Istorinė jungtis

„Darnu Group“ plėtros ir statybų direktorius Povilas Urbonavičius sako, kad bendrovės nuspręstas išsaugoti pastatas Aukštaičių g. 14 yra simbolinė istorinės „Paupio“ atminties jungtis su dabartimi. Šis keturaukštis iškilo dar 1887 metais ir per daugiau nei 130 metų ne kartą keitė paskirtį. Po nepriklausomybės atgavimo šis pastatas buvo dalis „Skaiteks“ skaitiklių gamyklos komplekso, o jai bankrutavus nebenaudotas patalpas supirko skirtingi verslininkai.

Nuo 19 amžiaus pabaigos pastate veikė spynų fabrikas. Tuomet dar trijų aukštų pastatas išsiskyrė savo tūriu, nes buvo didžiausias Aukštaičių gatvėje. Tai vienas geriausiai išsilaikęs istorinis „Skaiteks“ pastatas, kuriame išliko pirminis pastato planas, pagrindinės sienos, langų ir durų angos.

„Pastarąjį dešimtmetį pastatas buvo apleistas. Tai akivaizdžiai liudija ir jo viršutiniame aukšte užaugę 2 beržai, kuriuos išsaugojome ir perkėlėme augti vidiniame kieme. „Paupyje“ istoriškai susiformavęs itin stiprus miesto ir gamtos ryšys, todėl norime tinkamomis sąlygomis išsaugoti visus jau esamus jo elementus“, – pasakoja P. Urbonavičius.

Daugybę istorinių pokyčių menantį pastatą nuspręsta rekonstruoti, atlikti pastato fasadų tvarkybos darbus ir prikelti naujam gyvenimui, išsaugant dalį senojo palikimo ir suteikiant šiuolaikinį kontekstą. Numatyta, kad po renovavimo pastato erdvės vėl atgaus gyvenamąją paskirtį.

Naujas veidas

Anot P. Urbonavičiaus, renovacija bus atliekama ir „Darnu Group“ nepriklausančiame Aukštaičių g. 6 pastate. Jo išorės modernizacijai bendrovė skyrė 50 tūkst. eurų, paskatindama pastato savininkus taip pat investuoti į atsinaujinimą.

Renovacijos projekto autorius architektas Martynas Marozas pažymi, kad vykstant senųjų rajonų konversijoms skirtingų savininkų turto konsolidavimas bendriems pokyčiams niekada nebūna lengvas procesas ir labai svarbus pirminis iniciatyvos impulsas bei geranoriškumas. Tuomet būdų pasiekti norimą tikslą ir dar gilesnę rajono integraciją į bendrą architektūrinę kalbą yra daugybė.

„Pasaulinė praktika yra įvairi. Viena strategija – parengti bendrą viešųjų erdvių atnaujinimo projektą, kita – pasiūlyti bendrą strategiją atskiriems kvartalams. Kartais kaimynai tiesiog savanoriškai pasitempia patys, vien pamatę, kad greta jų visi atsinaujinę, tad tų būdų paskatinti yra įvairių.

Tačiau svarbiausia čia – geranoriškumas, be kurio niekas nepajudės. Daug investuodami į viešąją erdvę vystytojai pakelia viso aplinkinio nekilnojamojo turto vertę, tada ir kontekstas pokyčiams tampa visai kitoks, ir motyvacija“, – sako M. Marozas.

Numatoma pabaiga – 2022 m.

„Paupio“ konversija į daugiafunkcinį rajoną yra dalis į 2010-2020 metų Vilniaus miesto savivaldybės strateginį planą įtraukto „Architektūros parko“ projekto, kuriuo siekiama atskirais etapais pertvarkyti istorinę teritoriją tarp Vilnios upės, Maironio, Subačiaus ir Pavilnio gatvių, iškeliant čia buvusias pramonės įmones ir integruojant šią vietą į vientisą miesto architektūros kontekstą.

Atgimstančiame rajone jau užbaigtos trijų gyvenamųjų ir komercinio bei visuomeninio kvartalų statybos. Šiemet bus baigti darbai dar dviejuose etapuose, prasidėjo paskutinių kvartalų statybos.

Iš viso į „Paupio“ rajono konversijos projektą „Darnu Group“ investuoja per 150 mln. eurų. Numatoma rajono statybų pabaiga – 2022 metai.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (2)