„Dabar bus įskriejimas [į atmosferą], leidimasis ir tūpimas ant vandens – po to, kai atsiskirsime, tikėkimės, kiek vėliau šiandien“, – šeštadienį per orbitinėje stotyje surengtą atsisveikinimo ceremoniją, transliuotą NASA televizijos, sakė vienas iš astronautų Dougas Hurley.

„Ir komandos darbuojasi išties uoliai, juolab žinant orų dinamiką artimiausiomis dienomis aplink Floridą, – pridūrė jis. – Vertiname šias pastangas, nes žinau, kad tokie sprendimai ir darbas nėra lengvi.“

D. Hurley ir Bobas Behnkenas gegužės 30-ąją pakilo iš Kanaveralo kyšulio bendrovės „SpaceX“ eksperimentine pilotuojama kapsule „Crew Dragon“. Jeigu dabartiniai planai nepasikeis, jie turėtų nusileisti vandenyne netoli Floridos krantų.

Planuojama, kad erdvėlaivis nuo TKS atskirs šeštadienį 19 val. 34 min. JAV Rytų pakrantės (sekmadienį 2 val. 34 min. Lietuvos) laiku ir nusileis sekmadienį 14 val. 42 min. (21 val. 42 minutės).

NASA savo tinklaraštyje nurodė, kad kol kas numatomoje nusileidimo vietoje netoli Pensakolos ir alternatyvioje vietoje Meksikos įlankoje netoli Panama Sičio sekmadienį prognozuojami palankūs orai.

Vis dėlto JAV kosmoso agentūra atidžiai stebi, kaip juda „Isaias“. Šis pirmosios kategorijos uraganas, anksčiau gausiai užliejęs liūtimis Bahamas, šeštadienį slinko Floridos link.

„NASA ir „SpaceX“ galutinį sprendimą dėl tolesnių veiksmų priims kai astronautai bus pasiruošę „Crew Dragon“ viduje, prieš pat atsiskiriant“, – nurodė agentūra. Tai turėtų įvykti apie 21 val. Grinvičo (vidurnaktį Lietuvos) laiku.

Per ceremoniją stotyje B. Behnkenas sakė, kad „sunkiausia dalis buvo mus paleisti. Tačiau svarbiausia dalis – sugrąžinti mus namo.“

Kalbėdamas savo sūnui ir D. Hurley sūnui, astronautas iškėlė žaislinį dinozaurą, kurį vaikai išrinko pasiųsti į šią misiją.

„Hipozauras tuojau keliaus namo – jis bus su jūsų tėčiais“, – paaiškino jis.

B. Behnkenas vėliau per „Twitter“ parašė: „Visi mano lagaminai supakuoti, esu pasiruošęs vykti.“

„Jaudinama diena“

TKS įgulos kapitonas Chrisas Cassidy (Krisas Kesidis) sakė, kad ši diena bus itin jaudinama. Jis pridūrė liūdintis dėl dviejų įgulos narių išvykimo, bet pabrėžė, kad Jungtinėms Valstijoms buvo labai svarbu užsitikrinti naujų astronautų transporto priemonių.

Ši misija žymi pirmąjį kartą nuo amerikiečių daugkartinio naudojimo erdvėlaivių „Space Shuttle“ naudojimo pabaigos 2011 metais, kai pilotuojamas aparatas pakilo į orbitą iš Jungtinių Valstijų teritorijos.

Be to, tai yra pirmasis atvejis, kai astronautus į TKS nuskraidino privati bendrovė.

JAV sumokėjo iš viso apie 7 mlrd. dolerių „SpaceX“ ir aerokosminių technologijų milžinei „Boeing“ pagal sutartis dėl „kosminio taksi“ paslaugų.

Tačiau „Boeing“ programa patyrė skaudų smūgį po jos sukurto erdvėlaivio nesėkmingo bandomojo nepilotuojamo skrydžio. Tuomet „SpaceX“, įkurta tik 2002 metais, tapo aiškia šios srities lydere.

Pastaruosius devynerius metus JAV astronautai į TKS buvo skraidinami tik Rusijos erdvėlaiviais „Sojuz“. Kiekvieno astronauto vieta Jungtinėms Valstijoms kainuodavo apie 80 mln. dolerių.

Šaltinis
Temos
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Susiję straipsniai
Top naujienos
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės