aA
Dabar sudaromi horoskopai netgi traškučių rinkimuisi. Rimtai?!
© Shutterstock

„Šį mėnesį prisireiks rimtų dvasinių pastangų, brangusis Avine. Tau reikia šiek tiek atsipalaiduoti. Gal patogiai įsitaisyti ant naujos sofos, susipus į jaukų „Amazon Home“ apklotą – ir tau atsiskleis naujas pažinimas. Galėsi kelti sau rimtus klausimus arba ne. Kaip bebūtų, renkis ateinančiam nušvitimui“.

Tai – fragmentas iš naujo horoskopo, sudaryto „Amazon Prime“ programos dalyviams. Portale išspausdintame tekste žadama papasakoti, „kokie programos „Prime“ privalumai geriausiai dera su jūsų zodiako ženklu“. Jaučiams žadamos „permainos ateityje“, ir siūloma praleisti laiką, žiūrint filmus „Prime Video“. Dvyniams pranešama, kad „žvaigždės nutarė pridėti jiems žavesio“ (kad efektas būtų ryškesnis, jiems siūloma atnaujinti garderobą „Prime Wardrobe“). Vandeniams patariama nesijaudinti, ieškant atsakymų į svarbius klausimus (bet nepamiršti, kad paprastesniais klausimais – tarkime, „Ką daryti, jei baigėsi aštrus padažas?“ – visada gali padėti Alexa).

Tai nėra pokštas. Tokie horoskopai, į kuriuos neseniai atkreipė dėmesį žurnalas „Fast Company“, skelbiami jau ilgiau nei metus. Remiantis pateikiamais duomenimis, juos sudaro „rašytoja, astrologė ir vizionierė Anna Katz“ (JAV yra rašytoja tokiu vardu, užsiimanti redagavimu ir literatūriniu darbu, jos svetainėje nurodoma, kad ji bendadarbiavo su „Amazon“, tiesa, nuorodų į astrologiją ten nėra).

Horoskopai pataria „Amazon“ klientams, ką žiūrėti, ką klausyti ir ką skaityti. Ir netgi – ką valgyti. Vienas horoskopas buvo skirtas vien užkandžiams. Pavyzdžiui, Ožiaragiams jame buvo patariama vartoti bananų traškučius, Vėžiams – kukurūzų (prieš tai pateikiami svarstymai apie egzistencinius klausimus ir „įsitraukimą į pasaulį“).

Čia galima įžvelgti tam tikrą logiką – bent jau rinkodaros požiūriu. JAV, kur „Amazon“ užima maždaug pusę elektroninės prekybos rinkos, domėjimasis ezoterika – įskaitant ir astrologiją – auga. Jei vieni skaito horoskopus, nieko keisto, kad kiti anksčiau ar vėliau pasistengs panaudoti tai kaip pardavimų instrumentą.

Tačiau „Amazon“ horoskopai – tik dalis didesnės tendencijos. Mokslinio pagrindo neturintys ezoteriniai mokymai ir praktikos vis labiau tampa mainstreamo dalimi – tegul ir labai supaprastinta, vartotojiška forma. Jie patraukia stambaus verslo dėmesį – ir patys tampa stambiu verslu. Tiesa, šis pocesas sukelia ir pasipriešinimą

Verslas

2018 metais JAV gyventojai „mistinėms paslaugoms“ – pranašavimams, asmeniniams horoskopams ir t.t. ir pan. – išleido daugiau nei $2 milijardus. Astrologų ir pranašautojų sektorius išaugo 2 proc., jame dirbančių žmonių padaugėjo ~1,5 proc. Ekstrasensai konsultuoja kompanijų vadovus ir Silicio slėnio verslininkus. Bendravimą su astrologais siūlantis startuolis neseniai pritraukė $1,5 mln. finansavimą. Pasaulinę mineralų, naudojamų ezoteriniams ritualamas ar amuletams rinką verslas įvertino milijardais dolerių.

