Pagrindinės kačių elgesio problemos

Mieli maži kačiukai išauga į mylimas pūkuotas... problemų keliančias kates. Galbūt auginate katę, kuri retkarčiais pamiršta, kur yra jos dėžutė? Štai dažniausiai pasitaikančių katinėlių elgesio problemų, galinčio šeimininkus išvesti iš proto, dešimtukas.
Katė
© Fotolia nuotr.

Vengia savo dėžutės

Viena dažniausiai pasitaikančių problemų tai dėžutės vengimas. Dažniausiai taip nutinka todėl, kad katinėlis pirmenybę teikia gamtinių reikalų atlikimui kitoje vietoje arba jam dėžutė nepatinka. Bekvapė dėžutė, pastatyta ramioje vietoje ir valoma mažiausiai kartą per dieną katinėliui neturėtų kelti diskomforto. Jei ir tuomet katinas savo gamtinius reikalus atlieka ne ten, kur reikia, pabandykite įsigyti kelias dėžutes ir pastatykite skirtingose namų vietose – galbūt jis išsirinks jam labiau patinkančią.

Žymi teritoriją

Katės žymi savo teritoriją tada, kai ieško partnerio giminei pratęsti arba stengiasi išvengti ginčų. Jei katė jaučiasi saugi ir sutaria su kitomis namuose esančiomis katėmis, teritorijos nežymi, bet jei iškyla tokių problemų kaip konfliktai su kitomis namuose gyvenančiomis katėmis arba pasikeičia rutina, šansas, kad katė ims žymėti teritoriją, padidėja. Pabandykite padėti katėms sutarti, išsiaiškinkite, kas kelia stresą ir problema turėtų dingti. Jei norite, kad katinas nežymėtų teritorijos kaskart, kai ieško partnerio, ryžkitės kastracijai.

Drasko baldus ir kitus daiktus

Visoms katėms patinka draskyti. Jos šitaip elgiasi žaisdamos, ražydamosis, aštrindamos nagus ir žymėdamos teritoriją. Deja, labiausiai katėms patinka draskyti baldus, kilimus ir užuolaidas. Apsaugokite daiktus nuo katės nagų, įvairiose namų vietose pastatydami specialias draskykles. Pirkdami įsitikinkite, kad jos tvirtai stovės ant grindų, kad katė draskyklės neužsigriautų ant savęs. Pakvieskite katę išbandyti draskyklę, pakabindami ant jos žaislų arba uždėkite katės letenėles ant draskyklės paviršiaus – liks katės kvapas ir kitą kartą ji jau atpažins, kad čia draskyti galima.

Grubiai žaidžia

Kai katės žaidžia, suvaidinta agresija visuomet būna žaidimo dalis. Jos puola iš pasalų, drasko ir kandžiojasi. Kartais sunku pasakyti ar tai žaidimas, ar katė iš tiesų puola. Žaidimo metu netgi gali sužeisti savo šeimininką. Kad nukreiptumėte savo katės energiją ir neleistumėte žaloti savęs, duokite katei žaisti su dirbtinėmis pelėmis, kamuoliukais, kuriuos ji galės kandžioti, jų tykoti. O kad apsaugotumėte save, niekada neleiskite katinui žaisti su jūsų rankomis ar pėdomis. Nedideli grybštelėjimai gali virsti rimtais įkandimais, kai katė užauga.

Nerimastingumas

Jei pastebite, kad katė atlieka pasikartojančius judesius, dažnai prausiasi, nevalgo arba valgo per daug, ji gali būti paveikta streso. Patartina apsilankyti pas veterinarą, kuris identifikuos stresorius ir patars, kaip jų išvengti ateityje. Pasirūpinkite, kad katę supančioje aplinkoje būtų įvairių laipynių, žaislų, nes žaidimas padeda įveikti stresą ir nuobodulį.

Tampa hiperaktyvi nakties metu

Katės mėgsta linksmintis ir linksmybėms dažniausiai pasirenka vidurnaktį. Jei jūsų katė naktį užsinori žaisti ar išalksta, žaiskite su ja vakare tol, kol pavargs, pašerkite prieš pat miegą. Ir jokiu būdu nesikelkite katės maitinti arba neimkite žaisti vidury nakties, nes ji supras, kad toks jos elgesys jums priimtinas ir kitą kartą vėl bandys pažadinti.

Dažnai miauksi

Katės dažniausiai miauksi norėdamos žmonėms pranešti, kad nori ėsti, žaisti arba gauti dėmesio. Jei katė miauksi per dažnai, tai gali būti ir ligos požymis, pavyzdžiui, pernelyg suaktyvėjusios skydliaukės arba skausmo.

Nerimas atsiskyrus nuo šeimininko

Katės labai mėgsta bendrauti ir dažnai jaučia nerimą, kai atskiriamos nuo šeimininko. Paliktos vienos namuose katės miauksi, gali priteršti namus, sudraskyti baldus. Prieš išeidami iš namų ignoruokite katę apie penkiolika minučių, palikite jai žaislų. Esant sunkiai situacijai veterinaras gali pasiūlyti medikamentų nerimui nugalėti, bet jais nereikėtų piktnaudžiauti.

Dažnai prausiasi

Katės prausiasi ne tik higienos sumetimais. Kailio prausimas jas nuramina. Tačiau jei katė per dažnai prausiasi, pastebėjote ant jos kūno įkandimo žymių ar žaizdelių, tai gali būti ir streso požymis. Pabandykite išsiaiškinti, kas sukėlė stresą – naujas gyvūnas namuose, pasikeitusi rutina, baimė. Stresą bandykite žingsnis po žingsnio pašalinti. Tačiau saugumo sumetimais, parodykite katę veterinarui, nes įkandimo žymės ir žaizdelės kailyje gali būti atsiradusios dėl dermatologinės ligos.

Agresija

Agresyvi katė ne ką geriau už agresyvų šunį, nes gali ne tik skaudžiai įkasti, bet dar ir apdraskyti. Kartais katės tampa agresyviomis kai žaidžia, kai jaučia baimę, kai supyksta. Išsiaiškinkite, kada jūsų katė tampa agresyvi ir bandykite agresiją pašalinti, nes gyvenimas su tokia kate kelia grėsmę namiškiams.

sveikas.lt

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Patarimai

Šuniukai–siurbliukai, kodėl svarbu nepasiduoti gailiam šuns žvilgsniui? (14)

Šuniukai–siurbliukai, kodėl svarbu nepasiduoti gailiam šuns žvilgsniui?
Tikriausiai daugelis bent kartą patyrė nepatogumo jausmą valgydami prie stalo namuose, kur yra gyvūnų, kai kiekvieną kąsnelį godžiai akimis rijo ir šalia sėdintis šuo, vėliau surinkęs visus ant žemės nukritusius maisto trupinėlius. Panašiai gyvūnai elgiasi ir lauke – kaip siurbliukai renka ant žemės rastus kąsnius, tačiau pagriebus ką nors pavojingo toks įprotis gali būti žalingas keturkojo sveikatai.

Veterinarai pataria, kaip pasirūpinti savo augintiniu atšilus orams (3)

Veterinarai pataria, kaip pasirūpinti savo augintiniu atšilus orams
Pavasarį, atšilus orams naminių gyvūnų šeimininkams iškyla naujų rūpesčių – suaktyvėja įvairūs parazitai, padaugėja gyvūnų traumų. Kad augintiniai būtų sveiki ir žvalūs daug priklauso ir nuo jų mitybos. Pasak specialistų, mitybą geriausia parinkti atsižvelgiant į augintinio amžių, rašoma pranešime spaudai.

Patarimai, kaip prižiūrėti gyvūnus pavasarį (2)

Patarimai, kaip prižiūrėti gyvūnus pavasarį
Namai, kuriuose gyvena bent vienas katinas ar šuo, yra laimingesni. Kuo daugiau augintinių, tuo daugiau džiaugsmo namuose. Bet jų šeimininkai žino – gyvūnai suteikia ne tik džiaugsmo, bet ir papildomų rūpesčių, nes tenka skirti daugiau dėmesio namų priežiūrai. Ypač tai jaučiasi pavasarį, kuomet augintiniai pradeda šertis. Švaros ir gyvūnų specialistai pataria, kaip prižiūrėti augintinius, kad namų higiena nevirstų varginančiu užsiėmimu, rašoma pranešime spaudai.

Šeimininkų galvos skausmas: kaip šuniuką išmokyti gamtinius reikalus atlikti lauke? (21)

Šeimininkų galvos skausmas: kaip šuniuką išmokyti gamtinius reikalus atlikti lauke?
Mažą šuniuką įsigiję žmonės patiria ne tik daug džiaugsmo, bet ir nemažai rūpesčių. Esminis jų – kaip išmokyti šunį gamtinius reikalus atlikti lauke, kad nuolat nereikėtų valyti pridergtų namų. Ekspertai pataria apsišarvuoti kantrybe ir laikytis kelių pagrindinių taisyklių.

Nutukusių šunų laukia rimtos bėdos: ką reikia žinoti

Nutukusių šunų laukia rimtos bėdos: ką reikia žinoti
Vakarų Europoje apie 45 procentai šunų turi viršsvorį, o 30 procentų yra nutukę. Nutukimas - rimta sveikatos problema, lemianti trumpesnę gyvūno gyvenimo trukmę ir padidėjusią tam tikrų ligų riziką.

Ar saugus gyvūnui moteriškos rankinės turinys?

Ar saugus gyvūnui moteriškos rankinės turinys?
Šuniui ar katei rankinukas - lyg atrakcionų parkas, kur vienoje nedidelėje vietoje sukaupta gausybė kvapnių lobių. Deja, rankinės gali būti ir gyvūnams pavojingų medžiagų talpykla. Problemų (išskyrus sugadintą turtą) gali ir nekilti, jei rankinės turinys augintiniui bus saugus, tačiau, deja, jose dažnai laikomi augintiniams nuodingi produktai.

Šunis kamuojanti liga: kaip ją gydyti? (III dalis) (1)

Šunis kamuojanti liga: kaip ją gydyti? (III dalis)
Sąnarių laisvumą galima nustatyti ne jaunesniam kaip 4 mėn. amžiaus šunyčiui. Anksti tai pastebėjus, galima imtis priemonių žalos sumažinimui – kontroliuoti svorį, pratimus o gal net rinktis operaciją.

Nemaloni šunų liga: kaip ją gydyti? (II dalis) (5)

Nemaloni šunų liga: kaip ją gydyti? (II dalis)
Tęsiame publikacijų ciklą apie šuns klubo sąnario displaziją. Įprasta, kad klubo sąnario displazija – didelių veislių problema. Tačiau tai nėra visai tikslu. Displazija dažnai paliečia mažesnius šunis kaip mopsai ar buldogai, o tokie dideli gyvūnai kaip kurtai praktiškai negirdėję apie šią problemą. Taigi išties klubo sąnario displazija nėra didelių veislių problema – tai sunkių (lyginant su dydžiu) šunų problema. Ji reta tarp lengvo sudėjimo keturkojų.

Gyvūnų kastracija ir sterilizacija: ar tikrai to reikia? (35)

Gyvūnų kastracija ir sterilizacija: ar tikrai to reikia?
Visuomenėje vis dažniau imta kalbėti apie gyvūnų kastracijas ir sterilizacijas, kurios padeda užkirsti kelią nepageidaujamoms rujoms. Kaip pasirinkti, kokią procedūrą atlikti? O gal geriau naudoti vaistinius preparatus? Visų pirma, reikėtų išsiaiškinti kastracijos ir sterilizacijos sąvokas, nes daugelis iki šiol mano, kad kastruojami tik patinai, o sterilizacijos atliekamos patelėms. Visgi toks skirstymas iš tiesų nėra teisingas.

Šunų klubo sąnario displazija: kas tai per liga ir kaip ją gydyti? (23)

Šunų klubo sąnario displazija: kas tai per liga ir kaip ją gydyti?
Klubo ir alkūnės sąnario displazija – labai varginantys ir daug skausmo sukeliantys sutrikimai. Pirmą kartą displazija aprašyta 1930 metais kaip nauja šunų liga. Daugiau mokslininkų dėmesio ji sulaukė 1950 metais. Nors per paskutinius 50 metų tyrimų bei selektyvaus veisimo dėka tarp kai kurių veislių displazijos atvejai retėja, iš esmės nuo 1966 metų stebimas problemos gausėjimas.

Kaip tinkamai prižiūrėti šuns nagus? (7)

Kaip tinkamai prižiūrėti šuns nagus?
Kojos, tuo labiau pėdos – pirmoji „bendravimo“ priemonė tarp kūno ir žemės. Gyvendami natūralioje aplinkoje, šunys bėgioja nelygiais paviršiais, laipioja ir kasa. Tai nudilina jų nagus. Galima atkreipti dėmesį į tai, kaip atrodo vilkų nagai – jie kieti ir buki, apsupti šeriuotais plaukais, kas lemia gebėjimą judėti tiek gruoblėtais, tiek slidžiais paviršiais.

Ką daryti, kad jūsų katės kailis žvilgėtų (13)

Ką daryti, kad jūsų katės kailis žvilgėtų
Katės iš prigimties yra labai švarūs gyvūnai, jos praleidžia tikrai daug laiko laižydamos ir švarindamos savo kailį pačios. Tačiau nors retai, norint, kad katė gerai atrodytų, kvepėtų ir būtų švari, kartais ją tenka išmaudyti ir tam prireikia kosmetikos priemonių. Kokybiška kosmetika reikalinga tiek kasdienei priežiūrai, tiek ruošiant augintinę parodai. Svarbiausia priemonė rūpinantis kailio švara – šampūnas. Jį išsirinkti gali būti labai sunku...

Pokšintys Naujųjų metų fejerverkai - siaubas gyvūnams: kaip jiems padėti? (27)

Pokšintys Naujųjų metų fejerverkai - siaubas gyvūnams: kaip jiems padėti?
Kasmet po Naujųjų metų sutikimo pasklinda gausybė prašymų padėti surasti pabėgusius šunis - šeimininkai juos pasiima kartu pasigrožėti fejerverkais, o kartais supanikavę keturkojai pasprunka net iš namų. Katės tai pat gali bijoti triukšmo, tačiau apie jų bėdas pranešama rečiau. Dažniausiai šventės metu jos įlenda į ramesnį kampą ir dauguma žmonių mano, kad tai normalus elgesys.

Katės šėrimo grafikas: kokių klaidų nedaryti (25)

Katės šėrimo grafikas: kokių klaidų nedaryti
Nėra greito ir paprasto atsakymo, kaip dažnai reikėtų šerti kačiukus ar suaugusias kates. Natūralioje aplinkoje katės ėda labai dažnai (net iki 12 kartų per dieną) ir po truputį, nepersirydamos. Namų sąlygomis tai sunkiai įmanoma. Maitinimo dažnis priklauso nuo namų aplinkos, savininko darbų grafiko, katės amžiaus ir sveikatos bei ėdalo tipo.

Kaip šuniui išrinkti tinkamą pavadėlį?

Kaip šuniui išrinkti tinkamą pavadėlį?
Pavadėlis šuniui būtinas, kad augintinis būtų lengvai valdomas. Pavadėlio ir antkaklio tipas priklauso nuo šuns veislės, jūsų biudžeto ir gyvenimo būdo. Kartais tenka pakeisti keletą pavadėlių, kol atrandamas pats optimaliausias. Jeigu jūsų draugų tarpe kas nors augina šunis, galite paprašyti pagalbos iš jų. Jei šuniuką įsigijote iš veislyno, patarti gali ir veisėjas.