Ką reiškia strateginėje sankryžoje neveikiantis šviesoforo postas, patyrė panevėžiečiai, pastarąją savaitę bandę patekti į miesto pakraštyje įsikūrusius prekybos centrus.

Viena judriausių ir plačiausių Panevėžyje Klaipėdos gatvė dėl neveikiančio šviesoforo buvo virtusi spąstais pėstiesiems ir ekstremalia zona vairuotojams. Šviesoforus prižiūrinčios įmonės atstovai tvirtina, jog tokia bėda ištiko dėl senų elektros kabelių. Visgi šis šviesoforų postas net nebuvo įtrauktas į probleminių sąrašą.

Ekstremalus eismas

Tarp dviejų didžiųjų prekybos centrų įsiterpusioje Savitiškio ir Klaipėdos gatvių sankryžoje savaitę neveikiant šviesoforams, bandymas pereiti gatvę ar pasukti į kairę virto ne kiekvienam įveikiamu iššūkiu.

Antradienio vakarą, apie 17 val., galinėje Klaipėdos g. autobusų stotelėje išlipusiai panevėžietei Daivai pasiekti kitoje gatvės pusėje esantį prekybos centrą prireikė kone dvidešimt minučių.

„Sankryžoje mirksi geltonas šviesoforo signalas, o prie perėjos stovime mes, dvi pėsčiosios, ir kantriai laukiame – automobilių srautas piko metu nenutrūkstamas. Srautui apmažėjus, liko pavienės mašinos, bet nė viena nesustojo. Pagaliau abi ryžomės eiti. Iki saugumo salelės per tris eismo juostas varėme bėgte, pastovėjome salelėje ir vėl bėgome. Laimei, į miestą vežančių autobusų stotelė prekybos centro pusėje ir gatvės pereiti nebereikėjo“, – pasibaisėjo Daiva.

Anot jos, buvo matyti, kad likusi nereguliuojama sankryža ir vairuotojams sukėlė sunkumų. Iš abiejų prekybos centrų įvaža į Klaipėdos gatvę užsikimšo. Pasukti į kairę atrodė beviltiška. Į kairę posūkius rodę automobiliai galop sukdavo į dešinę, pavažiavę iki artimiausios sankryžos apsisukdavo ir važiuodavo atgal.

Anot jos, piko valandomis nereguliuojamoje didžiulėje sankryžoje kilęs chaosas negalėjo negąsdinti.

Panevėžys dar nepamiršo, kaip prieš keletą metų Ramygalos ir Aukštaičių gatvėje neveikiant šviesoforui tamsoje, anksti ryte mirtinai nutrenkta senolė. Ir vėl palikti kitą tokią apkrautą sankryžą nereguliuojamą yra baisu“, – stebėjosi moteris.

Neatlaikė kabeliai

Savivaldybės Miesto infrastruktūros skyriaus vedėjas Dalius Vadluga patikino, jog šviesoforų postą Klaipėdos ir Savitiškio gatvių sankryžoje planuojama sutvarkyti iki šiandienos vidurdienio. Anot jo, per pastarąsias dienas gedimas jau buvo pašalintas, tačiau vos pradėję veikti šviesoforai netrukus vėl užgeso.

„Galime tik atsiprašyti žmonių už nepatogumus, bet gedimų nesuplanuosi. Atsakinga bendrovė dirba, gedimą stengiasi pašalinti“, – aiškino vedėjas.

Už šviesoforų darbą Panevėžyje atsakingos įmonės direktoriaus Tomo Smulkos teigimu, bėdų kilo dėl seno kabelio.

„Vienas galas sutvarkomas, kitas sugenda. Pusė Panevėžio sankryžų su tokia pasenusia įranga“, – pabrėžė įmonės vadovas.

Už senienas negarantuoja

Seni kabeliai – kone visų pagrindinėse Panevėžio sankryžose eismą reguliuojančių šviesoforų problema.

Savivaldybės administracijos direktoriaus Tomo Juknos teigimu, „ant garbės žodžio“ laikosi J. Basanavičiaus ir Vilniaus gatvių sankryžos šviesoforai. Šie tokie atgyvenę, kad net jų valdikliai nebegaminami. Probleminiu direktorius įvardijo ir Vilniaus gatvės bei Velžio kelio postą. Dėl senų kabelių prieš mėnesį šviesoforai buvo užgesę Beržų ir J. Basanavičiaus, o praeitą savaitę – Ramygalos ir Vilniaus gatvių sankryžose.

Praėjusiais metais pakeistas visiškai kritinės būklės sulaukęs šviesoforų postas Taikos ir Stoties gatvių sankryžoje.

O pastarąją savaitę nemažai problemų sukėlę užgesę šviesoforai Klaipėdos ir Savitiškio gatvių sankirtoje, pasak T. Juknos, netgi buvo laikomi vieni geresnių mieste.

„Šitas šviesoforų postas nėra tarp seniausių ir kaip probleminis net nebuvo vertinamas. Matyt, per avariją kažkada buvo pažeistas kabelis ir tos pasekmės dabar jaučiamos“, – svarstė T. Jukna.

Planuoja nebedrąsiai

Šiais metais Panevėžio savivaldybė eismo gerinimo priemonėms tvarkyti buvo numačiusi atseikėti 5 proc. nuo sumos, gautosios iš Automobilių kelių direkcijos, ir dar pridėti iš miesto biudžeto. Dabar Savivaldybės vadovai nebegali būti tokie tikri, kad užteks lėšų visiems planuojamiems kritinės būklės šviesoforų postams rekonstruoti. Mat šalies savivaldybės vis dar neturi žinių, kiek iš valstybės biudžeto bus atseikėta jų gatvėms ir keliams tvarkyti.

Panevėžio savivaldybė yra pasirašiusi sutartį su rangovais dėl S. Kerbedžio ir Smėlynės gatvių šviesoforų posto rekonstrukcijos. Prie jos finansiškai prisidėti yra įsipareigojęs ir čia greitai atsidarysiantis prekybos centras.

„Jei dabar neremontuotume, sutartis pasibaigtų ir neaišku, ar vėliau verslas beprisidėtų“, – riziką mato T. Jukna.

Anot jo, kiek senųjų Panevėžio šviesoforų šįmet bus rekonstruojama, paaiškės sulaukus konkrečių žinių iš Susisiekimo ministerijos.

„Kol kas prognozės nekelia džiugesio. Dar nėra taip buvę. Visada lėšos savivaldybių žinioje esantiems vietinės reikšmės keliams būdavo didinamos, o ne mažinamos net 40 proc., kaip žadama šįmet“, – žinių iš Susisiekimo ministerijos laukia administracijos direktorius.