aA
Mokslininkai mano, kad laukinėje gamtoje yra mažiausiai trys „mįslingieji protėviai“. Tyrėjai analizuoja senovines bananų DNR dalis, kad rastų „mįslinguosius protėvius“, kol jie neišnyko.
Bananai
Bananai
© Shutterstock

Manoma, kad žmonės bananus pradėjo kultivuoti prieš 7 tūkst. metų Naujosios Gvinėjos saloje. Visgi bananų kultivavimo istorija yra paini, ir skirtumai tarp rūšių ir porūšių dažnai yra neaiškūs.

Žurnale „Frontiers in Plant Science“ paskelbta nauja studija atskleidžia, kad ši istorija yra kur kas painesnė, nei buvo manoma anksčiau. Studijos radiniai rodo, jog šiuo metu kultivuojamų rūšių genomuose yra trijų kol kas nenustatytų protėvių genų.

„Atlikę tyrimą parodėme, kad didžioji dalis šiandien kultivuojamų diploidinių bananų rūšių, kilusių iš laukinių bananų M. acuminata, yra keleto porūšių hibridai. Mažiausiai trys laukiniai „mįslingieji protėviai“ turėjo prisidėti prie šio mišraus genomo prieš tūkstančius metų, tačiau kol kas nebuvo nustatyti“, – sakė dr. Julie Sardos, pirmoji tyrimo autorė, Prancūzijoje, Monpeljė, įsikūrusio Tarptautinio biologinės įvairovės aljanso ir Tarptautinio tropinės agrokultūros centro mokslininkė.

M. acuminata. JoydeepWikipedia nuotr.
M. acuminata. JoydeepWikipedia nuotr.
© Shutterstock

Paini kultivavimo istorija

Manoma, kad kultivuojami bananai (išskyrus „Fehi“ bananus, augančius Ramiojo vandenyno salose) yra kilę iš keturių protėvių, kurie buvo arba laukinių bananų M. acuminata porūšiai, arba kitos, bet itin giminingos rūšys. Prieš žmonėms pradėjus kultivuoti bananus, M. acuminata augo Australazijoje ir maždaug prieš 10 mln. metų išplito šiauriniame Indijos ir Mianmaro pasienyje. Bananų protėvių paiešką apsunkina ir tai, kad kultivuojamos rūšys gali turėti dvi (diploidinės), tris (triploidinės) ar keturias (tetraploidinės) kiekvienos chromosomos kopijas, be to, daugelis jų išvesta iš M. acuminata.

Ankstesni mažesnės apimties tyrimai leidžia daryti prielaidą, kad kiti protėviai, susiję su M. acuminata, galbūt irgi buvo kultivuojami. Tokiu atveju, net šis painus scenarijus būtų tik dalis visos istorijos. Naujausi radiniai ne tik patvirtina šią hipotezę, bet ir pirmą kartą įrodo, jog šių rūšių genų galima rasti kultivuojamų bananų genomuose.

Laboratorijoje ištyrus bananus atrasti net trys jų genetiniai protėviai: kas jie?
© Shutterstock

Bananų rinkimo misijos

Tyrimo autoriai sekvenavo 226 bananų lapų ekstraktų, paimtų iš didžiausios bananų mėginių kolekcijos, kurią turi Tarptautinio biologinės įvairovės aljanso ir Tarptautinio tropinės agrokultūros centro padalinys Belgijoje „Musa Germplasm Transit Centre“, DNR. 68 iš 226 mėginių priklausė devyniems laukiniams M. acuminata porūšiams, 154 – diploidinėms kultivuojamoms rūšims, kilusioms iš M. acuminata, ir paskutiniai keturi – mažiau giminingoms laukinėms rūšims ir hibridams. Daugelis šių mėginių buvo surinkta atliekant specialias „bananų rinkimo misijas“ Indonezijoje, Naujojoje Gvinėjoje ir autonominiame Bugenvilio salos regione.

Mokslininkai pirmiausia palygino kultivuojamų bananų ir laukinių bananų giminiškumą ir sudarė „šeimos medžius“, paremtus 39 031 nukleotido polimorfizmo skirtumais. Jie naudojo polimorfizmų pogrupį, vienodai paskirstytą po genomą (kiekviena pora žymėjo maždaug 100 tūkst. „DNR raidžių“ bloką), kad statistiškai išanalizuotų kiekvieno bloko kilmę. Tyrimo autoriams pirmą kartą pavyko aptikti trijų protėvių pėdsakų visų kultivuojamų bananų mėginiuose. Tiesa, šių protėvių atitikmenys laukinėje gamtoje kol kas nenustatyti.

Gali būti, kad mįslingieji protėviai išliko

Viena vertus, bananų protėviai galbūt jau seniai išnyko. „Bet mes manome, kad jie tebeegzistuoja kažkur laukinėje gamtoje ir yra arba menkai žinomi mokslui, arba visai nežinomi. Tokiu atveju šiems augalams tikriausiai gresia išnykimas“, – sakė dr. J. Sardos.

Dr. J. Sardos su savo komanda daugmaž žino, kur reikėtų jų ieškoti: „Mūsų atlikti genetiniai palyginimai rodo, kad pirmasis mįslingasis protėvis, ko gero, augo ar tebeauga regione tarp Siamo įlankos ir Pietų Kinijos jūros vakarinės dalies. Antrasis – regione, esančiame tarp šiaurinės Borneo dalies ir Filipinų. O trečiojo reikėtų ieškoti Naujosios Gvinėjos saloje.“

Bananai
Bananai
© Shutterstock

Galėtų padėti išvesti geresnių bananų rūšių

Kokių naudingų ypatybių šie mįslingieji protėviai perdavė kultivuojamiems bananams, irgi nežinoma. Pavyzdžiui, manoma, kad itin svarbi savybė partenokarpija (gebėjimas užmegzti vaisių be apdulkinimo) buvo paveldėta iš M. acuminata; plantanai už didelę savo DNR dalį turi būti dėkingi M. acuminata banksii porūšiui, o gal apskritai atskirai rūšiai.

Antrasis tyrimo autorius, dr. Mathieu Rouardas, irgi dirbantis Tarptautiniame biologinės įvairovės aljanse ir Tarptautiniame tropinės agrokultūros centre, sakė: „Svarbu nustatyti kultivuojamų bananų protėvius, nes ši informacija mums padės suprasti bananų įvairovę sukėlusius procesus ir mechanizmus bei itin pasitarnaus vedant naujas veisles.“

„Selekcininkai turi žinoti šiandien kultivuojamų diploidinių bananų genetinę sudėtį, kad galėtų tarpusavyje kryžminti kultivarus. Šis tyrimas yra pirmas didelis žingsnis norint išsamiai charakterizuoti daugelį kultivarų“, – pridūrė jis.

Dr. J. Sardos reziumavo: „Remdamiesi gautais rezultatais, bendradarbiausime su partneriais, kad patyrinėtume ir nustatytume laukinių bananų genotipus trijuose regionuose, nurodytuose mūsų studijoje. Tikimės rasti kol kas nežinomus kultivuojamų bananų protėvius. Taip pat reikės išsiaiškinti, kokių pranašumų ir ypatumų kultivuojami bananai iš jų paveldėjo.“

Šaltiniai:

https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpls.2022.969220/full

https://scitechdaily.com/the-urgent-quest-to-find-bananas-mystery-ancestors/

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(17 žmonių įvertino)
3.1765

JT mokslininkai įspėja žmoniją: artėja sunkūs laikai – prasidės šeštoji masinio išnykimo era žmonija turi radikaliai ir skubiai imtis veiksmų (1)

Kitą savaitę Monrealyje, Kanadoje susirinkę delegatai iš beveik 200 šalių sieks sudaryti naują...

Pradeda veikti atsinaujinusi Lietuvos mokslo taryba

Ketvirtadienį darbą pradeda atsinaujinusi Lietuvos mokslo taryba (LMT) – prie institucijos...

Visatos gelmėse astrofizikai pirmą kartą aptiko tokį neįprastą objektą: arba tai klaida, arba mes kažko nežinome – bet kas tai?

Žvaigždės mirtis gali baigtis vienu iš keturių scenarijų. Mažos žvaigždės (iki aštuonių...

Pragariški vaizdai Havajuose matomi net iš kosmoso: palydovai įamžino didžiausio pasaulyje ugnikalnio išsiveržimą

Sekmadienio vakarą Havajų Didžiojoje saloje pirmą kartą per beveik 40 metų išsiveržė Mauna...

Top naujienos

Ukraina – ant rimtos katastrofos ribos: provokacijos gali įvykti bet kada (10)

Po pastaruoju metu vykusių Rusijos raketų smūgių, kaip pranešė šalies atominių elektrinių...

NT vystytojai pažėrė kalėdinių akcijų: įvertino, kiek jos naudingos pirkėjams (1)

Į šventinių akcijų traukinį šoka ir NT vystytojai. Kai kurie rinkos žaidėjai dalija...

„Energiją taupančios dėžutės“: gyventojams – tai apgaulė, tačiau verslas turėtų susitvarkyti reaktyviąją energiją ir taupyti

Kam pačiam taupyti elektros energiją, jei už jus tai padarys „išmani dėžutė“ įjungta į...

Martin Alps, delfi.lv

Susirgote, nes perpūtė? Klystate: peršalimo ligų priežasčių reikėtų ieškoti ne oro sąlygose (1)

Peršalau, perpūtė, persišaldžiau gerklę atsigėręs šalto vandens, peršlapau kojas, išėjau...

Karas Ukrainoje. Apžvalgininkas pateikė prognozę, kaip keisis Rusijos elgesys: tokios pauzės turi priežastį

Rusijos raketų smūgiai Ukrainai nesiliaus, tačiau pauzės tarp atakų didės, nes mažės priešo...

Ramus favoritų pokaitis pavirto košmaru: Vokietija – ištrenkta iš pasaulio čempionato (1)

Ispanija ir Vokietija pusę rungtynių be didesnio vargo artėjo kiekviena prie savo tikslo. Bet...

Netikėtai „Instagram“ paskyrą praradusi Mia Pilibaitytė: tokių kenkėjų savo gyvenime turėjau daug (2)

Atlikėja Mia Pilibaitytė neteko instagramo paskyros. Socialiniuose tinkluose aktyvi dainininkė...

Jaukus Kalėdų laukimas Vilniuje: sostinės gatvės skęsta šventiškose šviesose nuotraukų galerija

Pirmoji žiemos diena šiemet Lietuvoje išties žiemiška – žemę dengia sniegas, spaudžia...

„Sodra“ pastebi, kad gyventojų sprendimai keičiasi: iššūkis laukia 2027 metais (23)

„ Sodra “ stebi, kad gyventojai į išankstinę pensiją jau taip nebesiveržia, kaip prieš...