aA
Gamtosaugos objektais tapusiuose regionuose dirbantis fotografas Paulas Nicklenas daugiau nei porą dešimtmečių paskyrė atšiauriausių Žemės sričių – Arkties ir Antarktidos stebėsenai. Pro jo fotoaparato objektyvą neprasprūdo įspūdingo grožio šalčio ir ledo kaustomas kraštovaizdis, be to, užfiksuota nemažai vietovei būdingos gyvūnijos kadrų.
© Reuters / Scanpix

P. Nickleno darbas neretai rizikingas. Kaip rašoma svetainėje npr.org, jis galėtų papasakoti ne vieną atvejį, kai, tarkime, paniręs į ledinį vandenį atsiduria visiškai šalia mirtinai pavojingo plėšrūno.

Sykį Antarktidoje jis kone kaktomuša susidūrė su beveik 450 kilogramų sveriančiu jūrų leopardu.

„Gyvūnas išsižiojo ir jo galva pasidarė kone dvigubai didesnė už grizlio. Mano veidas atsidūrė tiesiai prieš jo nasrus“, – pasakoja fotografas.

P. Nicklenas aiškina, kokį didelį nerimą jam kelia gyvūnų, su kuriais tenka susidurti, gerovė.

„Noriu prisiartinti kuo arčiau, bet jokiu būdu neišgąsdinti gyvūno. Stebint gyvūnus galima įsitikinti, kokie jie komunikabilūs, kaip siekia bendrijos, kokie yra sumanūs ir atlaidūs“, – sako jis.

Kaip pavyksta nugalėti baimę pavojingose situacijose

Įgimtas baimės jausmas, žinoma, visada kužda vengti akistatos su įspūdingo dydžio plėšrūnais, todėl baimę jam būtina ignoruoti – kitaip būtų neįmanoma dirbti. Fotografas pripažįsta - kadangi baimės jausmą tenka užgniaužti labai dažnai, ilgainiui darosi sunku suvokti, kokio masto pavojus natūraliai turėtų kelti baimę. Juk nuolat tenka susidurti su pavojais, vadinasi, ir įveikti baimę.

„Kai baimė vis dėlto užvaldo, kai ji ima trukdyti veikti, akimirkai stabteliu ir susimąstau. Pradedu atidžiai stebėti. Tačiau, jei išanalizavęs situaciją ir pasvėręs visus argumentus padarau išvadą, kad galima judėti pirmyn, taip ir darau, kad ir kokia baimė būtų apėmusi, – sako P. Nicklenas. - Man labai svarbu papasakoti žmonėms apie gyvūnus ir padaryti tikroviškų jų nuotraukų. Noriu perduoti žinią apie situaciją, kuri kelia man nerimą, todėl tiek įsitraukiu į darbą, tiek susikoncentruoju, kad niekam kitam dėmesio paprasčiausiai nelieka – tik būsimiems kadrams.“

Jis kiek daugiau papasakojo, kaip baigėsi susidūrimas su jūrų leopardu.

„Jūros leopardas sekiojo mane net keturias dienas. Kaskart, kai panerdavau į vandenį, jis jau būdavo čia ir mane pasitikdavo, o vakare parlydėdavo iki laivo. Kai suprato, kad pavyko užsitikrinti pranašumą, gyvūnas visiškai atsipalaidavo, o po kelių akimirkų dingo. Tada pamaniau, kad šįkart susitikimas baigtas. Tačiau nepraėjus nė pusvalandžiui jūros leopardas grįžo su pingvinu nasruose. Tai buvo neseniai išsiritęs pingvinukas. Jis blaškėsi, stengėsi ištrūkti iš grėsmingų nasrų, bet jūrų leopardas tvirtai laikė jį sukandęs už kojos. Jis tarsi mėgino atkišti paukštį man, o prikišęs pakankamai arti paleido. Pingvinas pradėjo plaukti šalin, bet buvo vėl sugautas. Tai kartojosi kelis kartus", - pasakojo fotografas.

Staiga jis sako supratęs, kad jūrų leopardas bandė pavaišinti jį gyvu pingvinu, bet neilgai trukus suvokė, kad žmogus nesugeba pasivyti gyvo, judančio, plaukiančio pingvino, todėl pristatė dar vieną.

„Gyvus pingvinus, kaip maistą, gabeno net kelis kartus. Man net pavyko užfiksuoti gyvūno išraišką, kai žvelgė į mane tarsi nuliūdęs, nusivylęs, kad esu toks bejėgis ir nesugebu priimti man skirtų dovanų. Po kurio laiko jau gaudavau negyvus pingvinus. Vieną akimirką aplink mane plūduriavo net penki nudobti pingvinai. Kai jūrų leopardą galutinai išvedė iš kantrybės mano nesugebėjimas deramai priimti atplukdytų vaišių, jis sugriebė pingviną ir švystelėjo juo man per galvą", - pasakojo fotografas.

Būdamas Šiaurėje P. Nicklenas ne tik stebi ir fiksuoja laukinius gyvūnus, bet mano ir besikeičiantį kraštovaizdį. Jis sako, kad tirpstančių ledynų pasekmės baltiesiems lokiams yra pražūtingos.

„Ne mažiau kaip 20 pastarųjų metų mokslininkai kalba apie labiau nei bet kada susitraukusius ledynus. Norvegijos Svalbardo regioną kadaise ištisus metus dengdavo ledas, tačiau jau 20–30 metų užšalę tėra keli fiordai. Deja, pastaraisiais metais vandenys aplink Svalbardą apskritai neužšąla – liko tik nedidelis plotas rytinėje pusėje. Kadangi nebėra ledo, nebeliko ir teritorijos, kurioje baltieji lokiai galėtų susimedžioti ruonių – pagrindinio savo maisto. Lokiai yra pasmerkti tenkintis jūros dumbliais, paukščių kiaušiniais arba pačiais paukščiais, tačiau jų maistinė vertė tikrai nėra pakankama", - pastebi jis.

Fotografas sako, kad lokiai yra didelius atstumus gebantys įveikti žvėrys.

„Ilgai trunkančios kelionės – prigimtinė jų misija. Jie gali net du mėnesius žingsniuoti sausuma nejausdami poreikio pasisotinti. Deja, keturių ar penkių mėnesių be maisto jie ištverti negali, todėl ilgainiui išsenka, nusilpsta ir nudvesia", - rėžia jis.

Fotografui P. Nicklenui niekada neteko matyti, kad baltasis lokys demonstruotų agresiją. Nors yra įsitikinusių, kad šie lokiai – vieninteliai gyvūnai, tikslingai persekiojantys žmones kaip grobį.

Tačiau P. Nicklenas į juos žvelgia kaip į galingus, bet labai pažeidžiamus sutvėrimus, kurių likimas tampriai susijęs su kintančia ekosistema. P. Nicklenas sako, kad nykstantys ledynai lokiams yra ne mažiau svarbūs nei sodo žemė žmonėms. Jei jų neliktų, poliarinės sritys negalėtų egzistuoti.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kinijos mokslinių tyrimų ledlaužis Antarktidoje susidūrė su ledkalniu (4)

Šeštadienį Amundseno jūroje Kinijos mokslinių tyrimų ledlaužis „Xuelong“ („Sniego...

Mokslininkai išsiaiškino, kas lemia, kurioje žmogaus kūno vietoje kaupiasi riebalai (4)

Švedų mokslininkų tyrimas patvirtina, kad genetika lemia, kurioje žmogaus kūno vietoje kaupiasi...

Įvertino mokslą Lietuvoje: išskirtos perspektyviausios mokslininkų grupės (6)

Šiandien yra pristatomi ekspertinio mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros ( MTEP )...

Lietuvė studentė NASA kūrė medicininius šildytuvus astronautams

Vilniaus universiteto Chemijos ir geomokslų fakulteto nanomedžiagų chemijos antro kurso...

Gyvybė ledinėse planetose

Viena iš artimiausių Saulei žvaigždžių – raudonoji nykštukė Barnardo žvaigždė – turi...

Top naujienos

Du „valstiečių“ skyriai iškėlė ne Skvernelį: siūlys rinktis slaptu balsavimu papildyta (292)

Du „valstiečių“ skyriai partijos kandidatu į prezidentus iškėlė ne Saulių Skvernelį. Kauno...

„Ryto“ popieriai prastėja: ar atpirkimo ožys Vilniuje – tik vienas? (31)

Vidinių dramų purtomas Vilniaus „Rytas“ per savaitę pralaimėjo visas trejas žaistas rungtynes...

Biržų meras švedams neleidžia kelti kojos į miestą: ne mes juos ėjome grobti ir žudyti patikslinta (521)

Biržų miesto meras Valdemaras Valkiūnas, sužinojęs, kad Švedijos ambasada ruošiasi rengti...

Pietūs Vilniuje už 3 eurus: į tokią vietą koją kelti baisu, bet didelė porcija atėmė žadą (145)

Nors retai skaitau komentarus, o ypatingai anoniminius, po savo pietų pertraukų apžvalgomis, bet...

Vis dar čia? Kaip „Brexit“ atidėjimas gerokai apsunkintų gyvenimą Briuseliui (1)

Nacionalistai – nuo Italijos iki Vengrijos – ruošiasi kovoti Europos Parlamento (EP)...

7 šių metų interjero tendencijos: kaip žinoti, kuri tinka būtent jums

Prieš rinkdamiesi stilių pagalvokime, kas tokie esame ir ko norime. Taip galėtume pavadinti vieną...

Nepagražintas Kubos veidas – už nepriklausomybę, revoliuciją ir vietinių skurdą (5)

Jau pats straipsnio pavadinimas daug kam gali pasirodyti netinkamas ir atgrasus, todėl visai...

Didžiausios pūgos Lietuvos istorijoje: tikras pragaras, kuris šiandien kirstų dar stipriau (32)

Šiųmetė žiema lietuviams priminė, kas yra tikrasis šaltasis metų laikas. Pūgos ir dideli...

Vairuotojo pažymėjimo netekęs Klaipėdos „Gladiatorius“ sugrįžo: ir vėl įkliuvo pareigūnams (11)

Antradienį už KET pažeidimą vairuotojo pažymėjimą praradęs taksi vairuotojas...

Šiųmetis gripas – itin grėsmingas: gydytojai pastebi, kas šiemet serga labiausiai (100)

Smarkiai šoktelėjus sergamumo ūmiomis peršalimo ligomis ir gripu kreivei, nuo antradienio penkiose...