aA
Per penkerius metus Klaipėdos universiteto Botanikos sode atsiras Rytų Azijos sodų kolekcija. Lankytojai turės unikalią galimybę vienoje vietoje pamatyti Japonijos, Tailando, Korėjos, Balio ir Kinijos sodus, taip pat sužinoti jų skirtumus, dalyvauti įvairiose pažintinėse edukacijose, mokymuose bei diskusijose. Viena iš idėjos autorių, Klaipėdos universiteto botanikos sodo direktorė Asta Klimienė sako, kad šių erdvių įkūrimo tikslas - skatinti pažinimą.
Klaipėdos universiteto Botanikos sode – unikalūs planai: atsiras Rytų Azijos sodai
© Egidijaus Jankausko nuotr.

„Idėja įkurti šį sodą prieš keletą metų kilo labai natūraliai. Pirmiausia ji atsirado tada, kai savo Botanikos sode radome labai negražią, apaugusią ir apleistą vietą. Pavaikščiojusi po ją pamačiau, kad čia yra nuostabus kraštovaizdis. Paprašėme Klaipėdos miesto savivaldybės, kad padėtų ją susitvarkyti. Jau tada man pasirodė, kad tai būtų puiki vieta Rytų Azijos sodams įrengti“, - pasakojo A. Klimienė.

Lankydamasi po įvairius pasaulio sodus, direktorė dažnai matydavo vien japoniškus. „Ir tik viename Čekijos sode radau kinišką sodą. Pradėjau svarstyti, kuo jie skiriasi. Grįžusi pasikviečiau Klaipėdos universiteto profesorių Petrą Grecevičių, kuris, pasirodo, kaip ir aš, jau seniai svarstė, kad sutvarkytoje mūsų Botanikos sodo vietoje būtų puiku įrengti Kinijos sodus. Sakau, vadinasi, mūsų norai sutapo“, - juokėsi pašnekovė.

Rytų sodai turi tikrai ryškius skirtumus, tačiau, anot direktorės, daugeliui žmonių jie yra nepastebimi ir tikriausiai net neakcentuojami.

„Japonijos sodų akcentas labiau yra išpuoselėtas akmuo, minimalizmas. Kinijoje daugiau pabrėžiamas suderinamumas ir pagrindinis akcentas galbūt jau yra augalas, o ne akmuo. Kitose Rytų šalyse labiau pabrėžiama mažoji architektūra ir sodo paskirtis bei jo filosofija. Taigi akmens, augalo ir erdvių skirtumai yra pagrindiniai. Ir, žinoma, pats išdėstymas, priėjimas ir pati idėja, ką žmogus čia atvykęs turi veikti. Tačiau bendras visų sodų bruožas išlieka harmonija“, - sodų išskirtinumus vardijo A. Klimienė.

Visus šiuos sodus su visais jų išskirtiniais bruožais bus bandoma sujungti vienoje kolekcijoje, suskirstant juos zonomis.

Pašnekovė įvardija, kad šis sodas bus didžiausias ne savo plotu, o apimtimi. Vienoje vietoje bus galima išvysti 4-5 šalių sodus ir atskiras ekspozicijas.

Sodų įkūrimo darbų pabaiga, anot pokalbininkės, priklausys nuo finansavimo. „Norint įgyvendinti šitą mūsų idėją, yra reikalinga nemenka pinigų suma. Esame biudžetinė institucija, todėl surinkti reikiamą kiekį lėšų yra dar sudėtingiau“, - kalbėjo direktorė.

A. Klimienė džiaugiasi, kad Japonijos sodui įrengti jau turi rėmėjus. Todėl numatoma, kad iki ateinančio rudens ši erdvė jau bus atidaryta ir lankytojams. O visų likusių sodų užbaigimas planuojamas 5-erių metų laikotarpiu.

„Brangiausiai kainuos mažoji architektūra, arbatos nameliai, skaityklos ir pavėsinės. Visa tai reikia padaryti kokybiškai ir kad objektai būtų išskirtinai vienetiniai“, - akcentavo pašnekovė.

Prie japoniško sodo įrengimo prisideda ir Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija. Šios dalies įkūrimas gali kainuoti apie 50 tūkst. eurų. Anot pokalbininkės, apytiksliai po tiek pat kainuos ir kitų sodų įrengimas.

Sėklos atkeliauja ir iš užsienio

Klaipėdos universiteto Botanikos sodas dalyvauja sėklų mainų tinkle, todėl Rytų šalims būdingų augalų sėklų nemažai buvo atsisiųsta jau anksčiau.

„Ne vienerius metus ruošėmės šių sodų įkūrimui, todėl didžioji dalis augalų jau yra pas mus. Jie labai puikiai adaptuojasi prie jūrinio klimato. Kitą dalį augalų dar tik planuojame įsigyti, tačiau jau iš kitų Lietuvos botanikos sodų ir kolegų iš Europos šalių. Norint atsisiųsti ar atsivežti augmeniją iš pačios Kinijos ar Japonijos būtų ne tik labai brangu, bet ir sudėtinga dėl augalų apsaugos, esančio karantino sąlygų ir t. t.“, - kalbėjo A. Klimienė.

