aA
Užsienio spauda praneša, kad „Google“ sustabdė bendradarbiavimą su Kinijos technologijų milžine „Huawei“. „Google“ apribojo „Huawei“ įrenginių prieigą prie tam tikrų programėlių. Naujausi „Huawei“ išmanieji įrenginiai negalės naudotis operacinės sistemos „Android“ atnaujinimais, neteks prieigos prie „Google Play Store“ bei „Gmail“ programėlių.
© AFP / Scanpix

„Alphabet Inc“ priklausantis „Google“ sustabdė su „Huawei“ verslo santykius, reikalaujančius dalintis technine ir programine įranga bei techninėmis paslaugomis, išskyrus tas, kurios yra viešai prieinamos atviro kodo licencijavimo būdu, praneša „Reuters“. Tai rimtas smūgis Kinijos technologijų kompanijai, kurią JAV vyriausybė siekia visame pasaulyje įtraukti į juodąjį sąrašą.

Dabartinių „Huawei“ išmaniųjų telefonų su „Google“ programomis turėtojai ir toliau galės jomis naudotis bei atsisiųsti „Google“ teikiamus naujinius, pabrėžė „Google“ atstovas spaudai.

„Mes laikomės oficialaus nurodymo ir atsižvelgiame į pasekmes“, – pranešė „Google“ atstovas.

„Mūsų paslaugų naudotojams „Google Play“ ir „Google Play Protect“ jų turimuose „Huawei“ įrenginiuose veiks ir toliau“, – patvirtino jis, nepateikdamas išsamesnės informacijos.

Sustabdymas gali supančioti „Huawei“ išmaniųjų telefonų verslą už Kinijos ribų, nes technologijų milžinas kaipmat neteks prieigos prie „Google Android“ operacinės sistemos naujinių. Būsimos „Huawei“ išmaniųjų telefonų versijos, veikiančios su „Android“, taip pat nebeturės prieigos prie populiarių paslaugų, tokių kaip „Google Play Store“, „Gmail“ ir „YouTube“.

„Huawei“ galės naudoti tik viešai prieinamą „Android“ versiją ir nebeturės prieigos prie „Google“ priklausančių programų ir paslaugų“, – patvirtino šaltinis.

D. Trumpo administracija ketvirtadienį įtraukė „Huawei Technologies Co Ltd“ į prekybos juodąjį sąrašą, nedelsiant įvesdama apribojimus, dėl kurių kompanijai bus ypatingai sunku tęsti verslo santykius su Jungtinių Valstijų partneriais.

Penktadienį JAV prekybos departamentas patvirtino, kad svarsto „Huawei“ nustatytų apribojimų sumažinimą, siekiant „užkirsti kelią esamų tinklo operacijų ir įrangos trikdžiams“. Sekmadienį ne iš karto buvo aišku, ar „Huawei“ prieiga prie mobiliosios programinės įrangos iš tiesų nukentės.

Kol kas nėra žinoma, kiek JAV vyriausybės sprendimas pakenks „Huawei“ verslui, nes poveikį dar turi įvertinti kompanijos pasaulinė tiekimo grandinė. Lustų ekspertai abejoja „Huawei“ galimybėmis ir toliau veikti be JAV pagalbos.

Detalės apie konkrečias paslaugas, kurioms atsilieps sustabdymas, vis dar svarstomos „Google“ viduje, teigia šaltinis. „Huawei“ advokatai taip pat nagrinėja juodojo sąrašo poveikį, pranešė „Huawei“ atstovas spaudai.

„Huawei“ į prašymus pakomentuoti sureagavo ne iš karto.

Lustų gamintojai, įskaitant „Intel Corp“, „Qualcomm Inc“, „Xilinx Inc“ ir „Broadcom Inc“, savo darbuotojams pranešė, kad nebeteiks „Huawei“ būtinos programinės įrangos ir komponentų iki tolesnio pranešimo, sekmadienį vakare paskelbė „Bloomberg“, cituodamas žmones, susipažinusius su šiuo klausimu.

„Intel“, „Qualcomm“, „Xilinx“ ir „Broadcom“ ne iš karto atsakė į prašymus pakomentuoti šį „Bloomberg“ pranešimą.

JAV prekybos departamento atstovai komentarų taip pat nepateikė.

Kas laukia turinčių „Huawei“ telefonus?

„Huawei“ ir toliau turės prieigą prie „Android“ operacinės sistemos versijos, teikiamos pagal atviro kodo licenciją. Ši versija žinoma kaip „Android Open Source Project“ (AOSP) ir yra nemokamai pasiekiama visiems norintiems. „Google“ duomenimis, pasaulyje yra apie 2,5 milijardo aktyvių „Android“ įrenginių.

Tačiau „Google“ nuo šiol nustos teikti „Huawei“ prieigą, techninę pagalbą ir paramą, susijusią su savo patentuotomis programomis ir paslaugomis, pranešė šaltinis.

