Atiduotų pagarbą istoriniam pastatui

Pėsčiųjų tunelio tarp Karaliaus Mindaugo prospekto ir Nemuno gatvės bei hidrotechninio statinio krantinėje rekonstravimo projektą už beveik 20 tūkst. eurų parengė savivaldybės įmonė „Kauno planas“. Projektinių pasiūlymų užduotis suderinta šių metų balandžio 28 d., o pasiūlymai Kauno savivaldybės portale paskelbti balandžio 30 d.

Pagal pirminį projektą, šiaurinės laiptinės atramines sienas praplatinus nuo 3 m iki 5 m pločio, čia būtų įrengta suapvalinta laiptinė su nauju pandusu ratuotiems kauniečiams ir tokio pat pločio laiptais. Pietinę laiptinę numatyta naikinti jos laiptus uždengiant, atlaisvinant šaligatvį. Tunelis atsivertų į Nemuno senvagę poilsio aikštele ir nedideliu amfiteatru laiptų bei nuovažų susikirtimo vietoje.

Tunelyje planuojama remontuoti sienas ir grindis, vienoje iš nenaudojamų techninių patalpų projektuotojai siūlo įkurdinti nedidelį kavos ir užkandžių kioską, o kitose patalpose – viešuosius tualetus. Naujai tinkuotos perėjos sienos galėtų būti skirtos gatvės meno kūriniams, susijusiems su ugniagesiais, tęsiant šią temą, šaligatvyje upės pusėje būtų įrengta ir sraigtinė čiuožykla.

Krantinės šlaitus numatyta tvirtinti tinklais su skalda bei dirvožemiu, kad šlaitas šioje vietoje būtų apželdintas ir atkartotų natūralią upės aplinką. „Kauno planas“ atnaujintą jungtį siūlo pavadinti „Gaisrininkų tuneliu“ – nuomonę apie tokį vardą bei kitas pastabas kauniečiai galės išsakyti gegužės 18 d. nuotoliniu būdu vyksiančiame viešame susirinkime.

Už kelių žingsnių – naujutėlaitis pėsčiųjų tiltas

Kaip projektinių pasiūlymų dokumentuose aiškina „Kauno planas“, pėsčiųjų tunelio rekonstrukcija reikalinga dėl urbanizuojamos Nemuno salos bei naujų ryšių tarp Naujamiesčio, salos ir Žemosios Fredos.

„Rekonstruojami esami statiniai turi atitikti reikalavimus prieinamumui žmonėms su negalia bei reikalinga sukurti praėjimus ir biotransporto nuvažiavimus, sujungiant pėsčiųjų tunelį ir krantinės taką su statomu pėsčiųjų tiltu“, – argumentuoja projektuotojai.

Savivaldybės įmonė taip pat nurodo, kad šiuo metu baigiamas UAB „Rusnė“ parengtas kapitalinis Karaliaus Mindaugo prospekto remontas, įgyvendinama dalis naujo pėsčiųjų tilto į Nemuno salą statybų. Jau vasaros pabaigoje ketinama atidaryti jungtį vakarinėje salos dalyje, o netolimoje ateityje – ir „peržengti“ Nemuną į Aleksotą, kur pradedamas statyti visas gyvenamosios ir komercinės paskirties kvartalas.

Kaip „Kas vyksta Kaune“ užsiminė savivaldybės Miesto tvarkymo skyriaus vedėjas Aloyzas Pakalniškis, jeigu projektinių pasiūlymų viešinimas praeis be didesnių pastabų, „Gaisrininkų tunelį“ atnaujinti planuojama kitais metais.

Apsauga užklupus stichijai

Beje, kaip pabrėžia „Kauno planas“, nors Aplinkos apsaugos agentūros ir Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos duomenis tunelio užliejimas yra labai retas ir laikinas reiškinys, potvynio metu perėja būtų uždaroma barjerine šandorų sistema ir nenaudojama. Elektros instaliacija tunelyje numatyta hidroizoliuota, šviestuvai – atsparūs vandeniui, techninių patalpų durys – pritaikytos užliejimui.

Be kita ko, užliejamame aukštyje, 1,4 m žemiau nei rekonstruojamos perėjos grindys, pastatytas tunelis prie M. K. Čiurlionio tilto. Nemunui patvinus, vanduo užsemtų krantinę ir atvirą tunelį čia, o nuslūgus išbėgtų natūraliai. Nemuno krantinės taku per potvynį kauniečiai, be abejo, nesinaudotų, tačiau galėtų žygiuoti Karaliaus Mindaugo prospekto šaligatviu.

Esamas pėsčiųjų tunelis ties Nemuno gatve, primena „Kauno planas“, pastatytas 1976 m., Karaliaus Mindaugo prospektas baigtas tiesti 1980 m., o krantinės statyba užbaigta 1986 m. Pėsčiųjų tunelis šiuo metu yra 40 m ilgio ir 2,9 m pločio, nuo šaligatvio laiptais nusileidžiama į 4 m gylį. Tolimesnėje ateityje projektuotojai numato teorinę galimybę tunelį praplatinti iki 8 m.

Top naujienos
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės