aA
Ne vienam lietuviui tikriausiai šiuo metu ramybės neduoda vienas klausimas – kaip teks švęsti Kalėdas? Epidemiologinė situacija negerėja, o ligoninėse kas ketvirtas gulintis pacientas serga COVID-19. Sveikatos ekspertai rekomenduoja šventes sutikti tik savo šeimos ūkyje, tačiau, jei vis tiek planuojate aplankyti artimuosius, su kuriais negyvenate po vienu stogu, turite atminti kelias taisykles.
Kalėdų šventimas bus loterija: jei ką nors lankysite – privalote žinoti šias taisykles
© DELFI / Andrius Ufartas

Svarbu suvokti, kad varianto, kaip saugiai per šventes aplankyti savo giminaičius, nėra. Tai – loterija.

Kelios taisyklės

Kaip primena Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) direktorius profesorius Saulius Čaplinskas, asmuo gali sirgti besimptome ligos forma ir net nežinoti, kad platina virusą. Anot jo, būtent ši grupė labai prisideda prie viruso plitimo.

Pasak profesoriaus, pirmiausia labai svarbu, kad žmogus suvoktų galimą riziką artimiesiems.

Saulius Čaplinskas
Saulius Čaplinskas
© DELFI / Andrius Ufartas

„Jeigu asmuo priima sprendimą, kad visgi važiuos jų aplankyti, svarbu, kad suprastų ir galvotų, kaip tą riziką sumažinti. Jei kur yra galimybė įsigyti greitąjį antigeno testą, būtina suprasti tik viena: jeigu jis teigiamas – reikia nevažiuoti. Bet jei jis neigiamas, tai nereiškia, kad žmogus negali turėti koronaviruso. Bet kuriuo atveju reikia maksimaliai stengtis apsaugoti savo artimus žmones, su kuriais kartu negyvenate“, – sako prof. S. Čaplinskas.

Taip pat svarbu suvokti, kad artimieji gali sirgti COVID-19, tad lankydami juos rizikuojate ne tik jų sveikata, bet ir savo. Prof. S. Čaplinskas pabrėžia, kad aplankius artimuosius galioja tos pačios taisyklės kaip ir visur kitur: kuo trumpesnį laiko tarpą būti arti žmonių ir visą laiką (net viduje) dėvėti apsaugines kaukes. „Kai vakarieniaujama, reikėtų stengtis laikytis atstumo. Kai nevalgoma – vėl dėvėti kaukę. Jeigu norima nusifotografuoti, tai galbūt galima pusę minutės nusiėmus kaukę pasidaryti nuotrauką ir ją vėl užsidėti. Reikia suvokti tas pačias taisykles: kitas žmogus turėtų kuo mažiau įkvėpti oro, kuriame yra virusas. Bet toliau vis tiek bus loterija“, – sako ekspertas.

Jis priduria, kad užsikrėtimo riziką gali padėti sumažinti ir nosies purškalai, kurie suvilgo nosies gleivinę. „Kodėl šaltuoju metų laikotarpiu plačiau plinta peršalimo virusai? Iš vienos pusės, jiems yra geresnis laikas, o iš kitos pusės – išsausėja nosies gleivinė. Jeigu lauke mažai drėgmės ir šalta, o viduje šildomose patalpose mažai drėgmės – išsausėja nosies gleivinė ir jos mechaninė funkcija sumažėja“, – sako prof. S. Čaplinskas.

Kalėdų šventimas bus loterija: jei ką nors lankysite – privalote žinoti šias taisykles
© DELFI / Tomas Vinickas

Jis primena, kad nuo nieko nėra 100 proc. apsaugos, net skiepai mūsų nuo ligų neapsaugo 100 proc. „Tačiau visų rekomendacijų taikymas kartu gali padėti sumažinti užsikrėtimo galimybę, ypač jei bus įkvėpta maža viruso dozė.

Žmonės turi suprasti, kad virusui labiausiai tinka nosies gleivinė. Tie, kurie nešioja kaukę neprisidengę nosies, to išvis nesupranta – tai tas pats, kaip visai nedėvėti kaukės, jei ji nedengia nosies ir nėra prigludusi“, – paaiškina ekspertas.

Socialinių burbulų idėja

Artėjant šventėms kai kur galima išgirsti ir apie socialinių burbulų formavimo idėją. Kaip skelbia JAV ligų kontrolės ir prevencijos centras, socialinio burbulo formavimas, kai nedidelės žmonių grupelės kartu leidžia laiką uždarose erdvėse, tik vienas kito kompanijoje, gali būti vienas iš saugiausių būdų bendrauti koronaviruso sąlygomis.

Kalėdų šventimas bus loterija: jei ką nors lankysite – privalote žinoti šias taisykles
© DELFI

Delfi pakalbino Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorių Mindaugą Stankūną, kuris taip pat yra prezidentūros įsteigtos Sveikatos ekspertų tarybos narys. Anot jo, apie socialinio burbulo formavimo idėją rimtai galvoja ekspertų taryba – ekspertai pristatytų rekomendacijas, kaip formuoti tokius burbulus, jei Lietuvoje pagerėtų epidemiologinė situacija.
Tačiau, kol situacija yra tokia prasta, ekspertas rekomenduoja lietuviams nelankyti artimųjų ir šventes sutikti tik savo šeimos ūkyje.

„Kol situacija yra neapibrėžta ir nežinome, kiek keisis kreivė, mes siūlome paprastą dalyką – riboti bet kokį bendravimą tarp šeimų. Tai reiškia, kad gali bendrauti vieno šeimos ūkio žmonės, kurie gyvena vienoje patalpoje. Susitikimo su Prezidentu metu buvo išsakytos mintys ir apie socialinius burbulus“, – pasakoja ekspertas.

Sekmadienį su Prezidentu susitikusi taryba rekomendavo, kad tarpusavyje bendrauti turėtų tik vienas šeimos ūkis. Vyriausybės priimtame nutarime nurodyta, kad bendrauti gali du šeimos ūkiai iki 10 žmonių. Prof. M. Stankūnas čia įžvelgia spragą, dėl kurios gali plisti virusas.

Mindaugas Stankūnas
Mindaugas Stankūnas
© DELFI / Domantas Pipas

„Mes turime taisyklę, kad gali bendrauti dvi šeimos, ne daugiau kaip 10 žmonių. Laikydamasis šios taisyklės galiu per kelias valandas aplankyti pusę savo giminaičių, kaip būna per Kalėdas. Ir labai sėkmingai laikydamasis šios taisyklės, galiu virusą paplatinti po visą Lietuvą.

Iš ryto nuvažiuoju pas tėvus, pabendrauju, pabūname be jokių apsaugos priemonių. Susitinka du šeimos ūkiai – 7 žmonės. Taisyklės nepažeistos. Nuvažiuoju pas brolį: vėl nepažeidžiu taisyklės, pabendrauju. Vėliau aplankau draugus ir taisyklės nepažeidžiu. Nuvažiuoju pas uošvius – vėl nepažeista taisyklė. Per gerą pusdienį aplankau žymiai daugiau žmonių, bet jokių taisyklių nepažeidžiu, o virusas išplinta“, – sako ekspertas.

Mindaugas Stankūnas
Mindaugas Stankūnas
© DELFI / Andrius Ufartas

Anot jo, būtent taip virusas labiausiai ir plinta Lietuvoje – šeimose. Prof. M. Stankūnas pasakoja apie mokslinį straipsnį, kuris buvo publikuotas prestižiniame žurnale. Išvadose aiškiai pasakyta – efektyviausias būdas sumažinti viruso plitimą yra mažų susirinkimų ribojimas. „Kitaip nieko nepadarysi – šeimose bendraujame ir galime platinti virusą, nes dabar visi galime būti jo nešiotojai, tiesiog nejaučiame simptomų“, – sako prof. M. Stankūnas.

Anot jo, labai gaila, bet kol kas protingiausias sprendimas būtų šventes sutiki tik savo šeimos ūkyje, nelankant draugų ar artimųjų. Mokslininkas primena, kad rekomendacijos nėra vienareikšmės – sergančius, vienišus ir savimi pasirūpinti negalinčius žmones lankyti galima.

Tačiau ekspertas ragina žmones būti sąmoningus. „Man baisu, kad jei mūsų sveikatos sistema užsilenks, bus dar baisiau. Reikia saugoti sveikatos sistemą. Jau dabar pagal statistiką kas ketvirtas pacientas ligoninėje – kovidinis. Jei mūsų situacija sustoja, kreivė pradeda mažėti, reikia suprasti, kad tie žmonės, kuriems liga buvo nustatyta savaitgalį, po kurio laiko pradės eiti į ligonines. „Užsikiš“ sveikatos sistema – turėsime kraupių vaizdų“, – perspėja specialistas.

Kalėdų šventimas bus loterija: jei ką nors lankysite – privalote žinoti šias taisykles
© Vidmantas Balkūnas

Prof. M. Stankūnas sutinka su prof. S. Čaplinsko pasiūlytomis taisyklėmis. „Geriausia būtų nesusitikti su artimaisiais, bet jei tai įvyks, tai kaukė tikrai gali padėti, rankų plovimas – taip pat“ – sako prof. M. Stankūnas ir pabrėžia, kad tai yra susiję su žmonių sąmoningumu.

Patarimai

Dar lapkričio mėnesio pradžioje „Business Insider“ pakalbino penkis JAV infekcinių ligų specialistus ir paklausė jų nuomonės apie saugaus socialinio burbulo idėją. Štai pagrindinės jų rekomendacijos:

  • Ekspertai sutiko, kad kuo mažesnis socialinis burbulas, tuo geriau. Idealiu atveju jie rekomenduoja vengti artimo kontakto uždaroje erdvėje su jūsų namų ūkiui nepriklausančiais žmonėmis. Jeigu nuspręsite savo socialinį burbulą plėsti, geriau apsiriboti kuo įmanoma mažesniu namų ūkiu skaičiumi. Lietuvoje šiuo metu gali susitikti du šeimų ūkiai iki 10 asmenų.
  • Naujojo koronaviruso simptomai pasireiškia per keturiolika dienų po užsikrėtimo, taigi ekspertai rekomenduoja palaukti dvi savaites po sprendimo burtis į tokį socialinį burbulą, kad visi jo nariai būtų sveiki. Per tą laiką grupė turėtų vengti bet kokios nebūtinos veiklos.
  • Susitikimai ir veiklos po atviru dangumi žymiai saugesni nei uždarose patalpose, tačiau žiemą pastarųjų išvengti nepavyks. Puikus pasirinkimas – vėdinti patalpas.
  • Ekspertai bendrai sutaria, kad apsauginės veido kaukės ir saugaus atstumo laikymasis – taisyklės, kurių privalu laikytis net ir mažiausio socialinio burbulo nariams. Idealiu atveju žmones turi skirti bent dviejų metrų atstumas, nors ten, kur daug žmonių, blogiausiu atveju tinka ir vieno metro atstumas. Riziką apsikrėsti bendraujant net ir mažoje grupelėje žmonių sumažina ir bent dalį laiko dėvimos apsauginės veido kaukės.
  • Net ir mažiausi socialiniai burbulai kelia riziką, tad specialistai griežtai nerekomenduoja į juos įtraukti garbaus amžiaus žmonių (vyresnių nei 60 metų), besilaukiančių moterų ar sveikatos problemų (tokių kaip nutukimas, padidėjęs kraujospūdis ar diabetas) turinčių asmenų.
www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(81 žmogus įvertino)
3.4321

Radinys pajūryje prie Palangos: iš dangaus nukrito neatpažintas objektas – kas tai? (134)

Pajūryje, netoli Palangos , ties Nemirsetos laivų gelbėjimo stotimi aptikau smėlyje apipustytą...

„SpaceX“ pirmą kartą į Tarptautinę kosmoso stotį gabens europietį, kartu skris dar trys astronautai (24)

„ SpaceX “ rengiasi ketvirtadienį nugabenti į Tarptautinę kosmoso stotį ( TKS ) keturis...

Chemikai atliko triuką su česnaku ir savo kojomis: eksperimento rezultatas patvirtino lūkesčius (46)

Galimybė pajusti skonį pėdomis skamba kaip kažkokios pasakos motyvas. Tačiau chemikai teigia, kad...

Istorinis įvykis Marse: NASA bepilotis orlaivis pakilo į pirmąjį skrydį (95)

Eksperimentinis NASA bepilotis orlaivis „Ingenuity“ pirmadienį Marse pakilo į istorinį, nors ir...

Vienas turtingiausių žmonių pasaulyje, bet niekas nežino, kas jis toks (72)

„Bitcoin“ ir kitų kriptovaliutų populiarumas banguoja kaip jūra. Šiuo metu jis auga ir vis...

Top naujienos

Putinas metiniame pranešime grasina: jie pasigailės taip, kaip niekada nesigailėjo pranešama apie padidintą saugumo pajėgų parengtį Minske (459)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas trečiadienį parlamente skaitė savo metinį pranešimą. V....

Klientų antplūdis grožio salonuose nuslūgo: kai kurie kirpėjai sėdi be darbo, dalis – prastovose (78)

Prieš du mėnesius veiklą atnaujinus grožio salonams, klientų antplūdis nurimo. Kai kurie grožio...

Lietuvoje netrukus įsitvirtins šaltesni orai: kai kur sulauksime ir snaigių (2)

Pastarieji du balandžio savaitgaliai lepino įspūdinga šiluma ir dosniais saulės spinduliais,...

Atsirado naujų mokslinių duomenų apie kovido inkubacinį periodą (35)

Koronaviruso ( COVID-19 ) inkubacinis laikotarpis laikotarpis gali būti ir ilgesnis nei iki šiol...

Nauja koronaviruso atmaina – jau ne tik Anykščiuose: siejama su didesniu atsparumu vakcinoms (237)

Lietuvoje aptikta nauja koronaviruso atmaina nustatyta ne tik Anykščiuose, bet ir kituose miestuose,...

Profesorius Vitkus mirė nuo ligos, kurią pats vadino karališka mirtimi

Jau žinoma pirmadienį netikėtai mirusio profesoriaus Kęstučio Vitkaus mirties priežastis....

Vyriausybei siūlo koreguoti karantino taisykles: iš „gerųjų“ savivaldybių sąrašo išbraukiamos 5 (66)

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) Vyriausybei siūlo kiek keisti dabar galiojančio karantino...

Prie Balio krantų dingo povandeninis laivas su 53 žmonėmis (3)

Pareigūnų teigimu, Indonezija pradėjo ieškoti pradingusio karinio jūrų laivyno povandeninio...

Siaubo naktis „Schalke 04“ žaidėjams: fanai išliejo pyktį dėl istorinio fiasko

Antradienį iš Bundeslygos iškritusios „Schalke 04“ žaidėjų laukė šokiruojanti naktis –...

Papasakojo apie alkoholikų šeimų skaudulius: ypač liūdna stebėti vaiką, kuris pats atvyksta prašyti, kad jį paimtų iš šeimos

Priklausomybės – visuomenės rykštė, skaudžiai žalojanti likimus. Kai šeimoje girtaujama,...