„Huawei“ teigia per pastaruosius kelerius metus parengęs atsarginį planą ir išvystęs savo technologijas tam atvejui, jei nebegalėtų naudotis „Android“. Kai kurios iš šių technologijų jau dabar įdiegtos Kinijoje parduodamuose produktuose, pranešė kompanija.

Kovo mėnesį vykusiame interviu su „Reuters“ „Huawei“ pirmininkas Eric Xu pareiškė drąsią pastabą apie galimus JAV kompanijų atsakomuosius veiksmus. „Kad ir kas nutiktų, „Android Community“ neturi jokios teisės uždrausti kuriai nors kompanijai prieigą prie savo atviro kodo licencijos“, – pabrėžė jis.

Populiarios „Google“ programos, tokios kaip „Gmail“, „YouTube“ ir „Chrome“ naršyklė, pasiekiamos per „Google Play Store“, išnyks iš būsimų „Huawei“ telefonų, nes šios paslaugos nėra įtrauktos į atviro kodo licenciją ir reikalauja komercinio susitarimo su „Google“.

Tačiau esamų „Huawei“ įrenginių naudotojai, turintys prieigą prie „Google Play Store“, ir toliau galės atsisiųsti „Google“ teikiamus programų naujinius. Tokios programos, kaip „Gmail“, yra atnaujinamos per „Google Play Store“, tačiau operacinės sistemos naujinius paprastai tvarko telefonų gamintojai ir telekomunikacijų operatoriai, kuriems gali turėti įtakos juodasis sąrašas, teigia šaltinis.

Prognozuojama, kad poveikis Kinijos rinkai bus minimalus. Dauguma „Google“ mobiliųjų programų Kinijoje ir taip yra uždraustos, o jų alternatyvas siūlo vietiniai konkurentai, tokie kaip „Tencent“ ir „Baidu“.

„Huawei“ verslas Europoje, antroje pagal dydį kompanijos rinkoje, taip pat gali nukentėti, nes „Huawei“ licencijuoja „Google“ paslaugas šiame regione.

„Minėtos programos išmaniųjų telefonų kūrėjams yra būtinos, jeigu jie nori išlikti konkurencingi tokiuose regionuose kaip Europa“, – pabrėžė Geoffas Blaberis, „CCS Insight“ tyrimų viceprezidentas.

5G srities lyderė

Kinijos bendrovė sparčiai plečiasi 5G technologijų srityje, kurioje jau išsiveržė į lyderio vietą, praneša BNS. Be to, bendrovė šių metų pirmąjį ketvirtį pardavė daugiau išmaniųjų telefonų negu JAV technologijų milžinė „Apple“ ir didžiausių pasaulio išmaniųjų telefonų gamintojų reitinge užėmė antrą vietą.

Tačiau „Huawei“ tebėra priklausoma nuo užsienio tiekėjų.

Japonijos verslo dienraščio „Nikkei“ duomenimis, „Huawei“ kiekvienais metais įsigyja dalių už maždaug 67 mlrd. JAV dolerių, įskaitant maždaug 11 mlrd. JAV dolerių vertės dalis, kurios perkamos iš JAV tiekėjų.

Savo įrangos gamyboje „Huawei“ taip pat plačiai naudoja puslaidininkius, kuriuos gamina JAV gamintojai „Qualcomm“, „Intel“ ir „Broadcom“.

Agentūros „Bloomberg“ duomenimis, bendrovės „Intel“, „Qualcomm“, „Xilinx“ ir „Broadcom“ savo darbuotojams pranešė, jog produktų tiekimas „Huawei“ stabdomas iki atskiro pranešimo.

Kinijos bendrovės prieigos prie pagrindinių įrangos dalių blokavimas turės neigiamos įtakos ir JAV puslaidininkių tiekėjams, ir visam pasaulio puslaidininkių sektoriui, įspėja ekspertai.

„Huawei“ yra „gerokai priklausoma nuo JAV puslaidininkių ir rimtai nukentės, jeigu negalės gauti pagrindinių įrangos dalių“, pažymėjo finansinių paslaugų bendrovės „Rosenblatt Securities“ analitikas Ryanas Koontzas (Rajenas Kuncas).

Jungtinių Valstijų įvestas draudimas „gali priversti Kiniją atidėti 5G tinklo diegimą, o tai padarys neigiamą poveikį pasaulio įrangos sudedamųjų dalių tiekėjams“, mano ekspertas.

Žiniasklaidoje pranešama, jog „Huawei“ sukaupė dideles įrangos sudedamųjų dalių atsargas ir ieško alternatyvių puslaidininkių tiekimo šaltinių. Be to, bendrovė kuria nuosavą išmaniųjų telefonų operacinę sistemą.

