aA
Nors daugelio kaimų gyventojai daug metų laukia, kada bus asfaltuojami pro juos vedantys keliai, galiausiai prasidėję remonto darbai džiugina ne visus. Antai Luknėnų, esančių Stalgėnų seniūnijoje, gyventoja Stanislava Astrauskienė dar ilgai prisimins tą dieną, kai pas juos pradėjo sukiotis kelininkai, žadantys asfaltuoti beveik kilometrą per kaimą einančio kelio. Tiesa, ne naujos kelio dangos ir ją liejant laukiančių nepatogumų išsigando luknėniškė, bet kelininkų užmojo nupjauti kelias dešimtis brandžių medžių, kuriuos dar jos seneliai sodino.
© Žemaičio laikraštis

Kaimas neteks 76 medžių

„Va šitą ąžuolą sodinome gimus sūnui. Gegužės antrąją jam sueina 37-eri. Išgirdęs, kad tas medis bus nupjautas, sūnus nelinksmai juokavo, kad ir jam galbūt nebeilgai beliko gyventi. Širdis plyšta, kai pagalvoji“, – rankas grąžė Stanislava. Įdomiausia, kad būtent tą dieną, gegužės 2-ąją, kelią asfaltuosiantys „Šiaulių plento“ darbininkai ir pradėjo pjauti visus ne vietoje – kelio apsaugos zonoje – augančius medžius. Iš viso jų kris net 76.

S. Astrauskienės sodyba nukentės bene labiausiai. „Neteksime keturių trešnių, dviejų ąžuolų, penkių uosių, šešių beržų, kaštono“, – nelinksmai vardijo luknėniškė. Moteris sakė, kad visi medžiai sodinti šeimai minint svarbius įvykius ar sukaktis. Kai kuriems jau – per 200 metų. Visi buvo prižiūrėti ir auginti su meile, todėl Astrauskams labai brangūs.

Paklausta, kodėl tuos medžius sodino taip arti kelio, moteris kalbėjo, kad tais laikais, kai pagrindinė transporto priemonė buvo arklio traukiamas vežimas, šis kelias buvo gerokai siauresnis. Tad ir tie medžiai niekam nekliuvo. Be to, tais laikais net žemės nuosavybės dokumentuose niekas nežymėdavo kelio apsaugos zonos. Ir dabar šie medžiai būtų žaliavę sau ramiausiai dar daug metų, bet sumanius šią atkarpą asfaltuoti paaiškėjo, kad visus, patenkančius į kelio apsaugos zoną, teks pjauti.

Nupjovei paties sodintą medį – aiškinkis policijai

Luknėnuose sutiktas kelią asfaltuosiančios UAB „Šiaulių plentas“ darbų vadovas Jonas Virkutis S. Astrauskienei aiškino, kad nori to ar ne, su tais medžiais teks atsisveikinti, mat kiekvienas, augantis per arti kelio, yra pažymėtas projekte kaip šalintinas.

Beje, vyriškis prasitarė, kad toks vietos žmonių nepasitenkinimas jam – ne naujiena. „Antai Mažeikiuose žmonės ir žvakeles degino prie medžių, ir ko tik nedarė, bet nieko nepasiekė. Nes jei paliksi, bus blogai. Seni medžiai gali nuvirsti, ką nors prispausti, o jaunų šaknys iškilnoja naują asfaltą. Tad, kaip bežiūrėsi, per arti augančius reikia šalinti. Jei ir paliktume, atliekant darbus būtų pažeistos jų šaknys, tad tokie ilgai nebežaliuotų“, – dėstė J. Virkutis.

„Kai pokariu į Sibirą žmones trėmė, žemes valstybė nusavino. Tai ir dabar kažkas panašaus vyksta. Šitiek metų tas sklypo pakraštys buvo mūsų. Ir medžius sodinom, niekam neužkliuvom. O dabar jau trukdo“, – stebėjosi S. Astrauskienė. Moteris pridūrė, kad jų šeima ne viena tokia. Esą ne vienas luknėniškis ties savo sklypo riba buvo pasodinęs medžių, ir dabar daugelio jų nebeliks.

Reaguodama į tai, viena šeima esą suskubo užbėgti kelininkams už akių ir pati nusipjovė kelis pačių sodintus ir augintus medžius. Bet paaiškėjo, kad dėl tokio savo poelgio jiems greičiausiai teks aiškintis su teisėsauga.

„Visi medžiai, augantys kelio apsaugos zonoje, yra kelio savininko, šiuo atveju – Lietuvos automobilių kelių direkcijos (LAKD) nuosavybė. Prieš kelias dienas šią remontuojamą kelio dalį savo nuosavybėn perėmėm mes, „Šiaulių plentas“, tad privalome apie pavogtą medieną informuoti policiją“, – kalbėjo darbų vadovas.

Pasak jo, seniau tvarka būdavo paprastesnė. Tuos medžius, kurie trukdydavo kelio remonto darbams, būdavo leidžiama nusipjauti patiems sodybų šeimininkams. „Ir mums geriau būdavo – mažiau rūpesčių turėjom dėl tų medžių. Bet dabar griežtai pasakyta – visa nupjauta mediena turi atitekti direkcijai. Kas su ja toliau bus daroma, jau ne mūsų rūpestis“, – komentavo „Šiaulių plento“ darbų vadovas.

Neprivalo informuoti

S. Astrauskienė sakė jau domėjusis galimybe pasiimti kelininkų nupjautus medžius, bet tik sulaukusi siūlymo… dalyvauti šios medienos pardavimo aukcione. „Patys sodinom, patys auginom, o dabar turim pirkti… Ar begali būti didesnis absurdas?“ – stebėjosi luknėniškė.

Viešėdami Luknėnuose išgirdome, kad gyventojai ne vieną raštą nusiuntė Lietuvos automobilių kelių direkcijai, prašydami palikti ramybėje jų sodintus medžius, tačiau taip ir nesulaukė atsakymo. Nebuvo surengtas ir šio kelio atkarpos remonto darbų projekto viešas pristatymas. Niekas neinformavo gyventojų ir apie žadamus pjauti jų sodintus medžius. „Tik vienam žmogui pranešėme, kad tvorą nusiardytų, nes ji patenka į kelio apsaugos zoną. O apie pjaunamus medžius neprivalome informuoti, nes dar kartą kartoju – jie yra ne žmonių, o direkcijos nuosavybė“, – pabrėžė J. Virkutis.

„Žemaitis“ dėl luknėniškių skundų kreipėsi į LAKD. Čia išgirdome, kad į raštišką prašymą nepjauti jų sodintų medžių iki šiol nebuvo atsakyta, nes tam yra numatytas mėnesio terminas. Vadinasi, atsakymo šio kaimo žmonės geriausiu atveju sulauks tik tada, kai jų sodintų medžių vietoje bus likę tik kelmai.

LAKD atstovo spaudai teiravomės ir to, ar nebūtų galimybės luknėniškiams palikti jų sodintų medžių medienos, tačiau atsakymo kol kas taip pat negavome.

„Jau pjauna. Širdį taip spaudžia, negaliu net žiūrėti“, – nelinksmai kalbėjo vakar rytą į redakciją paskambinusi S. Astrauskienė. „Buvo toks žalias kaimas, o dabar liks dykynė…“ – dar pridūrė.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(9 žmonės įvertino)
3.3333

Stebuklais garsėjantis paveikslas restauruotas ir grąžintas Telšių katedrai (2)

Šią savaitę Telšių katedrai po beveik metus trukusių restauravimo darbų buvo grąžintas...

Džiugi žinia rietaviškiams: miesto centre atsiras fontanas (2)

„Rie­ta­vo cent­re yra tik vie­nas fon­ta­nas, ir tas pa­ts ne­vei­kia, kiek at­me­nu,...

Plungėje baigta ilgai laukto tunelio po geležinkeliu statyba (17)

Plungės rajono savivaldybės administracija, Lietuvos automobilių kelių direkcija prie...

„Maximos“ „Ačiū“ turas atvažiuoja į Telšius: atveš 300 kg tortų (3)

Po Lietuvą keliaujantis „Maximos“ organizuojamas „Ačiū“ turas ateinantį penktadienį,...

Atsibodus laukti apšvietimo miestelyje, plateliškiai gatvėse žiebė žvakutes (5)

Praė­ju­sį penk­ta­die­nį bū­rys ak­ty­vių pla­te­liš­kių su­ren­gė...

Top naujienos

Triuškinantis JK rinkimų rezultatas ir keisčiausios jo detalės: ekspertas išskyrė tris svarbias žinias Lietuvai (78)

Jungtinės Karalystės (JK) rinkimuose niekas nesitikėjo tokio torių pergalės masto. Premjero...

Gyvai / DELFI Diena: kodėl didėjant pensijoms senjorai ruošiasi išeiti į gatves? kita tema: kokias nepatikusias dovanas galima grąžinti pardavėjams? (48)

87-erių mokslininkė griauna sveikuolių mitus: kava yra vaistas (50)

Laidos „Alfas live“ vedėjas, skonių ieškotojas Alfas Ivanauskas buvo pakviestas į...

Socialdarbiečiai džiaugiasi nauju partijos simboliu – bebru (66)

„Ūsuotais bebrais“ praminti Lietuvos socialdemokratų darbo partijos ( LSDDP ) atstovai...

Gydytojams rezidentams bus išmokėtos nemenkos vienkartinės išmokos (6)

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pasirašė įsakymą, pagal kurį per metus Sveikatos...

Atsirado pirkėjas: už Vilniaus centrinį paštą pasiūlyta daugiau nei 11 mln. eurų (70)

Penktadienį pasibaigus Vilniaus Gedimino prospekte esančio centrinio pašto pardavimo aukcionui, jį...

Apsvaigęs vyras Kelmėje bandė nušluoti nuo žemės paviršiaus kebabinę: keliskart rėžėsi į ją automobiliu (7)

Policija informavo, kad Kelmėje agresyvus vyras apgriovė kebabinę . Pirminiais duomenimis,...

Skambina pavojaus varpais – paslapties šydu Seimas gali grįžti į Viduramžius (45)

Ketvirtadienį Seimas nepriėmė galutinio sprendimo dėl parlamentaro Povilo Urbšio pasiūlymo...

Prieš ypatingą bokso dvikovą – Maslobojevo patarimai Kavaliauskui (8)

Šį savaitgalį įvyks viena svarbiausių bokso kovų Lietuvos istorijoje. Naktį iš šeštadienio...