Apie 80 arų plote atsirasiančiuose Rytų Azijos soduose dominuos sakuros, rododendrai, japoniniai klevai, azalijos ir kiti šioms šalims būdingi augalai.

Idėjos autoriai puoselėja viltis, kad ateityje, jau galutinai įrengus visus sodus, juose bus pradėtos vykdyti ir edukacijos bei įvairūs mokymai.

„Visų pirma, kad žmonės pajustų harmoniją, jie turi turėti tam tikrą informaciją. Vien tik dėl to, kad ateisi ir tave sups įvairūs augalai, pastatai ar struktūros, nenuteiks tavęs harmoningumui. Čia labai svarbus aiškus žinojimas, ką kiekvienas dalykas reiškia. Ateityje planuojame rengti ir arbatos gėrimo ceremonijas, pristatant Rytų šalių tradicijas. Taip pat numatoma organizuoti edukacijas, siekiant žmones supažindinti su pačių sodų, jų išdėstymo ir augalų reikšmėmis“, - apie ateities planus pasakojo direktorė.

Anot A. Klimienės, tikimasi, jog šiuose soduose taip pat bus organizuojamos diskusijos apie aplinkos poveikį ir naudą žmogui.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
5.0000
Julija Leimonė | D+

Žurnalistas Dovydas Pancerovas rekomenduoja, ką būtina pamatyti Šilutėje: vieną vietą gaubia mįslinga istorija (1)

Nors Vilnius daugeliui lietuvių gali pasirodyti kaip pats tikriausias svajonių miestas, visgi...

Klaipėdiečiai Kalėdų šįmet laukia labiau nei įprastai: iki švenčių mieste atsivers tikra pramogų erdvė (29)

Trečiadienį Klaipėdos miesto vadovams buvo pristatyti jau atlikti darbai rekonstruojamame Danės...

Baigėsi festivalis „Sveika, Neringa!“: jo metu savanoriai rūpinosi Neringos kopų kraštovaizdžiu

Šeštadienį į Neringą rinkosi sporto ir sveikatingumo entuziastai – čia vyko festivalis...

Festivalis „Sveika, Neringa!“: dalyviai prisidės prie kurortinės vietovės išsaugojimo

Sporto ir sveikatingumo festivalis „Sveika, Neringa !“ šiemet sugrįžta su kilnia misija....

Į Neringą kviečia akcija „Darom prie jūros“: laikas imtis kopų gelbėjimo darbų (7)

Kasmetinis festivalis „Sveika, Neringa!“ šiemet sugrįžta kitoks. Rugsėjo 18 d. festivalio...

Top naujienos

Sunku patikėti: policija net netyrė turtingos vilnietės nužudymo, nes manė, jog tai – savižudybė (12)

Vilniaus policijos pareigūnai ilgą laiką net nebandė aiškintis turtingos vilnietės nužudymo ,...

Veryga kritikuoja siūlymą rezidentus įpareigoti atidirbti: arba visi, arba niekas (10)

Valdantieji siūlo, kad valstybės lėšomis rezidentūros studijas baigę medikai turėtų kelerius...

Išrikiavo blogiausiai vertinamus ministrus: kas pateko į pirmą penketuką (194)

Rugsėjo pabaigoje „Baltijos tyrimai“ atliko apklausas, kurių metu gyventojai nurodė, jų...

Ar Lietuva praleido progą netylėti: po blaškymosi užsienio politikoje gali sulaukti pasekmių (188)

Atėjo laikas laisvės ir demokratijos darbotvarkę paversti vienu pagrindinių Lietuvos užsienio...

Lukašenkos sprendimas pašiurpino gydytojus: tai beprotybė (301)

Baltarusijos valdžios pareigūnai praėjusį penktadienį pašiurpino gydytojus atsisakydami paklusti...

Po šūvių Vilniuje – policijos atstovo komentaras: toks elgesys pateisinamas tik vienu atveju (21)

Vėl šaudynės Vilniuje vidury dienos. Kaip dažnai būna panaudojami ginklai savigynai? Kaip...

Vieno kroviklio direktyva: bus patogiau, bet gali didėti gaminių kainos (30)

Elektronikos gamintojai ir platintojai palaiko Europos Komisijos iniciatyvą Bendrijoje nustatyti...

Grožio salone vilnietei itin nepasisekė: grįžus namo pravėriau maišelį su plaukais – šokas

Vilniaus salone plaukus prisiauginusi mergina pasigailėjo. Pasak jos, plaukai ne tik buvo ilgam...

Naujos Kanye Westo įvaizdžio detalės davė peno interneto troliams: taikinyje – ir baugi protezinė kaukė, ir keista šukuosena

Pastaruoju metu reperis ne kartą buvo pastebėtas užsidėjęs kraupiai atrodančią protezinę...

Latvija pirmą kartą planuoja įvesti įstatymą, kurio dar niekada neprireikė (41)

Latvijos sveikatos apsaugos ministerija planuoja penktadienį kreiptis į vyriausybę ir paprašyti...