aA
Lietuvos šiaurės krašto kurortinis miestelis, kadaise buvęs apskrities centru. Iš Pasvalio miesto tarpukariu atsiverdavo panorama į upių labirintus. Mūša, Lėvuo, Svalia – pirmoje Lietuvos Respublikoje šių upių pakrantėse stovėjo šimtai medinių pirkelių ir lietuviškų seklyčių. Žydiškų „chalupkų“ ir mūrinių „palocių“.
Tarpukario Pasvalys: kurortinis miestelis su upių panoramomis ir meilės vardu pavadintas tiltas
© Autoriaus archyvas

Virš daugybės praeityje buvusių namų stogų išdidžiai stiebėsi Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios bokštai. Didelė ir graži šventovė, mūrinė su raudonu stogu ir baltomis sienomis. Dar didesnė buvo parapija, kuri skaičiavo šešis tūkstančius dūšių.

Prie šventoriaus tvoros baltavo už maldos namus gražesni naujai pastatyti klebono apartamentai. Švento tėvelio rūmelis priglaudė banko skyrių, knygyną, ir saldainių fabrikėlį. Visa tai Pasvalio parapijai kainavo dvylika tūkstančių litų.

Pirmosios Lietuvos Respublikos kūrimosi pradžioje miestas buvo tapęs Biržų-Pasvalio apskrities centru. 1918 metais Pasvalys gana ilgai nešė bolševikų okupacinį jungą. Apylinkėse vyko nuožmūs lietuvių ir rusų mūšiai. Apie Vaškų lietuvių partizanų būrį sklido legendos. Manoma, kad trisdešimties vyrų komanda iš miesto išvijo keturis šimtus gerai ginkluotų bolševikų.

1935 m. į Pasvalio miestą iš Kauno atvyko visa Šaulių sąjungos grietinėlė. Vyko nepriklausomybės kovose dalyvavusių pasvaliečių apdovanojimo iškilmės.

Nuo ryto į Pasvalį plaukė raitųjų vyrų būriai. Buvusius partizanus miestas pasitiko orkestro garsais. Priešais bažnyčią sodelyje į dangų iškilo trispalvė. Geležinkelio stotyje vietinių šaulių garbės sargyba laukė svečių iš Kauno. Kovos broliams ant rankovių užrištos trikampės vėliavėlės – nepriklausomybės mūšių simbolis.

Po pamaldų bažnyčioje žmonių minia susirinko dabartinės P. Vileišio gimnazijos aikštėje. Tuo metu tai buvo aukštesnioji komercijos mokykla. Pasvaliečiai šalia P. Vileišio paminklo bangavo kaip jūra. Visi buvę kariai apdovanoti Vytauto Didžiojo ordino trečiojo laipsnio medaliu su kardais.

Tarpukario Pasvalys: kurortinis miestelis su upių panoramomis ir meilės vardu pavadintas tiltas
© Autoriaus archyvas

Pasvalio miestas tarpukaryje turėjo beveik tris tūkstančius gyventojų. Iki Šiaulių miesto driekėsi siaurojo geležinkelio bėgiai. Kelionė užtrukdavo apie šešias valandas. Ramybe kvėpavęs Pasvalys turėjo policijos nuovadą, raštinę, valsčiaus valdybą ir taikos teismą. Paštas, valstybinės degtinės parduotuvė ir klebonija, kino teatras – tai įstaigos, apie kurias sukosi visas Pasvalio gyvenimas. 1935 m. iškilusi P. Vileišio gimnazija buvo vadinama vieninteliu kultūros traukos centru mieste.

Centrinė turgaus aikštė tašytais akmenimis išgrįsta dar prieš pirmąjį pasaulinį karą. Tačiau didžioji dalis miesto gatvių buvo išvis negrįstos. Pavasarį telkšojo balos, vežimai klimpdavo purvyne. Todėl vyrai į miestą jodavo raiti ant arklių.

Turgaus dienomis visą miestą okupuodavo ūkininkų vežimai su įvairiausiomis prekėmis. Suplaukdavo „perkupčiai“ net iš Latvijos: Bauskės, Mintaujos, Šenbergo. Prie vežimų riogsojo alaus statinės. Pasvaliečių alus buvo įvardinamas kaip stiprus, skanus ir putojantis: „Kai išgersi tris sklėnyčias, neišeisi iš seklyčios. Nuo šventoriaus lig Svalios, alus tave nuvolios“, – į pavakarę skambėdavo dainos.

1927 m. Pasvalyje oficialiai atidarytas gydomųjų vandens šaltinių kurortas. Voniose, prižiūrimi gydytojų, procedūromis mėgavosi daugiausiai miesto svečiai. Sieros šaltiniai buvo gana toli nuo miestelio. Vietiniams tekdavo žingsniuoti visą valandą. Miestelėnai apie kurortą kalbėjo mažai. Buvo juokaujama, nes apie gydyklas žinojo didžioji dalis Lietuvos, tačiau ne pasvaliečiai.

Miestą puošė gražioji Lėvens upė ir aukštas tiltas per ją. Buvo populiari pasivaikščiojimų vieta. Praeityje gimnazistų poros tiltui suteikė meilės vardą. Palei Lėvenį driekėsi ilgoji Pumpėnų gatvė.

Šalia vieškelio Pasvalys-Vabalninkai, tarp Guodžių ir Žadeikėlių kaimų dunksojo pelkėtas miškas. Pakraščiais augo tankūs beržynai ir karklynai. Viduryje stūksojo skurdžiomis pušimis apaugusios klampios pelkės. Čia veisėsi lapės ir vilkai, o rudeniop sirpdavo laukinės spanguolės.

Pirmojo pasaulinio karo pabaigoje niekas nedrįsdavo čia kojos įkelti. Kai vokiečių žandarai raiti jodavo iš Pasvalio į Vabalninkus, jų arkliai lėkdavo šuoliais.

1916 m. pabaigoje į šias vietas atsibastė būriai rusų belaisvių. Daugelis iš jų buvo beginkliai ir alkani. Naktimis jie bailiai vaikščiodavo po kaimus prašydami valgyt ir apsirengti. Dienomis juos glausdavo krūmai. Pindavo vyžas, skaptuodavo šaukštus, virdavo degtinę. Viską išmainydavo į maistą.

Netrukus pelkėtose vietose atsibastė kita rusų belaisvių gauja. Jie buvo kitokie: ginkluoti ir agresyvūs. Naktimis iš tvartų dingdavo gyvuliai, iš svirnų ir kaminų – lašiniai ir drabužiai. Jei gyventojai pajusdavo, kad kažkas šeimininkauja svirne, iš gryčios išeiti nedrįsdavo. Žinojo, kad sukėlęs triukšmą, kulkos neišvengsi. Visa tai truko beveik du metus. Atkūrus nepriklausomybę lietuvių partizanai įvedė savo tvarką. Gyventojai pradėjo gyventi ramų gyvenimą.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(50 žmonių įvertino)
4.3600

Įkvepiantis pavyzdys: savo verslą panevėžietis pradėjo vos dvylikos (21)

Su pirmaisiais klientais panevėžietis Dominykas Gūra bendrauti pradėjo dar būdamas dvylikos. Per...

Panevėžyje atidaryta nauja „Orlen“ degalinė (12)

Panevėžyje oficialiai atidaryta nauja „Orlen“ degalinė . Degalinės klientai gali greitai...

„Ekrano“ marių atnaujinimo darbus baigti planuojama šį rudenį (3)

Panevėžio miesto savivaldybė panevėžiečių poilsio ir rekreacijos reikmėms pritaiko...

Pasvalyje pradeda veikti kino teatras (2)

Patogūs melsvu audiniu aptraukti krėslai, kiliminė danga, specialiai filmų peržiūrai pritaikyta...

Statybų inspekcija: Eidrigevičiaus menų centrui Panevėžyje statybų leidimas išduotas neteisėtai (4)

Panevėžio savivaldybė neteisėtai išdavė statybų leidimą Stasio Eidrigevičiaus menų centrui...

Top naujienos

Užsienyje gyvenančios lietuvės papasakojo, kiek čia kainuoja vaikų darželiai: apie tokią sumą, kokia – Lietuvoje, net nesvajoja (314)

Sostinėje pakilus valstybinių darželių kainoms, tėvai sujudo. Kai kurie už sausio mėnesį...

Alytaus zonoje – skandalingi įvykiai: naktį, įtariama, sumuštas buvusios „pupytės“ vyras Jakutis (236)

Alytaus pataisos namuose – skandalingi įvykiai: įkalinimoje įstaigoje, įtariama, kiti bausmę...

Po griežtų pareigūno žodžių išprievartautai merginai – atsiprašymas: netoleruoju prievartos bet kokiu pavidalu (112)

Antradienį instagramo paskyroje išprievartautą merginą įžeidęs pareigūnas Livijus S. nutarė...

Orai: šiluma trauksis, tačiau žiemos vis dar nerasta (3)

Trečiadienio naktį į šalį plauks tankesni debesys, tačiau jie kartas nuo karto praplyš,...

Tomas Vaitelė

Trumpalaikės šlovės kalvė: jeigu ir laimėsime „Euroviziją“, tai netyčia (17)

Kasmet sausio ir vasario mėnesiai prasideda tuo pačiu: „kokios šiemet bus tendencijos“, „ar...

UEFA Čempionų lyga grįžo su trenksmu: aštuntfinalyje – 19-mečio dublis ir PSG bei „Liverpool“ pralaimėjimai (9)

Vėlų antradienio vakarą rungtynėmis Dortmunde ir Madride atidarytos UEFA Čempionų lygos...

Šiurpūs pasaulio oro uostai: neįprasti keleivių patikrinimai, flomasteriu rašomi skrydžiai ir tuščias, auksu nulietas terminalas (21)

Ar matėte filmą „Terminalas“? Jo herojus, kurį vaidina Thomas Hanksas, papuola į kvailą...

Ginekologė: vienos vyno taurės motina gali nejausti, bet vaisiui tai – daug rimtesnė žala (11)

Pirmadienį pareigūnai pasidalijo informacija, kad savaitgalį Vilniuje girta moteris pagimdė...

Žinia kavos mėgėjams: ten, kur ji auginama, vietiniai jos net negeria (58)

Viena geriausių pasaulyje kavų auga Kenijoje . Tai žino kavos mylėtojai įvairiose pasaulio...

|Maža didelių žinių kaina