aA
Prieš maždaug 12 milijonų metų susidūrusios kontinentinės plokštės ne tik iškėlė naujus kalnus centrinėje Europoje, bet ir sukūrė didžiausią kada nors buvusį ežerą. Šie didžiuliai vandenys —  Paratetis — tapo niekur kitur neaptinkamų mažiausių pasaulyje banginių namais.
Paratečio jūra buvo daugiau niekur nerandamų rūšių namais, tarp kurių ir Cetotherium riabinini (žmogus šalia pavaizduotas dėl mastelio), mažiausių pasaulyje fosilinių banginių. Pavel Gol’Din; Lena Godlevska/Wikimedia Commons nuotr.
Paratečio jūra buvo daugiau niekur nerandamų rūšių namais, tarp kurių ir Cetotherium riabinini (žmogus šalia pavaizduotas dėl mastelio), mažiausių pasaulyje fosilinių banginių. Pavel Gol’Din; Lena Godlevska/Wikimedia Commons nuotr.

Du nauji tyrimai atskleidžia šio senovinio vandens telkinio vystymąsi ir kaip aplinkiniai pokyčiai padėjo atsirasti drambliams, žirafoms ir kitiems dabar po planetą klajojantiems dideliems žinduoliams.

Atkurdamas šią istoriją, paleookeanografas Dan Palcu iš São Paulo universiteto su kolegomis pagrindinėje stovykloje sujungė geologinius ir fosilijų įrašus.

Didžiausio klestėjimo laikais, šis vandens telkinys —  kurį kai kurie mokslininkai vertina kaip vidinę jūrą — driekėsi nuo rytinių Alpių iki dabartinio Kazachstano, ir jos plotas buvo daugiau nei 2,8 milijonai kvadratinių kilometrų. Tai yra daugiau, nei dabartinės Viduržemio jūros plotas, rašo Scientific Reports.

Savo analizėje jie vertina, kad šiame ežere buvo daugiau, nei 1,77 km3; vandens, tai yra, daugiau nei dešimt kartų didesnis tūris, bendrai esantis visuose dabartiniuose gėluose ir sūriuose pasaulio ežeruose.

Bet dėl klimato pokyčių ežeras per savo 5 milijonų metų gyvavimą dramatiškai susitraukė mažiausiai keturis kartus, o vandens lygis jame sumažėjo net 250 metrais per laikotarpį prieš 7,65 mln. – 7,9 mln. metų.

Per šį didžiausią susitraukimą ežeras neteko iki trečdalio vandens ir daugiau nei dviejų trečdalių paviršiaus ploto. Tai smarkiai padidino ežero centrinio baseino — maždaug atitinkančio dabartinę Juodąją jūrą — druskingumą, nuo maždaug trečdalio dabartinio vandenynų lygio iki praktiškai jūros druskingumo.

Paratečio jūra buvo daugiau niekur nerandamų rūšių namais, tarp kurių ir Cetotherium riabinini (žmogus šalia pavaizduotas dėl mastelio), mažiausių pasaulyje fosilinių banginių. Pavel Gol’Din; Lena Godlevska/Wikimedia Commons nuotr.
Paratečio jūra buvo daugiau niekur nerandamų rūšių namais, tarp kurių ir Cetotherium riabinini (žmogus šalia pavaizduotas dėl mastelio), mažiausių pasaulyje fosilinių banginių. Pavel Gol’Din; Lena Godlevska/Wikimedia Commons nuotr.

Tarp tokių pokyčių neištvėrusių jūrų organizmų buvo daugybė vienaląsčių dumblių ir kitų mažų laisvai plaukiojančių organizmų, rašoma tyrėjų pranešime. Sūresnį vandenį galėję išgyventi padarai, tarp kurių ir kai kurie moliuskai, vėl apgyvendino drėgnesniais laikais išsiplėtusį ežerą, sako Palcu.

Paratetis netrukus tapo įvairiausių ir niekur kitur pasaulyje nerandamų moliuskų, vėžiagyvių ir jūrų žinduolių namais. Daugelis ten gyvenusių banginių, delfinų ir ruonių buvo miniatiūrinės atvirose jūrose gyvenusių šių gyvūnų versijos, sako evoliucijos biologas Pavel Gol’din iš Ukrainos Nacionalinės mokslų akademijos I. I. Schmalhauseno zoologijos instituto, kuris prie tyrimo neprisidėjo.

Viena rūšis, 23 metrų ilgio Cetotherium riabinini — 1 metru trumpesnė už dabartines afalinas — yra mažiausias kada nors aptiktas fosilinis banginis. Toks dydžio sumažėjimas galėjo padėti šiems gyvūnams prisitaikyti prie mažėjančio Paratečio, sako Gol’din.

Ežero susitraukimą lėmę pokyčiai paveikė ir sausumos gyvūnų evoliuciją, pastebi evoliucijos biologė Madelaine Böhme iš Tübingeno universiteto. Vandens lygiui žemėjant, naujai atsidengę pajūrio plotai tapo ganyklomis — ir karštaisiais evoliucijos taškai, pabrėžia ji.

Neseniai Böhme ir jos kolegos išnagrinėjo geologinius ženklus Irano vakaruose, kur nuosėdų sluoksniai atkartojo ilgalaikius klimato pokyčius. Fosilijos rodo, kad šiauriau Paratečio esančiuose rajonuose šiuolaikinių avių ir ožkų protėviai ganėsi drauge su primityviomis antilopėmis. O dabartinio Irano vakarinėje dalyje, piečiau ežero, klestėjo šiuolaikinių žirafų ir dramblių pirmtakai.

Keturi ilgi sausi periodai, įvykę per laikotarpį prieš 6,25 – 8,75 milijonus metų tikriausiai paskatino šiuos gyvūnus migruoti pietvakarių kryptimi į Afriką, praėjusį mėnesį Böhme su kolegomis rašė Communications Earth & Environment. Čia išsivystė sutvėrimų įvairovė, kuria dabar garsėja Afrikos savana.

Paratečio likimas liūdnesnis. Jo neliko prieš 6,7–6,9 milijonus metų, kuomet erozija ežero pietvakariniame krašte pragraužė prataką. Šis pratakas — dabar tikriausiai esantis Egėjo jūros dugne — sukūrė trumpą upę, kuri galiausiai prasigraužė kelią į Viduržemio jūrą. Bet didžiulio ežero pabaiga buvo įspūdinga, sako Palcu: iš jo į jūrą tekantis vanduo tikriausiai išskobė „įspūdingą krioklį“.

Šaltinis: www.sciencemag.org

www.technologijos.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(74 žmonės įvertino)
3.9865

Pasaulį išvydęs dvigalvis šešiakojis vėžliukas apstulbino mokslininkus: tai vadina fenomenu (7)

Dvigalvis , šešiakojis vėžliukas (lot. Malaclemys terrapin) pasaulį išvydo išsiritęs...

Iš Mėnulio atgabentose uolienose aptiko intriguojančių elementų: tai rodo gyvybingumą (18)

Mėnulio uolienos, kurias pernai į Žemę atgabeno Kinijos autonominis kosminis laivas , suteikė...

Prie Izraelio krantų – įspūdingas radinys: archeologai šią vietą praminė lobių pakrante (7)

Vienas akvalangininkas Viduržemio jūroje prie Izraelio krantų atrado senovinį kalaviją, anot...

Keistą eksperimentą su buožgalviais ir dumbliais atlikę vokiečių mokslininkai pirmą kartą pasiekė stulbinantį rezultatą (29)

Kvėpavimas yra vienas iš tų dalykų, kuriuos darome ne dėl malonumo. Kvėpuoti reikia visiems...

Asteroidų tyrinėti prieš kelias dienas išskridęs NASA zondas „Lucy“ praneša apie galimus sutrikimus (3)

Kosminio zondo „Lucy“, skirto netoli Jupiterio skriejančių asteroidų tyrimams, vienas iš...

Top naujienos

Po 12 metų tylos Vilniuje – naujo prekybos centro atidarymas: žada 30-70 proc. žemesnes kainas (183)

Jau šį penktadienį Vilniuje, adresu Vytauto Pociūno g. 8, duris atvers didžiausias...

Parodė, kaip atrodo lietuvių mėgstamiausias viešbutis Turkijoje: ekonominės atostogos atima žadą (12)

Kemeras – vienas populiariausių ir mylimiausių Turkijos kurortų. Vasaros sezono metu čia būna...

Tarptautiniame fronte „Rytas“ nukovė FIBA Čempionų lygos laimėtoją (97)

Antradienį Vilniaus „Rytas“ (1/1) pergalingai sugrįžo į ASG areną ir FIBA Čempionų lygos...

Latvių epidemiologas: padėtis Latvijoje – katastrofiška, greitosios nebeturi, kur pristatyti ligonių

Eksponentiškai augantis sergamumas COVID-19 liga ir didėjantis mirusių nuo jos skaičius pasėjo...

Edmundas Jakilaitis | D+

Apie karybą: yra trys priežastys, dėl kurių moterų yra kariuomenėje, bet ne mūšio lauke

Naujausiame Edmundo Jakilaičio pokalbyje „Apie karybą“ su Vilniaus universiteto karo istoriku...

Dar viena šalis atšauks likusius koronaviruso apribojimus

Jei epidemiologinė situacija išliks stabili, Islandija planuoja lapkričio viduryje atšaukti visus...

Remigijus Misiūnas | D+

1919 m. karo nustekentame Kaune apsilankė užsieniečių delegacija: meilės ryšiai su vietinėmis geruoju nesibaigė II dalis

1919 m., anot P. Tamašausko, daug iškentę atsikūrusios valstybės gyventojai užsienio misijas...

8 mėgstamiausi Kate Middleton aprangos ir avalynės elementai: stiliaus pamokos, kurių verta pasimokyti (12)

Kiekvienas žmogus turi savo mėgstamų drabužių, aprangos elementų – tam tikro silueto,...

Vilniuje „Auksinėmis krivūlėmis“ apdovanotos geriausios savivaldybės (17)

Antradienio vakarą Vilniuje, Lietuvos nacionaliniame dramos teatre, įteikti svarbiausi šalies...

Nepriklausomų elektros tiekėjų analizė: 5 veikia ilgiau nei pusantrų metų, algos svyruoja nuo 300 iki 4000 eurų (41)

Elektros energiją tiekti Lietuvos gyventojams pretenduoja 9 nepriklausomi elektros energijos...