aparatine įranga susijusią informaciją. Čia patikrinkite „Max“ temperatūrą. Jei ji kur nors viršija 60 laipsnių Celsijaus, tai reikia imtis toliau šiame straipsnyje nurodytų veiksmų.

Maksimali 55 laipsnių Celsijaus temperatūra nėra per didelė, jei kompiuterį naudojate žaidimams ar intensyvioms daug resursų reikalaujančioms programoms. Tačiau vis tiek galite vadovautis toliau pateiktais patarimais, kuriuos verta žinoti, kad ateityje nesusidurtumėte su perkaitimo problemomis.

Aušinimo sistemos problemų šalinimas

1. Patikrinkite, ar veikia visi ventiliatoriai

Jei kompiuterio ventiliatorius neveikia gerai arba dėl kokių nors priežasčių negali išvėdinti oro, kompiuteris perkaista. Tokiu atveju turėsite atlikti kompiuterių remontą dirbtuvėse.

Kaip patikrinti, ar ventiliatorius veikia tinkamai, ar ne. Stenkitės įsiklausyti kas vyksta tik įjungus kompiuterį. Iš pradžių ventiliatoriai turi dirbti visu pajėgumu, o paskui sulėtėti, todėl pirmas sekundes turi būti girdimas intesyvesnis ventiliatorių ūžesys. Jei, paleidus kompiuterį, šio garso negirdite arba galbūt jaučiate, kad garsas yra silpnesnis nei anksčiau, tuomet yra tikimybė, kad ventiliatoriai veikia netinkamai.

Kompiuteris

Norėdami nustatyti tiksliau, turite nuimti kompiuterio gaubtą ir fiziškai pažiūrėti, ar ventiliatoriai veikia, ar ne. Jei dangčio nuėmimo procedūra atrodo per daug sudėtinga, tuomet galite bandyti naudoti žibintuvėlį, ir bandyti pamatyti ventiliatorių sukimąsi per ventiliacijos angas. Jei nepavyksta pastebėti jokio judesio, nedelsdami patikėkite kompiuterio remontą profesionalams ir nuneškite jį į specializuotas dirbtuves.

2. Neužblokuokite ventiliacijos angų

Niekada nedėkite kompiuterio ant lovos, antklodės ar bet kokio kito minkšto paviršiaus darbo metu. Tokie minkšti ir nelygūs paviršiai blokuoja oro srautą iš ventiliacijos angų, todėl kompiuteris įkaista (ypač jei jos yra po kompiuteriu). Vietoj to visada padėkite kompiuterį ant kieto paviršiaus, geriausia ant medinio stalo arba nešiojamojo kompiuterio padėklo, kad vėdinimo sritis niekada nebūtų uždengta.

3. Išvalykite kompiuterio aušinimo sistemą

Jei jau kurį laiką nevalėte kompiuterio, greičiausiai kompiuteris kaista dėl dulkių. Stacionarų kompiuterį išvalyti ir išardyti paprasčiau, tačiau nešiojamą kompiuterį išardyti gali būti sudėtingiau. Jei norite kompiuterį išvalyti patys, atlikite toliau nurodytus veiksmus:

Pirmiausia, visiškai išjunkite kompiuterį ir ištraukite kištuką iš elektros tinklo.

Tuomet atidarykite korpuso dangtį. Turėtumėte aiškiai pamatyti dulkių sankaupas. Norėdami jas išvalyti, galite naudoti suspausto oro balionėlius arba galingesnį dulkių siurblį. Pagrindinius kompiuterio komponentus, ypač ventiliatorius, išpūskite oru iš priekinės ir galinės pusės.

Siauras vietas taip pat galite išvalyti vatos ritinėliais ar makiažo valymo priemonėmis. Nesijaudinkite, jei nepavyks visko išvalyti taip, kad nesimatytų nei mažiausios dulkelės. Svarbiausia yra tik pašalinti didžiausias dulkes, kurios ir įtakoja ventiliatorių užsikimšimą.

4. Pakeiskite kompiuterio termopastą

Termopasta yra šilumai ypač laidi medžiaga, kuri dedama tarp procesoriaus ir radiatoriaus. Ši pasta užtikrina, kad šiluma būtų tinkamai perduota į aušintuvą. Jei ši medžiaga pasensta, tai turi ženklios įtakos aušinimo sistemos veiksmingumui, kadangi šiluma nėra išskaidoma taip efektyviai.

Per daug kaistantys komponentai

Jei ventiliatoriai veikia gerai, nėra dulkių, kita perkaistančio kompiuterio priežastis gali būti ta, kad jo komponentai generuoja tiek daug šilumos, kad ventiliatoriai nepajėgia su ja susitvarkyti. Ypač jei kompiuteris yra senas, yra tikimybė, kad jis gali generuoti daugiau šilumos, palyginti su tuo, nei buvo naujas.

Taigi, jei turite seną kompiuterį, dėl to gali būti kalti komponentai, o ne aušinimo sistema.