Domėjimasis ezoterika – septintame praėjusio amžiaus dešimtmetyje išpopuliarėjusio naujojo amžiaus filosofinių ir mistinių mokymų judėjmo tendencijų atgimimas. „Per kelis pastaruosius metus jie paplito ir orientuojasi į šiuolaikines kartas“, – sako Lucie Greene, J. Walter Thompson’s inovacijų ir kultūros pokyčių tyrimo grupės vadovė.

Kai kas sieja tai su praėjusio dešimtmečio pabaigoje įvykusios finansų krizės pasekmėmis tiek JAV, tiek ir kitose šalyse, pavyzdžiui, Didžiojoje Britanijoje. Kiti – su bendru streso augimu dabartinei kartai (tyrėjai pabrėžė, kad viena iš kreipimosi į astrologus priežasčių – reakcija į stiprų stresą), o taip pat neužtikrintumas ateitimi.

Tokiam žmogui astrologija, kaip rašė „Atlantic“ apžvalgininkė Julie Beck, padeda susitvarkyti ir paaiškinti, kas vyksta: „Neatrašo vaikinas? Tai dėl Merkurijaus įtakos. Ilgai nepavyksta priimti sprendimų? Tai dėl to, kad Marsas Jaučio ženkle. Viršininkas mano darbą įvertins, tereikia sulaukt, kol Jupteris atsidurs dešimtuose namuose. Stresas ir neužtikrintumas dėl rytdienos sukuria situaciją, kur astrologija gali pasirodyti idealiu vaistu“.

Protestai

Dabartinė situacija nėra unikali. Visais amžiais domėjimasis ezoterika tai sustiprėdavo, tai paskui susilpnėdavo, kad vėliau vėl sustiprėtų, pažymi Kate Horigan, Vakarų Kentukio universiteto etnografijos docentė. „Švietimo epochos metu, tikėjusieji antgamtiniais dalykais žmonės nebuvo populiarūs, – pasakoja ji. – Bet vėliau, paplitus spiritualizmui, Mary Ann Todd Lincoln (16-ojo JAV prezidento Abraomo Linkolno žmona) rengdavo spiritizmo seansus Baltuosiuose Rūmuose. Visuomenės nuotaikos kito kaip potvyniai ir atoslūgiai“.

Ezoterikos komercializavimas ir trivializavimas – akivaizdi jos populiarumo pasekmė. Pavyzdžiui, spiritizmo seansų lentos ilgai buvo pardavinėjamos įprastuose prekybos centruose. Kai kuriais duomenimis, septintame XX amžiaus dešimtmetyje populiarumu jos lenkė „Monopoly“.

Tai sukelia protestus – ne tik ezoterinių mokymų kritikų. Netgi patys iš šio sektoriaus uždirbantys (pavyzdžiui, rengiantys kursus), piktinasi, kai jų atributai supaprastinami ir standartizuojami masiniam naudojimui. Gan nesenas pavyzdys – JAV pasirodęs „pradedančios raganos rinkinys“, kuriame – parfumerija, Taro kortos, kristalai ir žolės. Tai sukėlė vadinačių save praktikuojančiomis raganomis protestą (rinkinio gamintojai buvo apkaltinti ir indėnų „kultūrinių tradicijų pasisavinimu“ – rinkinyje buvo žolių, kurias vietiniai amerikiečiai naudoja savo ritualams). Galiausiai nuspręsta neleisti rinkiniu prekiauti.

„Tikėjimai antgamtiškumu nuvalkiojami, – sako Horigan. – Būtent tai sukelia rimtai tuo tikinčių nepasitenkinimą“. Be to, supaprastinamose versijose dažnai sumaišomi skirtingų tradicijų elementai be jokio konteksto. Ir tokius produktus pardavinėjantys kartais nė neslepia, kad vertina tai skeptiškai.

