Ši misija – tai testas, kuriuo siekiama išbandyti, ar tokia technologija gali pakeisti kosminio kūno skriejimo kryptį.

NASA akcentuoja, kad nors Didymos ir Dimorphos yra įtraukti į potencialiai povojingų Žemei asteroidų sąrašą, ši dvinarė sistema realaus pavojaus Žemei nekelia ir susidūrimas su mūsų planeta nėra numatytas.

DART misija buvo transliuojama tiesiogiai – nuotraukas iki pat susidūrimo momento kas keletą sekundžių siųsdavo pats DART erdvėlaivis, o smūgio momentas užfiksuotas su maždaug 1 minutės vėlavimu. Kaip teigė NASA, nuotraukos duomenys iki Žemės atkeliaudavo per 34 sekundes, dar keliolika sekundžių trunka duomenų apdorojimas.

Misijos DART metu į asteroida Dimorphos rėžėsi NASA erdvėlaivis.

Kiek daugiau nei valandą trukusios transliacijos metu buvo galima stebėti, kaip erdvėlaivis artėja dvinarės asteroidų sistemos link, sudarytos iš didesniojo Didymos (780 m skersmens) ir mažesniojo Dimorphos (160 m skersmens).

Likus pusvalandžiui iki susidūrimo, atstumas nuo erdvėlaivio iki asteroido buvo apie 11 000 kilometrų. Nuotraukose buvo matyti aiški dvinario asteoroido sandara.

Į taikinį erdvėlaivis paskutinėmis valandomis skriejo valdomas autonominės navigacijos, kurią sukūrė NASA mokslininkai.

Misijos DART metu į asteroida Dimorphos rėžėsi NASA erdvėlaivis.

Likus 5 minutėms atstumas iki asteroido buvo apie 1700 km. Ėmė ryškėti Dimorphos paviršiaus struktūra ir pati asteoroido forma. Likus kelioms sekundėms iki susidūrimo vaizdai buvo stulbinančiai aukštos raiškos, išryškėjo akmenuota, tarsi skalda nusėtas Dimorphos paviršius.

Misijos DART metu į asteroida Dimorphos rėžėsi NASA erdvėlaivis.
Misijos DART metu į asteroida Dimorphos rėžėsi NASA erdvėlaivis.

Netrukus vaizdas ekrane paraudonavo, singnalas dingo, o NASA misijos DART komanda ėmė šokinėti iš džiaugsmo ir sveikinti vieni kitus. Istorinė misija pavyko – beliko gauti ir apdoroti visus duomentis bei atlikti tyrimą apie kosminio kūno trajektorijos pokyčius. Anot NASA, tokių vaizdų žmonija dar nebuvo mačiusi – ši misija yra istorinė, nes pirmą kartą išbandyta planetinės gynybos sistema, sukurta apsaugoti Žemę nuo ateityje gresiančio pražūtingo asteroido smūgio.

Misijos DART metu į asteroida Dimorphos rėžėsi NASA erdvėlaivis.

Kas yra Didymos ir Dimorphos?

Didymos (gr. dvynys) ir Dimorphos (gr. turintis dvi formas) yra binarinė asteroidų sistema. Dimorphos skrieja aplink Didymos. Didymos aplink savo ašį sukasi itin greitai – maždaug kartą per 2,26 valandos (~2 val. 15 min.). Dimorphos aplink Didymos apskrieja maždaug kartą per 11,9 valandos (~11 val. 54 min.). Vienas nuo kito jie yra nutolę maždaug 1 km atstumu.

Misijos DART metu į asteroida Dimorphos rėžėsi NASA erdvėlaivis.

Šis dvigubas asteroidas yra įtrauktas į NASA sudarytą potencialiai pavojingų Žemei asteroidų sąrašą.

Skriedama savo orbita aplink Saulę binarinė asteroidų sistema kerta Žemės orbitą ir priartėja sąlyginai arti mūsų planetos. Pavyzdžiui, 2003 metais Didymos ir Dimorphos praskriejo vos 7,2 mln. km (0,048 AV) atstumu nuo Žemės.

