Triukai, kurių gali išmokti ir jūsų katė

 (14)
Manome, kad katės iš prigimties yra tingios, kad mėgsta susirasti šiltą vietelę ir ištisas valandas snausti. Kad žaisti joms patinka tik ankstyvoje vaikystėje, o apie dresūrą negali būti nė kalbos. Negi tokį savarankišką gyvūną išmokysi atnešti kamuoliuką arba kokių nors kitų, labiau šunims būdingų triukų? Pasirodo, viskas įmanoma, su sąlyga, kad motyvacija bus stipri.
© Fotolia nuotr.

Amžius turi reikšmės

Iš visų gyvūnų ko gero katėms labiausiai tinka patarlė: „lenk medį kol jaunas“, mat kačiukai ir jaunos katytės labai mielai mokosi naujų įgūdžių. Jeigu ankstyvoje jaunystėje jų neišmokysime tam tikrų komandų, vėliau tai padaryti bus sunku, nes katės yra konservatyvios ir kuo toliau, tuo sunkiau jas įkalbėti išmokti ko nors naujo. Vaikystėje ir jaunystėje katės suformuoja tam tikrus įgūdžius, kurių vėliau labai nenoriai atsisako. Tad jeigu tyliai svajojate apie dresuotą katę, pradėkite su ja užsiiminėti kuo anksčiau, o jeigu kaip tik dabar turite kačiuką – pats laikas pradėti jį dresuoti. Aišku ir kelerių metų kates galima įkalbėti pakrimsti mokslų, tačiau su jomis ilgiau užtruksite.

Tinkama draugija

Katės mėgsta kitų kačių draugiją, stebėti kaip elgiasi jos gentainiai ir iš jų mokytis. Tad, jeigu turite namuose kitą katę, kuri šį tą moka, tikrai didelė tikimybė, kad tų pačių triukų išmoks ir nauja katė – be jokių pastangų, vien tik stebėdama savo gentainę.

Metodika

Katėms, kaip ir šunims reikalingos tos pačios mokymo priemonės: klikeris (tai nedidelis į saują telpantis pailgos formos prietaisas su mygtuku. Paspaudus mygtuką pasigirsta garsas panašus į žodį „klik“. Kai gyvūnas padaro ką nors, ko iš jo tikimės, reikia paspausti mygtuką ir užtvirtinti veiksmą „gerai“. Visame pasaulyje populiarių klikerių galima įsigyti ir Lietuvoje gyvūnų parduotuvėse. Klikerį galima paleisti pirštų spragtelėjimu.), skaniukai, glostymas ir pagyrimas balsu.

Paskatinimas

Katės, kaip ir bet kokio kito dresuojamo gyvūno negalima bausti, kad pamokos nevirstų bausme ir gyvūnui nekeltų nemalonių asociacijų. Tad jeigu esate suirzęs, atidėkite dresūros pamokas vėlesniam laikui. Pasiruoškite skaniukų, kuriuos katė labiausiai mėgsta. Tuo metu, kai mokysite katę kalbėkite su ja minkštu, švelniu balsu ir glostykite. Katė turi būti pagiriama kaskart, kai atliks užduotį. Jeigu nepagirsite, nepaskatinsite jos skaniuku, visą darbą gali tekti pradėti iš naujo, nes gyvūnas neturės tinkamos motyvacijos vykdyti jūsų nurodymus.

Kartoti daug kartų

Be jokios abejonės, šunis dresuoti lengviau, nes jie iš prigimties yra labiau kontaktiniai gyvūnai už kates, tačiau katės turi puikią atmintį – jos greitai įsimena, ko iš jų prašote, bet ne visada tai daro, jeigu motyvacija per maža. Todėl kiekvieną pratimą reikia kartoti daug kartų ir kaskart pagirti katytę, kad ji žinotų, jog norėdama sulaukti šeimininko dėmesio, privalo kai ką padaryti. Po kurio laiko katė jau automatiškai atliks tuos veiksmus, kurių iš jos tikitės, o kai kurios keturkojės pradės suprasti jus iš pusės žvilgsnio, akies mirktelėjimo.

Kokių trukių galima išmokyti katę?

Ogi pačių įvairiausių, su sąlyga, kad netingėsite užsiiminėti. Katė gali išmokti nelipti ant stalo (jeigu jums tai trukdo), atidaryti duris, atnešti kamuoliuką, įmesti žaisliukus į krepšelį, naudotis draskykle, šokinėti per kliūtis, ateiti pagal komandą, sėdėti ir dar daugelio kitų.

Kam katei mokslai?

Tikrai ne tam, kad galėtumėte pasigirti savo draugams, kokį protingą gyvūną auginate. Bet kokie fiziniai pratimai stiprina katės kūno raumenis ir padeda išlaikyti puikią formą. Ne mažiau svarbu, kad kontaktas užmegztas per dresūrą stiprina katės ir šeimininko ryšį.

Komanda „pas mane“

Kai ateis laikas maitinti katę, laikykite rankoje dubenėlį. Kai katė atbėgs palaukite, kol pasižiūrės jums į akis, pakartokite komandą pas mane ir užtvirkinkite komandą klikerio garsu. Tada duokite jai dubenėlį su maistu. Po savaitės laikykite rankoje skaniuką, duokite jį pauostyti katei, atsitraukite toliau ir sakykite: „pas mane“. Kai katė prieis, paspauskite klikerio mygtuką (jeigu jo neturite tiesiog spragtelėkite pirštais) ir duokite skaniuką. Kartokite pratimą kelis kartus per dieną, geriausiai tuo metu, kai katė alkana.

Komanda „sėdėk“

Kai katė mokės komandą: „pas mane“, pasikvieskite ją, pakelkite ranką aukščiau ir veskite už katės galvos, taip, kad neatsisėdus būtų sunku jį matyti. Vos katė atsisės, paspauskite klikerio mygtuką (arba pasakykite „gera“) ir duokite skaniuką.

Aportas

Kiekviena katė mėgsta žaisti ir paėmusi žaisliuką jį neštis arba mesti prieš save. Reikia išlaukti momento ir kai katė laikys žaisliuką apžiojusi, paspausti klikerio mygtuką, pasakyti komandą: „atnešk“ bei duoti skaniuką. Kai katytė suvoks, ką reiškia komanda „atnešk“, galėsite ištarti kitą komandą „pas mane“ ir „sėdėk“.

Atidaryti duris

Visos katės mėgsta šokinėti, tereikia pasinaudoti šiuo gebėjimu. Tuo metu, kai žaisite su kokiu nors katės žaisliuku ir ji šokinės į viršų, prieikite prie atidarytų durų ir pakelkite žaisliuką virš durų rankenos. Kai katė pašokusi palies durų rankeną, užtvirtinkite veiksmą klikeriu, pasakykite komandą „atidaryk“ ir duokite skaniuką (jeigu skaniuko nenori, atplildas gali būti žaidimas arba paglostymas). Kai katė gebės šokinėti ant atidarytų durų rankenos, beliks uždaryti duris ir kelis kartus pakartoti komandą bei pratimą.

Įmesti žaisliukus į krepšelį

Kai katė gebės atnešti žaisliuką, beliks jai parodyti kur jį įmesti. Iš pradžių laikykite ranką virš krepšelio ir kai kamuoliukas kris į ranką, nuleiskite ranką, kad šis įkristų į krepšelį. Kai katė paleis kamuoliuką ištarkite komandą: „mesk“ ir veiksmą užtvirtinkite klikeriu.

LETENA.LT REKOMENDUOJA:

1. Kodėl bent kartą gyvenime reikia apspjauti katę?

2. Pačios draugiškiausios kačių veislės

3. Augalai, kurie varo kates iš proto

4. Kaip katės uodegos padėtis išduoda jos emocijas

5. Ar katės iš tiesų myli savo šeimininkus?

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Patarimai

Šuniukai–siurbliukai, kodėl svarbu nepasiduoti gailiam šuns žvilgsniui? (14)

Šuniukai–siurbliukai, kodėl svarbu nepasiduoti gailiam šuns žvilgsniui?
Tikriausiai daugelis bent kartą patyrė nepatogumo jausmą valgydami prie stalo namuose, kur yra gyvūnų, kai kiekvieną kąsnelį godžiai akimis rijo ir šalia sėdintis šuo, vėliau surinkęs visus ant žemės nukritusius maisto trupinėlius. Panašiai gyvūnai elgiasi ir lauke – kaip siurbliukai renka ant žemės rastus kąsnius, tačiau pagriebus ką nors pavojingo toks įprotis gali būti žalingas keturkojo sveikatai.

Veterinarai pataria, kaip pasirūpinti savo augintiniu atšilus orams (3)

Veterinarai pataria, kaip pasirūpinti savo augintiniu atšilus orams
Pavasarį, atšilus orams naminių gyvūnų šeimininkams iškyla naujų rūpesčių – suaktyvėja įvairūs parazitai, padaugėja gyvūnų traumų. Kad augintiniai būtų sveiki ir žvalūs daug priklauso ir nuo jų mitybos. Pasak specialistų, mitybą geriausia parinkti atsižvelgiant į augintinio amžių, rašoma pranešime spaudai.

Patarimai, kaip prižiūrėti gyvūnus pavasarį (2)

Patarimai, kaip prižiūrėti gyvūnus pavasarį
Namai, kuriuose gyvena bent vienas katinas ar šuo, yra laimingesni. Kuo daugiau augintinių, tuo daugiau džiaugsmo namuose. Bet jų šeimininkai žino – gyvūnai suteikia ne tik džiaugsmo, bet ir papildomų rūpesčių, nes tenka skirti daugiau dėmesio namų priežiūrai. Ypač tai jaučiasi pavasarį, kuomet augintiniai pradeda šertis. Švaros ir gyvūnų specialistai pataria, kaip prižiūrėti augintinius, kad namų higiena nevirstų varginančiu užsiėmimu, rašoma pranešime spaudai.

Šeimininkų galvos skausmas: kaip šuniuką išmokyti gamtinius reikalus atlikti lauke? (21)

Šeimininkų galvos skausmas: kaip šuniuką išmokyti gamtinius reikalus atlikti lauke?
Mažą šuniuką įsigiję žmonės patiria ne tik daug džiaugsmo, bet ir nemažai rūpesčių. Esminis jų – kaip išmokyti šunį gamtinius reikalus atlikti lauke, kad nuolat nereikėtų valyti pridergtų namų. Ekspertai pataria apsišarvuoti kantrybe ir laikytis kelių pagrindinių taisyklių.

Nutukusių šunų laukia rimtos bėdos: ką reikia žinoti

Nutukusių šunų laukia rimtos bėdos: ką reikia žinoti
Vakarų Europoje apie 45 procentai šunų turi viršsvorį, o 30 procentų yra nutukę. Nutukimas - rimta sveikatos problema, lemianti trumpesnę gyvūno gyvenimo trukmę ir padidėjusią tam tikrų ligų riziką.

Ar saugus gyvūnui moteriškos rankinės turinys?

Ar saugus gyvūnui moteriškos rankinės turinys?
Šuniui ar katei rankinukas - lyg atrakcionų parkas, kur vienoje nedidelėje vietoje sukaupta gausybė kvapnių lobių. Deja, rankinės gali būti ir gyvūnams pavojingų medžiagų talpykla. Problemų (išskyrus sugadintą turtą) gali ir nekilti, jei rankinės turinys augintiniui bus saugus, tačiau, deja, jose dažnai laikomi augintiniams nuodingi produktai.

Šunis kamuojanti liga: kaip ją gydyti? (III dalis) (1)

Šunis kamuojanti liga: kaip ją gydyti? (III dalis)
Sąnarių laisvumą galima nustatyti ne jaunesniam kaip 4 mėn. amžiaus šunyčiui. Anksti tai pastebėjus, galima imtis priemonių žalos sumažinimui – kontroliuoti svorį, pratimus o gal net rinktis operaciją.

Nemaloni šunų liga: kaip ją gydyti? (II dalis) (5)

Nemaloni šunų liga: kaip ją gydyti? (II dalis)
Tęsiame publikacijų ciklą apie šuns klubo sąnario displaziją. Įprasta, kad klubo sąnario displazija – didelių veislių problema. Tačiau tai nėra visai tikslu. Displazija dažnai paliečia mažesnius šunis kaip mopsai ar buldogai, o tokie dideli gyvūnai kaip kurtai praktiškai negirdėję apie šią problemą. Taigi išties klubo sąnario displazija nėra didelių veislių problema – tai sunkių (lyginant su dydžiu) šunų problema. Ji reta tarp lengvo sudėjimo keturkojų.

Gyvūnų kastracija ir sterilizacija: ar tikrai to reikia? (35)

Gyvūnų kastracija ir sterilizacija: ar tikrai to reikia?
Visuomenėje vis dažniau imta kalbėti apie gyvūnų kastracijas ir sterilizacijas, kurios padeda užkirsti kelią nepageidaujamoms rujoms. Kaip pasirinkti, kokią procedūrą atlikti? O gal geriau naudoti vaistinius preparatus? Visų pirma, reikėtų išsiaiškinti kastracijos ir sterilizacijos sąvokas, nes daugelis iki šiol mano, kad kastruojami tik patinai, o sterilizacijos atliekamos patelėms. Visgi toks skirstymas iš tiesų nėra teisingas.

Šunų klubo sąnario displazija: kas tai per liga ir kaip ją gydyti? (23)

Šunų klubo sąnario displazija: kas tai per liga ir kaip ją gydyti?
Klubo ir alkūnės sąnario displazija – labai varginantys ir daug skausmo sukeliantys sutrikimai. Pirmą kartą displazija aprašyta 1930 metais kaip nauja šunų liga. Daugiau mokslininkų dėmesio ji sulaukė 1950 metais. Nors per paskutinius 50 metų tyrimų bei selektyvaus veisimo dėka tarp kai kurių veislių displazijos atvejai retėja, iš esmės nuo 1966 metų stebimas problemos gausėjimas.

Kaip tinkamai prižiūrėti šuns nagus? (7)

Kaip tinkamai prižiūrėti šuns nagus?
Kojos, tuo labiau pėdos – pirmoji „bendravimo“ priemonė tarp kūno ir žemės. Gyvendami natūralioje aplinkoje, šunys bėgioja nelygiais paviršiais, laipioja ir kasa. Tai nudilina jų nagus. Galima atkreipti dėmesį į tai, kaip atrodo vilkų nagai – jie kieti ir buki, apsupti šeriuotais plaukais, kas lemia gebėjimą judėti tiek gruoblėtais, tiek slidžiais paviršiais.

Ką daryti, kad jūsų katės kailis žvilgėtų (13)

Ką daryti, kad jūsų katės kailis žvilgėtų
Katės iš prigimties yra labai švarūs gyvūnai, jos praleidžia tikrai daug laiko laižydamos ir švarindamos savo kailį pačios. Tačiau nors retai, norint, kad katė gerai atrodytų, kvepėtų ir būtų švari, kartais ją tenka išmaudyti ir tam prireikia kosmetikos priemonių. Kokybiška kosmetika reikalinga tiek kasdienei priežiūrai, tiek ruošiant augintinę parodai. Svarbiausia priemonė rūpinantis kailio švara – šampūnas. Jį išsirinkti gali būti labai sunku...

Pokšintys Naujųjų metų fejerverkai - siaubas gyvūnams: kaip jiems padėti? (27)

Pokšintys Naujųjų metų fejerverkai - siaubas gyvūnams: kaip jiems padėti?
Kasmet po Naujųjų metų sutikimo pasklinda gausybė prašymų padėti surasti pabėgusius šunis - šeimininkai juos pasiima kartu pasigrožėti fejerverkais, o kartais supanikavę keturkojai pasprunka net iš namų. Katės tai pat gali bijoti triukšmo, tačiau apie jų bėdas pranešama rečiau. Dažniausiai šventės metu jos įlenda į ramesnį kampą ir dauguma žmonių mano, kad tai normalus elgesys.

Katės šėrimo grafikas: kokių klaidų nedaryti (25)

Katės šėrimo grafikas: kokių klaidų nedaryti
Nėra greito ir paprasto atsakymo, kaip dažnai reikėtų šerti kačiukus ar suaugusias kates. Natūralioje aplinkoje katės ėda labai dažnai (net iki 12 kartų per dieną) ir po truputį, nepersirydamos. Namų sąlygomis tai sunkiai įmanoma. Maitinimo dažnis priklauso nuo namų aplinkos, savininko darbų grafiko, katės amžiaus ir sveikatos bei ėdalo tipo.

Kaip šuniui išrinkti tinkamą pavadėlį?

Kaip šuniui išrinkti tinkamą pavadėlį?
Pavadėlis šuniui būtinas, kad augintinis būtų lengvai valdomas. Pavadėlio ir antkaklio tipas priklauso nuo šuns veislės, jūsų biudžeto ir gyvenimo būdo. Kartais tenka pakeisti keletą pavadėlių, kol atrandamas pats optimaliausias. Jeigu jūsų draugų tarpe kas nors augina šunis, galite paprašyti pagalbos iš jų. Jei šuniuką įsigijote iš veislyno, patarti gali ir veisėjas.