Teleskopas, pavadintas „Euclid“, sudarys 3D formato visatos žemėlapį. Tai bus daroma fotografuojant milijardus galaktikų 10 mlrd. šviesmečių atstumu daugiau nei trečdalyje dangaus. Europos kosmoso agentūra viliasi, kad tai leis geriau suprasti tamsiosios medžiagos ir tamsiosios energijos, nematomų žmogaus akims, tačiau aktyviai prisidedančių prie visatos plėtimosi, veikimo principus.

„Visata plečiasi vis sparčiau ir sparčiau, tai reiškia, kad kažkas tą procesą intensyvina. Yra labai daug
energijos, kurios nematome ir negalime paaiškinti, mes tai vadiname tamsiąja energija. Kosmologija be proto įdomus mokslas, ir ypač šiuo metu: turime tamsiąją medžiagą, tamsiąją energiją, negalime paaiškinti net 95 proc. visko, kas ten yra, kosmologiniai modeliai toli gražu ne visada gali padėti. O štai
„Euclid“, labai tikimės, mums padės daugiau apie tai sužinoti“, – teigė „Euclid“ misijos vadovas Alexanderis Shortas.

„Euclid“ teleskopas jau greitai iškeliaus į Kanaveralio kyšulį, iš kur liepos mėnesį „Falcon 9“ raketa iš
„SpaceX“ pakils į kosmosą.

Anot A. Shorto, šis teleskopas daro nuotraukas, kuriose matomas tamsiosios medžiagos poveikis visame didžiuliame tyrimų lauke.

„Matome, kad galaktikų atvaizdai iškraipyti, o tuos iškraipymus lemia būtent tamsioji medžiaga, lauždama link mūsų artėjančią šviesą. Tarsi žiūrėtume į baseiną, matytume jo dugną – juk to dugno vaizdas atrodo iškraipytas. Taip nutinka šviesai lūžtant baseino vandenyje. Tas pats ir su tamsiąja medžiaga visatoje“, – tikino A. Shortas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)
Susiję straipsniai
Top naujienos
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės