aA
Aukšti Šventosios upės krantai glaudžia mažą provincijos miestelį. Vietovę, kurios apylinkių grožis išaugino Antaną Žukauską-Vienuolį, Joną Biliūną ir garsųjį rytų aukštaičių gamtos dainių Antaną Baranauską. Tarpukaryje aplink miestelį buvę šilai ir miškai, sveiki pušynai, kalnai Anykščiams suteikė Dievo palaimintos žemės epitetus.
Anykščiai
© Autoriaus archyvas

Prieš beveik penkis šimtus metų vietos apylinkės kartu su dvaru priklausė karaliui. Žygimantas Senasis paskelbė, kad tik jis vienas gali teisti Anykščių bajorus. Vilniaus tijūnams griežtai uždraudė rinkti iš anykštėnų duokles ir mokesčius.

Vėliau LDK valdovas miestą ir dvarą su visais žmonėmis, trobomis ir karčiamom, bitėmis ir ežerais įkeitė žemaičių seniūnui Mykolui Kmitui. Apylinkės buvo įvertintos tūkstančiu kapų. Kapa turėjo šešiasdešimt skatikų, o skatikas dešimt dar smulkesnių pinigėlių. Žygimantas Senasis pasiskolinęs pinigus įsipareigojo juos grąžinti, o iki tol Anykščių apylinkių valdovu pripažino žemaitį Mykolą.

Manoma, kad miestelis 1699 metais buvo svarbesnis už Ukmergę. Arklių pašto mokestis buvo dvigubai didesnis nei kitur.

Anykščiai
Anykščiai
© Autoriaus archyvas

Paskutinis karalius Stanislovas Augustas Poniatovskis 1792 m. suteikė miestui Magdeburgo teises ir herbą: ant trijų mūrinio tilto angų, per Šventosios upę stovinčią šventojo kankinio Jono Nepomuko statulą. Su kryžiumi ir palmės šaka rankose.

Manoma, kad miestelis 1699 metais buvo svarbesnis už Ukmergę. Arklių pašto mokestis buvo dvigubai didesnis nei kitur.
Tomas Sušinskas

Nuo to laiko pakelėse ir prie upelių buvo statomi kryžiai su Šv. Jono vaizdiniais ir linksmais veido bruožais. Sakoma, kad anykštėnai nuo seno nemėgdavo liūdesio. Kai rusų žandaras išsivesdavo paskutinę karvę, vietiniai tik riebiai nusikeikdavo ir traukdavo aukštaitiškas dainas.

Caro okupacijos metu anykštėnai garsėjo kaip drąsūs ir nepaklusnūs piliečiai. Buvo stiprus draudžiamos lietuviškos spaudos platinimo punktas. Todėl po 1905 metais įvykusios rusų revoliucijos į Anykščius pasiuntė baudžiamuosius kazokų būrius. Viduryje miestelio pastatė porą patrankų ir šaudė į nerimstančių „kramolninkų“ trobas.

Pirmojo pasaulinio karo audrose vietiniai su džiaugsmu nugriovė primenantį okupaciją paminklą. 1919 m. Anykščiuose veikė lietuvių karo komendantūra. Rinko ginklus, amuniciją ir siuntė prieš bolševikus kovojantiems lietuviams tiesiai į frontą. Po karo miestelis liko stipriai išdegęs. Kaimai išsiskirstė į vienkiemius, iš Vilniaus jau neužsukdavo prekybininkai.

Sakoma, kad anykštėnai nuo seno nemėgdavo liūdesio. Kai rusų žandaras išsivesdavo paskutinę karvę, vietiniai tik riebiai nusikeikdavo ir traukdavo aukštaitiškas dainas.
Tomas Sušinskas

Nepriklausomoje Lietuvoje miestas turėjo beveik penkis tūkstančius gyventojų. O mieste gaminti veltiniai savo kokybe garsėjo visame krašte. Buvo įvardinami, kaip gražūs, minkšti ir stiprūs. Po visą Lietuvą išsibarsčiusių „vailokinių“ fabrikėlių savininkai buvo išskirtinai anykštėnai.

Egzistavo daugybė avalynės dirbtuvių, kurios savo gaminiais užversdavo aplinkinių miestelių prekybos rinkas. Taip pat buvo pavienių batsiuvių, kurie aprūpindavo avalyne urmu prekiaujančiųjų sandėlius. Dažniausiai turtinguosius žydelius, kurie atsiskaitydavo ne pinigais, o savo prekėmis.

Anykštėnai didžiavosi didžiausiu Lietuvoje buvusiu vyno fabriku. Vietiniai nemokėjo gaminti naminio alaus, kaip biržiečiai. Skirtingai nei suvalkiečiai vengdavo kultūros paveldu vadinamo „samagono“. Tačiau vyno taurės niekada neatsisakydavo.

Anykščiai
Anykščiai
© Autoriaus archyvas

Šiaurinėje miesto dalyje ir Šeimyniškių kaimo laukuose stūksojo garsios „baltojo aukso“ kasyklos. Taip buvo vadinamas kvarcinis smėlis iš kurio gamindavo stiklą. Kasyklų plotas siekė penkis kvadratinius kilometrus. Aukštai pakėlę galvas anykštėnai tvirtindavo, kad vietinis smėlis pranoksta importinį. Deja, stiklą gaminantys fabrikai už centnerį smėlio mokėdavo tik po 25 centus. Tačiau kasyklų savininkai nesiskųsdavo. Daugiau skųstis buvo linkę darbininkai.

Antano Baranausko klėtelė tarpukaryje virto tikru muziejumi. Viduje stovėjo legendinio poeto lova, buities įrankiai, medinės žvakidės. Ant sienos – lenkmetį menantis durtuvas. Netoli nuo klėtelės gyveno kitas poetas – A. Žukauskas-Vienuolis.
Tomas Sušinskas

Už kilometro nuo Anykščių miesto pušynais kvepėjo kurortas. Kasmet sutraukdavo bent penkis šimtus vasarotojų. Didžiausias minusas – pliaže besiganiusios karvės. Bet dėl to niekas galvos nesukdavo. Gražus ir tankus pušynas atpirkdavo viską. Kiek vėliau šalia ramybės oazės įsikūrė lankytojus aptarnaujanti administracija. Čia pat buvo ir garsusis Anykščių šilelis, o aplink jį kilo naujos vilos ir trobos. Kiekvieną šventadienį pušynuose įkvėpimo ieškodavo dailininkai.

Per Šventosios upę driekėsi didelis geležinis tiltas. Į Anykščius vesdavo keli svarbūs vieškeliai, todėl mieste prekyba vystėsi pilnu tempu. Turgaus dienomis nebuvo kur apsisukti.

Anykščių Šv. Apaštalo evangelisto Mato bažnyčia mušė rekordus – buvo aukščiausia visoje Lietuvoje. Bokštų aukštis siekė 84 metrus. Tarpukaryje parapiją aptarnavo trys kunigai su kanauninku priešakyje. Miesto katalikų pulsą palaikė 1922 m. įsteigtas Šv. Kryžiaus seserų pastatytas vienuolynas. Jų žinioje buvo vaikų darželis ir mokykla.

Anykščiai
Anykščiai
© Autoriaus archyvas

Antano Baranausko klėtelė tarpukaryje virto tikru muziejumi. Viduje stovėjo legendinio poeto lova, buities įrankiai, medinės žvakidės. Ant sienos – lenkmetį menantis durtuvas. Netoli nuo klėtelės gyveno kitas poetas – A. Žukauskas-Vienuolis. Tarpukario Anykščiai didžiavosi Vilkaviškio vyskupu Antanu Karosu, valstybės kontrolieriaus padėjėju Mašiotu. Vietos turtuolių ir mecenatų gimine Laskauskais. Poete Buivydaite ir ne mažiau garsiu Jonu Biliūnu.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(36 žmonės įvertino)
4.5278

Molėtų rajone pasistatė namelį iš molio: traukia smalsius žvilgsnius (203)

Kelyje tarp Alantos ir Laičių kaimo vairuotojai pristabdo automobilius, neretai išlipa...

Garvežys reprezentuos Ignalinos istoriją (11)

Spalio 14 dieną Ignalinos rajono savivaldybės mero pavaduotojas Manfredas Žymantas ir...

Ignalinos rajone prikeltas nulūžęs 300 metų senumo ąžuolas (1)

Prieš dvejus metus nuvirtęs šimtametis Bėčiūnų kaimo ąžuolas sugrįžo – su ansamblio...

Utenoje jau antrą naktį pleška automobiliai (67)

Per pastarąsias dvi naktis Utenoje, kaip įtariama, padegti trys automobiliai, dar du apdegė.

Vyriausias kultūros darbuotojas sulaukė ypatingos dovanos Utenos kultūros centre (2)

Maestro Adolfas Driukas, nors jau peržengęs 90-uosius savo gyvenimo metus, kūrybingai tebedirba...

Top naujienos

Ką iš tiesų reiškia „keiksmažodžiai“ Alytaus vandens tyrimuose: chemijos profesorius paguodžiančių žinių neturi (3)

Supleškėjusiose Alytaus padangų perdirbimo įmonės „ Ekologistika “ patalpose iki šiol...

Įspūdinga policijos operacija Lietuvoje ir Ispanijoje: sunaikinta žmonėmis prekiavusi gauja viešnamiuose dirbo merginos iš Rytų (45)

Trečiadienį Vilniuje surengtoje spaudos konferencijoje pareigūnai atskleidė daugiau detalių apie...

Vyriausybė pritarė prekybos tinklų ir bankų apmokestinimui: galutinį žodį tars Seimas Vainienė: mokės ne tik stambieji (17)

Trečiadienį Vyriausybės posėdyje netikėtai įtraukti klausimai dėl prekybos tinklų ir bankų...

Iš lėktuvo iškritusio vyro istorijoje – dramatiškos detalės (1)

Kai praėjusią vasarą Londone iš besileidžiančio lėktuvo iškrito žmogaus kūnas, daugeliui...

Kauno klinikose gimė mažiausias naujagimis Lietuvoje (50)

Kauno klinikose vasarą gimė vos 22 gestacijos savaičių ir 350 gramų sverianti mergaitė. Tai...

Gydytojas Morozovas įspėja apie grėsmę: tik laiko klausimas, kada į Lietuvą grįš gyvybes šienaujančios ligos (103)

Nepaisant vis labiau prieinamos patikimos informacijos, vis dar atsiranda abejojančių skiepų nauda....

Grybauskaitės atstovė spaudai perdavė Prezidentės poziciją dėl Masiulio žodžių (267)

Kol vyksta teismo procesas koncerno „ MG Baltic “ politinės korupcijos byloje, prezidentė Dalia...

Geriausią sezoną žaidžiančiam Saboniui – buvusio stratego pagyros (7)

NBA sezono starte Domantas Sabonis tapo tvirtu Indianos „Pacers“ lyderiu, o lietuvio fiksuojami...

Vaikų kalėdiniai norai tampa vis sunkiau įgyvendinami: už geidžiamiausius žaislus teks pakloti nemenkas sumas (4)

Artėjantis kalėdinių dovanų pirkimas ne vienam kelia galvos skausmą – ką padovanoti vaikams?...

Bankai uždarė 450 skyrių: gyventojai priversti vykti į kitus miestus, kad pasiektų savo pinigus (233)

Lietuvoje drastiškai mažėja kredito įstaigų skyrių skaičius. Jų iš 900 2011-aisiais 2019...