aA
Krūtų didinimas yra viena populiariausių chirurginių procedūrų Jungtinėse Valstijose. Visgi ši procedūra tikrai nėra menkniekis.
Mokslininkai ėmė tyrinėti krūtų implantus: kiekviena moteris privalo tai žinoti
© Shutterstock

Kaip rašo sciencealert.com, krūtų implantams ne tik būtina visą gyvenimą trunkanti priežiūra ir stebėjimas, tačiau kai kurie implantų tipai taip pat siejasi su daugybe nerimą keliančių pašalinių poveikių, kurie visi drauge vadinami krūtų implantų liga.

Visgi gera žinia ta, kad šio sindromo sukelti negalavimai yra nesunkiai pašalinami, bent jau taip rodo pirminiai tyrimai. Nauji tyrimai parodė, kad, pašalinus tiek silikono, tiek druskos tirpalo implantą, dauguma dažniausiai pasitaikančių krūtų implantų ligos simptomų gerokai sušvelnėja, o šis poveikis išlieka.

Šiandien, netgi prabėgus beveik 60 metų po to, kai pirmą kartą buvo implantuoti šie medicininiai įtaisai, krūtų implantų liga yra menkai apibrėžta ir sunkiai suprantama. Iš tiesų gali netgi nustebinti faktas, kad per pirmuosius tris jų gyvavimo dešimtmečius nebuvo atliekami visiškai jokie krūtų implantų klinikiniai tyrimai.

Vėlesniais dešimtmečiais mokslininkai krūtų implantus ėmė sieti su didesne reto vėžio, imuninės sistemos problemų išsivystymo ir uždegiminių reakcijų rizika, ypač toms moterims, kurių šeimoje yra autoimuninių ligų atvejų. Po implantavimo tūkstančiai pacienčių skundžiasi nuovargiu, vadinamuoju smegenų rūku (pablogėjusia atmintimi, koncentracija, kognityviniais sutrikimais) ir kitomis problemomis.

Ankstesni tyrimai rodo, kad pašalinus krutų implantus situacija paprastai pagerėja. Tačiau dabar buvo atliktas pirmasis tyrimas, analizuojantis, kaip konkretūs simptomai kinta prieš ir po implantų pašalinimo. Šis tyrimas buvo paskelbtas žurnale „Annals of Plastic Surgery“.

Nors tyrimas konkrečiai nenagrinėja priežasties ir pasekmių, jis suteikia daugiau įrodymų, kad implantų pašalinimas yra kažkokiu būdu susijęs su krutų implantų ligos simptomais.

Retrospektyvinis tyrimas analizavo 750 pacienčių, kurioms tie patys chirurgai visiškai pašalino krūtų implantus, būklę. Buvo stebimas dviejų metų laikotarpis. Apžvelgdami simptomus prieš ir po implantų pašalinimo, tyrimo autoriai užfiksavo akivaizdų 11 dažniausiai pasitaikančių simptomų pagerėjimą per pirmąsias 30 dienų be implantų. Tarp šių simptomų yra krūtų skausmas, plaukų slinkimas, odos sudirgimas, kvėpavimo ir atminties sutrikimai, įvairaus pobūdžio skausmai.

Suprantama, visa tai nepaaiškina, kaip iš tiesų šie svetimkūniai sukelia daugybę krūtų implantų ligos simptomų. Tačiau egzistuoja hipotezė, spėjanti, kad silikoniniai krūtų implantai gali sukelti stiprų uždegimą.

Implantai gali ne tik plyšti ir ištekėti organizmo viduje ar galbūt netgi patekti į limfinę sistemą, bet ir kliudyti atlikti mamografiją, sukelti krūtų sunkumą ir sutrikdyti imuninės sistemos veiklą.

„Tyrimas parodė, kad tirtų pacienčių atveju egzistuoja stiprus ryšys tarp implantų pašalinimo ir konkrečių simptomų atlėgimo“, – rašo tyrimo autoriai.

„Būsimais tyrimais bus toliau tyrinėjami galimi biologiniai reiškiniai, kad būtų galima tiksliau apibūdinti krūtų implantų ligos patofiziologiją ir veikimo principus“, – aiškinama tyrime.

Įdomu tai, kad, pavyzdžiui, tyrimu buvo nustatyta, jog egzistuoja nedidelis skirtumas tarp simptomų palengvėjimo pašalinus silikono implantus ir pašalinus druskos tyrimo implantus. Tiek vieno, tiek kito tipo implantų pašalinimas padėjo palengvinti krūtų implantų ligos simptomus. Taip gali būti todėl, kad druskos tirpalo implantų apvalkaluose taip pat yra silikono.

Be to, krūtų implantus turėjusioms pacientės, kurioms pasireikšdavo kapsulinė kontraktūra – tempimas krūtinėje, galintis sukelti krūtinės ir raumenų skausmą bei apsunkinti kvėpavimą – po jų pašalinimo patyrė geriausius rezultatus. Šis faktas palaiko idėją, kad krūtų implantai yra kažkokiu būdu susiję su imunine sistema.

Tačiau tebėra daug nežinomų dalykų arba tokių, dėl kurių nėra tikrumo. Šis naujausias tyrimas rėmėsi tik dažniausiai pasitaikančiais krūtų implantų ligos simptomais, o jo atranka gali būti šališka, nes rėmėsi tais atvejais, kai dėl implantų kilo didesnių problemų.

Be to, šiame tyrime dalyvavusios pacientės informavo apie savo sveikatos problemas ir simptomų sunkumą.

Nepaisant to, tyrimo rezultatai yra puikus atspirties taškas. Autoriai pažymi, kad egzistuoja ilgesnį laiką trunkančio implantų atsikratyti nusprendusių asmenų stebėjimo poreikis. Viena iš priežasčių, dėl kurių krūtų implantus taip sudėtinga tyrinėti, yra įvairiausių tipų implantų paplitimas rinkoje. Kai kurie jų, panašu, kelia didesnę grėsmę nei kiti.

Kurį laiką JAV maisto ir vaistų administracija netgi visiškai uždraudė kosmetinio silikono gelio implantų naudojimą, leidusi juos naudoti tik tais atvejais, kai jie būdavo implantuojami tyrimuose norinčioms dalyvauti pacientėms, kurioms reikalinga krūtų rekonstrukcija.

Šiandien tokios chirurginės procedūros sugrįžo. Nors jos daugiausia atliekamos kosmetiniais tikslais, reikia paminėti, kad jos yra svarbios sergančioms vėžiu ir translytėms moterims.

Praėjusiais metais, privertusi keletą kompanijų išimti savo gaminamus implantus iš rinkos, JAV maisto ir vaistų administracija rekomendavo gamintojams prie implantų pateikti įspėjimą, kad pacientės žinotų, jog implantai nėra skirti visam gyvenimui, o laikui bėgant komplikacijos gali stiprėti.

Šis pasiūlymas nėra teisiškai įpareigojantis, be to, neaišku, kokį poveikį turėtų toks įspėjimas.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(32 žmonės įvertino)
4.6562

Pora bandė nuplaukti į pasaulio kraštą ir įrodyti, kad Žemė plokščia: viskas klojosi ne taip, kaip planavo (20)

Jei Žemė būtų plokščia, kaip teigia šios keistos teorijos šalininkai, tai būtų nepaprastai...

Archeologai atkapstė žiaurią istoriją: belaisvius suvalgė, o po to sulaukė siaubingo keršto (12)

1520 metais dabartinės Meksikos teritorijoje esančio Zultépeco miesto gyventojai užpuolė ispanų...

Vienas skambutis ir prasideda branduolinis karas: tikroji JAV prezidentą visur lydinčio lagaminėlio istorija (47)

Tai – viduramžių karūnos ir skeptro atitikmuo – aukščiausios valdžios simbolis. Vyriausiasis...

Lietuviai ir toliau dalijasi sąmokslo teorijomis: įtikėjo melu, kad vakcinacija yra genocido įrankis (202)

Prieš skiepus priešiškai nusiteikę asmenys ir toliau dalinasi klaidinga informacija apie vakcinas...

10 žmogui nuodingiausių medžiagų: vienoms užtenka vos kelių miligramų nužudyti, kitas leidžiamės savo noru (12)

Įvairūs chemikalai yra labai paplitę aplinkoje. Nors dauguma yra visiškai nepavojingi ar net...

Top naujienos

Karantinas ir judėjimo ribojimai tarp savivaldybių pratęsti iki pat pavasario

Vyriausybė trečiadienį apsisprendė iki vasario 28 dienos pratęsti visoje šalyje galiojantį...

Įvertino Nausėdos sprendimus: tai naujas politinio susidorojimo žanras (314)

Prezidentas Gitanas Nausėda užkirto kelią buvusiems Sauliaus Skvernelio Vyriausybės nariams:...

Liudininkai: Baltarusijoje įrengta stovykla protestuotojams kalinti, paviešintos nuotraukos papildyta (125)

Spygliuota tvora, žmonės su šunimis ir pusiau kalėjimo režimas. Taip rugpjūtį Baltarusijoje...

Nuo COVID-19 mirė jaunas marijampolietis: jo ligos aplinkybės specialistams kelia klausimų (147)

Kauno klinikose antradienio naktį užgeso jauno Marijampolės miesto gyventojo gyvybė.

Alytuje gyvenantis jaunas tėvas įtariamas nužudęs naujagimį (15)

Alytuje gyvenantis jaunas vyras įtariamas nužudęs naujagimį , teismas jį leido suimti trims...

Rekordinė para: daugiausiai pranešimų dėl sniego sukeltų nelaimių sulaukta iš trijų šalies rajonų kokių orų tikėtis toliau? (54)

Vis dar stebime besitęsiantį snygį. Daugiausiai pranešimų apie itin didelio sniego sukeltas...

Tyrimas: britiška COVID-19 atmaina sergančiųjų simptomai skiriasi mažiau besimptomių atvejų (11)

Koronaviruso atmaina, kildinama iš Jungtinės Karalystės , sergantys pacientai rečiau...

Kartu su karantinu Vyriausybei iki vasario 28 d. siūloma pratęsti ir judėjimo ribojimus (835)

Vyriausybė trečiadienį turės apsispręsti ne tik dėl karantino pratęsimo iki pat pavasario....

Sniego pusnys – ne tik už lango, bet ir autobusuose: gyventojai dalinasi sostinėje užfiksuotu kadru (26)

Vilniuje 1G autobusu trečiadienį keliavę gyventojai liko nustebę po to, kai įlipę į autobusą...

Lietuvoje ruošia būdą investuoti kitaip – mokesčių nebūtų iki išsiimant sukauptą sumą (141)

Lietuvoje vėl keliamos diskusijos dėl galimybės pasiūlyti naujas investicines sąskaitas, kurioje...