Kai astrologijos startuolio, pritraukusio 1,5 milijonų dolerių investicijas, dalyvių paklausė, ar patys tiki astrologija, jie, kaip rašo spauda, atsakė, kad jiems tai veikiau „stimulas pažinti save“, nei kažkokių kosminių procesų atpindys žmogaus lemtyje. „Tikiu viskuo, kas teikia žmonėms optimizmą ir suteikia prasmės jų kasdienybei, – sakė vienas iš jų. – Tačiau pats paprasčiausiai nueinu pas psichoterapeutą“.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
3.0000

„Microsoft“ galimai planuoja išleisti lankstomą „Surface“ prietaisą

Lankstomas „Surface“ prietaisas tikrai galėtų padidinti „ Microsoft “ techninės įrangos...

Europiečiai elektros energiją taupo išmaniai: kokiais pavyzdžiais paseksime (5)

Nuolat tobulėjančios ryšio technologijos bei visuotinė skaitmenizacija plačiai skverbiasi į...

Nenorintiems išlaidauti: geriausių pigių išmaniųjų dešimtukas (50)

Praeityje apibrėžimas „geriausi pigūs telefonai“ paprastai būdavo veikiau grėsmingas...

„Google“ nedraus naudoti savo serverių prisijungimams prie „Linkomanijos“ (5)

Lietuvos radijo ir televizijos komisijos ( LRTK ) pirmininkas Mantas Martišius sako, kad interneto...

Floridos miestas sutiko sumokėti programišiams 600 tūkst. dolerių išpirką (2)

Vienas Floridos miestas sutiko sumokėti 600 tūkst. dolerių (530 tūkst. eurų) vertės bitkoinų...

Top naujienos

Kijeve lietuviai jautėsi it oligarchai: nakvynė viešbutyje ant vandens ir prabangios vakarienės už juokingą kainą (214)

Ukrainos sostinė Kijevas dabar viena populiariausių krypčių tarp lietuvių. Čia kelioms dienoms...

Konservatorių etikos sargai pritaikė sankcijas Dagiui: viena iš jų ypač skaudi papildyta 19.14 val.  (314)

Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų partijos (TS-LKD) Priežiūros komitetas...

Šakių rajone susidūrė autovežis ir du lengvieji automobiliai, prispaustą vyrą vadavo ugniagesiai (1)

Antradienį 21.08 val. Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112 gautas...

Naujagimį Londone registruoti atsisakę tėvai liko be vaiko (51)

Jungtinėje Karalystėje baigta nagrinėti precedento neturinti byla – Londone gimusio vaiko...

Stebinančios prognozės: šių profesijų laukia šviesiausia ateitis (39)

Visas karjeros viltis su IT sektoriumi siejantys absolventai turėtų suklusti – šių...

Ne vienerius metus Vokietijoje dirbęs profesorius į šuns dienas išdėjo garsųjį Matijošaičio planą (259)

Raudondvario pilyje vykusiame forume „Darni Kauno regiono plėtra: galimybės ir iššūkiai“,...

Kodėl ši visiškai normali kūno funkcija sukelia tiek gėdos intymiu momentu (16)

Intymiu momentu iš makšties išėjus orui gali būti nesmagu, tačiau gėdytis tikrai nereikia.

Sunkumų ištiktas Kate Middleton brolis atsiribojo nuo šeimos ir prabilo apie jį išsekinusią diagnozę (14)

Kate Middleton ir Pippos Middleton brolis Jamesas Middletonas prakalbo, kaip jam pavyko laimėti...

Kaunietis užfiksavo dviejų vairuotojų grumtynes kelyje: vaizdas kelia šiurpą (245)

Vienas vairuotojas pasidalijo greitkelyje nufilmuotu vaizdo įrašu. Lėtinti nė neketinę...

Dvylikametė pagerino Meilutytės rekordą: kaip jai tai pavyko? laida „Sportinė forma“ (6)

Praėjusią savaitę šalies plaukimo bendruomenę nustebino dvylikos metų Smiltė Plytnykaitė –...