aA
Nors plačiai aiškinama, kad asbestas itin pavojingas žmogaus sveikatai ir gali sukeltas baisias ligas, Panevėžio aplinkosaugininkai kiekvieną savaitę gauna pranešimų apie ne vietoje išpiltas šiferio dangos atliekas. Jomis neseniai savo keliuko duobes lopė ir kai kurie Bernatonių sodininkai.
P. Židonio nuotr.
P. Židonio nuotr.

Panevėžietė Raimonda su savo 3 mažamečiais vaikais mėgsta laisvą laiką leisti anytos sode Bernatonių sodininkų bendrijoje „Ekranas 2“. Tačiau gegužės 23 d. čia atvykusi moteris itin sunerimo. Ant žvyruotos Rožių gatvės miestietė pamatė krūveles suskaldytų šiferio šukių.

„Išsiaiškinau, kad kaimynai tvarkėsi, nuardė kiemo statinį, o nuimtą šiferio dangą panaudojo bendro kelio duobėms užpilti. Tuoj pat paprašiau pavojingas atliekas surinkti, nes kaip medikė žinau, ką tai reiškia žmogaus sveikatai. Mano šeimoje auga trys maži vaikai, kurie net po 20–30 metų gali pajusti baisų asbesto poveikį“, – piktinasi Raimonda.

Tačiau kaimynai esą tokių jos baimių nesuprato ir šiferio šukes užpylė gruntu. Lietus jį išplovė ir atliekos vėl išlindo į paviršių.

„Kaip supratau, tie gyventojai nė nežino, kuo pavojingas šiferyje esantis asbestas. Kas kartą šukes skaldant, judinant per jas važiuojant automobiliams, medžiaga pasklis“, – teigia pašnekovė.

Asbestas skyla smulkiomis, akimi nematomomis skaidulomis, kurios žmogui jas įkvėpus lyg adatėlės susminga į kvėpavimo takų audinį ir gali tapti įvairių nepagydomų vėžinių ligų bei asbestozės priežastimi.

Laukia bauda

Raimonda apie pavojingą radinį tuoj pat pranešė sodininkų bendrijos pirmininkui, bet šis esą neturi teisinių įrankių įpareigoti gyventojų susitvarkyti.

„Birželio 1-ąją apie šias atliekas ant kelio pranešiau ir aplinkosaugininkams, tačiau iš jų per savaitę nesulaukiau jokio rezultato“, – pasakoja panevėžietė.

„Sekundei“ pirmadienį nuvykus į minėtą sodininkų bendriją Bernatoniuose, gatvės duobės po liūties buvo apsemtos ir tik seklesnėse vietose buvo matyti statybinių medžiagų atliekų: suskaldytų apdailos plytelių, mūrijimo plytų. Pasišnekėti su galimais aplinkos teršėjais nepavyko.

„Niekas taip greit nevyksta, kaip nori pranešėjai. Bet turiu patikinti, kad tyrimas pradėtas, kaltininkai nustatyti“, – teigė Panevėžio aplinkos apsaugos inspekcijos viršininkė Ieva Jakupkaitė.

Sodininkų bendrijoje, anot jos, nurodytoje vietoje rastos dvi saujos šiferio šukių. Jei kaltininkai jas susirinks, žala gamtai nebus skaičiuojama.

Tačiau neteisingai pavojingų atliekų atsikračiusiam sodininkui gresia atsakomybė už administracinį nusižengimą. Jo gali laukti įspėjimas arba bauda nuo trisdešimt iki devyniasdešimt eurų.

„Prieš nubaudžiant turime kaltininką pasikviesti į tarnybą. Karantino metu tokių šaukimų neteikėme ir šiandien pirma diena, kai šiuos veiksmus atnaujinome. Tačiau, kaip tyčia, užstrigo visa Aplinkos ministerijos internetinė bazė“, – pirmadienį apie darbo nesklandumus pasakojo viršininkė.

I. Jakupkaitė pripažįsta, kad asbesto turinčių atliekų neteisingas tvarkymas – vis dar didžiulis aplinkosaugininkų rūpestis. Pasak pašnekovės, jos kolegas bent du kartus per savaitę pasiekia žinia apie ne vietoje – dažniausiai į kelio duobes – išpiltas šiferio šukes.

„Statybinėmis medžiagomis lopyti kelius galima tik laikinai, trumpam, bet visam čia jos negali likti. Asbesto turinčios atliekos iš viso turi būti gabenamos į joms skirtas atliekų surinkimo aikšteles. Bet mūsų žmonės dar nuo seno įpratę šiferį, plytas, akmenis ir kitas statybų atliekas kloti į gatvės duobes. Aišku, žvyro nusipirkti brangu, bet taip elgtis negalima“, – teigė praeitą savaitę, be Bernatonių, dar vieną panašų skundą gavusi viršininkė.

P. Židonio nuotr.
P. Židonio nuotr.

Po truputį perdengia

Panevėžio rajono savivaldybė kas dvejus metus skaičiuoja, kiek gyventojų savo kiemuose turi gaminių su asbestu, kurių nori atsikratyti. Tokie duomenys paprastai surenkami dalyvaujant Europos Sąjungos (ES) remiamoje šiferinių stogų perdengimo programoje. Šiemet pavojingos medžiagos seniūnijose deklaruota per 70 tūkst. tonų, panašiai buvo ir užpernai.

