aA
Maždaug tris dešimtis tūkstančių gyventojų turinčiame Guso mieste, Nyderlanduose, Panevėžys žinomas bet kuriam vietiniui.
Nyderlanduose – Panevėžio pėdsakai: Aukštaitijos sostinės vaizdais papuoštas jai skirtas suolelis
© Asmeninio albumo nuotr.

Ir senas, ir jaunas papasakos, kaip atrodo Aukštaitijos sostinės katedra, Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčia ar miesto Savivaldybė Laisvės aikštėje. Bet tai nereiškia, kad jie visi yra čia lankęsi.

Guso gyventojams Panevėžys gerai pažįstamas dėka vietos menininko Johano Verstratės, kuris Aukštaitijos sostinės vaizdus perkėlė ant spalvingo, originalaus mozaikinio suolelio ir juo šiandien gali pasigrožėti kiekvienas Guso geležinkelio stoties praeivis.

Įprasmino partnerystę

Jei kada lankysitės Guso mieste, Zėlando provincijoje, Nyderlanduose, nenustebkite netoli geležinkelio stoties išvydę užrašą, skelbiantį, jog čia įsikūrusi Panevėžio aikštė. Toje pačioje aikštėje stovi ir žinomo vietos menininko Johano Verstratės kurti mozaikiniai suoleliai, ant kurių puikuojasi statiniai, iš kurių atpažįstama Aukštaitijos sostinė: Kristaus Karaliaus katedros, Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčios bei Panevėžio miesto savivaldybės vaizdai, simboliškai perjuosti trispalve ir Nyderlandų vėliava.

Viena iš seniausių dailės formų – mozaikos menu – Johanas Verstratė užsiima jau bemaž devynerius metus. O šioji aistra įsiplieskė tuomet, kai Johanas gyveno mieste netoli Hagos, kur buvo vykdomas didžiulis mozaikos meno projektas. J. Verstratė nedvejodamas prie jo prisijungė, o kai pamatė, jog sekasi vis geriau ir geriau, pradėjo kurti savo asmeninius mozaikos projektus – ėmėsi gaminti žaismingus, žavius vienetinius mozaikos suolelius. Po kelerių metų jis sugrįžo į savo gimtąjį miestą Gusą Nyderlandų pietuose, kur dabar ir gyvena, bet pomėgio kruopščiai dėlioti stiklo mozaikos daleles nepametė. Kadangi Guso miestas dar nuo 1993 metų yra Panevėžio strateginis partneris, menininkui kilo mintis savotiškai įprasminti šią miestų draugystę.

„2018 metais atšventėme 25-erius partnerystės metus, tad norėjau nuveikti kažką, kas turėtų išliekamąją vertę. Guse prie geležinkelio stoties turime Panevėžio aikštę. Bet joje nebuvo suoliukų. Taigi pasiūliau miesto tarybai joje pastatyti savo mozaikinį suolelį. Jie sutiko, kad tai labai gera mintis, ir pasakė, kad galiu pradėti projektą tuojau pat“, – originalios idėjos gimimą prisimena menininkas.

Virtuali pažintis

Šiuo metu Guso mieste ir kaimyniniuose miesteliuose stovi septyni skirtingi J. Verstratės kurti suoleliai. Jie įkurdinti miestų gatvėse ir aikštėse, tad žmonės kasdien jais gali grožėtis, prisėsti pailsėti. Ne išimtis ir Panevėžio maldos namais, Savivaldybės pastato vaizdais margintas suolelis. Johanas džiaugiasi, jog kasdien mato žmones, prisėdusius ant originalių suoliukų atsikvėpti, o kaimynystėje įsikūrę gyventojai meno kūriniais rūpinasi, prižiūri, valo bei tvarko aplinką.

Nors menininkas niekuomet nėra lankęsis Aukštaitijos sostinėje, apie šį miestą žino išties daug. Ieškodamas Panevėžio vaizdų, kuriuos galėtų perkelti ant unikalaus suoliuko, daug skaitė ir domėjosi miestu. Internete peržvelgė daugybę Aukštaitijos sostinės nuotraukų ir vaizdo įrašų.

„Kiekvienais metais internete pasižiūriu į jūsų garsiąją kalėdinę eglę. Jūsų miestas labai gražus, turintis savo istoriją, kur susijungia sena ir nauja. Mačiau, jog turite gražią upę ir daug žalumos“, – sako su Panevėžiu virtualiai jau gerai susipažinęs olandas.

Kadangi praėję metai J. Verstratei buvo labai darbingi, jis tik šįmet rado progą išvysti Panevėžį gyvai. Kai jau susiruošė į kelionę traukiniu, liko it musę kandęs. Ilgokai dėliotus planus sujaukė nelemtoji COVID-19 krizė.

„Nežinau, ar tai bus įmanoma padaryti šiais metais. Bet aš labai noriu jus aplankyti! Aš visada sakau: Panevėžyje turėtų stovėti toks pats suolelis su Guso pastatais ir žmonėmis!“ – miestų draugyste džiaugiasi Aukštaitijos sostinę į mozaiką sudėjęs menininkas.

Kruopštus darbas

J. Verstratė suolelius daro iš masyvaus betono. Jų svoris siekia net 1500 kilogramų. Mozaikos plytelės pagamintos iš gryno stiklo, tad Johanas kurdamas gali lengvai jas pjaustyti kaip panorėjęs. Panašiai kaip dailininko paveiksle, ši technika leidžia kūrėjui dirbti pamažu, turint galimybę judinti plyteles.

Nyderlanduose – Panevėžio pėdsakai: Aukštaitijos sostinės vaizdais papuoštas jai skirtas suolelis
© Asmeninio albumo nuotr.

