Tačiau Rusijos Antarktidos programos vadovas Valerijus Lukikas „Nature“ žurnalui teigė, kad šie tvirtinimai yra per ankstyvi. Anot jo, duomenys iš keleto sensorių, stebinčių gręžimą, dar turi būti išanalizuoti.

„Tik tada, kai juos turėsiu, galėsiu pasakyti, kad pasiekėme ežerą. Norime būti tikri, kad pasiekėme Vostoko ežero paviršių“, – leidinys citavo jo žodžius.

Rusų, britų ir amerikiečių tyrėjai lenktyniauja, kurie pirmieji pasieks poledyninių Antarktidos ežerų vandenį.

Šie vandens telkiniai nuo atmosferos buvo izoliuoti milijonus metų, taigi juose gali būti mokslui nežinomų gyvybės formų.

Kol kas didžiausią pažangą įgyvendinant projektą baltojo žemyno rytuose pavyko pasiekti rusams.

Pasak Rusijos Arkties ir Antarktidos tyrimų instituto Sankt Peterburge, komanda pradėjo gręžti sausio 2-ąją, o kas dieną pasistūmėdavo po maždaug 1,75 metrus.

Sausio 12-ąją komanda sustabdė darbus ir atliko matavimus, o taip pat pakeitė didelį grąžtą mažesniu terminiu grąžtu, kuris tirpdydamas ledą padėtų įveikti paskutinįjį 5–10 metrų ledo sluoksnį.

Vostoko ežeras, dydžiu prilygstantis Ontarijo ežerui, slypi po maždaug 4 kilometrų storio ledu. Pats ežeras yra maždaug tokio pat amžiaus, kaip ir jį dengiantis ledas – 14 mln. metų senumo.

Rusams draugišką konkurenciją sudaro JAV ir britų komandos. Britų tyrėjai tikisi dar šiemet pradėti gręžti iki Ellswortho ežero, amerikiečiai nusitaikė į Whillanso ežerą.