Veterinarijos vaistinių tinklo „Vet1“ atstovė Justina Maniušienė pranešime žiniasklaidai tikina, kad tiek šunims, tiek katėms galime duoti paskanauti grilio patiekalų, tačiau svarbu laikytis kelių pagrindinių taisyklių:

1. Maistas augintiniams turi būti be prieskonių, neriebus, nesudegintas, be padažų ir kitų pagardų.

2. Maistą reikia patiekti kąsnio gabalėliais, kad augintinis neužspringtų, o maistas būtų lengvai virškinamas.

3. Tokio maisto duokite saikingai, nedideliais kiekiais. Keletas kąsnelių nepakenks, tačiau dideli kiekiai gali sutrikdyti augintinio virškinimo sistemą.

„Augintiniams tinka ant žarijų keptos saldžiosios bulvės (batatai), cukinijos, saldžiosios paprikos, smidrai, brokoliai, kukurūzai (nuimti nuo burbuolės), moliūgas. Iš šviežių daržovių jiems galima duoti morkų, salierų, brokolių, žiedinių kopūstų, šparaginių pupelių, agurkų, saldžiųjų paprikų.

Gyvūnams tinka grilinta jautiena, vištiena, kiauliena ar kita mėsa. Svarbu, kad augintinis nebūtų jai alergiškas. Iš žuvų labiausiai tinka lašiša“, – pataria J. Maniušienė.

Jei norite savo šunis ar kates pavaišinti griliuje keptais vaisiais, rinkitės persikus ir obuolius. Iš šviežių arba šaldytų vaisių tinka bananai (tik šunims), apelsinai, braškės, mėlynės, mangai, ananasai, persikai, obuoliai, arbūzai. Svarbu atkreipti dėmesį, kad visi citrusiniai vaisiai tinka tik šunims. Tačiau pirmiausia taip pat reikia įsitikinti, ar šuo jiems nėra alergiškas, todėl neduokite iš karto didelio kiekio ir stebėkite augintinio savijautą.

Netinkamas ir net pavojingas maistas gyvūnams

Kokio maisto gyvūnams jokiu būdu negalima duoti? „Reikėtų laikytis bendrų rekomendacijų ir neduoti maisto bei užkandžių su avokadais, svogūnais, česnakais, vynuogėmis, razinomis, pomidorais, porais, riešutais, ypač graikiniais bei makadamijų riešutais, druska, pipirais, kitais prieskoniais“, – perspėja J. Maniušienė

Nesidalinkite su savo augintiniais vištiena su kaulais, žuvimi su ašakomis, gvakamole, mėsainiais, dešrainiais, kukurūzų burbuolėmis, traškučiais ir kitais užkandžiais bei padažais.

Nerekomenduojama keturkojams duoti ledų bei kitų neraugintų pieno produktų, nes daugelis jų netoleruoja laktozės.

Venkite šviežios, termiškai neapdorotos žuvies, vaisių ir uogų su kauliukais ar sėklomis. Neduokite šunims ir katėms saldumynų, ypač šokolado. Labai pavojingi saldumynai be cukraus, saldinti saldikliais, pavyzdžiui ksilitoliu – jie gali būti mirtinai nuodingi.

Jei augintinis kam nors alergiškas, neduokite alergiją sukeliančių produktų.

Svarbu maistą normuoti

Po grilio vakarėlių dažnai pajuntame, kad šiek tiek persivalgėme – viskas buvo taip skanu, visko norėjosi paragauti. Daugelis šunų taip pat neturi saiko ir sotumo jausmo, todėl persivalgymas jiems pasitaiko kur kas dažniau nei katėms.

„Geriausia pagalba – neleisti persivalgyti, saikingas mėgavimasis maistu gyvūnams, kaip ir žmonėms, ypač svarbus. Normuokite augintiniui duodamo maisto kiekį. Kad gyvūnas persivalgė arba apsinuodijo maistu, išduoda viduriavimas, vangumas, vėmimas, padidėjęs seilėtekis. Jei augintinis tik suviduriavo jam galite padėti specialiais veterinariniais preparatais nuo viduriavimo, gali būti tabletės ar pasta, pasirinkti reikėtų pagal tai, ką bus paprasčiau suduoti augintiniui“, – pataria „Vet1“ atstovė.

Jei pasireiškia ir kiti persivalgymo ar apsinuodijimo simptomai arba viduriavimas tęsiasi keletą dienų ir vaistai nepadeda, vertėtų apsilankyti pas veterinarijos gydytoją, kuris apžiūrės gyvūną, įvertins būklę ir paskirs tinkamą gydymą bei dietą. Augintiniui apsinuodijus labai svarbu užtikrinti, kad jis gautų pakankamai skysčių ir laikytis veterinarijos gydytojo paskirtos dietos.