„Spalvos yra tikros ir ilgaamžės. Suolelis labai tvirtas, tad jei jį ir sugadinsi, galima lengvai atstatyti“, – pasakoja Johanas.

Paklaustas, kiek užtrunka pagaminti tokį originalų meno dirbinį, J. Verstratė sako, jog visas kūrybos procesas priklauso nuo projektavimo metu kilusių sunkumų. Pagaminti suolelį menininkui įprastai prireikia net 300–400 valandų.

„Betono suolelis būna paruoštas gamykloje iš nuo kitų projektų likusio betono. Jie nedaro specialaus betono suoleliams. Kai kurie suoliukai padaryti iš skirtingų spalvų betono, bet tai nėra blogai, nes ant jų aš dėlioju spalvingą mozaiką“, – pasakoja Johanas.

Nyderlanduose – Panevėžio pėdsakai: Aukštaitijos sostinės vaizdais papuoštas jai skirtas suolelis
© Asmeninio albumo nuotr.

Pasimokyti iš jaunystės

41-erių Nyderlandų menininkas gimė ir augo Guso mieste. Jis prisimena, jog visada buvo labai kūrybingas, kad ir kokia medžiaga patekdavo į rankas. Pasak Johano, kūrybingumas yra duotybė ir turi gyventi žmogaus viduje, to negalima išmokti. Žinoma, mokytis ir tobulėti reikia – tik tuomet, anot jo, tapsi savo srities profesionalu.

„Turėjau keletą pamokų, kad tapčiau geresnis savo srityje. O ir stebėti kitus meno kūrinius yra geras būdas tapti geresniam“, – įsitikinęs pašnekovas.

Nyderlanduose – Panevėžio pėdsakai: Aukštaitijos sostinės vaizdais papuoštas jai skirtas suolelis
© Asmeninio albumo nuotr.

Menininkas ragina pasitelkti vaizduotę ir nebijoti klysti – kartais klaidos gyvenime leidžia atrasti kažką naujo. Anot Johano, jį visada įkvepia jauni žmonės, nes jie mato įprastus dalykus visiškai kitaip.

„Net senas žmogus turėtų ko pasimokyti iš jaunystės“, – įsitikinęs J. Verstratė.

„Sekundė“
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
5.0000

Remontuojama gatvė Panevėžyje susuko galvas: klysta ir besimokantieji, ir patyrę vairuotojai (8)

Panevėžyje remontuojamoje gatvėje nedidelės avarijos kaltininku pripažintas vairuotojas jau po...

Panevėžyje – mažiau vietos krepšiniui: aikštelę atidavė automobiliams (8)

Kai mieste pritrūksta vietos automobiliams, jauniesiems krepšininkams tenka trauktis į šalį. Taip...

Panevėžyje atnaujinama rinkliava už transporto priemonių stovėjimą (1)

Nuo liepos 1-osios darbo dienomis, nuo 8 iki 17 val., vėl bus imama rinkliava už transporto...

Atnaujinamame Panevėžio parke – sovietinis reliktas (15)

Daugiau nei porą šimtų tūkstančių eurų – tiek už Skaistakalnio parką juosiančią...

Pirmą kartą Panevėžyje: architektūros festivalis atvers pastatų užkulisius

Ar kada svarstėte, kas slepiasi už Panevėžio miesto savivaldybės, Apylinkės teismo rūmų ar...

Top naujienos

Valdžia nepatenkintų lietuvių nuotaikos: sovietmečio nebesiilgi ir Putinu netiki (524)

Lietuviai skeptiškai vertina demokratijos veikimą šalyje, dalis vis dar ilgisi tvirtos rankos ir...

Atlyginimų padidėjimą pajus ne visi: gali tekti palaukti kitų metų (20)

Seimas pritarė prezidento Gitano Nausėdos siūlymui ir nusprendė padidinti neapmokestinamąjį...

Miestelio šventė baigėsi tragiškai – žmogų užmušė kunigo akivaizdoje (141)

Kėdainių rajone, Krakių miestelyje prieš metus vykusią šventę bei atlaidus vainikavo beprasmė...

„Bloomberg“: Eva – didžiausia grėsmė Lukašenkai (153)

Jos rankos sukryžiuotos, o lūpos sardoniškai pravertos – Eva netikėtai tapo protesto...

Grįžo iš emigracijos ir įkūrė ramybės oazę: lankytojų netrūksta ir darbo dienomis (116)

Greta ir Algirdas Šaumanai iš emigracijos Norvegijoje grįžo prieš trejus metus, tačiau šiandien...

Vilnietis savo istorija nori perspėti kitus: viskas prasidėjo nuo noro „nuskausminti“ jausmus, bet baigėsi kur kas blogiau (90)

Įveikęs priklausomybę nuo narkotikų vilnietis Ruslanas šiandien drąsiai priima gyvenimo...

Garsiausi keliautojai gūžčioja pečiais: Nida – brangiausias planetoje kurortas, pasaulyje tokių mokesčių nėra (456)

Neringa ypatinga ne tik savo gamtos perlais, bet ir mokesčiais, norintiems patogiai ilsėtis jos...

Su mylimąja Deimante susitaikęs reperis Mad Money: nebeliko jokių klausimų (107)

Praėjusių metų sausio 31-ąją, kai ant raudonojo M.A.M.A apdovanojimų kilimo pozavo tik su...

Į Barseloną atvykęs Jasikevičius: darbai jau pradėti (153)

Buvęs Kauno „Žalgirio“ vyriausiasis treneris Šarūnas Jasikevičius sekmadienį atvyko į...

|Maža didelių žinių kaina