Daugelis gyvūnų šeimininkų apsaugą nuo erkių pradeda naudoti pavasario pradžioje arba orams jau atšilus – tai dažnai yra pirmoji erkių sezono klaida. Pasak pranešime žiniasklaidai kalbančios VET1 veterinarijos specialistės Justinos Maniušienės, apsauga nuo erkių reikėtų pasirūpinti, kai sniegas nutirpsta arba dar tada, kai jo danga būna nebevientisa, o oro temperatūra dienos metu pasiekia 6 laipsnius šilumos.

„Pavasarį dažnai vyrauja permainingi orai, todėl sudėtinga nuspėti, ar erkės jau pabudusios, todėl apsauga reikėtų pasirūpinti kuo anksčiau, nes profilaktika geriau nei gydymas“, – perspėja gyvūnų priežiūros specialistė.

Pasak jos, šių kraujasiurbių aktyvumo piką galima pastebėti du kartus per metus – pavasarį, kai po žiemos erkės būna alkanos bei ankstyvą rudenį, kai jos išsivysto į kitą brandumo stadiją ir vėl išalksta. „Vasarą erkių aktyvumas priklauso nuo oro sąlygų, jei temperatūra itin aukšta ir yra pakankamai sausa, erkių aktyvumas mažėja, tačiau tikrąją lietuvišką vasarą, kai yra drėgna ir vyrauja žemesnė temperatūra erkės yra ypač aktyvios“, – pasakoja J. Maniušienė.

Tinkama apsauga

„Renkantis priemones nuo erkių reikėtų atkreipti dėmesį į preparato naudojimo rekomendacijas. Labai svarbu apsaugą atnaujinti pagal visas rekomendacijas, nes daugelis preparatų tampa veiksmingi per 24–48 valandas.

Pavyzdžiui, lašus nuo erkių rekomenduoja lašinti kas 3–4 savaites, šis laikas svarbus, nes nuo 3 savaitės preparato veiksmingumas pradeda mažėti ir didėja tikimybė pasigauti erkių, todėl lašus reikėtų lašinti ne lygiai po 4 savaičių, bet tarp trečios ir ketvirtos savaitės, kad nauji lašai pradėtų veikti laiku. Svarbu laikytis gamintojo rekomendacijų“, – sako J. Maniušienė.

Tiesa, vien lašiukais galima neapsiriboti, apsaugos priemonių nuo šių parazitų yra daug, todėl renkantis tinkamiausias naudinga pasikonsultuoti su specialistais, kiekvienas gyvūnas yra labai skirtingas, todėl ir priemones reikėtų rinktis tinkančias individualiai.

„Priemones reikėtų rinktis pagal augintinio rūšį, svorį, amžių – tai yra pats svarbiausias dalykas, į kurį reikėtų atkreipti dėmesį, taip pat peržiūrėkite sudėtį, ar nėra alergizuojančių medžiagų. Ilgo ir tankaus kailio augintiniams dažniausiai netiks apsauginiai antkakliai, nes jie turi liestis prie odos, o per ilgą kailį tai yra beveik neįmanoma.

Atkreipkite dėmesį, kad augintiniui daug maudantis, gali sumažėti kai kurių preparatų aktyvumas, todėl reikėtų rinktis priemones atsparias vandeniui – tabletes ar antkaklius. Jei dažnai lankotės miškuose, naudokite dvigubą apsaugą – ilgalaikes apsaugos priemones ir repelentus, veikiančius lokaliai, kelias valandas“, – rekomendacijomis dalinasi veterinarijos specialistė.

Pasivaikščiojimo rutina

Prasidėjus erkių sezonui, vien pasirinkta tinkama pasivaikščiojimo maršrutų vieta tikrai nepadės išvengti šių parazitų, jų sutikti galima bet kurioje pievoje ar net prie daugiabučių laiptinių, tačiau, pasak specialistės, į kai kurias vietas vertėtų atkreipti dėmesį: „Patariu vengti pievų, kuriose itin aukšta, nešienaujama žolė, laikytis bendrinių rekomendacijų dėl vietų, kuriose erkių populiacija itin didelė ir stengtis tokiose vietose, jei įmanoma, nesilankyti.“

Po pasivaikščiojimų lauke rekomenduojama apžiūrėti augintinio kailį, o didžiausią dėmesį, specialistės teigimu, reikėtų atkreipti į vietas, kur oda yra ploniausia ir kraujagyslės arčiau odos paviršiaus – ausys, snukis ir lūpų vidinė pusė, kirkšnys, pažastys, prie alkūnių, tarpupirščiai, po uodega, po antkakliu. Šiose vietose įsisiurbimai pastebimi dažniausiai, tačiau apžiūrėti reikia visą kūną, nes įsisiurbti gali ir bet kurioje kitoje vietoje.

Tiesa, kaip paaiškina specialistė, jei namuose yra keli augintiniai ir bent vienas jų eina į lauką – saugoti nuo erkių reikėtų ir kitus. „Erkę į namus galime parnešti tiek mes, tiek kiti augintiniai ir tokiu atveju net ir neinančiam į lauką augintiniui padidėja tikimybė, kad įsisiurbs erkė. Nesvarbu, ar augintinis eina į lauką ar ne, atsargumo priemonių reikia imtis visais atvejais“, – paaiškina specialistė.

Ką daryti pastebėjus erkę?

„Jei erkė neįsisiurbusi, tuomet ją nuimkite nuo augintinio ir sunaikinkite. Jei erkė jau įsisiurbusi, ją reikia nedelsiant pašalinti labai svarbu, prieš traukiant erkę, tos vietos netepti aliejais, alkoholiu ar kitomis medžiagomis“, – akcentuoja VET1 veterinarijos specialistė. Anot jos, svarbu nusiraminti ir atidžiai pašalinti parazitą, tai galite atlikti sekdami šiuos žingsnius:

• Su specialiu erkių traukikliu ar pincetu suimkite erkę už galvos, kuo arčiau augintinio odos.

• Nespauskite, nenutraukite kūno. Jokiu būdu nesuspauskite erkės pilvelio, pasišalinęs pilvelio turinys gali sukelti infekciją.

• Tvirtai ir lėtai, nesukdami ištraukite erkę.

• Ištrauktą erkę sunaikinkite, geriausia įmesti į indą su alkoholiu.

• Įsisiurbimo vietą dezinfekuokite.

• Dezinfekuokite pincetą ar traukiklį.

• Nusiplaukite rankas.

• Pasižymėkite dieną, kada ištraukėte erkę ir 21 d. po to stebėkite augintinio būklę. Būtent per tiek dienų gali pasireikšti erkių platinamų ligų simptomai.