aA
Verslo plėtra, sukurianti naujų darbo vietų, dažniausiai sutinkama sveikinimais. Tačiau kai verslas kuriamas gyvenamųjų namų kaimynystėje, euforiją neretai keičia nepasitenkinimas. Panevėžio rajone, Berčiūnų kaimo pašonėje gyvenanti jauna šeima visiškai atsitiktinai išgirdo, kad šalia jų sklypo jau suprojektuota visą parą veikianti degalinė su parduotuve ir automatine automobilių plovykla.
P. Židonio nuotr.
P. Židonio nuotr.

Pora tvirtina apie tokius planus jų namų pašonėje nebuvo informuoti.

Berčiūniečiai nesitiki, jog verslininkai atsisakys savo planų, tačiau viliasi, kad bent šiek tiek patobulins projektą, kad jų gyvenimo kokybė smarkiai nenukentėtų.

Kaip pasakojo Berčiūnų kaimo pašonėje, Nevėžio gatvėje su šeima įsikūręs Mindaugas Kalvaitis, apie tai, kad visai šalia jų namų jau suplanuota degalinė, jie išgirdę ne iš verslininkų ar Panevėžio rajono savivaldybės, o iš pažįstamo bičiulio. Mindaugas sako iš pradžių nė nepatikėjęs, mat dar iki praėjusios savaitės sklype kabojo nekilnojamojo turto agentūros didžiulis skelbimas, kad šis žemės plotas parduodamas. Pradėjęs domėtis, M. Kalvaitis suprato, kad bičiulis neklydo – sklypas parduotas jau prieš gerus metus. Mindaugas kreipėsi į Panevėžio rajono savivaldybės administraciją bei rajono vyriausiąjį architektą Donatą Malinauską, tačiau ten rajono gyventojui buvo pareikšta, kad jis beveik pavėlavęs į nuvažiuojantį traukinį.

„Man buvo pasakyta, kad tai tarsi finalinis projekto pristatymas, jau paskutinis žingsnis ir nieko pakeisti negalima. Tačiau parduotas buvo žemės ūkio paskirties sklypas. Ar gretimų sklypų savininkai neturėjo būti informuoti apie pakeistą į komercinę paskirtį?“ – rajono Savivaldybei ir jos vyriausiajam architektui klausimą turi M. Kalvaitis.

Nei sakė, nei derino

Mindaugas įsitikinęs: pastačius visą parą veikiančią degalinę, ramus užmiesčio gyvenimas pasikeis iš esmės. Anot jo, triukšmas, didesnis užterštumas, visą naktį spiginančios šviesos, privatumo praradimas – tik dalis tokios kaimynystės nepatogumų.

„Nuo mūsų sklypo ribos, ten, kur dabar vaikams pastatytas batutas, iki degalinės bus vos 26 metrai. Gyvenimo kokybė pasikeis kaip diena ir naktis. Nebekalbame apie padidėjusią taršą ar triukšmą – išvažiavimai padaryti taip, kad automobiliai suktų pro mūsų sklypą. Todėl privalėsime patys statytis užtvaras, kad niekas nevažinėtų. Ir tolėliau gyvenantys kaimynai tokia kaimynyste nėra patenkinti, todėl svarsto įsirengti vaizdo kameras, mat paprastai prie degalinių visuomet būna daugiau prašalaičių ir ilgapirščių“, – susijaudinęs kalbėjo M. Kalvaitis.

Jau kovo 17-ąją degalinės projekto rengėjai kviečia bendruomenę į pristatymą. M. Kalvaitis jame taip pat dalyvaus. Nors Panevėžio rajono savivaldybės puslapyje projektas yra pristatytas, tačiau kai kurios detalės ir klausimai nėra aptarti. Mindaugo teigimu, yra rašoma apie požemines kuro talpyklas, tačiau neužsimenama, kokio jos bus dydžio. Priklausomai nuo to turi būti išlaikomi reikalaujami atstumai.

„Planuojame dalyvauti susirinkime, bet kai žinome, kad degalinė priklauso vienam didžiausiam degalinių tinklui, vargu, ar mus išgirs ir atsisakys planų ją čia statyti. Bent jau norime, kad būtų perplanuotas įvažiavimas iš Šiaulių kelio ir pasirūpintų atitvarais, kurie artimiausius kaimynus apsaugotų nuo triukšmo, taršos ir šviesų“, – vardijo M. Kalvaitis.

P. Židonio nuotr.
P. Židonio nuotr.

Naujiena visam kaimui

Berčiūnų kaimo bendruomenės pirmininkė Jolita Verikienė taip pat patvirtino, kad kaimo gyventojai jokios oficialios informacijos apie jų namų pašonėje planuojamą degalinę su automobilių plovykla nėra sulaukę. Ji ir pati apie tai perskaičiusi tik socialiniame tinkle. Pirmininkė svarsto, kad galbūt apie tai informacijos buvo galima rasti ir Panevėžio rajono savivaldybės tinklalapyje, tačiau retas kuris šiame puslapyje skelbiamą informaciją seka kasdien.

„Jau seniai sklido kalbos, kad čia gali būti statoma degalinė. Bet vėliau šios kalbos nutilo. Sklypas ilgai buvo pardavinėjamas. O neseniai sužinojome, kad iš tiesų šioje strateginėje vietoje numatyta degalinė. Suprantama, kad automobilių judėjimas bus didesnis, taip pat ir tarša, dėl to kentės arčiausiai esančių keturių namų gyventojai. Kitiems kaimo gyventojams nepatogumų neturėtų kilti“, – mano J. Verikienė.

Šia tema bendruomenės atstovai jau kalbėjo ir su seniūnu. Teoriškai bendruomenė galėtų samdyti teisininką apginti gyventojų interesams, bet jai tai būtų labai brangu.

„Prieštarauti galime, bet šiuo atveju kažin ar laimėtume: namus nuo degalinės skirs kelių medžių juosta. Pasižiūrėkite, kaip degalinė buvo pastatyta prie prekybos centro „Depo“ – praktiškai gyventojams po langais. Ten nieko nebuvo galima padaryti, tai čia tuo labiau“, – kalbėjo Berčiūnų kaimo bendruomenės pirmininkė.

Kaimynų nepasirinksi

J. Verikienės nuomone, gyventojų žodis prieš verslą dažnai lieka negirdimas. Ir tokių atvejų, kai degalinės išdygsta šalia gyvenamųjų namų, nėra reta. Panevėžyje, Nemuno gatvėje – net dvi degalinės viena šalia kitos ir praktiškai gyvenamųjų namų apsuptyje. Panašioje situacijoje neseniai atsidūrė ir G. Petkevičaitės-Bitės gatvės gyventojai. Šalia nuosavų gyvenamųjų namų išdygo automobilių plovykla.

P. Židonio nuotr.
P. Židonio nuotr.

„Dabar rekonstruojama kavinukė Berčiūnuose. Neseniai Savivaldybė uždarė mokyklą, netrukus ir pats pastatas, ir stadionas kaip atskiras sklypas bus parduoti aukcionuose. Labai tikėtina, kad čia gali išdygti kokie kotedžai ar gyvenamieji namai. Tikiu, kad tuo bus nepatenkinti senbuviai. Bet juk niekada negali žinoti, kas įsikurs tavo kaimynystėje. Todėl ir šalia degalinės gyvenantiems žmonėms nelieka nieko kito, kaip bent jau išsikovoti apsaugines sieneles, saugančias nuo triukšmo ir taršos“, – mano J. Verikienė.

Svertų stabdyti nemato

Panevėžio rajono savivaldybės Architektūros skyriaus vedėjas Donatas Malinauskas aiškina, kad degalinės statyba namų pašonėje besipiktinantiems gyventojams nelabai kuo gali padėti. Anot jo, jei visi veiksmai atliekami teisėtai, svertų, galinčių sustabdyti statybas, nėra. Architekto teigimu, jei gyventojai mato, kad kažkas yra keistina ar jiems netinkama, turi apie tai kalbėti, išsakyti savo nuomonę būtent dabar, kai yra viešinamas projektas.

„Tam, kad būtų galima sustabdyti kažkokius veiksmus, turi būti pagrindas. Šiuo metu paskelbta viešinimo procedūra. Gyventojai gali išsakyti savo pastabas, pasiūlymus, projekto rengėjai tuomet vertins, ar į juos galima atsižvelgti“, – teigė M. Malinauskas.

Su projekto rengėja, bendrove „Rusnė“ susisiekti nepavyko – jų skelbiamu laidiniu telefonu niekas neatsiliepia.

„Sekundė“
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(19 žmonių įvertino)
3.3684

Vieną Lietuvos miestą užplūdus katėms, prieglaudos vadovė stebisi žmonių žiaurumu: vis dar randame maišuose paliktų jauniklių (46)

Šie, jau įpusėję, metai į Panevėžio istoriją turėtų įeiti ne tik kaip pandemijos,...

Dėl bjauraus kaimynų karo savivaldybė priėmė nesuvokiamą sprendimą: vietoje automobilių stovėjimo aikštelės – betoniai vazonai (65)

Vietų automobiliams trūkumas ankštuose daugiabučių kiemuose – viena opiausių bėdų ir...

Panevėžietė sugalvojo, kaip palengvinti slaugytojų naštą: padėką už išradimą įteiks pati Švedijos karalienė Silvija (23)

Būsima slaugytoja panevėžietė Karolina Adomavičiūtė sukūrė inovatyvią programėlę,...

Nugriautas Aukštaitijos sostinės ribas žymėjęs sovietinis paveldas: paseno tiek fiziškai, tiek morališkai (63)

Beveik keturis dešimtmečius įvažiavimus į Panevėžį žymėjusių gigantiškų riboženklių...

Kad karščio nebūtų per mažai: gyventojus nustebino bute šilti pradėję radiatoriai (34)

Vasaros karščiams mušant rekordus, Panevėžyje vieno daugiabučio gyventojai apstulbo, kai jų...

Top naujienos

Lukašenkos režimas nesustoja: tariasi dėl paprastesnių kelionių iš Pakistano, Afrikos valstybių (116)

Aliaksandro Lukašenkos režimas tariasi dėl vizų liberalizavimo su Pakistanu, derasi dėl naujų...

Tarp neteisėtų migrantų plinta COVID-19 ir kitos ligos: pasienio savivaldybės neviltyje (198)

Lietuvos sieną neteisėtai kirtę migrantai į mūsų šalį atneša ir kai kurias infekcijas, tarp...

Lietuvos bankas gina siūlymą labiau apmokestinti vidurinę klasę: trumpalaikis skausmas virs didesne nauda (313)

Lietuvos bankui siūlant neapmokestinamąjį pajamų dydį sulyginti su minimalia mėnesine alga, o jo...

Kovido skaičiai auga: Veryga parašė tris patarimus valdžiai (17)

Augant susirgusiųjų koronavirusu ( COVID-19 ) skaičiams, buvęs sveikatos apsaugos ministras,...

Nauji ribojimai įvedami dviem etapais: su pasu nebereikės ir kaukių (1513)

Vyriausybė duoda daugiau nei mėnesį pasiskiepyti nuo koronaviruso, o nuo rugsėjo 13 dienos...

Šimonytė režimo žinią apie irakietį vadina melu: kas vyksta Baltarusijoje – jos pačios reikalas (498)

Premjerė Ingrida Šimonytė teigia Baltarusijos pranešimą apie neva netoli valstybių pasienio...

Barų ir kavinių atstovas palaiko naujus Vyriausybės ribojimus: tik skiepai gali išgelbėti mūsų verslą (85)

Lietuvos barų ir kavinių asociacijos (LBKA) prezidentas Raimondas Pranka Vyriausybės siūlomus...

Alytaus meras Cesiulis pratrūko: daugiau nelegalų priimti neketiname (65)

Migrantų krizė tęsiasi, valdžia imasi prie sienos griežtesnių veiksmų, bet savivaldybės...

Rūdninkų poligone – nepatenkintų sąlygomis migrantų minia: VST vadas neslėpė, kad jie ir vienas kitam grasina kraujo kerštu (688)

Viešojo saugumo tarnybos (VST) Rūdninkų poligone apgyvendinta 800 neteisėtai sieną kirtusių...

Karmėlaviškė išdavė geriausią traškių marinuotų agurkėlių receptą: paprasta, greita ir labai skanu (2)

Internete „Maisto mėgėja“ pasivadinusią Kristiną Naturjevienę seka daugiau nei 75 tūkst....