aA
Morališkai ir fiziškai atgyvenusios autobusų stoties ženklinamo Panevėžio centro vaizdą iš esmės keisiantis naujosios stoties projektas antrą kartą teikiamas viešai svarstyti.
I. Stulgaitės-Kriukienės nuotr.
I. Stulgaitės-Kriukienės nuotr.

Kartą visuomenės jau aptarta architektūrinė vizija panevėžiečiams ant stalo vėl klojama projektuotojams joje pakeitus vieną, tačiau esminę detalę.

Vieno žymiausių Lietuvos architekto, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato Rolando Paleko architektų studijos parengtame naujos Panevėžio autobusų stoties projekte neliko Savanorių aikštės kampe ties J. Basanavičiaus gatve planuoto bokšto su laikrodžiu. Šiam beveik 20 metrų statiniui projektuotojai numatė kitą vietą.

Konkurencija su teatru

Anot R. Paleko, viena pagrindinių priežasčių, kodėl nuspręsta keisti bokšto vietą, – jo konkurencija su iš tolo matomu J. Miltinio dramos teatro pastatu. „

Mums visą laiką kirbėjo klausimas dėl bokšto vietos. Atvažiuojant nuo Vilniaus J. Basanavičiaus gatve ir artėjant į miesto centrą, akivaizdu, kad šios vietos dominantė yra J. Miltinio dramos teatro pastato siluetas. Pasitikrinę pamatėme, kad bokštas arčiau J. Basanavičiaus gatvės išties nemaloniai jį dengtų“, – teigė architektas.

Būsimos Panevėžio autobusų stoties vizija keičiasi: svarbiai detalei numatė kitą vietą
© Sekundė

Bokštui naują vietą projektuotojai rinko parengę ne vieną maketo variantą. Dabar jis numatytas kiek giliau, kvartalo viduryje, tarp būsimo stoties perono ir skvero.

R. Paleko nuomone, įkurdintas Savanorių aikštės viduryje statinys netgi labiau atliks savo paskirtį. Bokštas su jo viršuje įrengtu laikrodžiu taptų ne tik naujosios stoties, bet ir būsimo naujo parko, numatyto vietoje dabartinės stoties perono, dalimi, jungtimi tarp šių dviejų naujų miesto erdvių.

Pasak architekto, pakeitus bokšto vietą ir statinį šiek tiek pažeminus, jis taps ne bendramiestinis, kaip kad iš visur matomas bažnyčios siluetas, bet labiau lokalus, tik šitai miesto daliai skirtas akcentas.

„Architektas nėra užprogramuotas. Jis kuria ir mąsto, kuria ir mąsto. Jei bus kuo nors dar nepatenkintas, visada bandys, kiek leidžia galimybės, ieškoti geriausio varianto. Jūs dabar ir matote tą procesą, kai mūsų studijos architektai nebuvo iki galo patenkinti tuo, ką siūlė, dar kartą permąstė ir dabar bokštui siūlo kitą vietą. Į procesą žiūrime kūrybiškai ir bandome surasti kuo geresnį sprendimą“, – sako studijos vadovas.

Apžvalgos aikštelė nepasiteisins

Projektuotojai nusprendė atsisakyti ir pirminiame stoties projekto variante keltos idėjos bokšto su laikrodžiu viršuje įrengti apžvalgos aikštelę. R. Paleko teigimu, tokį sprendimą padiktavo pati vietos specifika – Savanorių aikštė yra savotiškame slėnyje, ją supančios gatvės, didžioji senamiesčio dalis ir Laisvės aikštė įrengtos aukštesniame lygyje.

„Įrengę bokšte apžvalgos aikštelę, įdėtume per daug pastangų, o nieko efektingo iš tos vietos nebūtų matyti. To vaizdo negalima net lyginti su atsiveriančiu iš Panevėžio viešbučio viršutinio aukšto“, – motyvuoja architektas.

Be to, anot jo, įrengiant apžvalgos aikštelę reikėtų bokšte įrengti ne tik laiptus, bet ir liftą, o tai gerokai pakeistų statinio proporcijas.

„Bokštas taptų storas ir negrakštus“, – pažymi R. Palekas.

Anot jo, ir pats būsimos autobusų stoties pastatas yra nemažas, architektūriškai ambicingas, o dėl suprojektuotos požeminės aikštelės ir gana brangus objektas, todėl sprendimus derėtų rinktis apgalvotai.

Projektas ant žemės ir po ja

Architektams pakeitus bokšto vietą, pačios autobusų stoties projektas lieka toks, koks dar praėjusių metų rugpjūtį buvo pristatytas panevėžiečiams.

Būsimos Panevėžio autobusų stoties vizija keičiasi: svarbiai detalei numatė kitą vietą
© Sekundė

Pagal parengtąją viziją, autobusai į stotį patektų iš Savanorių aikštės pietinės pusės, o šiaurinėje jos dalyje, kur šiuo metu išsidėstęs asfaltuotas autobusų peronas, numatytas žaliasis skveras.

Šis – veja, medžiai, suoliukai, takeliai, gėlės, šviestuvai – atsidurs dabartinės autobusų stoties perono vietoje, šalia senamiesčio, arčiau pėsčiųjų esamų takų, o iš pietinės pusės skverą ribos gerokai sumažėjęs ir jaukesnis naujosios stoties peronas.

Pasak R. Paleko, autobuso laukiantys žmonės galės leisti laiką ne tik stotyje, ne tik po stogine, bet ir prie jos prisišliejusiame žaliame, o svarbiausia, saugiame skvere. Taip jis įgaus gyvybės, jame galės kurtis kavinukės, paslaugos, aplink jį nevažinės mašinos, kaip dabar, tai bus pėstiesiems skirta teritorija.

