aA
Pasaulio pabaiga tikrai bus, tik vieningai nesutariama dėl tokio žmoniją sukrėsiančio reiškinio datos. Gąsdinama, kad itin sudėtingos sąlygos išgyvenimui gali susidaryti jau šiemet ar kitąmet, o kitos minimos datos yra 2036-ųjų balandžio 13-oji arba diena po 5 mlrd. metų.
Pasaulio pabaigų scenarijų istorijoje netrūksta
Pasaulio pabaigų scenarijų istorijoje netrūksta
© Shutterstock nuotr.

2012 12 21

Pati populiariausia pasaulio pabaigos data, kurią žmonės perduoda iš lūpų į lūpas ir kuri minima įvairioje literatūroje, yra 2012 metų gruodžio 21 diena.

Esą tądien baigiasi majų sudarytas kalendorius, o archeologai rado net du tai patvirtinančius raižinius.

Teigiama, kad maždaug po dviejų mėnesių į Žemę gali trenktis paslaptinga planeta Nibiru ar koks nors meteoritas. Po susidūrimo žmonių apgyvendintos planetos kosmoso erdvėje neva nebeliks.

Tačiau astrologai nesutinka su tokiais pasvarstymais, nes nurodoma data, kuri laikoma majų kalendoriaus pabaiga, išties yra tik vienos eros perėjimas į kitą – tarsi Naujieji metai.

Planeta Nibiru, anot astronomų, apskritai neegzistuoja, o bet kokį Žemės link skriejantį meteoritą galima pastebėti ir pakeisti jo kryptį.

„Galima išvardyti visas pasaulio pabaigos teorijas, surinkti gandus ir tada drąsiai pasakyti, kad tiek mokslininkai iš NASA, tiek iš Europos kosmoso agentūros jokių duomenų neturi apie grėsmę keliantį planetų išsidėstymą, paslaptingus dangaus kūnus ar artėjančius asteroidus, kometas“, – teigė fizikas Arūnas Rasakevičius.

Žmonija – be elektros

Tačiau jis patvirtino, kad ir šiemet, ir kitąmet žmonijai yra kilusi grėsmė. Šiemet prasidėjo Saulės aktyvumo maksimumas, kuris tęsis ir kitais metais. Toks procesas kartojasi kas 11 metų.

Saulės blyksnis
© Stopkadras/Youtube.com

„Per tokį aktyvumo maksimumą, koks dabar yra, kyla audros, kurios matomos Saulės paviršiuje. Įelektrintos dalelės išsviedžiamos į kosmosą ir jei jų kryptis sutampa su Žemės, tuomet pasiekia ir ją. Gerai, kad yra magnetinis laukas, kuris Žemę šiek tiek apsaugo. Tačiau Saulėje gali kilti superaudra, kuri gali turėti įtakos ir žmonijai“, – tvirtino A.Rasakevičius.

Jei Saulės audra pasiektų Žemę, perdavimo linijose indikuotųsi elektros srovė ir sudegintų skirstomąsias pastotes. Jų atstatymas, anot fiziko, užtruktų kelis dešimtmečius – tiek laiko žmonės turėtų verstis be elektros.

„Gyvenimas būtų sunkiai suvokiamas didmiesčiuose, tačiau lengvai – kaimuose. Žmonės užsiaugintų morkų, bulvių, pasikurtų krosnį ir jas išsivirtų. O didmiesčiuose juk neveiktų nei liftai, nei šaldytuvai, sutriktų vandens tiekimas. Žemė skendėtų tamsoje ir žmonijai tai būtų pasaulio pabaiga“, – teigė A.Rasakevičius.

Paklaustas, kokia tikimybė, jog taip gali nutikti, pašnekovas teigė, kad sunku pasakyti, nes mokslui žinomas tik vienas toks atvejis, įvykęs XIX amžiuje – 1859 metais.

„Šiaurės pašvaistė buvo matoma ties pusiauju, o tai labai reta. Žmonės galvojo, kad rytas, todėl kėlėsi ir ėjo dirbti. Kadangi nebuvo elektros, gyventojai nesuprato, kas vyksta, tik tiek, jog kažkam galvą skaudėjo, kažką kankino nemiga. Dabar būtų visai kitaip. Tačiau ar taip gali nutikti, nežinia. Esu girdėjęs, kad tokie reiškiniai kartojasi kas 200 metų, tačiau tai yra tik pasvarstymas“, – ramino pašnekovas.

Gali sukelti cunamį

Mokslininkai šiuo metu nėra užfiksavę jokio kosminio kūno, kuris galėtų sukelti globalinę katastrofą.

Tačiau nustatyta, kad 2029 metų balandžio 13 dieną, o tai bus Velykų sekmadienis, maždaug už 35 tūkst. kilometrų nuo Žemės skries nemažas dangaus kūnas.

Asteroidas krenta į Žemę
Asteroidas krenta į Žemę
© Shutterstock nuotr.

„Manoma, jog jis tik pralėks ir labai maža tikimybė, kad trenksis į žemę. Tačiau tas kosminis kūnas vėl sugrįš 2036 metų balandžio 13 dieną. Kol kas neaišku, kas gali atsitikti. Galbūt Žemės gravitacija jį taip paveiks, kad jis rėšis į mūsų planetą“, – neslėpė A.Rasakevičius.

Mokslininkų teigimu, šio kosminio kūno skersmuo yra apie 270 metrų. Toks objektas, įsirėžęs į Žemę, anot A.Rasakevičiaus, jau gali sukelti globalinių pasekmių – sunaikinti ne vieną valstybę.

„Gerai, jei pataikys į sausumą, tuomet pasekmės būtų mažesnės. Tačiau jei jis nukristų į vandenyną, sukeltų cunamį, kuris pridarytų labai daug žalos. Visiškai tikiu, kad taip gali nutikti. Į Mėnulį, kuris, kaip ir Žemė, yra Saulės sistemoje, juk kosminių kūnų yra pataikę ir JAV yra Arizonos krateris“, – pavyzdžiais kalbėjo mokslininkas.

Galiausiai jis konstatavo, kad pasaulio pabaiga neabejotinai bus. Žmonija, jei tokia dar egzistuos, tikrai išnyks po 5 mlrd. metų, kai savo gyvavimą baigs Saulė.

Mirčiai reikia ruoštis

„Gamta yra ne vieną pasaulio pabaigą išgyvenusi ir dar ne vieną išgyvens. Jei ji ir įvyks, mes nebesužinosime“, – teigė žolininkė, ragana vadinama Adelė Karaliūnaitė.

Adelė Karaliūnaitė
Adelė Karaliūnaitė
© A.Solomino nuotr.

Paklausta, ar ženklai gamtoje pranašauja pasaulio pabaigą, pašnekovė teigė, jog nieko neįprasto nepastebėjo.

„Augalai kaip ir kasmet ruošiasi žiemai, jai ruošiasi visa gamta. Dabar dar dvi savaites pabus gražus ruduo, o paskui jau ir žiema, kuri neturėtų būti kraupulingai šalta“, – nebaugino A.Karaliūnaitė.

Ji atmetė žmonių pamąstymus, kad pasaulio pabaigą pranašauja vis dažnėjančios liūtys, škvalai, audros, permaininga oro temperatūra.

„Tų škvalų buvo ir anksčiau. Labai gražų teko matyti 1976 metais, kai buvau Kintuose ekspedicijoje. Atsikėlėme rytą ir pamatėme, kad visi medžiai nuo marių iki pat Kintų girininkijos yra išguldyti tarsi degtukai“, – prisiminė žolininkė.

Jos nuomone, didžiausią grėsmę kelia ne meteoritai ar paslaptingos planetos, o Žemės gelmės, kurios yra sunkiausiai prognozuojamos. „Didžiausias pavojus gali kilti dėl kokio nors didelio ugnikalnio išsiveržimo. Jei jis į atmosferą išmestų daug dūmų, dulkių, tada gal kas nors ir pasikeistų. Šiaip tai visada reikia ruoštis mirčiai, nes visi žinome, kad ji mus ištiks, o kai jai ruošiesi, būni geresnis. Tikrai nemanau, jog gruodžio 21 dieną bus pasaulio pabaiga, o jei būsiu neteisi, tai visi mirsime ir niekas manęs nebegalės apkaltinti, kad melavau“, – juokais pokalbį baigė A.Karaliūnaitė.

Laukia Kristaus atėjimo

Ričardas Doveika
Ričardas Doveika
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Kunigo Ričardo Doveikos teigimu, dėl pasaulio pabaigos isterikuoja tik netikintys žmonės.

„Katalikų bažnyčia laukia antrojo Kristaus atėjimo. Bažnyčia pasaulio pabaigą supranta ne kaip kataklizmus, katastrofas ar žmogaus nebuvimą žemės paviršiuje, bet kaip realų antrąjį Kristaus atėjimą į žemę. Mes esame laukimo krikščionys ir laukiame to atėjimo“, – kalbėjo kunigas.

Jo nuomone, katastrofos, gamtos kataklizmai gąsdina netikinčius, abejojančius ar kitaip įsivaizduojančius žmones.

„Krikščionims, katalikams net Šventajame Rašte yra parašyta, kad prasidėjus visiems šiems reiškiniams reikia pakelti galvas, nes arti išsivadavimas. Katalikams pasaulio pabaiga yra didžiosios vilties ir Dievo duotų pažadų išsipildymo metas. Nesvarbu, ar tai bus gruodžio 12-ąją, ar 21 dieną, jų laukiu ramiai“, – teigė R.Doveika.

Jis tvirtino, kad antrojo Kristaus atėjimo dienos ir valandos niekas nežino, kad negalima prisirišti prie konkrečios datos. „Gamtoje vyksta pokyčiai, o mes esame visatos dalis. Džiaugčiausi, jei visi tie gamtos sukelti nepatogumai padėtų pabudinti žmogaus sąmonę, suvokti save kaip religinę asmenybę. Tada būčiau dėkingas kiekvienam reiškiniui, kuris padėtų žmogui atsimerkti, pakelti galvą ir žengti žingsnį dievybės link“, – ramiai kalbėjo kunigas.

Pinigų nespėtų išmokėti

Nors jau ne kartą buvo skelbtos įvairios pasaulio pabaigos datos ir tokios prognozės vis nepasitvirtindavo, naujos teorijos skatina žmonių susidomėjimą ir fantaziją.

Tuo suskubo pasinaudoti viena Lietuvos lažybų bendrovė, kuri savo klientams pasiūlė lažintis, ar šiemet gruodžio 21 dieną įvyks pasaulio pabaiga.

„Šios lažybos sulaukė susidomėjimo. Žmonės stato už tai, kad pasaulio pabaigos nebus. Manau, kad taip jie tik nori įšaldyti pinigus iki Kalėdų, nes laimėjimus išmokėsime po gruodžio 21 dienos“, – aiškino lažybas organizuojančios bendrovės vykdomasis direktorius Vytautas Kačerauskas.

Tie, kurie lažinasi, kad pasaulio pabaigos nebus, pastatę 100 litų atsiims 101 litą, nes koeficientas yra 1,01. Vadinasi, bukmekerių nuomone, yra tikimybė, jog pasaulio pabaiga gruodžio 21 dieną gali įvykti?

„Tikimybė egzistuoja dėl visko. Realiai koeficientas turėjo būti 1,001 ar 1,0001, tačiau mūsų lažybų punktuose visada koeficientai nustatomi šimtųjų dalių tikslumu, todėl ir šioms lažyboms tai taikėme“, – teigė V.Kačerauskas.

Lažybų, kad gruodžio 21 dieną pasaulio pabaiga įvyks, koeficientas yra 100. Kitaip tariant, pastačius 100 litų, būtų galima atsiimti 10 tūkst. litų. Tačiau kas išmokėtų pinigus, jei įvyktų pasaulio pabaiga?

„Būtent dėl šios priežasties ir nustatėme tokį koeficientą, bet jis realiai galėjo būti gerokai didesnis. Tik tiek, kad jei įvyktų pasaulio pabaiga, dėl to besilažinusiam žmogui vargu ar būtų reikalingas laimėtas milijonas litų“, – juokavo V.Kačerauskas.

Mokslininkų atsakymai

Kad gyventojai galėtų nusiraminti, JAV Nacionalinės aeronautikos ir kosmoso administracijos (NASA) mokslininkai pateikė atsakymus į dažniausiai užduodamus klausimus apie 2012 metų pasaulio pabaigos teorijas.

Ar 2012 metais Žemei kas nors gresia?

Viso pasaulio mokslininkai nežino apie jokią grėsmę, kuri yra galimai susijusi su 2012 metais.

Kas išpranašavo, kad 2012-aisiais bus pasaulio pabaiga?

Viskas prasidėjo po istorijų apie paslaptingą Nibiru planetą, kurią neva atrado šumerai ir kuri gali atsitrenkti į Žemę. Šis susidūrimas iš pradžių buvo numatytas 2003 metų gegužę, tačiau nieko neįvykus susidūrimas buvo perkeltas į 2012 metų gruodį. Tada šios pasakos buvo sujungtos su besibaigiančiu majų kalendoriaus ciklu ir buvo „nustatyta“, kad pasaulio pabaiga ateis 2012 metų gruodžio 21 dieną.

Ar gali planetų rikiavimasis į vieną eilę turėti įtakos Žemei?

Per artėjančius kelis dešimtmečius nebus jokių planetų rikiavimųsi į vieną eilę, o jei ir būtų, tai neturėtų jokių padarinių Žemei. Kiekvieną gruodį Žemė ir Saulė išsirikiuoja su Paukščių Tako centru apytikriai į vieną liniją, tačiau tai yra natūralus dalykas, neturintis jokių pasekmių.

Ar yra pavojus, kad 2012 metais į Žemę gali smogti meteoritas?

Žemė visada buvo objektas, į kurį smogdavo kometos ir asteroidai, tačiau dideli smūgiai yra reti. Paskutinis didelis smūgis buvo prieš 65 mln. metų. Po jo išnyko dinozaurai.

Šiais laikais NASA astronautai atlieka tyrimus. Jų metu siekiama atrasti asteroidus žymiai anksčiau, nei jie atsitrenkia į Žemę. Nustatyta, kad nėra jokių didelių asteroidų, kurie grasintų Žemei.

Ką NASA mokslininkai mano apie paskutinio teismo dieną?

Kur yra mokslas, kai kalbame apie tokius tvirtinimus? Kur įrodymai? Mes negalime pakeisti paprasto fakto, kad nieko nėra, išskyrus prasimanymus knygose, kino filmuose ir internete. Nėra jokių tikėtinų įrodymų, tvirtinant apie neįprastus įvykius artėjant 2012 metų gruodžiui.

diena.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Seksas su robotu? Nustebtumėte sužinoję, kiek daug žmonių to paslapčia norėtų (19)

Daugybę kartų girdėjome, kad dirbtinis intelektas ir robotai atims mūsų darbus. Bet ar jie gali...

Norvegų mokslininkai rado gudrų būdą, kaip sustabdyti mirtį nešančią stichiją Žemėje (31)

Dideli, vandenynuose susiformavę, uraganai gali būti labai pavojingi. Jie griauna miestus, naikina...

Britų mokslininkai sugalvojo, ką daryti su astronautų šlapimu ir krauju: sulaukė keistų reakcijų (13)

Statyti Marse bazes – labai nepigu, nes kaštus į kosmosą iškeltų sunkių medžiagų...

NASA padidino tikimybę, kad asteroidas Bennu trenksis į Žemę: kada tai nutiktų (89)

NASA neseniai atnaujino prognozes, vertinančias tikimybę, kad asteroidas Bennu , vienas iš...

Mokslas išsiaiškino, koks yra Visatos likimas: viską sureguliuoja entropija arba antrasis termodinamikos dėsnis (81)

Sujaukta virtuvė, nepaklota lova, išmėtytos knygos, aplinkui dulkės – visa tai nutinka dėl...

Top naujienos

Visoje Lietuvoje baimę sėjęs 6 žmonių žudikas iš „Čigonų gaujos“ gailisi praeities ir svajoja išvykti į Baltarusiją (28)

Prieš porą dešimtmečių siaubą vienkiemių gyventojams kėlusios vienos žiauriausios šalies...

Aistė Žebrauskienė | D+

Paskaičiavo, kiek jau permokame už būstą: kaistanti NT rinka slenka link pavojingos ribos

Per metus butų kainos Lietuvoje augo dviženkliu tempu ir pasiekė 18 proc. Lietuvos banko (LB)...

Vytenis Miškinis | D+

Po sovietinio kalėjimo klaipėdietis laisvėje nebeprisitaikė: atėmęs dvi gyvybes pats sulaukė negailestingos lemties

„Nuteisti išimtine mirties bausme“, - tokį nuosprendį 1993 metais išgirdo klaipėdietis...

Naujausia prognozė nieko gero nežada: savaitgalis šiluma nedžiugins (1)

Šeštadienio dieną Lietuvos orus lems iš pietryčių artėjantis ciklonas. Orai šalies pietiniuose...

Roma Macijauskaitė | D+

Norvegijoje psichoterapiją studijuojanti Lina – apie garsiuosius vaikų atėmimus: valstybė pralaimėjo ne vieną bylą, bet žmonės bijo iki šiol

Prieš trylika metų sprendimas persikelti gyventi į Norvegijos sostinę Oslą Baltrukonių šeimai...

Netikėtai išaugęs mirčių nuo COVID-19 skaičius medikams užminė mįslę: kai kas gana stipriai „nesueina“ (886)

Lietuvoje šiuo metu fiksuojamas vienas didžiausių mirštančiųjų nuo koronaviruso rodiklis...

Paini 66 m. moters byla: buvo rasta nužudyta intymumo reikalavusiu būdu (39)

1975 metais Kanados Ontarijo provincijos Stratrojaus miestelis, esantis maždaug už 35 km į vakarus...

Kaišiadorių rajonas išties vertas dėmesio, tik ne visi tai žino: pramogų gausa nustebins net didžiausius skeptikus (10)

Važiuojant tarp Vilniaus ir Kauno pravažiuojami Kaišiadorys , bet ar užsukate į šį miestą?...

Jovita atrado nišą, kuri Lietuvoje – dar tuščia: Didžiojoje Britanijoje ši paslauga yra labai populiari (69)

Jovita Mikštė yra profesionali namų organizatorė. Mažai ką sako? Iš tiesų, Lietuvoje ši...

Tyrimas: „Moderna“ vakcina nuo COVID-19 šiek tiek geresnė už „Pfizer“ (92)

Penktadienį JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centro ( CDC ) paskelbtame naujame tyrime,...