aA
Žiemą keturkojams ir jų šeimininkams iššūkių kelia ne tik sniegas, bet ir tamsūs vakarai. Policijos duomenimis, praėjusių metų sausį buvo užfiksuota 12 eismo įvykių, kuriuose dalyvavo, buvo sužaloti ar nugaišo šunys. Todėl saugaus eismo ekspertai akcentuoja, kad šaltuoju metų laiku, atšvaito dėvėjimas gali padėti išgelbėti ne tik pėsčiojo, bet ir su juo keliaujančio gyvūno gyvybę, rašoma pranešime spaudai.
Šuo nori pasivaikščioti
Šuo nori pasivaikščioti
© Shutterstock

Saugos priemonės – ne tik užmiestyje

Vairavimo mokytojas ir saugaus eismo ekspertas Artūras Pakėnas pabrėžia, kad kasdienių kelionių metu dažnas pėsčiasis nejaučia poreikio dėvėti atšvaitą, todėl net ir keliaudamas su dar sunkiau pastebimu keturkoju draugu, dažnai neįvertina kylančios grėsmės ir jo saugumui.

„Jei gatvėje sutikto pėsčiojo paklausite, kodėl jis nedėvi atšvaito, tikėtina, kad sulauksite atsakymo, jog jis eina mieste, o atšvaitas reikalingas keliaujant tik užmiesčio keliais. Vyrauja mitas, kad neva judantiems mieste atšvaitas yra nereikalingas, todėl, tikriausiai, nereikėtų stebėtis, kad ir pasivaikščiojimu besimėgaujantys augintiniai dažnu atveju pranyksta tamsoje. Deja, tokie neteisingi įsitikinimai neretai tampa itin skaudžių pasekmių priežastimis, nes vairuotojams nesudaroma nė menkiausia galimybė tamsoje pamatyti kito eismo dalyvio“, – akcentuoja A. Pakėnas.

Saugaus eismo ekspertas aiškina, kad prie nelaimių kelyje, per kurias sužalojami gyvūnai, prisideda ir neatsakingas jų šeimininkų elgesys. Jis pabrėžia, kad priartėjus prie pėsčiųjų perėjos keturkojų šeimininkai turi tinkamai pasiruošti išėjimui į važiuojamąją kelio dalį, tačiau dažnu atveju pavadėlis nebūna sutrumpinamas, o augintinis į kelią išbėga anksčiau nei pėsčiasis spėja įvertinti saugumą.

„Neapdairumas ir negebėjimas tinkamai įvertinti eismo sąlygų – vienos pagrindinių priežasčių, kodėl įvyksta eismo nelaimės. Tamsiu paros metu vairuotojams būna sunku pastebėti be atšvaitų keliaujantį žmogų, todėl tikimybė, kad sėdintis prie vairo pastebės į kelią išbėgusį keturkojį ir gebės laiku priimti tinkamus sprendimus, yra dar mažesnė. Kiekvieną kartą priartėdami prie važiuojamosios kelio dalies augintinių šeimininkai turėtų prisitraukti keturkojį šalia savęs ir į perėją įžengti kartu bei tik įsitikinę, kad tai yra saugu“, – patarimais dalijasi vairavimo instruktorius.

Svarbu ne tik turėti, bet ir dėvėti tinkamai

Jam pritaria ir Renata Žilinskienė, „Kika“ Mažmeninės prekybos padalinio vadovė, kuri pabrėžia, kad rūpinantis augintinio sveikata reikia pasirūpinti ir jo saugumu kelyje. Būtent dėl to žiemos ir bet kuriuo kitu metų laiku sutemus, ypač svarbu, kad augintinis būtų aprūpintas jį pastebėti padedančiais elementais. Tiesa, svarbu juos ne tik turėti, bet ir tinkamai pritvirtinti.

„Tam, kad augintinis taptų matomas, kai kurie paprasčiausiai prisega įvairius atšvaitus prie antkaklių, petnešų ar pavadėlių. Tačiau tai nėra saugiausias pasirinkimas, kadangi toks atšvaitas nėra pritaikytas gyvūnui ir jis gali nukristi jam žaidžiant ar atliekant staigesnius judesius. Geriau būtų naudoti antkaklius ar petnešas, turinčius atšvaitų įsiuvus, taip pat ir pavadėlius su šviesą atspindinčiais elementais. Tai užtikrins, kad augintinis nepames atšvaito ir staiga netaps sunkiai pastebimu, be to, juos lengva užmauti ant gyvūno ir nereikės kiekvieną kartą prisiminti atšvaitą pasiimti. Kitas sprendimas– įkraunami šviečiantys antkakliai. Ši priemonė itin efektyvi judant mažiau apšviestose gatvėse arba miške“, – aiškina R. Žilinskienė.

Pašnekovė taip pat atkreipia dėmesį, kad tamsiuoju metų laiku naudingi gali būti ir šviesą atspindintys rūbai bei liemenės. Kadangi jie ne tik užtikrina augintinio matomumą, bet ir papildomai suteikia šilumos, o tai svarbu vyraujant žvarbiems žiemos orams.

Praradimai ir tenkanti atsakomybė

A. Pakėnas taip pat pabrėžia, kad augintinių šeimininkai turėtų prisiminti, jog dėl neatsakingos gyvūno priežiūros kilus eismo įvykiui, atsakomybė už jį teks būtent keturkojo neprižiūrėjusiam šeimininkui. Vairavimo mokytojas primena, kad Kelių eismo taisyklės numato, kad gyvūnai turi būti pririšti taip, kad neišeitų į kelią ir nesukeltų pavojaus eismo saugumui. Ši taisyklė taikoma tiek naminiams gyvuliams, tiek namuose gyvenantiems augintiniams.

„Tinkamo ilgio ir tipo pavadėlis yra viena iš esminių sąlygų, leidžiančių užsitikrinti didesnį augintinio saugumą kelyje. Tačiau renkantis savo augintiniui tinkamiausią priemonę svarbu atkreipti dėmesį į gyvūno veislę bei amžių. Vyresniems tiks tiek automatiniai, tiek įprasti pavadėliai, o jaunesniems iš pradžių rekomenduojama rinktis įprasto tipo virvinius arba medžiaginius pavadėlius. Ne mažiau svarbu, kad pasivaikščiojimams mieste ar kitose vietose, kuriose vyksta intensyvus eismas, būtų naudojamas standartinis, ne ilgesnis nei 1,2–1,4 metro, pavadėlis,“ – antrina „Kika“ Mažmeninės prekybos padalinio vadovė.

Eskpertai taip pat pastebi, kad artėjant pavasariui augintinių šeimininkai turėtų stebėti ne tik ar jų keturkojis draugas neįžengs į važiuojamąją kelio dalį, tačiau ir ar neužims dviračių tako. Atsakomybė už dviratininko ar paspirtukininko susidūrimą su gyvūnu taip pat tektų augintinio šeimininkui.

Letena
Delfi Plius Michael P. Regan, Vildana Hajric

Ekspertas: Putinas įsiuto išgirdęs vos vieną žodį

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
5.0000

Tinkama augintinio kailio priežiūra žiemą: išvenkite netvarkos namuose ir vizitų pas veterinarą (1)

Sausėjanti oda, besielektrinantys, lūžinėjantys plaukai ir jų slinkimas – gerai pažįstamos...

Žvarbūs ir drėgni orai kelia iššūkių gyvūnų sveikatai: ekspertai siūlo praktišką sprendimą

Mūsų augintiniai yra įpratę gyventi šiltuose namuose ir miegoti jaukiuose guoliuose. Deja,...

Ekspertė patarė, kaip nuraminti fejerverkų bijančius augintinius: svarbus vienas dalykas (1)

Švenčių metų leidžiamų fejerverkų garsai verčia nerimauti daugiau nei pusę šunų ir kačių...

Vasaros karščiai kankina ir augintinius: štai kokią pagalbą privalu jiems suteikti

Vasariški karščiai vargina ne tik žmones, bet ir jų augintinius, kuriems saulė taipogi gali...

Vasaros kelionės automobiliu: ką verta žinoti išvykstant su augintiniais?

Vasaros atostogos – puikus metas kelionėms automobiliu, tačiau išvykstant su augintiniais –...

Top naujienos

Delfi PliusTomas Janonis

Valstybė kapituliavo prieš Jurijaus Borisovo tvirtovę: štai kuo baigėsi kelis metus vykusi kova

Su Rusija siejamo nušalinto prezidento Rolando Pakso bendražygio ir verslininko Jurijaus Borisovo...

Prekyba su Rusija: dalis Lietuvos verslininkų net ir vykstant karui skubėjo užsipildyti sandėlius

Šių metų kovą, vykstant karui Ukrainoje, importas iš Rusijos į Lietuvą padidėjo 55 proc....

Verslas PliusUgnė Karaliūnaitė

Gamyklos Klaipėdoje vadovė Vaicekauskienė: lietuviai visiškai nebenori dirbti

Klaipėdos laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) įsikūrusios gamyklos „ Baltijos Eukutecas “,...

Ne tik taupumas, bet ir smūgis Rusijai: ko norime labiau – karo pabaigos ar įjungto oro kondicionieriaus?

Rusijos karinė agresija prieš Ukrainą įžiebė diskusijas apie Europos energetinį saugumą. Vis...

Ernestas Naprys

Sukrėsta kriptovaliutų rinka neberanda krypties – žmonės prarado santaupų milijardus, net turtuoliai save vadina vargšais

Gegužės viduryje šoką patyrusi kriptovaliutų rinka iki šiol neatranda krypties ar naujos...

Karas Ukrainoje. Daugiabučio griuvėsiuose Mariupolyje aptikta 200 smarkiai apirusių kūnų Ukraina apie reikšmingus pokyčius: mūsų priešai dėl to labai liūdi

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis naktį į antradienį pareiškė, kad Rusija vykdo...

Rusų influencerė tikina buvusi išprašyta nuo Kanų raudonojo kilimo dėl „pernelyg provokuojančios išvaizdos“

Kanų kino festivalio metu Viktoriją Bonią paprašė nulipti nuo raudonojo kilimo dėl „pernelyg...

Išbandė aukščiausias supynes Europoje: ant jų atsisėsti išdrįs ne kiekvienas

Amsterdamas , visų pirma yra vienas mylimiausių miestų Europoje . Tai ne mano vieno nuomonė, o...

Verslas PliusBloomberg News

Putino valstybinio naftos sektoriaus lyderė patiria didžiausią nuosmukį

Valstybės kontroliuojama naftos pramonės lyderė, vadovaujama artimo prezidento Vladimiro Putino...

Baltarusijoje viskas eina blogyn: Lukašenką iš sosto išvers tik perversmas Kremliuje (5)

Praėjo metai po to, kai gegužės 23-iąją Baltarusijos režimas priverstinai Minske nutupdė...