Visą savaitgalį mieste vyks įvairūs renginiai, skirti paminėti 697-ąjį Vilniaus miesto gimtadienį. Madeinvilnius.lt pristato pagrindinių renginių gidą.

Vilniaus vėliavos iškėlimas Rotušės aikštėje

Artėjantį savaitgalį Vilniui sukanka 697-eri. Sostinės savivaldybė turi gražią tradiciją – aikštėje prie miesto Rotušės šia proga iškelti tris Vilniaus miesto vėliavas, pagarsinti laišką Vilniui ir drauge sudainuoti gražiausias Vilniui dedikuotas dainas: „Prie pasakų miesto“ ir „Senieji Vilniaus stogai“. Sausio 24 dieną (penktadienį), 12 val. visi laukiami prie Rotušės.

Šviesų festivalis

697-ąjį gimtadienį Vilnius pasitiks ryškiai – sausio 24–26 dienomis sostinę nušvies jau antrasis Vilniaus šviesų festivalis. Užsienio ir Lietuvos menininkų sukurtos 27 šviesų instaliacijos apšvies 74 kvartalus su 70-čia gatvių ir skersgatvių, apie 1500 įvairiausių pastatų žaviuose Senamiesčio kiemuose. Lietuvos menininkų ir svečių iš Prancūzijos, Rumunijos, Slovėnijos, Latvijos sukurtos netikėtos 27 meninės šviesos instaliacijos, šviesų objektai, projekcijos ant Vilniaus simbolių, istorinių architektūros objektų – žavės savo ypatinga atmosfera ir įtrauks į atradimų kupiną šviesų maršrutą.

Plačiau apie festivalio renginius skaitykite čia.

Vilniaus diena Valdovų rūmuose

Legenda apie Gedimino sapną ir Vilniaus įkūrimą giliai įsišaknijusi, bet archeologai, istorikai ir kiti tyrinėtojai neabejoja, kad Vilniaus tapsmas buvo ilgas, o Lietuvos didysis kunigaikštis Gediminas miestą kūrė ne tuščioje vietoje. Dvidešimt metų Vilniaus Žemutinės pilies teritorijoje trukę archeologiniai tyrimai atskleidė, kad ankstyviausius Lietuvos teritorijoje mūro įtvirtinimus Pilies kalno papėdėje Vilniaus centre statė dar Gedimino pirmtakai, prie Lietuvos valdžios vairo XIII a. pabaigoje stoję Gediminaičių dinastijos pradininkai.

Žemutinę pilį iš esmės sustiprino ir išplėtė Gediminas, kurio valdymas buvo svarbus impulsas ir Vilniaus proveržiui. 1323 m. sausio 25 d. „visame pasaulyje išplitusiems krikščionims“, o visų pirma Liubeko, Štralzundo, Brėmeno, Magdeburgo, Kelno miestams, iš Vilniaus siųstame laiške Gediminas skelbė, kad jau prieš dvejus metus „mūsų mieste Vilniuje“ pastatydinęs bažnyčią pranciškonų vienuoliams.

Tad, vaizdžiai tariant, Gediminas ne įkūrė miestą, o jį toliau išplėtojo ir tapo „krikštatėviu“ – pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose Vilnių pavadino vardu. Ši žinia ir yra tarsi kregždė, iš nebylios būties atskraidinusi Vilniaus vardą į pasaulį.

Visus vilniečius ir miesto svečius kviečiame Vilniaus dieną minėti Valdovų rūmų muziejuje!

Plačiau apie renginių programą skaitykite čia.

Vilniaus gimtadienis Gedimino bokšte – „Adresatas: Vilnius“

Sausio 25 d. kviečiame švęsti Vilniaus gimtadienį miesto, o kartu ir visos Lietuvos, simboliu tapusiame Gedimino pilies bokštas / Gediminas Castle Tower.

Nuo 10 iki 18 val. lankytojai bus kviečiami pasveikinti Vilnių ir palinkėti miestui arba pasižadėti patiems sau, ko niekada nebus per daug – daugiau nuoširdaus dėmesio senyvo amžiaus kaimynams, daugiau vaikščioti pėsčiomis, kad mažėtų spūstys, o gal tiesiog daugiau šypsenų. Juk kai keičiasi žmonės, keičiasi ir miestai.

Plačiau apie renginį skaitykite čia.

Paroda „Pirmą kartą lietuviškai: Vilniaus vardas Mikalojaus Daukšos Katekizme“

Lietuvos dailės muziejus ir Vilniaus universiteto biblioteka kviečia į Vilniaus paveikslų galerijoje (Didžioji g. 4) atidaromą parodą „Pirmą kartą lietuviškai: Vilniaus vardas Mikalojaus Daukšos Katekizme“. Tai trečioji paroda iš 2018–2022 m. tarptautinių parodų ciklo „Vilniaus miesto istorijos svarbiausieji ženklai“, skirto Vilniaus 700 metų jubiliejui pasirengti. Parodą atidarys kultūrologų pokalbis, kuriame dalyvaus prof. Viktorija Daujotytė, habil. dr. Ingė Lukšaitė, prof. Eugenija Ulčinaitė, dr. Darius Kuolys. Pokalbį moderuos dr. Aurimas Švedas. Renginyje dalyvaus ir pianistė Aleksandra Žvirblytė, aktorė Jūratė Vilūnaitė.

Plačiau apie parodą skaitykite čia.

Susiję straipsniai
Top naujienos
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės