aA
Apsilankius svečiuose pas Martyną Giedraitę, atrodo, kad ji gyvena tikroje gausios šeimos idilėje. Vilniuje moteris gyvena kartu su vyru Karoliu, pirmagimiu Roku, kate Džeke, kalyte Upe ir papūga Grėjumi – ir visi jie ramiai leidžia laiką kartu, tarytum nė kiek nebūtų skirtingi.

„Sėkminga dresūra“ – tai „Purina“ projektas, kuriame nepaklusnūs išdykėliai gyvūnai tampa išdresuotais ir socializuotais. Projekte savo sėkmės istorijas pasakoja žmonės, kuriems dresūros pagalba pavyko pakeisti savo augintinių elgseną. Taip pat čia rasite ir specialistų patarimus, kaip susidraugauti su savo keturkojais draugais.

Vos pravėrus duris, Martynos ir Karolio namuose galima išgirsti skambų pasisveikinimą – tiesa, ne žmogaus, o papūgos balsu. Bene mandagiausias šeimos narys yra Grėjus, mokantis ir pasisveikinti, ir atsisveikinti, ir pakviesti vardu bet kurį šeimos narį.

Gyvūnų dresavimas
Gyvūnų dresavimas
© DELFI / Karolina Pansevič

Karštą vasaros dieną visa šeimynėlė ilsisi kartu viename kambaryje. Karolis supa mažą berniuką, šalia sėdi Martyna, prie jos kojų guli kalytė Upė, ant virtuvės spintelės rąžosi katytė Džekė, o Grėjus, pakilęs nuo savo lesyklėlės, praskrenda per kambarį ir nutupia ant ką tik atvykusios žurnalistės peties, nuo kurio vėliau taip ir nepasitraukia.

Kokie jūs visi skirtingi! – kyla štai tokia mintis, ir norisi išsiaiškinti, kaip jiems pavyksta taip draugiškai sugyventi. Martyna paaiškina, kad viskas labai paprasta: tereikia vieniems su kitais daug kalbėtis. Jos manymu, tarpusavio supratimo šeimoje pasiekti padėjo atviras bendravimas.

„Močiutė visuomet sakydavo, kad reikia šnekėtis su gyvūnais. Kai su Upe pirmą kartą nuėjome į „Urban dog“ dresūros mokyklą, išgirdome tą patį. Trenerė jau pirmo susitikimo metu pasakė, kad nereikia kreipti dėmesio į žmones, kurie į tave kreivai žiūri – reikia kalbėtis su šunimi. Jis turi žinoti, ko jūs iš jo norit. Turite kalbėtis, sakyti jam komandas, garsiai girti“, – aiškina Martyna.

Dresūra pažįstama kiekvienam šeimos nariui

Tiesa, dabartinis šeimos portretas per pastaruosius metus labai daug keitėsi. Ir Martyna, ir Karolis nuo pat vaikystės draugavo su katėmis, kurios ir įskiepijo meilę gyvūnams. Tiesa, užaugus pirmuoju porelės augintiniu tapo šeškas.

Netrukus pora pastebėjo, kad šeškas reaguoja į pypsinčius guminius kamuoliukus, o Martynai įsigijus lanką, paaiškėjo, kad augintinis noriai per jį šokinėja.

„Kai apsigyvenome kartu su Karoliu, norėjom kažką auginti, kažkuo rūpintis. Taip jau atsitiko, kad vyro darbe buvo apleistas šeškas, kurį parsivežėme. Kai su juo susigyvenome ir buvome pasitaupę pinigų, galvojome įsigyti kalbančią papūgą. Išsirinkome žako veislę, atsiklausėme nuomojamo buto šeimininkės, ar leis. Kai kitą mėnesį ji atėjo, pas mus buvo ne papūga, o katė“, – nusijuokia netikėtą istorijos posūkį prisiminusi Martyna.

Tad kodėl poros, svajojusios apie papūgą, namuose atsirado ne papūga, o katė? Moteris prisimena, kad kaip tik tuo metu jos mamai, išgyvenančiai senos katytės netektį, Martyna nutarė padovanoti naują augintinę iš prieglaudos. Nuvežus mamai katę, paaiškėjo, kad jauna pora gyvūno nori kur kas labiau, nei mama, kurios tokia staigmena nepradžiugino taip, kaip tikėtasi. Todėl katę Martyna ir Karolis pasiliko sau, pavadino Džeke ir nuo tada gyveno keturiese.

Gyvūnų dresavimas
Gyvūnų dresavimas
© DELFI / Karolina Pansevič

Tiesa, keturiese jie buvo neilgai. Senolis šeškas suskaičiavo savo dienas, tačiau su juo gražiai atsisveikinusi trijulė ir toliau augo.

„Kai įsigijome savo būstą, nebeliko jokių priežasčių, kodėl negalėtume turėti šuns. Pamenu, kad rugpjūčio 1 d. įsikėlėme į butą, o rugpjūčio 12 d. jau parsivežėme Upę. Aišku, visiems kilo klausimas, kodėl mums reikėjo šuns. Visi draugai, tėvai ir giminaičiai klausė: ką jūs čia dabar, jauni imat gyvūną, kam jums tiek rūpesčių, niekur negalėsite išvažiuoti. Atsakymo, kodėl reikėjo šuns, neturiu. Galbūt čia tas savanaudiškas noras, kad kažkas tave besąlygiškai mylėtų ir būtų tavo geriausiu draugu“, – teigia ji.

Pagausėjusi šeima nepamiršo savo svajonės turėti papūgą. Tiksliau, Martyna prisipažįsta, kad ši svajonė buvo tik jos – vyrui papūga ne itin rūpėjo. Pagyvenę metus su Upe, jiedu nusipirko Grėjų – užsienietį iš Čekijos.

Nors Karolis nedegė noru turėti papūgos, Grėjus savo numylėtiniu pasirinko būtent Karolį. Papūgoms įprasta išsirinkti vieną numylėtinį – Martyna pripažįsta, kad Grėjus su ja nebūna toks malonus, koks būna su Karoliu.

Mandagusis Grėjus šiandien moka ne tik sveikintis, bet ir moka sugauti metamą kamuoliuką. Ir tai dar ne viskas – šeimininkė, prisižiūrėjusi internete įvairių dresūros vaizdo įrašų, nupirko papūgai stumdyti mažytį vežimėlį, o taip pat ir mažą krepšinio aikštelę, kurioje žaisti papūga dar tik mokosi.

Svarbiausia – džiaugtis gyvūnu ir mokėti tai parodyti

Martyna ėmėsi dresūros nuo pat pirmųjų dienų: anot jos, gyvendamas bute žmogus negali sau leisti turėti nedresuoto, nevaldomo šuns. Nors kalytė Upė buvo imliausia dresūrai, šeimininkė nusprendė pamėginti išdresuoti ir kitus augintinius.

Dresūra – tai mokymas. Mūsų gyvūnai tebemokomi kiekvieną dieną gyventi kartu. Nuo pat pirmų dienų, kai atsirado mūsų namuose, gyvūnai laikosi taisyklių: šuo negali pulti katės, katė negali pulti šuns, papūgos. Viskas vyksta taikant pozityvią dresūrą, paskatinant, pagiriant, be jokių baudų“, – aiškina Martyna.

Gyvūnų dresavimas
Gyvūnų dresavimas
© DELFI / Karolina Pansevič

Tiesa, gyvūnai paskatinimus vertina skirtingai. Nors kalytę su kate galima motyvuoti maistu, papūgos tai nemotyvuoja: jai už viską svarbesnis gražaus žodžio pasakymas, pagyrimas. Taip pat Grėjų įkvepia ir šalia matomas pavyzdys – kai šalia esanti Upė vykdo šeimininkės komandas, papūgai irgi norisi jas atkartoti.

Martyna įsitikinusi, kad dresuojant bet kurį gyvūną, svarbiausia yra juo džiaugtis – juk kiekvienam augintiniui gera matyti laimingą, patenkintą šeimininką. Gyvūnas stengiasi, kad jo šeimininkas džiaugtųsi juo.

Visgi, šeimininkė pastebi, kad sunkiausia yra dresuoti katę. Katės – nepriklausomi gyvūnai, tačiau Martyna pastebi, kad, atkeliavusi iš prieglaudos, jų katytė jaučia dėkingumą savo gelbėtojams ir nuo šeimininkų nesitraukia.

„Visi miegame viename kambaryje, turime savo kampus – tik Grėjus miega savo narvelyje. Katė visą dieną būna ten, kur būna ir nors vienas iš šeimininkų, nes jai labai svarbus dėmesys. Tuo labiau, kai gyvūnai yra trise, tarp jų vyksta konkurencija dėl mano ir vyro dėmesio. Jei glostau šunį, tuoj pat prisistatys katė, tarsi klausdama – o kodėl dabar tu glostai kitą, o manęs neglostai?“, – sako Martyna.

Mokydamiesi naujų triukų, gyvūnai būna atskiriami, kad neblaškytų vienas kito dėmesio. Tiesa, įprastai savo dienas visi leidžia būdami kartu – gyvūnai net turi savo susigalvotų žaidimų ir išsiskirsto tik tada, kai pavargsta ir eina miegoti. Pailsėję ir sulaukę ryto, šeimos nariai ir vėl susiburia draugėn.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Auksinė gudrybė, nuo kurios prasideda šuns dresūra: ją žinant viskas eis kaip per sviestą (15)

Jeigu šuns dresūra jums nesiseka taip paprastai, kaip norėtųsi, gali būti, kad nesate girdėję...

Šunų mylėtojų pramoga, kurią supranta ne visi: kaip žinoti, kad jūsų šuo turi išskirtinių sugebėjimų (14)

Prisegi šuneliui parodinį pavadėlį, įteiki jį vedliui ir lauki, kol pasipils apdovanojimai....

Viktorijos gyvenimą palengvino viena dresūros gudrybė: tam prireiks dar vieno šuns (3)

Šiandien vilnietei Viktorijai Vitalinskajai draugiją palaiko du keturkojai – Sibiro haskis Rubis...

„Vilką“ išauklėjusi Miglė papasakojo, ką daryti, kad augintinis elgtųsi kaip šilkinis (5)

Kai kurie, Vilniaus gatvėse sutikę Miglę Narbutaitę, gali nustebti: atrodo, kad mergina su savimi...

Viktorija dovanų gavo išdykusią kalytę: papasakojo, kaip jai pavyko išsaugoti sveikus namus (5)

Jau daugiau nei metus laiko vilnietei Viktorijai Kopūstaitei bute draugiją palaiko kalytė Maja....

Top naujienos

Matijošaitis: aš dar jaunas, man tik 62-eji, spėsiu kandidatuoti į prezidentus kitą kartą (344)

Praėjusią savaitę laikęs intrigą dėl prezidento rinkimų Kauno meras pirmadienį paskelbė savo...

Po daugiau nei mėnesio tūkstančių emigrantų laukia lemtingas sprendimas: tai gali visiškai pakeisti Lietuvos veidą (236)

Didžiojoje Britanijoje gyvenantys lietuviai jau dabar jaučia nerimo nuotaikas ir skuba į konsulatus...

Sergančiam „Žalgiriui“ skubiai reikia vaistų: ar įmanoma dar šį sezoną užbaigti kitaip? (238)

Ilgametis Lietuvos krepšinio karalius Kauno „Žalgiris“ neteko vienos regalijos – sekmadienį...

Orai: sušils, bet tik trumpam (1)

Vasario 19-os naktį žymesni krituliai nepasirodys. Vietomis suboluos rūkai. Iki ryto temperatūra...

Nausėda: sumažinus Seimo narių skaičių, pensijas būtų galima padidinti po 10 centų (620)

LRT „Dienos tema“ tęsia pretendentų į Lietuvos prezidentus prisistatymą. Pirmadienį studijoje...

Prekybos tinkluose – pirmosios lietuviškos daržovės: kaina ūkyje ir parduotuvėje skiriasi dvigubai (126)

Iki kalendorinio pavasario likus porai savaičių Lietuvos šiltnamiai jau ima pirmąjį derlių,...

Superturtingiems rusams – Kinijos jaunuolių atkirtis (60)

Ši tendencija užgimė Rusijoje ir ypač išpopuliarėjo tarp turtingų tėvų atžalų instagrame....

„Saldžiai“ išsimiegojęs Adomaitis kibo į darbus su rinktine (10)

Prabėgus mažiau nei parai po įspūdingo Karaliaus Mindaugo taurės finalo ir Vilniaus „Ryto“...

Psichologė: kodėl žodžiai „aš tave myliu“ kartais labiau skaudina nei džiugina (8)

Žiauriausias melas, kurį galima pasakyti kitam žmogui – prisipažinti meilėje, kai jos...

Žmona palūžusi: vyro priklausomybė nuo pornografijos išskyrė šeimą (66)

Jaučiuosi visiškai palūžusi, mūsų šeima baigia suirti. Suprantu, kad proceso jau...