aA
Dvidešimt metų pelno nesiekiančiose organizacijose pradirbusi amerikietė neatpažįstamai pakeitė gyvenimą. Į Vilnių atvykusi Darlene Damm šiuo metu gyvena Silicio slėnyje, dirba technologijų sektoriuje ir nori suburti pasaulį, kad visi prisidėtų prie kosmoso industrijos kūrimo.
Darlene Damm
Darlene Damm
© DELFI / Orestas Gurevičius

Šeštadienį Vilniuje vykstančioje „TEDx Vilnius“ konferencijoje Silicio slėnyje dirbanti Darlene Damm pasakojo apie realybe virstančias svajone.

Moteris 2012 m. įkūrė „DIYROCKETS“, kuri vienija bendraminčius kuriant įperkamas kosmines technologijas.

„Tikriausiai visi per pastaruosius metus girdėjote apie kosmoso industrijos augimą. Visi girdėjote apie Eloną Muską ir jo idėjas, Richardą Bransoną ir jo turizmo kosmose kompaniją, tačiau gali būti, kad negirdėjote apie tai, kiek visa kosmoso industrija yra išaugusi“, – kalbėjo renginio dalyvė.

Pasak jos, 2014 m. kosmoso industrija išaugo iki 314 mlrd. JAV dolerių.

„Daugiausia tai telekomunikacijos įranga – didžiuliai satelitai, tačiau dabar yra šimtai kompanijų, kurios dirba su mažais, nano satelitais“, – tęsė ji.

D. Damm skaičiavo, kad mažiausiai yra keturios įmonės, kurios dirba su asteroidų, Mėnulio iškasenų projektais. Be to, pernai buvo išsiųstas 3D spausdintuvas į kosminę stotį.

„Jei žiūrime į viską bendrai, ateityje satelitai bus spausdinami kosminėse stotyse, kosmose bus statomos naujos stotys. Siūsime robotus į Mėnulį ir Marsą ir jie ten sukurs visą infrastruktūrą, galbūt naudodami vietines medžiagas. Ir tik vėliau ten atvyks žmonės, kai viskas bus jau paruošta“, – savo pranešimą tęsė viešnia.

D. Damm tiki, kad kosmoso industrija nėra vien tyrinėjimas, bet ir telekomunikacijų ateitis, gamybos ateitis, žmonijos ateitis.

„Visa tai matydama pradėjau galvoti, kam visa tai priklausys. Ar šiame sektoriuje sukurti dalykai teiks naudą visiems, ar bus sukoncentruoti keliose rankose. Kol kas tik kelios turtingos šalys gali sau tai leisti, ir milijardieriai“, – pabrėžė pranešėja.

Silicio slėnyje gyvenanti moteris teigė pradėjusi galvoti, ką daryti, kad kiekvienas žmogus galėtų dalyvauti kuriant kosminę industriją.

„Pati daug anksčiau dirbau pelno nesiekiančiose organizacijose. Šiame sektoriuje pradirbau apie 20 metų. Mianmaryje teko dirbti vaikų namuose. Mačiau ir labai nesutvarkytų vietų, kur nebuvo elektros, buvo nešvaru, vaikai buvo izoliuoti nuo likusio pasaulio. Dažnai klausiame, kodėl turėtume leisti pinigus kosmosui tyrinėti, kai vis dar yra tiek daug problemų žemėje. Bet kai ką aš supratau dirbama pelno nesiekiančiame sektoriuje – reikia kovoti su esančiomis problemomis, bet jų priežastis yra tai, kas įvyko 10-20 metų prieš, kai žmonės liko ekonomikos kūrimosi, augimo užkulisiuose. Kai matau, kokio dydžio bus kosmoso industrija ateityje, noriu, kad visi žmonės būtų kūrimo dalimi ir vėliau gautų iš to naudą“, – svarstė D. Damm.

Darlene Damm
Darlene Damm
© DELFI / Orestas Gurevičius

Moteris suprato, kad tai, ką ji išmoko dirbdama pelno nesiekiančiose organizacijose, ji gali išnaudoti kosmoso industrijoje.

„Kosmoso verslas yra žinomas kaip išskirtinai brangus sektorius, bet pelno nesiekiančiose organizacijose mes sugebėdavome išspręsti didžiausias problemas su labai mažai pinigų arba išvis jų neturėdami. Kosmoso industrija yra labai fragmentuota, hierarchinė, o pelno nesiekiančiame sektoriuje, ką mes darome, tai labai stipriai bendradarbiaujame, dalinamės informacija, dirbame kartu“, – teigė konferencijos dalyvė.

Taigi, D. Damm įkūrė organizaciją, kurios idėja – bendradarbiaujant su žmonėmis visame pasaulyje kurti 3D spausdintuvais pagamintus raketų variklius. Norėdama suburti viso pasaulio žmones moteris paskelbė internete konkursą, kuriame buvo pažadėta trims geriausioms komandoms po 10 tūkst. JAV dolerių už tokio variklio prototipo sukūrimą.

„Sprendžiant nugalėtojus vienas iš kriterijų buvo bendradarbiavimo įvertinimas, nes tai didelė problema kosmoso industrijoje“, – pabrėžė moteris.

D. Damm teigė, kad jos vykdytas projektas verčia vėl prisiminti vaikus iš vaikų namų Mianmaryje: „Kai pagalvoji apie tai, kokius kelius atveria bendradarbiavimas ir ryšys pasaulyje, supranti, kad gal vieną dieną kuris iš tų vaikų taps raketų kūrėjais“.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Po galingo ugnikalnio išsivežimo La Palmoje į kraterį nusileido mokslininkai: reginys jo viduje – įspūdingas (1)

Ispanijai priklausančios La Palmos salos ugnikalnio pagrindiniame krateryje stovi du pliki pušų...

Smegenų implantus sukūrusi Elono Musko bendrovė eksperimentui ieško žmonių: žada sugrąžinti paralyžiuotiems gebėjimą vaikščioti (6)

Ir ieško darbuotojų, galėsiančių padėti atlikti bandymus ir sukurti teisinę bazę. Lig šiol...

Po Tongos ugnikalnio išsiveržimo – pribloškianti mokslininkų žinia: sprogimo galia prilygo keliems šimtams Hirošimos atominių bombų (6)

Povandeninio ugnikalnio išsiveržimo prie Tongos krantų sprogstamoji jėga buvo gerokai didesnė,...

Top naujienos

Įklimpome į vieną didžiausių diplomatinių krizių šiuolaikinėje istorijoje: apie tai jau sklinda žinios Vakaruose

Su Kinija įklimpome į vieną didžiausių diplomatinių krizių atkurtos nepriklausomos Lietuvos...

Patarimas panikuojantiems gyventojams: paklauskite savęs, ar sugebėtumėte išgyventi 72 valandas ten, kur esate (52)

Krašto apsaugos ministrui raminant, kad Lietuva – saugi, civilinės saugos ekspertai siūlo...

Nauja silpnoji grandis NATO: kilus konfliktui žada atitraukti karius – Lietuvoje jų jau neliko (293)

Kalba tarsi Rusijos pareigūnas. Taip NATO narės premjeras pavadino tos pačios šalies prezidentą...

Tiesioginė transliacija / Iš esmės. Grėsmės iš Rusijos didėja: kam turi ruoštis visuomenė (2)

Kremliaus retorika vis aštrėja, o ekspertai situaciją Europoje lygina su tuo, kas vyko prieš...

Įvertintas kertinis arbitro sprendimas LKL grandų derbyje: prireiks sankcijų (9)

Po sekmadienį įvykusio LKL mūšio tarp Vilniaus „Ryto“ ir Kauno „Žalgirio“ komandų LKL...

D+Kalbino Dalia Vaitkutė-Šiaulienė, parengė Roma Macijauskaitė, laida „Delfi rytas“

Ateities darbai po 10 metų: nustokime kalbėti apie profesijas

Kokios profesijos bus perspektyviausios po metų, penkių ar dešimties? Kokias studijas rinktis ar...

Rusija turi kozirį: rengiami „nenumatytų atvejų“ planai, kaip Europai išgyventi (3)

„Capital Economics“ vyriausiasis Europos ekonomistas Andrew Kenninghamas teigia, kad Rusijos...

„Achemos“ darbuotojai ruošiasi streikui: skaičiuoja, kad praras dalį algos (27)

Sausio pabaigoje trąšų gamintojos „ Achemos “ darbuotojai sulaukė žinios apie keičiamą...

Clintas Eastwoodas tęsia kovą su Lietuvos įmone: Holivudo žvaigždė tikisi prisiteisti milijoninę sumą (14)

Lietuvos apeliaciniam teismui atsisakius leisti Lietuvoje vykdyti Jungtinių Valstijų teismo...

M360 PremiumLiutauras Elkimavičius

Didžiausios algos pasaulinėse technologijų kompanijose: sakote, mūsų IT specialistai uždirba per daug?

Suvedus metų rezultatus paaiškėjo algos, kurias moka tech gigantai. Net tik vadinamasis „The...