1. Išjunkite spartos didinimą ir atstatykite gamyklinius parametrus

Procesoriaus ir vaizdo procesoriaus spartinimas yra puikus būdas gauti daugiau naudos iš savo kompiuterio. Jei esate padidinę kompiuterio taktinį dažnį, greičiausiai jau žinote, kad dėl to taip pat išsiskiria daugiau šilumos, nes jūsų CPU ir GPU turės dirbti sunkiau, kad suteiktų jums greitį, kuriam jie nėra skirti. Turėtumėte atstatyti gamyklinius parametrus iki pradinės spartos. Geriau turėti veikiantį kompiuterį su mažesne spartą, nei leisti jam sugesti.

Kompiuteris

2. Ventiliatoriaus greičio didinimas

Taip pat yra galimybė pagreitinti aušinimo sistemą labiau nei įprastai. Galite naudoti nemokamą programą „SpeedFan“, skirtą kompiuterio ventiliatoriaus greičiui stebėti ir valdyti. Programa leidžia valdyti kompiuterio ventiliatoriaus greitį rankiniu būdu arba naudojant tam tikrus išankstinius nustatymus. Taip pat galite leisti programai automatiškai valdyti ventiliatoriaus greitį pagal esamą kompiuterio temperatūrą.

Deja, ji veikia ne visuose kompiuteriuose. Kai kurios pagrindinės plokštės neleidžia valdyti ventiliatoriaus greičio, todėl yra tikimybė, kad ši galimybė jums netiks. Tokiu atveju galite naudoti išorinį ventiliatoriaus valdiklį. Valdiklį galite prijungti prie kompiuterio ir galėsite rankiniu būdu valdyti ventiliatoriaus greitį (programinės įrangos nereikia).

Tačiau turėkite omeny, kad tokiu atveju kompiuteris bus triukšmingesnis.

3. Mažiau apkraukite kompiuterį

Jei kompiuterį veikiate didesne apkrova, nei jis gali atlaikyti, kompiuteris gali perkaisti taip pat. Pavyzdžiui, nenaudokite kompiuterio žaidimams, kurio minimalus reikalavimai viršija jūsų kompiuterio specifikacijas. Jei jūsų naudojamas žaidimas ar programinė įranga susiduria su vėlavimu ar sulėtėjimu, vadinasi, ji nėra skirta jūsų kompiuteriui.

Naudokite tik tas programas, kurios yra suderinamos, ir nenaudokite programų, kurios naudoja daugiau nei 90 proc. procesoriaus galios. Tai ypač aktualu nešiojamiems kompiuteriams.

4. Sumažinkite procesoriaus taktinį dažnį

Sumažinus procesoriaus taktinį dažnį, jis išsiskirs mažiau šilumos. Žinoma, tai turės įtakos kompiuterio našumui, tačiau kartais kito pasirinkimo nėra.

Procesoriaus dažnį galite sumažinti keliais būdais. Tai galite padaryti iš kompiuterio BIOS (jei palaikoma), naudodami trečiosios šalies programą, pavyzdžiui, „Intel Extreme Tuning Utility“, arba naudodami operacinės sistemos maitinimo parinktis. Susiraskite „Power Options“ arba tiesiog Windows sistemoje paspauskite mygtukus „Windows“ + R ir įveskite „powercfg.cpl“. Šalia nustatyto dabartinio plano spustelėkite „Change plan settings“ (keisti plano nustatymus), kitame puslapyje spustelėkite „Change advanced power settings“ (keisti išplėstinius maitinimo nustatymus).

Išplėstinėse maitinimo parinktyse spustelėkite mygtuką „plius“ (+) šalia parinkties „Processor power management“ (procesoriaus maitinimo valdymas), kad išplėstumėte jo nustatymus. Čia nustatykite „Minimum processor state“ (minimali procesoriaus būsena) į „5 proc.“, o „Maximum power state“ (maksimali maitinimo būsena) – į norimą procentinę dalį.

Pavyzdžiui, galite nustatyti „Maksimali maitinimo būsena“ į „70 proc.“, kad procesorius galėtų pasiekti tik maksimalų 70 proc. našumą. Daugeliu atvejų 70-80 proc. turėtų pakakti, kad procesorius būtų mažiau apkrautas ir sistema veiktų stabiliai. Taip pat galite pabandyti naudoti kompiuterį ne didelio našumo, o energijos taupymo režimu.

Išoriniai kompiuterio aušinimo būdai

Aukščiau pateiktų sprendimų turėtų pakakti kompiuteriui atvėsinti. Tačiau jei kompiuteris vis dar kaista, galite išbandyti išorinę aušinimo sistemą. Nešiojamiems kompiuteriams galima naudoti nešiojamąjį aušinimo kilimėlį. Juos paprastai naudojami ventiliatoriai, kurie dedami po nešiojamu kompiuteriu ir padidina oro ventiliaciją.

Išvada

Niekada negalima ignoruoti įkaitusio kompiuterio, nes kuo labiau kompiuteris įkaista, tuo daugiau žalos padaroma jo komponentams. Jei uždelsite, tuomet net ir išsprendus perkaitimo problemas, kompiuteris gali niekada nebepasiekti tokios spartos ir stabilumo kaip naujas.

Daugeliu atvejų kompiuterio įkaitimo priežastis yra neveikiantys ventiliatoriai ar dulkės kompiuterio viduje. Tačiau dažnai pasitaiko ir per daug intensyvus kompiuterio naudojimas arba per didelis galios spartinimas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Top naujienos
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės