aA
Josvainietė Rima Aniulienė šiuo metu turi sukaupusi net 500 suvenyrinių batelių kolekciją. Šio miestelio moterų klubo „Aušra“ narė bendruomenei padovanojo 20 pastarųjų metų kruopščiai rinktą kolekciją, kurią apžiūrėti jau gali kiekvienas norintis.
Rima Aniulienė // „Kėdainių mugė“ nuotr.
Rima Aniulienė // „Kėdainių mugė“ nuotr.

Be to, galės ir prisidėti prie kolekcijos gausinimo padovanodamas suvenyrinį batelį. Tikslas – per trejus ateinančius metus surinkti tūkstantį batelių. O gal naujojo eksponato ir pirkti visai nereikės, galbūt koks suvenyras namuose ir taip neranda vietos?

Pradžia – prieš 20 metų

Suvenyrinių batelių ekspozicijos, įsikūrusios Josvainių kultūros centre, atidarymas vyko paskutinę žiemos dieną. Tarp gausiai susirinkusių svečių atidaryme dalyvavo ir Kėdainių rajono meras Saulius Grinkevičius, pasveikindamas šaunią iniciatyvą ir pasidžiaugdamas, kad ši kolekcija taps dar vienu traukos centru Josvainiuose.

Pati parodos autorė džiaugėsi, kad ilgai kaupta kolekcija bus atvira bei prieinama kiekvienam norinčiam ja pasigrožėti. Ji prisiminė, kad kolekcionavimas prasidėjo nuo vieno batelio formos papuošalo.

„Viena mano draugė kažkur perskaitė, kad esą mano talismanas yra batelis arba mazgas. Ir ta proga ji man padovanojo pakabuką su bateliu. Na, tai mane ir „užkabino“ – pati pradėjau rinkti batelius, o netrukus juos man ir dovanoti pradėjo draugai bei pažįstami. Nesvarbu, kokia šventė, vis gaunu dovanų tų batelių. Jų šiuo metu yra daugiau nei 500. Tiesa, šioje ekspozicijoje matomi ne visi mano surinkti suvenyriniai bateliai, vėliau galbūt pristatysime dar kelias ekspozicines spintas ir kolekciją papildysime“, – pasakojo R. Aniulienė.

Ir iš Lietuvos, ir iš pasaulio

Kolekcionierė teigė, kad visi eksponuojami suvenyriniai bateliai jai yra mieli ir artimi. „Gal išskirčiau batelius, atkeliavusius iš Kinijos. Jie pagaminti iš porceliano, yra mėlynos spalvos. Kiti bateliai atkeliavo iš įvairių pasaulio šalių: Olandijos, Danijos, Švedijos, Suomijos, Lenkijos, Anglijos, Vokietijos, Portugalijos, Amerikos ir dar daugelio kitų šalių“, – šypsojosi pašnekovė. Žinoma, kolekcijoje yra ir batelių, pagamintų Lietuvoje, ekspozicijoje puikuojasi ir eksponatas, ant kurio matomas Josvainių miestelio herbas. Tiesa, paties pirmojo batelio, nuo kurio visa kolekcija ir prasidėjo, istorija gana liūdna. R. Aniulienė prisipažino, kad kolekcijai pradžią davusi batelį-pakabutį kažkur pametė…

Suvenyrinių batelių kolekcija // „Kėdainių mugė“ nuotr.
Suvenyrinių batelių kolekcija // „Kėdainių mugė“ nuotr.

Kolekcininkė yra surinkusi įvairių formų ir dydžių batelių – jie ne tik pastatomi, bet ir magnetukai, pakabukai, kvepalų talpos, netgi – vazonai.

Parduoti atsisakė

Tiesa, Lietuvoje kolekcionierių, kurie rinktų tokius pačius dalykus, R. Aniulienė teigė sutikusi ne itin daug. „Daugiausia juos sutinku Kaune, Urmo bazių sendaikčių turguje. Šie kolekcininkai pardavinėja įvairius suvenyrinius batelius. Tačiau jie nėra pigūs – dažniausiai kainuoja apie 50-70-100 eurų. Tiesa, ir tikri, specialūs kolekciniai bateliai kainuoja labai brangiai. Kol kas tokį pas save turiu tik vieną, prieš ketverius metus atvežtą dovanų iš Anglijos“, – pasakojo pašnekovė.

Tokie kolekciniai bateliai yra ypatingi tuo, kad jų pagaminamas ribotas kiekis, yra vienetiniai, skirti specialiai kolekcionieriams, visi turi specialių sertifikatą. Be to, pasižymi ir aukšta kaina. R. Aniulienės turimas kainavo 54 svarus.

Tiesa, kolekcininkė atskleidė, kad buvo sulaukusi pasiūlymo savo kolekciją ir parduoti, tačiau šio siūlymo griežtai atsisakiusi.

Nori surinkti 1000 eksponatų

Iki tol surinktų batelių kolekciją galėję apžiūrėti tik R. Aniulienės artimieji, dabar tokią galimybę jau turi ne tik Josvainių bendruomenė, bet ir visi norintys. Paklausta, kodėl nusprendė padovanoti josvainiškiams savo kolekciją, moteris sakė, kad nors Josvainiuose gyvena tik kelerius metus, tačiau jau spėjo pamėgti ir pamilti čia gyvenančius žmones.

„Iki tol gyvenau Babtuose, bet pastaruosius penkerius metus gyvenu Josvainiuose, savo tėvelių namuose. Atsikrausčiusi netrukus įsitraukiau į „Aušros“ klubo veiklą. Dabar su klubo narėmis tikimės, kad per trejus ateinančius metus batelių kolekciją pavyks padidinti iki tūkstančio vienetų. Esu labai dėkinga visiems, kurie man dovanoja batelius – tikrai jų laukiu iš visų geros valios žmonių, norinčių prisidėti. Visa tai bus dovana Josvainiams“, – šypsojosi moteris ir pridūrė, kad suvenyriniai bateliai gali būti bet kokie: iš stiklo, krištolo, metalo, porceliano, medžio, geležies, molio, vario. „Svarbiausia, kad batelis būti suvenyrinis, tinkamas į kolekciją. Jei gausiu tokį, kokį jau turiu savo kolekcijoje, jo tikrai neišmesiu, o bandysiu mainyti“, – sakė pašnekovė.

Kolekcionuoja ne tik batelius

Suvenyriniai bateliai pas R. Aniulienę atkeliauja įvairiais būdais – draugai ir pažįstami juos padovanoja įvairių švenčių proga, atsiunčia siuntiniais iš pačių įvairiausių pasaulio kampelių. Tiesa, viena istorija iki šiol graudina pašnekovę. „Seniau turėjau pelių kolekciją, kurią padovanojau vienam sergančiam berniukui. Jo mama, po daugelio metų sužinojusi, kad aš renku batelius, atsiuntė man vieną batelį. Jis mane jaudina iki šiol“, – pasakojo R. Aniulienė.

Suvenyrinių batelių kolekcija // „Kėdainių mugė“ nuotr.
Suvenyrinių batelių kolekcija // „Kėdainių mugė“ nuotr.

Minėta pelių kolekcija – ne pirmoji. Seniau moteris rinko degtukų dėžučių etiketes, aktorių nuotraukas, įvairių receptų iškarpas, senas knygas, iki šiol tebekolekcionuoja senus eglutės žaisliukus.
Kolekcionierė pasakojo, kad įvairių daiktų rinkimas plečia akiratį, skatina domėtis kitų šalių, iš kurių gauti eksponatai, kultūra. „Pavyzdžiui, Kinija garsėja savo mėlynos spalvos porcelianu, Skandinavijos šalyse bateliai dažniausiai būna klumpės formos. Lietuviški eksponatai (dažniausiai irgi klumpės) yra puošti gintaru“, – teigė pašnekovė.

Tikisi pasiekti rekordą

Aušra Vaidotienė, klubo „Aušra“ vadovė, džiaugėsi, kad jų gretose yra ši veikli josvainietė bei kvietė visus kraštiečius prisijungti prie klubo projekto – beveik pusės tūkstančio batelių rinkimo. „Mes ilgai diskutavome, kaip įamžinti Lietuvos valstybingumo šimtmetį, o kartu ir Josvainių miestelį. R. Aniulienė pati pasisiūlė padovanoti savo kolekciją, nes atsikrausčius iš Babtų į Josvainius, sukrauti eksponatai dėžutėse taip ir gulėjo iki šiol. Mes žinią entuziastingai sutikome, Josvainių kultūros centras kolekciją sutiko priimti. Tada Kėdainių rajono savivaldybei teikėme projektą, o už gautąsias lėšas įsigijome ekspozicijai skirtas spintas“, – pasakojo A. Vaidotienė. Ji teigė besitikinti, kad ir patys josvainiečiai įsitrauks į kolekcijos pildymą. „Pasiekus tūkstantį eksponatų, jau galėtume siekti rekordo. Mes norime, kad Josvainių miestelis turėtų didelę suvenyrinių batelių ekspoziciją, kuri taptų patraukliu traukos objektu“, – teigė pašnekovė.

Lankymas – Josvainių kultūros centre

Šią kolekciją galima apžiūrėti Josvainių kultūros centre. Centro darbo laikas – 10–18 val. Ekspozicijos lankymas – nemokamas.

O jei namuose turite kokį užsilikusį suvenyrinį batelį, atsivežkite jį ir padovanokite!

Kėdainių mugė
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(32 žmonės įvertino)
4.5938

Biržuose atidaryta nauja „Circle K“ degalinė (2)

Kanados kapitalo degalinių tinklas „Circle K“ išsiplėtė į Biržus, kur lapkričio 25 dieną...

Kauno Akademijos miestelyje atidaryta nauja „Rimi“ parduotuvė (3)

Šiandien Akademijos miestelyje (Varžupio g. 1, Akademija , Kauno r. sav.) atidaryta jau trečia...

Istoriniame pastate Laisvės alėjoje įrengti prabangūs apartamentai (11)

Istorija, erdvė ir puošnusis „ Art deco“ stilius – visi šie elementai susipina Kauno...

Kačerginės prieplauką papuoš ypatingas meno kūrinys (1)

Kačerginės prieplaukoje gimsta pasaulyje pripažinto skulptūrų kūrėjo Raimondo Uždravio...

Kaune keičiasi viešojo transporto tvarkaraščiai (2)

Nuo pirmadienio Kauno miesto viešojo transporto tvarkaraščiuose numatomi pokyčiai. Karantino...

Top naujienos

Gydytojas Morozovas pasakė, kaip seksas veikia organizmą (124)

Jo trūkumas pasireiškia mažesniu atsparumu infekcijai, dažnesnėmis onkologinėmis ligomis, prasta...

Įsitikinimas, kad moteris turi patenkinti vyrą, slepia kur kas baisesnę tiesą: tik reta išdrįsta apie tai prabilti (267)

Europoje dar 2014 m. vykdytos apklausos parodė, kad Europos Sąjungoje (ES) viena iš dešimties...

Šio verslo gamyklos Lietuvoje išbando išskirtines inovacijas: štai kaip viskas atrodo iš vidaus (2)

Skirtingose pramonės šakose įdiegiama vis daugiau aplinką tausojančių sprendimų, ne išimtis ir...

Vilniaus ir Kauno eglės – tikros gražuolės: kuri jums patiko labiau? balsavimas (385)

Šiemet kalėdinių eglių įžiebimo šventes sekame nebe miestų aikštėse, o namuose. Vilniaus ir...

Pagaliau: sostinėje įžiebta įspūdinga Kalėdų eglė, kuria žavėsis visa Europa susirinko minia žmonių; papildyta nuotraukų galerija (568)

Vilniaus Katedros aikštėje šeštadienį vakare įžiebta pagrindinė šalies Kalėdų eglė....

Lietuvos valdovė, kuri tapo „blogiete“: net Žygimantas Augustas manė, kad ji kalta dėl Barboros mirties (25)

Žygimanto Augusto ir Barboros Radvilaitės romanas pavergė lietuvių širdis. Tragiškai...

Paslaptinga vieta ligoninėje traukia būrius smalsuolių (2)

Ant cementinių apleistos psichiatrijos ligoninės, vadinamos The Ridges, grindų yra žmogaus kūno...

Žinių radijas | D+ nariams

Niekada nesibaigianti diskusija: kada santykiuose pereiti prie sekso ir kuri lytis turi dažniau jį inicijuoti?

Ar klausyti tradicijų ir seksualinius santykius pradėti kuo vėliau? O ką duoda ankstesnis intymumo...

Savaitgaliui – pasivaikščiojimas po Grigiškes: tai vienintelis Lietuvoje miestas mieste (13)

„Neakivaizdinis Vilnius “ tęsia Vilniaus miesto gyvenamųjų rajonų maršrutų pristatymus ir...

Laisvalaikis – (ne)karantinas. Kokius filmus ir knygas rekomenduoja Virginija Cibarauskė? (4)

Literatūros kritikė Virginija Kulvinskaitė ( Cibarauskė ) daugeliui labiau atpažįstama kaip...

|Maža didelių žinių kaina