Raketa pakilo iš starto aikštelės Europos kosmoso agentūros (ESA) Kuru bazėje Prancūzijos Gvianoje 20 val. 47 min. vietos (trečiadienį 2 val. 47 min. Lietuvos) laiku, nešdama daugiau negu 20 tonų naudingą krovinį - sunkiausią per ESA istoriją, nurodė valdymo centras.

Įskriejusi į orbitą kapsulė, vadinama automatine krovinių perkėlimo priemone (Automated Transfer Vehicle, ATV), automatiškai nustatys kursą į TKS, orientuodamasi pagal žvaigždes, ir susijungs su stotimi rugpjūčio 12 dieną maždaug 400 kilometrų aukštyje virš Žemės.

Šis kosminis laivas, pavadintas Didžiojo sprogimo teoriją pasiūliusio belgų astrofiziko Georges'o Lemaitre'o vardu, skraidina beveik 6,6 tonos degalų, vandens, deguonies, maisto, drabužių ir medžiagos moksliniams eksperimentams, kuriuos atliks šeši TKS įgulos nariai.

10 metrų skersmens hermetiška kapsulė, kurioje palaikomas atmosferos slėgis, taip pat taps papildoma gyvenamąja erdve, o jos varikliai padės palaikyti TKS orbitos aukštį. Kosminė stotis kiekvieną dieną truputį priartėja prie Žemės, veikiama negausių atmosferos molekulių sukeliamo pasipriešinimo.

Baigiantis šešis mėnesius truksiančiai misijai, šiukšlių ir atliekų pripildyta kapsulė atsiskirs nuo stoties ir bus nukreipta į Žemę. Ji sudegs atmosferoje virš Ramiojo vandenyno pietinės dalies per valdomą grįžimo manevrą.

„Georges Lemaitre“ - paskutinė iš penkių ATV, kurias 20 narių turinti ESA pastatė ir paleido pagal kontraktą, prisidėdama prie JAV vadovaujamo TKS projekto.

Ši šešerius metus vykdyta programa kainavo 4,2 mlrd. eurų (14,5 mlrd. litų), bet ESA nurodė, kad tie laivai padėjo išbandyti technologijas, kurios bus naudojamos planuojamoje JAV Nacionalinės aeronautikos ir kosmoso administracijos (NASA) krovinių kapsulėje „Orion“, turinčioje pakeisti daugkartinio naudojimo erdvėlaivius „Space Shuttle“, kurių eksploatacija buvo baigta 2011 metais.

Krovinius į TKS toliau skraidins Rusijos nepilotuojami kosminiai laivai „Progress“ ir kapsulės „Dragon“ bei „Cygnus“, sukurtos pagal NASA užsakymą dviejų privačių JAV bendrovių - „SpaceX“ ir „Orbital Sciences“.

„Georges Lemaitre“ gabena iš viso 1 232 pavadinimų krovinių, įskaitant duonos pudingą, apelsinų ir mangų sultis, sūrio makaronus, siūlą tarpdančiams valyti ir 50 kilogramų kavos.

Kadangi kosminėje stotyje dar nėra skalbyklės, krovinių kapsulė atgabens kojinių, apatinių ir viršutinių drabužių, įskaitant marškinėlius iš naujos, orui itin pralaidžios ir nemaloniems kvapams neleidžiančios atsirasti medžiagos „Spacetex“.

Pirmosioms keturioms ATV taip pat buvo suteikti garsių mokslo veikėjų vardai: 2008 metais buvo paleistas „Jules Verne“, 2011-aisiais - „Johannes Kepler“, 2012-aisiais - „Edoardo Amaldi“, o 2013-aisiais - „Albert Einstein“.