„Huawei“ įplaukos pernai sudarė 105 mlrd. JAV dolerių, o pelnas viršijo 8 mlrd. JAV dolerių.

Vašingtonas bendrovę laiko grėsme savo nacionaliniam saugumui ir mėgina įtikinti sąjungininkus neleisti Kinijai dalyvauti diegiant kitos kartos (5G) mobiliojo ryšio tinklus.

JAV vyriausybės agentūroms jau yra uždrausta pirkti „Huawei“ įrangą.

Tuo tarpu „Huawei“ įkūrėjas ir generalinis direktorius Ren Zhengfei (Žen Džengfei) šeštadienį pareiškė, jog „mes nepadarėme nieko, kas pažeistų įstatymus“, ir pridūrė, kad JAV priemonių poveikis bus ribotas.

Ren Zhengfei yra buvęs Kinijos armijos inžinierius. Tai ir taip pat „Huawei“ skaidrumo stoka kai kuriose šalyse pakurstė įtarimus, jog bendrovė turi ryšių su Kinijos karinėmis pajėgomis ir žvalgybos tarnybomis.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(60 žmonių įvertino)
3.7833

Nenorintiems išlaidauti: geriausių pigių išmaniųjų dešimtukas (48)

Praeityje apibrėžimas „geriausi pigūs telefonai“ paprastai būdavo veikiau grėsmingas...

„Google“ nedraus naudoti savo serverių prisijungimams prie „Linkomanijos“ (3)

Lietuvos radijo ir televizijos komisijos ( LRTK ) pirmininkas Mantas Martišius sako, kad interneto...

Floridos miestas sutiko sumokėti programišiams 600 tūkst. dolerių išpirką (2)

Vienas Floridos miestas sutiko sumokėti 600 tūkst. dolerių (530 tūkst. eurų) vertės bitkoinų...

Baigėsi trečiasis „Women Go Tech“ sezonas: išrinko labiausiai įkvepiančias istorijas (3)

Ketvirtadienio vakarą vyko trečiojo „ Women Go Tech “ sezono uždarymas. Kaskart programa auga...

Nuo pirmų pozų iki kasdienių treniruočių: joga su išmaniuoju (1)

Sportas, atsipalaidavimas ir dvasinė ramybė viename – taip galima apibūdinti jogą ir jos...

Top naujienos

Sukrečianti šeimos drama: tėvų geriausias draugas pagrobė ir ilgus metus tvirkino jų dukrą (33)

Jan Broberg košmaras prasidėjo, kai ji atsibudo gulinti lovoje su pririštomis kojomis ir rankomis,...

Būdama mokine neteko mamos, o po kelių metų išgirdo ir skaudžią diagnozę: gedėti nebuvo kada (9)

Jau dvylika metų cukriniu diabetu sergančiai Kotrynai Ignatavičienei gyvenimas negailėjo...

Ne močiučių Palanga: kokias madas ilgąjį savaitgalį demonstravo pajūrio poilsiautojai (170)

DELFI Stilius tęsia gatvės mados reportažus ir šįkart sostinę išmainė į pajūrį. Ilgąjį...

Ruoškitės dar vienai karščio bangai: temperatūra kils net iki +32 (6)

Šiandien Lietuvos orus lems virš Centrinės Baltijos įsitvirtinęs anticiklonas. Lietaus ir vėl...

Škotijoje, gatvėje, rastas nužudytas jaunas lietuvis (66)

Penktadienio naktį Falkirko mieste Škotijoje buvo rastas jauno vyro kūnas. Kaip paaiškėjo, tai...

Talento išteklių skirtumai: kurios rinktinės turės daugiausiai NBA žaidėjų pasaulio krepšinio čempionate? (14)

Artėjantis Pasaulio krepšinio čempionatas Kinijoje suburs didžiąją dalį ryškiausių šios...

Didelės gaudynės Vilniuje: įtariamąjį persekiojo daug patrulių, bėglys perplaukė Nerį, policininkas irgi (156)

Pirmadienio pavakarę Vilniuje didelės policijos pajėgos gaudė jauną vyrą, įtariamą smurtu...

Lietuvos kariuomenės analitikė apie Vanagaitę: ji melagė, nes ji ir dabar meluoja (527)

Ar sumažėjo Rusijos propagandos Lietuvoje? Tokį klausimą „Žinių radijo“ laidos „Greiti...

Pasiturinčių lietuvių vaikų atostogos: už specialias stovyklas negailima ir keturženklių sumų (94)

2-6 tūkst. Eur – tiek lietuviai yra linkę mokėti už Kembridžo, Oksfordo ar Kolorado...

Per plauką nuo avarijos po sprogusios padangos likęs vyras vietoje paguodos gavo nurodymą susimokėti (135)

Elektromobilį išsinuomojęs ir juo namo grįžti ketinęs vilnietis sėkmingai kelionės tikslo...