Šis tyrimas, publikuotas žurnale „Viruses“, rodo, kad tapsigarginas yra perspektyvus plataus spektro antivirusinis preparatas, labai efektyviai veikiantis COVID-19 sukeliantį virusą (SARS-CoV-2), įprasto peršalimo koronavirusus, respiratorinį sincitialinį virusą (RSV), ir gripo virusą A.

Kadangi skirtingų virusų sukeltas ūmias kvėpavimo takų infekcijas iš klinikinių jų pasireiškimo atskirti sunku arba neįmanoma, efektyvus plataus spektro preparatas, veikiantis skirtingus virusų tipus, būtų labai laukiama pagalba. Toks antivirusinis preparatas potencialiai galėtų padėti bendruomenėms kovoti su aktyvia infekcija ir jos plitimu.

Šis tyrimas yra profesoriaus Kin-Chow Chang vadovaujamas projektas, kuriame dalyvauja Notingamo universiteto ekspertai (Veterinarijos medicinos ir mokslų, Biomokslų, Farmacijos, Medicinos, ir Chemijos mokyklų) ir kolegos iš Gyvūnų ir augalų sveikatos agentūros (Animal and Plant Health Agency – APHA), Kinijos žemės ūkio universiteto ir Pirbrighto instituto.

Šiuo novatorišku tyrimu ekspertų komanda išsiaiškino, kad mažos augalinės kilmės antivirusinio preparato dozės sukelia itin efektyvų plataus spektro įgimtą šeimininko imuninį atsaką prieš tris pagrindinius kvėpavimo takų virusų tipus – įskaitant COVID-19.

Pagrindiniai tapsigargino bruožai, pagrįsti ląstelių ir gyvūnų tyrimais, dėl kurių jis yra perspektyvus antivirusinis vaistas:

  • Efektyvus prieš virusines infekcijas, naudojant prieš užsikrėtimą ar aktyvios infekcijos metu;
  • Po 30 minučių veikimo, užkerta kelią virusui kurti naujas savo kopijas ląstelėse mažiausiai 48 valandas;
  • Stabilus rūgštinėje terpėje, kuri yra skrandyje, ir gali būti paprasčiausiai išgeriamas, tad nereikia injekcijų ar vykti į ligoninę;
  • Nejautrus virusų atsparumui;
  • Bent kelis šimtus kartų efektyvesnis už esamus antivirusinius preparatus;
  • Taip pat efektyviai blokuoja kombinuotas koronavirusų ir gripo A infekcijas, kaip ir vieno viruso tipo infekcijas.
  • Saugus kaip antivirusinis preparatas (tapsigargino vedinys buvo išbandytas su prostatos vėžiu).


„Nors tai dar ankstyva šio antivirusinio preparato poveikio tokiems virusams, kaip sukeliančiam COVID-19, tyrimo stadija, šie rezultatai itin reikšmingi.

Pandemija išryškino antivirusinių preparatų, kuriais būtų galima gydyti aktyvias infekcijas, o taip pat joms kelią galinčių užkirsti vakcinų, poreikį. Kadangi būsimos pandemijos tikriausiai bus gyvūninės kilmės, kai vyksta žmonių užsikrėtimas nuo gyvūnų (zoonotija) ir atvirkštinė zoonotija (žmonės užkrečia gyvūnus), nauja antivirusinių preparatų karta, tokia, kaip tapsigarginas, galėtų suvaidinti svarbų vaidmenį kontroliuojant ir gydant žmonių ir gyvūnų virusines infekcijas“, – sakė profesorius Chang.

Gripo virusas, koronavirusas, ir RSV yra ne tik žmonių, bet ir gyvūnų patogenai. Tapsigarginas yra pagrindinis komponentas, kuriant naują galingų, nešiotojo imuninę sistemą panaudojančių antivirusinių preparatų (o ne įprastų, kur vaistas tiesiogiai taikosi į virusą), kartą, kuri galėtų netgi tapti holistiniu „Vienos Sveikatos“ būdu kontroliuoti žmonių ir gyvūnų virusus.

„Nors, savaime aišku, dar reikia daugiau tyrimų, esami rezultatai užtikrintai rodo, kad tapsigarginas ir jo vediniai yra perspektyvūs antivirusiniai preparatai prieš COVID-19 ir gripo virusą, ir turi potencialą apsaugoti mus nuo kitos Ligos X pandemijos“, – prideda profesorius Chang.