Pačios stoties pastatas projektuojamas netaisyklingos trapecijos formos. Jo fasadai bus skaidraus stiklo. Viduje numatyta maždaug 160 kvadratinių metrų keleivių laukiamoji salė, 50 kvadratinių metrų kavinė, bilietų kasos, vairuotojų poilsio kambarys, bagažo ir smulkių siuntų skyrius, dispečerinė, informacijos tarnyba, sanitarinės ir administracijos patalpos.

Naujos stoties perone nenumatyta aikštelių atskiroms kryptims – tomis pačiomis aikštelėmis skirtingu laiku naudosis skirtingomis kryptimis vežantys autobusai. Projektuotojai atkreipia dėmesį, jog nebėra prasmės įrengti daug įlipimo aikštelių, kai keliomis galima naudotis suderinus autobusų grafikus.

Po stoties pastatu bei peronu planuojama įrengti vieno aukšto 92 vietų požeminę automobilių stovėjimo aikštelę.

Statybų startas – kitąmet

Būsimos stoties projektas su pakeista bokšto vieta viešai svarstyti bus pateiktas gruodžio 3-iąją.

Panevėžio savivaldybės administracijos direktoriaus Tomo Juknos teigimu, planuojama jau vasarį turėti statybos leidimą ir skelbti rangos darbų viešąjį pirkimą.

„Tokios apimties objektams pirkimai vyksta maždaug du mėnesius ir tikėtina, kad jau gegužę pamatysime pirmuosius statybos darbus“, – sako T. Jukna.

Skaičiuojama, kad naujosios stoties su erdvia požemine aikštele statybos preliminariai gali kainuoti apie 3 mln. eurų. Pasak administracijos direktoriaus, dalį šių lėšų planuojama numatyti kitų metų Savivaldybės biudžete. Manoma, kad stoties statybos užtruks porą metų.

„Planuojama, kad 2022-ųjų pabaigoje arba 2023 metų pradžioje jau bus galima atidaryti naują stotį“, – teigė T. Jukna.

„Sekundė“
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(10 žmonių įvertino)
3.9000

Vaivaduose kalnų nebeliks: keliauja į krosnį (1)

Panevėžio pašonėje esančios Vaivadų gyvenvietės žmonės gali ramiau įkvėpti – jų...

Rekonstruotas parkas Panevėžyje gali atgimti nauju vardu (1)

Atnaujintas Jaunimo parkas , įsiterpęs tarp A. Jakšto ir Marijonų gatvių, gali atgauti prieš...

Vietoje buvusios „Verdenės“ mokyklos Panevėžyje iškils daugiabutis: butų rezervacija jau prasidėjo (2)

Prieš daugiau kaip penkerius metus buvusią „ Verdenės “ mokyklą už 170 tūkstančių eurų...

Panevėžio aplinkkelio tiltas virto betono krūva (41)

Jau netrukus ant Panevėžio aplinkkelio ims dygti naujas, europinius standartus atitinkantis...

Kultūros ministras prašo laikinai stabdyti Panevėžio „Garso“ kino teatro griovimą (14)

Kultūros ministras Simonas Kairys prašo Panevėžio savivaldybės laikinai stabdyti „Garso“...

Top naujienos

Artėja metas, kai skiepų nuo koronaviruso užteks visiems, o skaičiai ims kristi: būtent tada kils rizika viską sugadinti (286)

Tikėtina, kad jau balandį arba gegužę skiepytis nuo koronaviruso galės ne tik rizikos grupių...

Prekybos tinklai kyla į kovą su jų aikštelėse paliekamomis mašinomis: už valandą gali tekti pakloti ir 5 Eur (181)

5 Eur už valandą – tiek gali tekti pakloti, jei prie vienos iš sostinėje esančių maisto...

„Žalgiris“ stebuklingai išsigelbėjo Kaune – Walkupas metimu paskutinę sekundę išplėšė pergalę (484)

Kauno „Žalgiriui“ (12-9) pavyko išlipti iš nedidelės dviejų nesėkmių duobelės Eurolygoje....

Jį vadino šėtono gydytoju: psichopatas daktaras žudydamas susikrovė fantastiškus turtus (55)

Labai dažnai psichopatų likimas būna trivialus: psichiatrijos ligoninė, griežta priežiūra ir...

Dar vieną karjeros rekordą pagerinęs Sabonis išplėšė pratęsimą ir išgelbėjo „Pacers“ (10)

Domantas Sabonis buvo per plauką nuo trigubo dublio, bet ir to užteko, kad Indianos „Pacers“...

Savaitgalis žiemiško šalčio neatneš: sniego likučius kai kur plaus lietus (2)

Šiandien prie mūsų šalies iš pietų artės nedidelis žemo slėgio sūkurys. Pirmoje dienos...

Schilleris braukė prakaitą: galvojau, kad Walkupas nugrius, praras kamuolį, gaus bloką (30)

Atrodė, kad Pirėjo „Olympiakos“ veteranai atsikeršys Kauno „Žalgiriui“ už pergalės...

COVID-19 netrukus bus galima nustatyti per 15 minučių: kaip veiks greitieji antigenų testai (250)

Netrukus Lietuvą turėtų pasiekti greitųjų antigenų testų siunta. Šie testai kainuos apie 5–6...

Daugiau nei įprastai žmonių pradėjo skųstis nemiga: gydytoja paaiškino, kodėl taip nutiko (113)

Karantinas ir visą pasaulį apėmusi pandemija kartu atnešė ir daugybę psichologinių problemų,...

Palucko pasitraukimas iš LSDP pirmininko pareigų: pranešė, kam siūlys laikinai perimti pareigas (131)

Iš Lietuvos socialdemokratų partijos ( LSDP ) pirmininko pareigų pasitraukęs Gintautas Paluckas...