„Mūsų rajone kai kurie gyventojai pasinaudoja ES suteikta proga pasikeisti seną stogą. Bet ta parama dalinė, reikia turėti nemažai ir savo lėšų, tad šiferio atsikratyti nėra taip paprasta“, – sakė Panevėžio rajono savivaldybės Statybos ir infrastruktūros skyriaus specialistas Andrius Garuckas.

Anot jo, paramą organizuojanti Nacionalinė mokėjimų agentūra (NMA) etapais skelbia šaukimą dėl senų stogų keitimo. Šiemet toks raginimas vyko nuo kovo 2 iki gegužės 29 d. Vienam paramos gavėjui galės būti skirta iki 2 tūkst. eurų su PVM paramos suma kompensuojant iki 50 proc. visų tinkamų finansuoti išlaidų.

NMA atstovai Panevėžio skyriuje informavo, kad rajono gyventojai minėtoje programoje dalyvauja.

Siūlo išvežti

Miesto gyventojai ES lėšomis keisti stogų neturi galimybės. Tačiau Panevėžio savivaldybė taip pat siūlo tam tikrą pagalbą mažinant šiferinės dangos mieste. Nuo 2018-ųjų keičiant stogą atliekas nemokamai išvežti ir regiono sąvartyne saugiai pašalinti gali AB „Panevėžio specialus autotransportas“. Tokia galimybė miestiečiams dar bus iki šių metų liepos 31 d.

„Kas keičia stogus, tas pasinaudoja pagalba išvežant šiferio atliekas“, – sakė Panevėžio savivaldybės Miesto infrastruktūros skyriaus specialistė Rūta Taučikienė.

Savivaldybė kasmet fiksuoja mieste esančių pastatų konstrukcijose likusius asbesto turinčius gaminius. Praėjusių metų duomenimis, gyvenamuosiuose Panevėžio namuose ir jų valdose, viešojo naudojimo, komercinės, ūkinės ir kt. veiklos pastatuose buvo daugiau kaip 3749 tonos asbesto gaminių.

Tokias ataskaitas vedantis Miesto infrastruktūros skyriaus vyr. inžinierius Gintaras Želionis teigė, kad asbesto panevėžiečių aplinkoje mažėja.

„Sekundė“
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(10 žmonių įvertino)
2.5000

Remontuojama gatvė Panevėžyje susuko galvas: klysta ir besimokantieji, ir patyrę vairuotojai (8)

Panevėžyje remontuojamoje gatvėje nedidelės avarijos kaltininku pripažintas vairuotojas jau po...

Panevėžyje – mažiau vietos krepšiniui: aikštelę atidavė automobiliams (8)

Kai mieste pritrūksta vietos automobiliams, jauniesiems krepšininkams tenka trauktis į šalį. Taip...

Panevėžyje atnaujinama rinkliava už transporto priemonių stovėjimą (1)

Nuo liepos 1-osios darbo dienomis, nuo 8 iki 17 val., vėl bus imama rinkliava už transporto...

Atnaujinamame Panevėžio parke – sovietinis reliktas (15)

Daugiau nei porą šimtų tūkstančių eurų – tiek už Skaistakalnio parką juosiančią...

Pirmą kartą Panevėžyje: architektūros festivalis atvers pastatų užkulisius

Ar kada svarstėte, kas slepiasi už Panevėžio miesto savivaldybės, Apylinkės teismo rūmų ar...

Top naujienos

Valdžia nepatenkintų lietuvių nuotaikos: sovietmečio nebesiilgi ir Putinu netiki (508)

Lietuviai skeptiškai vertina demokratijos veikimą šalyje, dalis vis dar ilgisi tvirtos rankos ir...

Atlyginimų padidėjimą pajus ne visi: gali tekti palaukti kitų metų (20)

Seimas pritarė prezidento Gitano Nausėdos siūlymui ir nusprendė padidinti neapmokestinamąjį...

Miestelio šventė baigėsi tragiškai – žmogų užmušė kunigo akivaizdoje (140)

Kėdainių rajone, Krakių miestelyje prieš metus vykusią šventę bei atlaidus vainikavo beprasmė...

„Bloomberg“: Eva – didžiausia grėsmė Lukašenkai (153)

Jos rankos sukryžiuotos, o lūpos sardoniškai pravertos – Eva netikėtai tapo protesto...

Grįžo iš emigracijos ir įkūrė ramybės oazę: lankytojų netrūksta ir darbo dienomis (116)

Greta ir Algirdas Šaumanai iš emigracijos Norvegijoje grįžo prieš trejus metus, tačiau šiandien...

Vilnietis savo istorija nori perspėti kitus: viskas prasidėjo nuo noro „nuskausminti“ jausmus, bet baigėsi kur kas blogiau (90)

Įveikęs priklausomybę nuo narkotikų vilnietis Ruslanas šiandien drąsiai priima gyvenimo...

Garsiausi keliautojai gūžčioja pečiais: Nida – brangiausias planetoje kurortas, pasaulyje tokių mokesčių nėra (454)

Neringa ypatinga ne tik savo gamtos perlais, bet ir mokesčiais, norintiems patogiai ilsėtis jos...

Su mylimąja Deimante susitaikęs reperis Mad Money: nebeliko jokių klausimų (107)

Praėjusių metų sausio 31-ąją, kai ant raudonojo M.A.M.A apdovanojimų kilimo pozavo tik su...

Į Barseloną atvykęs Jasikevičius: darbai jau pradėti (152)

Buvęs Kauno „Žalgirio“ vyriausiasis treneris Šarūnas Jasikevičius sekmadienį atvyko į...

|Maža didelių žinių kaina