Klientams duris užvėrę restoranai ir kavinės siūlo atvežamo maisto į namus paslaugą, iš anksto užsisakyti galima ir gėlių, laidotuvių vainikų, statybinių prekių, kurjeriai vežioja prekes, užsisakiusiems jas iš Lietuvos elektroninių parduotuvių.

Vis daugiau žmonių galima pamatyti su apsauginėmis kaukėmis ir pirštinėmis, parduotuvių eilėse žmonės jau laikosi atstumo. Kasdien išaiškinant vis naujus COVID-19 atvejus, tvyro rimtis ir nežinia. Išradingi šilutiškiai siuva ne tik medžiagines kaukes, bet ir gaminasi permatomus plastikinius skydelius ant veido.

Visgi kaimiškose vietovėse koronaviruso baimė jaučiama menkiau.

Savivaldybė bendrauja per „Vieną langelį“

Šilutės savivaldybėje spęsti reikalų ateinančių žmonių skaičius praėjusią savaitę sumažėjo gal 4 kartus - nuo trijų dešimčių iki aštuonių. Administracija nustatė tvarką, kad klientai su specialistais kabinetuose nesusitiks, jie bendrauti gali tik per „Vieno langelio“ priėmimo tarnybą pirmajame aukšte.

Pasak klientų informavimo tarnautojo Klemenso Stulgos, tarp ateinančiųjų du, trys žmonės nori pasirūpinti laidojimo pašalpomis, kiti baigia spręsti reikalus, kuriuos pradėjo iki karantino. K. Stulga rodė Savivaldybės administracijos nurodymą, kuriame skelbiama, kaip bendrauti su Savivaldybės vadovais ir tarnautojais.

Vis dažniau ateina grįžusių iš užsienio žmonių, kurie ieško būsto izoliacijai. Juk sugrįžusieji dažnai negali apsigyventi savo bute, kartu su šeima. Tokiais atvejais K. Stulga nurodo, kaip susisiekti su Rusnės seniūne Dalia Drobniene, nes Rusnėje, buvusio vaikų darželio pastate yra įkurtos izoliavimosi patalpos.

Važiuojant, pagrindine miesto Lietuvininkų gatve akį patraukia eilė žmonių prie pašto pastato. Į pašto patalpas įleidžiami tik keli žmonės, o kiti įeiti gali tik tuomet, kai bent vienas iš aptarnautų išeina. Žmonės stovi eilėje, laikydamiesi 1,5 ar 2 m atstumo.

Prieš įeinant į Šilutės kredito uniją visi perskaito skelbimuose ant durų surašytus pageidavimus. Įeiti į uniją galima tik per vienas duris, priėmimo salėje pageidaujami tik trys klientai, kurie turi ateiti be lydinčių asmenų. Kiti turi palaukti lauke. Su administracijos darbuotojais susitikimai suvaržyti.

Pasak unijos paskolų vadybininkų, per pirmąją karantino savaitę buvo priimti tik tie klientai, kuriems buvo pradėtos paskolų bylos. Kitiems klientams patariama konsultuotis telefonu, dokumentų tvarkymui palaukti karantino pabaigos.

Kredito unijos administracijos vadovė Genovaitė Kimbrienė pastebi, kad karantino metu klientų sumažėjo kelis kartus.

Kaukių užsiprašė ir Tauragė

Daug užsakymų turi prekybos namai „Eksa“, karantino laiku pradėję siūti daugkartines linines kaukes. „Eksos“ vadovas Edvardas Vitkauskas sakė, kad kaukes perka ne tik šilutiškiai, bet ir Tauragės, Kupiškio gyventojai. Šias kaukes pastebėjo ir įvertino Tauragės medikai, miesto ligoninė užsakė ir įsigijo jų personalui.

„Ruošiasi žmonės ir supranta, kad netrukus tai bus neišvengiama, reikės kaukes naudoti“, - sakė E. Vitkauskas. Kol kas kaukės rekomenduotinos tik masinio žmonių susibūrimo vietose, kur yra nemenka tikimybė, kad įkvėpsite virusą nuo užsikrėtusio žmogaus, esančio iki metro atstumu.
Šilutėje tokią kaukę galima įsigyti už 3 eurus, užsakant internetu 5 kaukės kainuoja 20 eurų.

Paskelbus karantiną, duris lankytojams užvėrė ir Šilutės F. Bajoraičio viešoji biblioteka. Tačiau praėjusią savaitę buvo nemažai žmonių, norinčių patekti į vidų. Ištikimiausiems lankytojams bibliotekininkai pasiūlė išeitį - naudotis pastato kieme esančia lauko bibliotekėle.

Knygos, kurias skaitytojai bus užsakę ar rezervavę elektroniniu būdu, bus saugomos ir jas galės pasiimti pasibaigus karantinui. Jau perskaitytas knygas galima palikti Knygų grąžinimo dėžėje (iš bibliotekos kiemo pusės). Gaunamas knygas bibliotekininkai dezinfekuoja.

Skamba bažnyčių varpai

Kol Lietuvoje paskelbtas karantinas, daugelis kas vakarą 20 valandą išgirs skambančius bažnyčių varpus. Varpų skambėjimu nuo seno žmonės kviečiami melstis, skaičiuojamas laikas, pranešama apie svarbius įvykius. Dabar šiuo garsiniu ženklu žmonės kviečiami stabtelėti maldai savo namuose ar neatidėliotinuose darbuose.

Atšaukus viešas pamaldas, ir Šilutės šv. Kryžiaus bažnyčioje šv. Mišios aukojamos be lankytojų. Tikintieji tą dieną kviečiami melstis namuose, jungiantis į šv. Mišių auką televizijos, radijo, interneto transliacijos dėka. Kunigai numatytu laiku budės raštinėje, kad patarnautų pavieniams svarbiu reikalu besikreipiantiems žmonės, su jais galima susisiekti ir nurodytais telefonais.

Šilutės evangelikų liuteronų bažnyčios kunigas Remigijus Šemeklis sakė, kad šioje bažnyčioje varpai, neskambės, nes negauta vyskupo nurodymo, tačiau 20 val. tikintieji melsis, jungdamiesi į bendrą maldą.

Gamina ne tik kaukes, bet ir skydelius

Vis daugiau šilutiškių į prekybos centrus eina su medicininėmis kaukėmis, respiratoriais. Daugelis daugkartines kaukes siuvasi ir patys, internete gausu iškarpų ir pamokėlių, kaip tą padaryti.

Šilutiškis Ovidijus sugalvojo pasigaminti apsauginį skydelį, kuris galimai apsaugotų nuo viruso, jeigu kas nors šalia nusikosėtų ar nusičiaudėtų. Idėja ne nauja, brėžinių taip pat galima rasti internete, reikia tik turėti 3D spausdintuvą, kuris norimas detales pagamina iš plastmasės. Permatomam skydeliui šilutiškis panaudojo dokumentų įrišimo kietąjį plastiką. Vieno tokio skydelio atspausdinimas trunka apie 3 valandas.

„Bendraminčiai iš kitų Lietuvos rajonų turi daugiau spausdintuvų ir galingesnių. Jie bando padėti ir vietiniams verslininkams, ar medikams. Pagal galimybes bandysiu atspausdinti bent sau ir kolegoms kelis apsauginius skydelius“, - sakė išradingas inžinierius.

Į Šilutę ateina „Barbora“

Daugelis šilutiškių apsidžiaugė išgirdę žinią, kad elektroninė maisto ir kasdienių prekių parduotuvė „Barbora“ žengia į regionus ir šią savaitę pristatys naują paslaugą ir mūsų mieste - atidarys pirkinių atsiėmimo stotelę.

Idėją plėstis į regionus e. parduotuvė brandino seniai, tačiau pastarųjų savaičių įvykiai ir dėl COVID-19 koronaviruso prevencijos šalyje paskelbtas karantinas jos įgyvendinimą paskubino.

Plėtrą į regionus „Barbora“ vykdo glaudžiai bendradarbiaudama su prekybos tinklu „Maxima“. Pirkinių atsiėmimo stotelės įsikurs miestuose ir miesteliuose esančiose „Maxima“ parduotuvėse.

Regionų gyventojai pirkinius galės užsakyti internetu, o juos suruoš ir atiduos „Maximos“ darbuotojai.

Švėkšniškiams - nė motais

„Rodos, koronavirusas plinta visur, bet tik ne Švėkšnoje“, - pastebi kolega Jonas Girskis iš „Švėkšnos naujienų“.

Portalo savininkas atliko socialinį eksperimentą ir į miestelį išėjo su kauke. Deja, rezultatai jį nuvylė, nors buvo ir pagirtinų pavyzdžių. Pasak jo, dauguma švėkšniškių į pavojų žvelgia atsainiai. Niekas nesirūpina saugos priemonėmis (kaukėmis, pirštinėmis, dezinfekcija), kaip rekomenduoja gydytojai. Vietoje to, į žmones, kurie turi kaukes, net žiūrima kaip į ateivį iš kitos planetos ir palydima pašiepiančia šypsena. Teko pastebėti ir tai, kad nesilaikoma saugaus 2 metrų atstumo tarp žmonių, bičiuliaujamasi tarpusavyje. Į parduotuves eina daugiausia senyvi senjorai, dažnai net vedini anūkais.

Kaimų parduotuvėse - „svetimi“

Aiškėja, kad šilutiškiai atrado dar vieną apsaugos nuo negandos galimybę – apsipirkti būtiniausių produktų jie suka į... kaimų parduotuves. Tai paliudija ir, pavyzdžiui, Nemuno g. gyvenantis vyriškis. Jis neslepia, kad prireikus pirkinių važiavo į... Grabupius. „Nuvažiavau ir nesuklydau – nė vieno žmogaus parduotuvėje neradau“, - sakė vyras.

Kintų ir Sakūčių parduotuvėse dirbančios pardavėjos sakė, kad vietiniams korona akivaizdžiai nerūpi. Prekių lentynos čia netuštėja, pirkėjų ne daugiau, nei buvo visada. „Kaimas į tokį pavojų nereaguoja. Atėję nusiperka po pakelį makaronų, dar ko būtiniausio, ir kitą dieną vėl ateina. Jokių pirštinių nei kaukių čia niekas nenešioja, dar ir iš mūsų pasijuokia, kai mato, kad taip saugomės“, - smagiai pasakojo prekybininkės. Anot jų, tik „svetimų“ - ne vietinių pirkėjų pastarosiomis dienomis padaugėjo.

Užtat Vainuto pusėje kitaip. Čia dirbančios pardavėjos neslepia ketvirtadienį ir penktadienį net prekybos rekordus sumušusios – neįprastai dideles sumas suprekiavusios.

Svetimų pirkėjų pastebėta ir Juknaičiuose, tai irgi patvirtina prekybininkės. Čia irgi prekių netrūksta, lentynos pilnos. „Koronos nejaučiame“, - sako ir juknaitiškės.

Susiję straipsniai
Top naujienos