NASA informuoja, kad bet kokie kosminiai objektai, skriejantys arčiau nei 193 mln. km yra įtraukti į artimų Žemei objektų sąrašą. Tuo pačiu bet kokie greitai skriejantys objektai, priartėję arčiau nei 7,5 mln. km yra įtraukti į „potencialiai pavojingų“ objektų sąrašą. Tokie objektai yra nuolatos stebimi dėl galimo skriejimo trajektorijos pokyčio ir galimo susidūrimo su Žeme.

Misijos DART metu į asteroida Dimorphos rėžėsi NASA erdvėlaivis.

Vis dėlto, anot NASA, nei vienas iš šių dviejų asteroidų artimiausiu metu nekelia realaus pavojaus Žemei ir tikina, kad DART misija nepakeis asteroido krypties taip, kad jis glėtų kelti pavojų mūsų planetai.

Dimorphos ir Didymos yra sąlyginai mažyčiai kosminiai kūnai, palyginus su prie 66 mln. metų į Žemę atsitrenkusiu Chicxulub'o asteroidu, išnaikinusiu 75 proc. augmenijos ir gyvūnijos, įskaitant ir dinozaurus.

NASA Misija DART

Misijos tikslas – išbandyti, ar toks erdvėlaivio smūgis į asteroidą gali pakeisti jo skriejimo trajektoriją panaudojant vien tik milžinišką kinetinę jėgą ir taip ateityje apsaugoti Žemę nuo potencialaus katastrofinio smūgio.

NASA misijos DART metu į asteroidų sistemą Didymos ir Dimorphos trenksis erdvėlaivis.

NASA misija DART prasidėjo 2021 metų lapkritį, kai „SpaceX“ raketa į kosmosą iškėlė erdvėlaivį, skirtą susidūrimui su asteroidu. Didžiąją dalį kelionės Didymos ir Dimorphos link erdvėlaivis buvo valdomas NASA skrydžių centro ir tik paskutinėmis valandomis iki susidūrimo erdvėlaivio kontrolė tapo autonominė.

Ši binarinė asteroidų sistema yra idealus pasitinkimas DART misijai – Didymos ir Dimorphos orbita yra santykinai arti Žemės ir būtent dėl binarinės sistemos galima tiksliai įvertinti asteroido trajektorijos pokyčius po misijos DART erdvėlaivio smūgio.

Misijos DART metu į asteroida Dimorphos rėžėsi NASA erdvėlaivis.

Smūgio į asteroidą vaizdus į Žemę atsiųs ir prieš pat susidūrimą paleistas specialus mini erdvėlaivis LICIACube (Light Italian CubeSat for Imaging of Asteroids).

NASA tikisi, kad po susidūrimo su Dimorphos jo orbita aplink Didymos turėtų sutrumpėti 10 minučiu. Tačiau misija būtų sėkminga net ir tuomet, jei Dimorphos orbita sutrumpėtų bent 73 sekundėmis. Toks pasiektas rezultatas patvirtingų šios technologijos potencialą pakeisti asteroido trajektorijos kryptį, jei ateityje kiltų realus pavojus Žemei.

NASA teigia, kad misijos rezultatai apie asteroido orbitos pokyčius bus žinomi jau spalio mėnesį, kai bus atlikti papildomi stebėjimai iš Žemės observatorijų.

Misijos DART metu į asteroida Dimorphos rėžėsi NASA erdvėlaivis.

Skaičiuojama, kad visa DART misija kainuos apie 330 mln. JAV dolerių.

Didymos ir Dimorphos buvo atrasti 1996 metų balandžio 11 dieną astrofiziko Josepho Montani. Stebėjimai atlikti Kitt Peak nacionalinėje observatorijoje Tuksone, Arizonos valstijoje.

Susidūrimo su asteroidu momentas buvo tiesiogiai stebimas misijos operacijų centre, esančiame Johns'o Hopkinso Universiteto taikomosios fizikos laboratorijoje Laurelyje, Merilende.

Šaltiniai:

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (2)
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės