„Milijonai voltų tikrai bus sugeneruoti, Tesla ritės pramuš orą ir pamatysime žaibo iškrovą“, – žada Energetikos ir technikos muziejaus (ETM) direktorius, projekto vadovas Mykolas Bistrickas. Ir nenuvilia.
Nauja nuolatinė ekspozicija – Virsmo salė – kurta penkerius metus, ji įrengta 6 metrai po žeme, ir iš tiesų įspūdinga.
Salės centre įrengtos dvi didelės Tesla rites, kurios yra didžiausios ne tik Lietuvoje, bet ir visame Baltijos regione. Kad lankytojai būtų apsaugoti nuo didžiulių elektros energijos iškrovų, Tesla rites teko „įkalinti“ Faradėjaus narve.
Būtent tokį šou ir pademonstravo Energetikos ir techniko muziejus Virsmo salės atidarymo renginyje. Įrengtame amfiteatre susirinkusiems dalyviams koncertą Teslą ritėmis surengė Andrius Mamontovas. Tesla ričių keliamos iškrovos atkūrė klavišinių instrumentų garsus.
Nauja interaktyvių eksponatų salė užima 1000 kv. metrų. Visi eksponatai čia susiję su energija – jos generavimu, kaupimu, perdavimu ir vartojimu.
Salės architektūrą, dizainą ir eksponatus kūrė vien lietuviai, turinio autoriai – inžinieriai, energetikai ir įvairių sričių mokslininkai, pažymi ETM.
Kiekvieną eksponatą sudaro dvi dalys. Vykdydamas interaktyvų iššūkį lankytojas generuos energijos Kvantus, kurie bus keičiami į suvenyrus ir Virsmo salės inžinieriaus atestatą. Antrojoje dalyje – istorinis ir technologinės raidos pasakojimas, kuris pateikiamas per pjūvį vakar-šiandien-rytoj.
Teslą ritę 1891 m. išrado ir sukūrė serbų kilmės inžinierius Nikola Tesla. Anot muziejaus vadovo, N. Teslos idėjos pralenkė laiką ir dar šiandien yra unikalios.
Naują salę lankytojai gali apžiūrėti nuo gruodžio 28 dienos.
Šimašius: energijos reikės vis daugiau
Ekspozicija apie energetiką ir energijos transformacijas finansuota iš Europos Sąjungos Regioninės plėtros fondo ir Vilniaus miesto savivaldybės lėšų. Užbaigęs šį projektą Energetikos ir technikos muziejus praplėtė savo funkcijas – senosios elektrinės istorijos ir įrenginių saugotojas tapo moderniu mokslu centru.
„Man atrodo labai svarbu priminti, kodėl visa tai yra daroma. Tai ne tik pasižiūrėti, kaip žaibuoja, ir tėvams su vaikais ateiti (...) Žmonija visą laiką naudoja vis daugiau naudoja energijos ir mes ateityje jos naudosime vis daugiau, jei žmonija nesužlugs“, – kalbėjo R. Šimašius ir pabrėžė, kad svarbu ugdymas, kokiam tikslui energija turėtų tarnauti – kad ji kurtų komfortą ir geresnį gyvenimą.
Be pagrindinės ekspozicijos Virsmo salė pasiūlys įtraukiančių edukacinių programų ir erdvę moksleiviams pasiruošti brandos egzaminams. Ekspozicija atliepia švietimo sektoriaus poreikį ugdyti daugiau inžinierių ir energetikų, visuomenės norą šviestis energetikos, technologijų srityse. Šiuo tikslu Energetikos ir technikos muziejus šiemet prisijungė prie ,,Ignitis grupės" programos #EnergySmartSTART, kuri ugdo ateities energetikus ir populiarina inžinerijos studijas.
Žada nuolatinę kaitą
Anot ETM vadovo, 2022-aisiais metais muziejuje tikimasi fiksuoti rekordinį lankytojų skaičių.
„Šie metai yra turbūt rekordiniai šiam muziejui, mes turime apie 70 tūkst. lankytojų. Lyginant su 2019-2020 metais, tai apie keturis kartus padidėjęs lankytojų skaičius. Kodėl tai vyksta, manau, dėl to, kad kuriame pridėtinę vertę, aiškiai komunikuojame, ką sukūrėme, ir turime labai nuostabų kolektyvą, kuris nori prisidėti prie Lietuvos kultūros, nori prisidėti, prie Lietuvos veiklos, ir komunikuoja labai įdomius dalykus“, – apžvelgė M. Bistrickas.
„Tai reiškia, kad nebūsime statinis muziejus, kuris pasakoja vieną istoriją ir daugiau nieko nekeičia. Mes muziejus, kuriame keičiasi erdvės, keičiasi parodos, vyksta įvairiausi renginiai, mes esam muziejus, kuris atviras pasiūlymams“, – patikina jis.
Įspėjama, kad dalis eksponatų gali būti pavojingi tiems lankytojams, kurie turi širdies stimuliatorius ir gyvybės palaikymo įrangą – jiems dalimi eksponatų naudotis draudžiama.