Telegraph.co.uk rašoma, kad jau netrukus grupė britų mokslininkų planuoja išvykti į Antarktidą, kur tikisi tapti pirmaisiais žmonėmis, kuriems pasisekė pasiekti vieną iš 387 ežerų, esančių šiame sušalusiame žemyne.

Planuojama ištirti Ellsworth‘o ežeras, kuris, tikimasi, išsaugojo bakterijų, mikrobų ir kitų primityvios gyvybės formų, buvusių Žemėje prieš milijoną metų.

Ekspedicijos metu bus paimti vandens ir nuosėdų pavyzdžių, iš kurių bus galima spręsti apie anksčiau – dar prieš užšąlant ežerui – egzistavusias gyvybės formas ir apie tuo periodu buvusį mūsų planetos klimatą.

Mokslininkai taip pat tikisi gauti daugiau informacijos apie tai, kaip gyvybė geba prisitaikyti prie vienų iš ekstremaliausių planetoje aplinkos sąlygų. Tai galėtų padėti ir astronomams, atliekantiems gyvybės paiešką už Žemės ribų.

Panašią operaciją jau buvo mėginta atlikti Rusijos mokslininkų kitame Antarktidos požeminiame ežere – Vostoke. Vis dėlto, buvo susidurta su techninėmis problemomis, neleidusiomis jos tinkamai įvykdyti. Šįkart ėmęsi iniciatyvos britų tyrėjai tikisi pakankamai greitai prasigręžti per ledą, paimti mėginius ir iškelti juos į paviršių.

Ši ekspedicija žymi 15 metų trunkantį aštuonių Didžiosios Britanijos universitetų vykdomą Antarktidos tyrimų projektą.

Keturių mokslininkų grupė, vadovaujama Chriso Hillo, išvyks jau netrukus – spalio pabaigoje – ir pradės gabenti beveik 70 toną sveriančią techniką, kad kitų metų spalį projektas pagaliau galėtų prasidėti.

Pirmas jų laukiantis iššūkis – 16000 km kelionė prie 3 km gylyje glūdinčio Elllsworth‘o ežero. Pasiekus jį, mokslininkai planuoja naudoti specialų karšto vandens grąžtą ir pragręžti ilgą skylę iki pat ežero, kuria nuleis zondą su CD. Jo pagalba surinks, išfiltruos ir ištirs ten esantį vandenį.

Gręžimo procesas turėtų užtrukti apie 8 valandas, tačiau tyrėjai gyvendami šalia ežero pastatytose palapinėse praleis net 3 mėnesius. Jų negąsdina itin atšiaurios sąlygos – temperatūra, siekianti -25 laipsnius Celsijaus bei labai smarkūs vėjai.

Šaltinis
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės