aA
Kaunietis Dalius Virbickas beveik metus iš įvairiausių dalių konstravo savo svajonę – legendinį ispanų karinį jūrų laivą „Santísima Trinidad“ (Šventoji Trejybė). Modeliavimu ne vienerius metus užsiimantis vaikinas tikina, kad tai puikus būdas lavinti valią, discipliną ir atitrūkti nuo kasdienybės.
E. Kniežausko nuotr.
E. Kniežausko nuotr.

Sužavėjo atvirukai

Dailininkas, istorikas Dalius Virbickas pasakojo laivais susidomėjęs dar vaikystėje, kai gavo atvirukų kolekciją su galybės laivų atvaizdais. „Tie laivai buvo įspūdingi, neapsakomo grožio: dideli, su daugybe burių, patrankų. Širdy atsirado troškimas vieną tokį kada nors pagaminti pačiam. Tiesa, žymiai mažesnio mastelio“, – mena D. Virbickas.

Daugybę laivų vaikinas ištyrinėjo internete, mokslinėse publikacijose. „Žiūriu į tuos nuostabius laivų modelius ir stebiuosi – kokia galybė!“ – pažymėjo Lietuvos ir pasaulio istorija besidomintis kaunietis.

Modeliavimu užsiima ir jaunesnis D. Virbicko brolis Julius, tad vieną kartą šį didžiulės atidos reikalaujantį užsiėmimą išbandyti sumąstė D. Virbickas. Palaipsniui jis sukonstravo lenkų „Piotr z Gdanska“ ir anglų „Mayflower“ laivų modelius bei nedidelę japonų džonką. Buvo ir kitų mažesnių laivų. Galiausiai Dalius Virbickas ėmėsi savo svajonės – didingo ispanų karinio jūrų laivo „Santísima Trinidad“.

E. Kniežausko nuotr.
E. Kniežausko nuotr.

Istorinis laivas iš Trafalgaro mūšio

Kariniais ir prekybiniais jūrų laivais besidomintis Dalius Virbickas pasakojo, kad prasidėjus pirmam karantinui ėmėsi žinomo ispanų karinio jūrų laivo modeliavimo.

„Nuestra Señora de la Santísima Trinidad“ (Šventosios Trejybės Mergelė) buvo didžiausias XVIII a. karinis laivas. Jis turėjo net keturis denius ir priklausė pirmos klasės kategorijai. Jis buvo pagamintas iš kubietiško raudonmedžio ir pastatytas Havanoje. Į plačiuosius vandenis laivas pirmą kartą išplaukė1769 metais. Ispanų laivas „Šventoji Trejybė“ aljanse su Prancūzijos karo laivais prisijungė į vieną didžiausių XIX a. – Trafalgaro – mūšį“, – pasakojo D. Virbickas.

Šis laivas turėjo daugiau kaip 140 įvairių ginklų ir svėrė 4950 tonų. XVIII a. pab – XIX a. pr. jis aktyviai dalyvavo karinio jūrų laivyno organizuojamuose žygiuose, tačiau paskutinis ir lemtingas jo mūšis 1805 m. įvyko Trafalgare, kuriame laivą sutriuškino Anglijos laivynas.

Teko paplušėti

Pašnekovas pažymėjo, kad laivo modelio gamybos procesas apima daug sudėtingų ir ilgai trunkančių procesų, tad teko nemažai mokytis, peržiūrėti video medžiagą anglų kalba, kruopščiai išanalizuoti laivo brėžinius, o trūkstamas detales pagaminti pačiam. Įrankių prireikė pačių įvairiausių: nuo gręžtuvo iki žirklučių, replių, pincetų ir pan. Nebuvo lengva, nes šio laivo modelis itin sudėtingas.

„Įsigyti laivo modelio rinkinį – maža, tai tik karkasas. Daugelį detalių reikia pagaminti pačiam, o esamas – specialiai iškaitinti, išlenki, išgręžti, sukalti, drėkinti, nušlifuoti, apdirbti medį, susiūti, surišti ar suklijuoti, nudažyti, nulakuoti ir pan. Be to, detalės labai smulkios ir trapios…“, – darbo subtilybes vardino Dalius Virbickas.

E. Kniežausko nuotr.
E. Kniežausko nuotr.

Laivą rinkti jis pradėjo 2020 m. pradžioje, o baigė – metų pabaigoje. Kauniečio „Santísima Trinidad“ modelio mastelis yra 1 su 90.

„Be kantrybės, užsispyrimo, kruopštumo, studijavimo, didelės disciplinos – nebūčiau pasiekęs finišo. Yra šimtai subtilybių, pvz., teko pagalvoti apie linijų paraleles, nes pagal jas reikėjo ištempti virves tam tikra tvarka. Virvių šiame laivo modelyje yra metrų metrai, jei ne kilometrai!“ – atkreipė dėmesį D. Virbickas.

Sudėtingiausias projektas

Vaikinas konstatavo, kad ispanų karinio laivo „Santísima Trinidad“ modeliavimas – sunkiausias jo gyvenimo projektas. „Tai didžiausias karinis laivas, kokį tik esu gaminęs. Jo pabaigą mano brolis Julius palygino su universiteto baigimu, o aš sakyčiau – gal net sudėtingiau. Įgyvendinau svajonę!“ – džiaugėsi Dalius Virbickas.

Su kokiais iššūkiais teko susidurti? „Kartais imdavo stigti kantrybės, pvz., lankstai lenteles ir jos viena po kitos lūžinėja. Kai iš eilės sulūžta jau kokia septinta – pradeda imti nervas. Virvių rišimas taip pat kainavo daug kantrybės. Dėl sudėtingo išlenkimo nelengva buvo pagaminti laivo priekį. Be to, neturėjau įrankių, teko juos susiorganizuoti“, – pasakojo laivų modeliuotojas.

Jo žiniomis, Lietuvoje nėra itin daug žmonių, kurie kurtų tokius sudėtingus laivų modelius.

„Tokį laivą kaip mano, tikriausiai lengvai pagamintų kokie 10 šalies modeliuotojų“, – svarstė D. Virbickas. Jis pažymėjo, kad pasitaiko atvejų, kai vieną sudėtingą laivą žmonės modeliuoja ir 5 ar net 20 metų.

E. Kniežausko nuotr.
E. Kniežausko nuotr.

Modeliuos toliau

Po šio modelio gamybos D. Virbickas žada imtis kitų. „Karinių laivų daug. Galbūt imsiuosi anglų laivų iš to pačio Trafalgaro mūšio, o galbūt pabandysiu sukurti kažkurio laikmečio lietuvių karinio laivo modelį. Tačiau, tam reikia brėžinių, kad atlikčiau tiksliai, neiškraipydamas istorinių detalių“, – teigė Dalius Virbickas.

Gali būti, kad ateityje jo modeliuotais laivais pasidžiaugti galės ir visuomenė, neatmetama galimybė surengti parodą kažkuriame Kauno muziejuje.

„Laivų modeliai man džiugina širdį, jaučiu didelę prasmę juos kurdamas, kartu įprasminu istorinį žygį, jo dalyvius. Laivų likimai įvairiausi: vieni, nors ir apdaužyti jūrų mūšiuose, toliau tęsdavo kelionę iki uosto (grįždavo). Kai kuriuos karinius laivus perdarydavo priešo pajėgos. (…) Visiems modeliuotojams linkiu stiprios valios. Kas rinks – ras būdų kaip įveikti iškilusias problemas. Jei svajonė didelė – pirmyn!“ – atsisveikino D. Virbickas.

Kas vyksta Kaune
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(36 žmonės įvertino)
4.8333

Darbą dėl fotografijos metusi Vilma nuotraukose fiksuoja Jonavą: čia taip gražu, kad nejučia nueinu dešimtis kilometrų (1)

Laukiniai gyvūnai , paukščiai, įstabūs saulėlydžiai ir skirtingomis spalvomis nušvintantys...

Kaune, netoli Nemuno, ėmė kilti daugiaaukščiai namai: kauniečiams siūlo modernų architektūrinį sprendimą (9)

Kaune, A. Juozapavičiaus prospekto pradžioje, jau pradėjo kilti nekilnojamo turto projekto...

5 oficialūs paplūdimiai Kaune: lengvai pasiekiami ir apsupti nuostabios gamtos (10)

Spiginant saulei vasarotojams siūloma aplankyti Kauno mieste ir rajone esančius paplūdimius....

Kauniečiams – išskirtinė galimybė paruošti kūną vasarai: viešosiose erdvėse vyksta treniruotės (1)

Į Kauno viešąsias erdves sugrįžo jau aštuntasis nemokamų „Judėk sveikai“ sveikatingumo...

Vienybės aikštėje duris atvėrė „Citadele“ banko Kauno skyrius

Gegužės 31 d. „ Citadele “ banko Kauno klientų aptarnavimo skyrius persikėlė į atnaujintoje...

Top naujienos

Seimo vicepirmininkas – susirinkusiems proteste: linkiu visiems įkvėpti ramybės ir važiuoti namo reikalavimų įgyvendinti nežada (215)

Antradienį prie Seimo prasidėjo tris dienas truksiantis „Didžiojo Šeimos gynimo maršo“...

Savo hobius regione pavertė gaunamomis pajamomis: pasirinko kitokią veiklą nuo kitų kaime gyvenančių žmonių (8)

Liepos Julijos džiaugsmas – žirgai, o Jono – parasparniai, štai apie tokius hobius ir darbus,...

Dėl Pravieniškių pareigūnų kaltės verslininkai susikrovė įspūdingą pelną (35)

Pravieniškių pataisos namai neteisingai apskaičiavo ir taikė palyginamąsias šilumos gamybos...

Šimonytė parašė laišką „Didžiojo Šeimos gynimo maršo“ organizatoriams (666)

Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė antradienį spaudos atstovams teigė, kad parašė laišką...

„Ryanair“ vadovas: nutupdyto lėktuvo kapitonui nebuvo palikta jokių alternatyvų asmenys su vaizdo kameromis daug kartų spaudė lėktuvo įgulą  (203)

„Ryanair“ skrydžio iš Atėnų į Vilnių priverstinis nutupdymas Minske ir Baltarusijos režimo...

Barai ir naktiniai klubai su nerimu pasitinka atlaisvinimus: kai kurie atsidaryti išvis neplanuoja (54)

Nuo ketvirtadienio panaikinus darbo laiko ribojimus naktinėms pasilinksminimo vietoms, ne visi barai...

Opozicijos iš posto verčiamas Pavilionis pripažino, kad nebuvo atsargus: apgailestauja, jei žodžiai dėl prezidento įžeidė (73)

Kritikos ir opozicijos raginimų atsistatydinti iš Seimo Užsienio reikalų komiteto (URK) pirmininko...

Roma Macijauskaitė | D+

Įkūrė sveiko senėjimo centrą: žada atjauninti 5 metais vos per vieną kartą

Ilgus metus kosmetologe dirbusi Jurgita Siaurusaitienė (41 m.) pamažu suprato, kad jai šitoje...

Vis dar negeriate šios arbatos? Mokslų daktarė įvardijo, ką prarandate

Sparčiai populiarėjanti japoniška mačia arbata užkariauja daugelio kasdienį meniu. Vis daugiau...